Trwa 911. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 22 sierpnia 2024 r.
20:49. Ukraińskie władze do sojuszników: Potrzebujemy waszej solidarności energetycznej
Ukraina potrzebuje solidarności energetycznej ze strony swoich partnerów - powiedział Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, na spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego. Z polskiej strony w rozmowach uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta.
Spotkanie dotyczyło implementacji punktu prezydenckiej tzw. formuły pokojowej, dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego. Rozmowy z udziałem przedstawicieli ponad 40 krajów i organizacji międzynarodowych odbyły się w formacie online - poinformowało w czwartek wieczorem biuro prezydenta Zełenskiego.
Jermak podziękował współprzewodniczącym grupy poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu, czyli Danii, Norwegii i Polsce, za ich przywództwo i pomoc Ukrainie, w tym w przygotowaniu danej konferencji.
20:32. Siły ukraińskie użyły bomb w obwodzie kurskim
Wojska ukraińskie użyły amerykańskich bomb do ataku na stanowisko dowodzenia rosyjskiego plutonu w obwodzie kurskim na południowym zachodzie Rosji - poinformował w czwartek dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk. To kolejny przykład zastosowania broni z USA w regionie, gdzie trwa ukraińska ofensywa.
Tak wygląda atak lotniczy przeprowadzony przez Siły Powietrzne przy użyciu precyzyjnie naprowadzanych bomb GBU-39 na punkt dowodzenia plutonu w obwodzie kurskim
Według niego „trafiono w punkt kierowania dronami bojowymi, pododdział walki elektronicznej, sprzęt, broń i do 40 rosyjskich żołnierzy”.
19:06. Nowe informacje ws. zatopionego promu
Zaatakowany przez siły ukraińskie prom kolejowy z 30 cysternami z paliwem zatonął w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim na południowym zachodzie Rosji - poinformowały rosyjskie media, powołując się na miejscowe władze.
Wcześniej władze przekazały, że w wyniku ukraińskiego ataku na prom załadowany zbiornikami paliwa wybuchł pożar w porcie Kawkaz. Do portu skierowano pociąg gaśniczy. Później informowano, że na terenie portu nie ma ognisk pożaru.
W chwili ataku na pokładzie jednostki przebywało pięć osób i nie jest znany ich los - napisała propagandowa agencja RIA Nowosti, cytując służby ratunkowe. Kanał na Telegramie Baza podał natomiast, że na promie było 15 osób. Pracownicy portu zostali ewakuowani.
Serwis Meduza, powołując się na kanał w Telegramie Krymskij Wietier, napisał, że w prom uderzyła ukraińska rakieta.
18:20. Generał Hodges: Rosyjska armia cierpi na poważny niedobór zasobów ludzkich
Wykorzystanie przez Rosję poborowych do powstrzymania natarcia Ukrainy w obwodzie kurskim wskazuje na poważny niedobór personelu w rosyjskich siłach zbrojnych – uważa były dowódca armii USA w Europie, generał Ben Hodges.
18:10. Duński raper walczył po stronie Rosjan na Ukrainie
Sąd wojskowy w Rosji uznał za niezgodne z prawem zawarcie umowy między obywatelem Danii Nicolasem Hoffgaardem a Ministerstwem Obrony.
Hoffgaard został wysłany do walki w obwodzie ługańskim, gdzie Duńczyk skarżył się, że jego koledzy zmuszali go do picia wódki i sugerowali, że jest szpiegiem USA lub Danii.
Adwokat 33-latka twierdzi, że jego klient nie zrozumiał warunków umowy z powodu barier językowych. Twierdził, że chciał być przydatny dla Rosji.
Hoffgaard był wcześniej znany w Danii jako Stanley Most, ale w 2018 roku ogłosił zakończenie kariery muzycznej.
17:30. Płonie prom z paliwem w rosyjskim porcie
W porcie Kawkaz w rosyjskim Kraju Krasnodarskim doszło do pożaru promu załadowanego paliwem, a rosyjskie media twierdzą, że był to ukraiński atak rakietowy.
17:10. Realny skutek sankcji. Zbankrutują?
