Trwa 903. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 14 sierpnia 2024 r.
22:24. Niemcy podejrzewają Moskwę o sabotaż w dwóch bazach wojskowych
Niemcy podejrzewają Rosję o sabotaż w dwóch niemieckich bazach wojskowych, w których mogła zostać zatruta woda pitna, poinformował w środę portal Moscow Times, powołując się na wypowiedź przewodniczącego komisji obrony parlamentu w Berlinie dla agencji Bloomerg.
Dochodzenie wykaże, czy moje wstępne podejrzenia, że stoi za tym Rosja zostaną potwierdzone
-– powiedział Markus Faber. Polityk stwierdził, że prowadzący śledztwo mają „coraz większe podejrzenia” w sprawie aktu sabotażu w bazie lotniczej Kolonia-Wan, z której korzystają także członkowie niemieckiego rządu, w tym kanclerz Olaf Scholz.
W środę tygodnik „Der Spiegel” i dziennik „Sueddeutsche Zeitung” podały, że w Niemczech zamknięto dwie bazy wojskowe w związku z możliwym sabotażem w tych obiektach. Chodziło o bazę lotniczą Bundeswehry oraz lotnisko NATO w sąsiednim Geilenkirchen. Z publikacji wynika, że na ich teren mogły przedostać się nieznane osoby i zatruć wodę. Informację tę oficjalnie potwierdzili niemieccy wojskowi i przedstawiciele NATO. Sojusz Północnoatlantycki podkreślił, że ostatecznie zatrzymano próbę penetracji lotniska w Geilenkirchen, jednak w związku z incydentem w bazie Kolonia-Wan zapadła decyzja o zorganizowaniu dodatkowej kontroli zasobów wodnych.
Po tym incydencie szef komisji parlamentarnej nadzorującej niemieckie służby wywiadowcze Konstantin von Notz przypomniał, że Rosja w Europie zajmuje się nie tylko sabotażem, ale także cyberprzestępczością, której celem jest osłabienie pomocy dla Ukrainy i rozbicie społeczeństwa Zachodu.
Cyberataki zdarzają się niemal codziennie. Partie antydemokratyczne i pojedyncze osoby w Niemczech, Europie i USA promują masowe kampanie dezinformacyjne
— powiedział.
Wiosną służby wywiadowcze UE poinformowały, że Rosja przygotowuje w Europie sabotaż, w tym eksplozje i podpalenia wrażliwych obiektów. Unia Europejska podkreśliła następnie, że rosyjscy agenci są gotowi działać „bardziej skoordynowane i agresywne” niż wcześniej, przypomniał rosyjski portal.
18:23. Media: Od wejścia sił ukraińskich w obwodzie kurskim zaginęło ponad tysiąc osób
Od wejścia sił ukraińskich do obwodu kurskiego do organizacji poszukiwania zaginionych zgłoszono zaginięcie ponad tysiąca osób, poinformował portal Moscow Times powołujący się na organizację Lisa Alert, która od kilkunastu lat pomaga w poszukiwaniach.
Od 7 sierpnia do oddziału Lisa Alert wpłynęło 338 wniosków z prośbą o odnalezienie osób zaginionych na terenach przygranicznych obwodu kurskiego. 154 osoby szukały w tej sprawie pomocy przez infolinię. Wolontariusze zauważyli, że każdy złożony wniosek dotyczy zaginięcia dwóch lub więcej osób.
Mieszkańcy Kurska szukają swoich bliskich także za pośrednictwem lokalnych społeczności w serwisie społecznościowym VKontakte i na stronach miejskich.
Tymczasem rosyjskie dowództwo operacyjne obwodu kurskiego zaapelowało do mieszkańców obwodu o rezygnację z publikowania danych podczas poszukiwań krewnych i znajomych ze względu na groźbę „szantażowania i dezinformacji”.
17:49. Łukaszenka polecił przekazanie Rosji sprzętu z oddziałów bojowych swej armii
Białoruski portal BiełNowosti podał, że Alaksandr Łukaszenka polecił przekazanie Rosji części sprzętu wojskowego z oddziałów bojowych sił zbrojnych Białorusi, co może świadczyć o tym, że w krajowych magazynach i arsenałach zabrakło uzbrojenia.
Przypominając, że Mińsk w 2022 roku przekazywał Rosji uzbrojenie i sprzęt wojskowy ze swych magazynów, portal podkreślił, że teraz chodzi o sprzęt należący do oddziałów bojowych.
Może to wskazywać, że składy i arsenały Białorusi zostały opróżnione w 2022 r. i teraz Alaksandr Łukaszenka może odpowiedzieć na prośbę Rosji, tylko dając sprzęt należący do istniejących oddziałów
— ocenia portal.
Powołuje się on na źródło w resorcie obrony w Mińsku.