Rosyjskim fabrykom grozi bankructwo z powodu chińskiego zakazu dostaw surowców. Rosyjskie przedsiębiorstwa przemysłowe stoją w obliczu bankructwa i zawieszenia produkcji z powodu braku możliwości zakupu surowców chemicznych za granicą, w tym z „zaprzyjaźnionych” krajów.
16:15. Mobilne radary dla Ukrainy wykryją drony nawet przy dużych prędkościach
„Holandia zakupi dla Ukrainy 51 mobilnych radarów do wykrywania bezzałogowych statków powietrznych. Ich dostawa przewidywana jest na czwarty kwartał 2024 roku” – poinformowano na kanale Ministerstwa Obrony Ukrainy w serwisie Telegram. ”Dostawcą tych radarów jest holenderska firma Robin Radar Systems. Systemy są w stanie monitorować otoczenie i wykrywać poruszające się drony nawet przy dużych prędkościach” - informuje resort obrony Ukrainy.
15:30. Ambasada USA w Kijowie ostrzega przed działaniami Rosjan przed 24 sierpnia
Ambasada USA w Kijowie, powołując się na informacje Departamentu Stanu USA, ostrzegła, że w nadchodzących dniach Rosja może nasilić ataki na ukraińskie obiekty. Ambasada zauważyła, że może to nastąpić przed obchodami Dnia Niepodległości Ukrainy przypadającymi na 24 sierpnia.
Amerykańska placówka poradziła także, aby osoby znajdujące się na terenie Ukrainy: monitorowały media społecznościowe, zlokalizowały i zapoznały się z umiejscowieniem schronów, udały się do schronów w momencie rozpoczęcia ostrzału, słuchały zaleceń ukraińskich urzędników.
15:20. Rzecznik Służby Granicznej Ukrainy: Sytuacja na granicy z Białorusią bez zmian
„Sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej pozostaje stabilna, nie uległa zmianie w ostatnim czasie, nie odnotowano niestandardowych działań ze strony Białorusi” – poinformował Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Skomentował oświadczenia białoruskich urzędników o wzmocnieniu sił na granicy z Ukrainą. Według niego kierunek białoruski „pozostaje dla Ukrainy niebezpieczny tak długo, jak Białoruś pozostanie w strefie wpływów Federacji Rosyjskiej i tak długo, jak Rosja będzie mogła wywrzeć presję na Białoruś, aby w większym stopniu zaangażowała się w wojnę”.
15:10. Scholz zapewnił w Kiszyniowie, że Niemcy nadal będą wspierać Ukrainę
Kanclerz Olaf Scholz przybył wczoraj do stolicy Mołdawii, gdzie najpierw został przyjęty przez premiera Dorina Receana, a potem rozmawiał z prezydent kraju Maią Sandu. - Niemcy nie zrezygnują ze wsparcia dla Ukrainy. (…) Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, i będziemy państwem, które najbardziej w Europie wspiera Ukrainę – podkreślił Scholz.
14:45. Zdecydowana większość Ukraińców wiąże przyszłość ze swoim krajem
Poinformował o tym na konferencji prasowej „Dzień Niepodległości Ukrainy: wartość państwa, jedności i wolontariatu w czasie wojny”, zorganizowanej w Ukrinform, dyrektor naukowy Fundacji Inicjatyw Demokratycznych im. Ilka Kuczeriwa, Ołeksij Haran, który przedstawił badanie przeprowadzone wspólnie z Centrum Razumkowa.
Zdecydowana większość Ukraińców (88 proc.) jest dumna ze swojego obywatelstwa. Trzeci rok z rzędu duma z obywatelstwa utrzymuje się na niemal równie wysokim poziomie (90,5 proc. w 2022 r., 88,5 proc. w 2023 r. i 88 proc. w 2024 r.), co jest najwyższym wskaźnikiem w ciągu lat monitoringu socjologicznego. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych
Badanie wykazało również, że zdecydowana większość respondentów chce budować swoją przyszłość na Ukrainie (86 proc.), a największy odsetek z nich wykazuje jednoznaczną intencję pozostania na Ukrainie (59 proc.). Myśl ta przeważa wśród osób o różnym poziomie zamożności i we wszystkich grupach wiekowych. Jednak chęć pozostania na Ukrainie wzrasta wraz z wiekiem. Wśród młodych 74 proc. chce budować swoją przyszłość na Ukrainie, wśród respondentów w wieku 30-39 lat 81 proc., wśród 40-49-latków 87 proc., wśród 50-59-latków 90 proc., a w najstarszej grupie - 93 proc.