15:58. Ukraina planuje otwarcie korytarzy humanitarnych między obwodami sumskim i kurskim
Planujemy otwarcie korytarzy humanitarnych między obwodami sumskim i kurskim w celu ewakuacji ludności cywilnej zarówno w kierunku Ukrainy, jak i Federacji Rosyjskiej - poinformowała wicepremierka Ukrainy Iryna Wereszczuk.
W celu ochrony obwodów przygranicznych Ukrainy (przede wszystkim granicy obwodu sumskiego) Siły Obronne Ukrainy tworzą strefę bezpieczeństwa na terytorium Federacji Rosyjskiej przylegającą do terytorium Ukrainy. W tej strefie znajdują się rosyjscy cywile. Są oni chronieni przez międzynarodowe prawo humanitarne, które Ukraina w pełni respektuje
— zaznaczyła wicepremierka.
Według niej ukraińskie wojsko planuje przeprowadzenie operacji humanitarnych w celu wsparcia ludności cywilnej, otwarcie korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej zarówno w kierunku Rosji, jak i Ukrainy, wpuszczenie międzynarodowych organizacji humanitarnych do określonej strefy w celu udzielenia pomocy humanitarnej i monitorowania sytuacji humanitarnej.
Nasze wojsko utworzyło +strefę buforową (sanitarną)+ w obwodzie kurskim w ramach samoobrony
— powiedział rzecznik praw człowieka Ukrainy Dmytro Łubinec.
Uczestnicy spotkania w sprawie obwodu kurskiego z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego omówili gwarancje bezpieczeństwa, a także kwestie dostępu Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, ONZ i innych organizacji do działań humanitarnych na terytorium utworzonej „strefy buforowej”.
Wraz ze wszystkimi uczestnikami spotkania omówiliśmy gwarancje bezpieczeństwa na tym terytorium. Dotyczy to przestrzegania przez Ukrainę międzynarodowego prawa humanitarnego, konwencji haskich z 1907 roku i konwencji genewskich. Ukraińskie wojsko w pełni przestrzega tych zobowiązań
— zaakcentował rzecznik na Telegramie.
Na spotkaniu omówiono również kwestię dostępu przedstawicieli MKCK, ONZ i innych bezstronnych organizacji międzynarodowych do prowadzenia działań humanitarnych. „Strefa buforowa” powinna zapewnić dostawy żywności, leków i innych artykułów potrzebnych ludności cywilnej
— podkreślił Łubinec.
14:41. Hiszpańskie media: ofensywa na Kursk przywraca inicjatywę ukraińskiej armii
„Ofensywa na Kursk przywraca inicjatywę ukraińskiej armii” – oceniają hiszpańskie media. Według komentarzy prasowych Kijów może chcieć wykorzystać akcję do poprawienia swojej pozycji negocjacyjnej w ewentualnych rozmowach pokojowych z Rosją.
Ukraina dokonała czegoś wyjątkowego, atakując terytorium nuklearnego supermocarstwa
— pisze dziennik „El Pais”, porównując sytuację m.in. do ataku Argentyny na Falklandy w 1982 roku.
Rzucenie wyzwania militarnej potędze jest niezwykłe, ale robienie tego przeciwko państwu posiadającemu zdolność odstraszania w postaci bomby atomowej jest jeszcze bardziej zaskakujące
— dodaje.
„El Mundo” twierdzi, że choć cel ukraińskiej operacji wciąż nie jest jasny, to wywołała ona „panikę w rosyjskich szeregach”.
Nerwowości rosyjskiego reżimu w związku z nową ukraińską ofensywą nie jest w stanie zatuszować nawet jego propaganda
— ocenia gazeta, przypominając m.in. o dziesiątkach tysięcy ewakuowanych rosyjskich cywilów.
14:23. Ponad 10 tys. spraw o „dyskredytowanie” armii od marca 2022 r. w Rosji
„Ponad 10 tys. spraw sądowych o „dyskredytowanie” rosyjskiej armii wszczęto w Rosji od marca 2022 r.” – poinformował niezależny portal rosyjski Mediazona na podstawie danych z sądów.
W pierwszym roku pełnowymiarowej wojny przeciw Ukrainie w Rosji wszczęto 5 614 spraw o dyskredytowanie armii, a z końcem 2023 r. liczba ta wzrosła do 8 590. Granicę 10 tys. osiągnięto w pierwszym tygodniu sierpnia
— podał portal.
Zgodnie z rosyjskim kodeksem postępowania administracyjnego za „dyskredytowanie” rosyjskich sił zbrojnych grozi grzywna od 300 do 500 euro. W razie ponownego dopuszczenia się tego wykroczenia w ciągu roku od pierwszej kary sprawcy można wytoczyć sprawę karną i wtedy grozi mu kara do 7 lat więzienia.
13:21. Ukraińcy zestrzelili samolot Su-34 w obwodzie kurskim
„W nocy z wtorku na środę ukraińskie siły przeciwlotnicze zestrzeliły rosyjski myśliwiec bombardujący Su-34 w obwodzie kurskim w Federacji Rosyjskiej” - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Ostatniej nocy w obwodzie kurskim (Rosja), podczas misji bojowej, siły przeciwlotnicze ukraińskich sił powietrznych zniszczyły rosyjski myśliwiec bombardujący Su-34
— czytamy w komunikacie.
Sztab Generalny dodał, że „prace nad wyeliminowaniem okupantów, ich sprzętu i broni trwają nieprzerwanie”.
13:17. Zełenski: Posunęliśmy się w obwodzie kurskim o kolejne 1-2 km od początku dnia
„Siły zbrojne Ukrainy wzięły do niewoli ponad 100 rosyjskich żołnierzy w obwodzie kurskim i od początku dnia posunęły się w różnych kierunkach o 1-2 km” - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raporcie naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandra Syrskiego.
W obwodzie kurskim posuwamy się dalej. Od jednego do dwóch kilometrów na różnych obszarach od początku dnia. I ponad 100 schwytanych rosyjskich żołnierzy w tym samym okresie. Jestem wdzięczny wszystkim zaangażowanym. To przyspieszy powrót naszych chłopców i dziewcząt do domu
— zaznaczył Zełenski.
Syrski z kolei przekazał szefowi państwa informację o zakończeniu niszczenia zgrupowania wroga w miejscowości Sudża w obwodzie kurskim.
Przeszukanie i zniszczenie wroga w miejscowości Sudża zostało zakończone
— powiedział Zełenskiemu.
13:04. „NYT”: ofensywa w Rosji była przygotowywana w największym sekrecie
„Rozpoczęta 6 sierpnia ofensywa sił ukraińskich w Rosji została przygotowana w największym sekrecie i nie uprzedzono o niej amerykańskich urzędników” – poinformował dziennik „New York Times”.
Urzędnicy amerykańscy powiedzieli dziennikowi, że nie zostali formalnie uprzedzeni o planach Kijowa – może dlatego, że strona ukraińska obawiała się, że Amerykanie będą próbowali nakłonić Kijów do odwołania ofensywy, a być może z powodu obsesyjnych obaw Ukrainy przed przeciekami
-– czytamy.
Ponadto siły ukraińskie wykorzystały w działaniach ofensywnych w Rosji dostarczone przez USA pojazdy, broń i amunicję.
To dobry przykład tego, że udana nowoczesna operacja wymaga nadzwyczajnego bezpieczeństwa operacyjnego i podstępów
— cytuje „NYT” specjalistę z fińskiej organizacji analizującej zdjęcia i nagrania z pola walki Black Bird Group, Pasiego Paroinena.
12:21. Ukraińska telewizja pokazuje żołnierzy ukraińskich ściągających rosyjską flagę w Sudży
„Ukraińscy obrońcy ściągnęli rosyjską trójkolorową flagę z jednego z budynków administracyjnych w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które znajduje się około 10 km od granicy z obwodem sumskim” - poinformował Telewizyjny Serwis Informacyjny (TSN), publikując nagranie z wydarzenia.
Konwój rosyjskich pojazdów wojskowych z tablicami rejestracyjnymi i specyficznymi oznaczeniami wroga został zniszczony przy wjeździe do miasta. Sprzęt ten poruszał się w kierunku granicy z Ukrainą
— informuje dziennikarka TSN.
11:52. Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy ostrzega przed podróżami na Białoruś
Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy ostrzegła obywateli swego kraju przed podróżami na Białoruś, które ze względu na popieranie przez Mińsk rosyjskiej agresji, mogą być groźne dla ich bezpieczeństwa, a nawet życia.
Po przyjeździe (na Białoruś) obywatele Ukrainy będą poddani działaniom filtracyjnym
— uprzedziła służba na swojej stronie internetowej.
Wyjaśniła, że polegają one na przesłuchaniach dotyczących m.in. poglądów politycznych.
W komunikacie podkreślono, że Ukraińcy, którzy wjeżdżają na Białoruś, powinni liczyć się z kontrolą treści w ich komunikatorach telefonicznych.
Nawet usunięte dialogi lub pojedyncze wiadomości mogą zostać odzyskane. Na tym etapie istnieje ryzyko zatrzymania, ponieważ interpretacja informacji uzyskanych z telefonu może być nieprzewidywalna i skutkować pozbawieniem wolności
— czytamy.
11:06. CNN o ukraińskiej ofensywie w Rosji: Putin znów został ośmieszony
„Trwająca od ponad tygodnia ukraińska ofensywa w obwodzie kurskim Rosji sprawiła, że Władimir Putin znów został ośmieszony” - oceniła telewizja CNN. „Niezależnie od końcowego rezultatu operacja Ukraińców już procentuje” - dodała.