14:20. 3. Brygada Szturmowa publikuje wideo z nowej ukraińskiej ofensywy
Żołnierze 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej Ukrainy opublikowali wideo ze swojej ofensywy w obwodzie charkowskim.
„Gdzieś w obwodzie charkowskim. Pierwsze nagranie ofensywy w pełnym toku. Szczegóły zostaną ujawnione później. Spodziewajcie się dobrych wieści od 3. Brygady Szturmowej” - brzmi komentarz.
13:40. Piloci dronów z Sum przygotowali grunt pod udaną ofensywę kurską
W obwodzie kurskim Rosji działali na długo przed ofensywą, którą ukraińska armia rozpoczęła tam 6 sierpnia. Prowadzili rozpoznanie oraz niszczyli rosyjski sprzęt i umocnienia na granicy. Piloci dronów z Sum, choć się tym nie chwalą, walnie przyczynili się do sukcesu tej operacji.
Dziś nadal latamy nad Rosją, wspierając działania żołnierzy, którzy tam się znajdują. Szukamy obozów polowych przeciwnika, składów amunicji i pojazdów wojskowych, i atakujemy” – mówią PAP w bazie niedaleko granicy Ukrainy z Rosją.
Zawiózł nas tam Dmytro, oficer prasowy 117. Brygady Obrony Terytorialnej z Sum. Ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy pojechać naszym samochodem. „Rosjanie aktywnie na nas polują” – wyjaśnił.
Baza oddziału dronów uderzeniowych znajduje się w na pół zniszczonych zabudowaniach na skraju lasu. Samochody żołnierzy zaparkowane są pod drzewami, by nie wyśledziły ich bezzałogowce przeciwnika. Wśród zarośli widać przykrytą siatką maskującą ziemiankę, drewniane sławojki, zbite z desek stoły, na których leżą ładunki wybuchowe i niewielkie drony.
13:30. Rosja wszczyna postępowanie karne przeciwko brytyjskiemu dziennikarzowi
Rosyjska służba bezpieczeństwa FSB wszczęła postępowanie karne przeciwko brytyjskiemu dziennikarzowi pracującemu dla CNN, którego oskarża o nielegalne przekroczenie granicy w obwodzie kurskim
Rosyjskie media operują nazwiskiem Nick Paton Walsh.
FSB wszczęła również podobne postępowania przeciwko dwóm ukraińskim dziennikarzom. Maksymalna kara dla każdego uznanego za winnego nielegalnego przekroczenia granicy to pięć lat więzienia.
13:00. Zełenski odwiedził przygraniczny obwód sumski
Prezydent złożył wizytę dwa tygodnie po inwazji na sąsiedni obwód kurski, który znajduje się po drugiej stronie granicy z Rosją.
12:30. AP o problemie Ukrainy z rekrutami
Podczas gdy Ukraina kontynuuje swoją inwazję na rosyjski obwód kurski, jej wojska wciąż tracą cenne tereny na wschodnim froncie. Dowódcy obwiniają za tę sytuację słabo wyszkolonych rekrutów z niedawnej mobilizacji, a także wyraźną przewagę Rosji w amunicji i sile powietrznej.
12:00. Ukraińskie siły zdobyły kolejną osadę w obwodzie kurskim
Ołeksandr Syrski, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który odwiedził obwód sumski, że Siły Zbrojne Ukrainy zdobyły kolejną osadę w rosyjskim obwodzie kurskim.
10:00. Ukraiński wywiad zhakował rosyjskie kanały telewizyjne
Cyberspecjaliści z GUR zaatakowali serwery rosyjskich kanałów telewizyjnych. Zamiast nadawanych przez nie audycji widzowie zobaczyli nagrania z frontu.
09:30. Ambasada USA apeluje do Amerykanów o opuszczenie Ukrainy
Ambasada Stanów Zjednoczonych na Ukrainie, powołując się na Departament Stanu USA, opublikowała oświadczenie, w którym stwierdza, że w nadchodzących dniach Rosja zintensyfikuje działania mające na celu uderzenie w infrastrukturę cywilną i obiekty rządowe na Ukrainie. Ambasada USA wzywa obywateli USA do opuszczenia Ukrainy.
09:15. Rosja zaatakowała infrastrukturę krytyczną w Chersoniu
Ołeksandr Prokudin, szef Administracji Wojskowej obwodu chersońskiego, napisał na Telegramie, że w wyniku rosyjskiego ataku na infrastrukturę krytyczną część miasta pozbawiona jest prądu.
Prokudin sprecyzował, że Rosjanie uderzyli w obiekty infrastruktury krytycznej, centrum handlowe, placówki edukacyjne i medyczne, kościoły, budynki administracyjne i restaurację, obszary mieszkalne, w tym 7 wieżowców i 36 domów.
09:00. Fińska straż graniczna otrzymała uprawnienia do śledzenia telefonów komórkowych na granicy z Rosją
Oznacza to, że po zdobyciu niezbędnego sprzętu straż graniczna będzie mogła na przykład śledzić ruch telefonów komórkowych w pobliżu granicy zarówno po stronie fińskiej, jak i rosyjskiej.
Ta możliwość będzie pomocna w sytuacjach związanych z ukierunkowaną migracją. W ten sposób będzie można ocenić, gdzie i ile osób próbuje przekroczyć granicę. Jednak straż graniczna nie będzie miała prawa przechwytywać wiadomości ani identyfikować użytkowników telefonów komórkowych.
07:47. Ukraiński atak dronami na lotnisko pod Moskwą i bazę lotniczą
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) zaatakował dronami centrum rozpoznania radioelektronicznego i lotnisko w pobliżu Moskwy, a także bazę lotniczą w obwodzie rostowskim - powiedział szef HUR Kyryło Budanow w rozmowie z amerykańskim portalem militarnym The War Zone.
Dzisiaj przeprowadziliśmy kilka operacji z użyciem dronów
— zaznaczył Budanow w opublikowanym w środę artykule.
Oprócz ataku na centrum rozpoznania radioelektronicznego HUR przeprowadził również ataki dronów na lotnisko Ostafiewo w Moskwie, a także na bazę lotniczą Millerowo w obwodzie rostowskim. W operacje te zaangażowano łącznie około 50 dronów - przekazał Budanow.
00:01. Olha Zykowa: W 2025 r. będziemy potrzebowali 12-15 mld dol. więcej pomocy zagranicznej, niż zakładano
Ukraina będzie potrzebowała w 2025 roku o 12-15 mld dol. więcej pomocy zagranicznej, niż zakładano, ze względu na koszty wojny - poinformowała w środę ukraińska wiceminister finansów Olha Zykowa.
Rząd Ukrainy informował wcześniej, że w 2025 roku będzie potrzebował 22,7 mld dol. w ramach pomocy zagranicznej - przypomniał Reuters.
Kijów, który ocenia teraz, że potrzeby te wzrosną do około 38 mld dol., otrzymał już na te cele 24 mld dol. od zagranicznych partnerów.
Wcześniej w środę minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapewnił, że Ukraina otrzyma od państw G7, najpewniej pod koniec roku, 50 mld dol., a dodatkowe cztery miliardy będą dostępne w przyszłym roku.
Na początku sierpnia Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych, za pośrednictwem Banku Światowego, pierwszą transzę bezzwrotnego wsparcia budżetowego w wysokości 3,9 mld dol. Kijów ma otrzymać od USA ogółem 7,8 miliarda dolarów bezpośredniej pomocy budżetowej.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/703238-relacja-911-dzien-wojny-na-ukrainie-usa-ostrzegaja