Drugi raz w ciągu kilkunastu miesięcy Kreml mierzy się z wrogimi siłami maszerującymi na południu Rosji i nie może zbyt wiele z tym zrobić
— zauważył portal stacji, przypominając o buncie lidera Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna w czerwcu 2023 roku.
Według Kijowa siły zbrojne Ukrainy kontrolują około 1000 km kw. rosyjskiego terytorium. CNN zaznaczyła, że nawet jeśli w rzeczywistości ta liczba jest mniejsza, to sam fakt, że dowódca Ołeksandr Syrski mógł rozpowszechnić takie dane w przestrzeni publicznej, jest wygraną Kijowa w toczącej się wojnie informacyjnej.
11:00. Szef biura prezydenta Ukrainy rozmawiał z przedstawicielem Departamentu Stanu o porozumieniach obronnych
Porozumienia obronne między Ukrainą i USA oraz wzmocnienie sankcji wobec Rosji były tematem rozmów szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrija Jermaka, z asystentem sekretarza stanu ds. europejskich Jamesa O’Briena w Kijowie.
Andrij Jermak i James O’Brien omówili obecną sytuację na polu walki i stan porozumień w sferze obronnej między Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi. Szef kancelarii prezydenta podkreślił również znaczenie wzmocnienia presji sankcyjnej na agresora, którym jest Rosja
— przekazała w komunikacie kancelaria prezydenta Ukrainy.
Podczas rozmów Jermak podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi i jego administracji, a także obu izbom i partiom Kongresu za pomoc udzielaną Ukrainie w walce z rosyjską agresją oraz za wzmacnianie jej zdolności obronnych.
10:23. ISW: Rosjanie prawdopodobnie przerzucają część sił z obwodu donieckiego do kurskiego
Armia rosyjska przypuszczalnie przesuwa część nieregularnych jednostek z obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy do atakowanego przez siły ukraińskie obwodu kurskiego w Rosji – napisał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Według źródeł rosyjskich, na które powołuje się think tank, część jednostek rosyjskiego batalionu „Sarmat” z brygady „Piatnaszka” oraz rosyjskiego korpusu ochotniczego, które wcześniej walczyły w obwodzie donieckim, zostały przerzucone do obwodu kurskiego.
Wcześniej rosyjscy tzw. blogerzy wojskowi informowali, że do obwodu tego przeniesiono m.in. część jednostek brygady „Piatnaszka” i batalionu specjalnego przeznaczenia „Arbat” oraz oddziału dronowego „Nocne Wilki”.
09:43. Atak rosyjskich dronów na osiem regionów Ukrainy
Drony rosyjskiej armii zaatakowały w nocy osiem regionów Ukrainy, celując m.in. w obiekty infrastruktury – przekazała w środę rano ukraińska armia. Z Rosji nadeszły informacje o ukraińskich atakach na lotniska wojskowe.
Rosjanie wysłali nad Ukrainę 23 drony produkcji irańskiej typu Shahed oraz odpalili dwie lotnicze rakiety manewrujące Ch-59/69 – poinformował dowódca ukraińskich Sił Powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk.
(…) Strącono 17 wrogich bezzałogowców w obwodach: mikołajowskim, czerkaskim, kirowohradzkim, kijowskim, zaporoskim, sumskim, charkowskim i żytomierskim
— napisał na Telegramie.
Wskutek ataków uszkodzone zostały obiekty infrastruktury w obwodach czernihowskim i żytomierskim – przekazały lokalne władze, nie ujawniając szczegółów.
07:33. Siły Ukrainy kontynuują ataki na obwody kurski, biełgorodzki i woroneski
Rozpoczęta 6 sierpnia ukraińska ofensywa trwa w środę w obwodzie kurskim Rosji. Władze kolejnego rejonu (powiatu) ogłosiły ewakuację, a rosyjskie źródła donoszą o atakowaniu przez siły Ukrainy kilku miejsc naraz. Atakowane są również obwody biełgorodzki i woroneski.
P.o. gubernatora obwodu kurskiego Aleksiej Smirnow kilkakrotnie w nocy z wtorku na środę informował o zagrożeniu atakiem rakietowym w różnych miejscach.
Strona rosyjska twierdzi, że jej siły odparły w obwodzie kurskim ukraińskie ataki w wioskach leżących 26-28 km od granicy z Ukrainą. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył wcześniej, że siły ukraińskie przejęły już kontrolę nad 74 miejscowościami w tym regionie.
Rosyjski bloger wojskowy o pseudonimie Rybar, zbliżony do ministerstwa obrony w Moskwie, napisał na Telegramie, że siły ukraińskie atakują w kilku miejscach naraz, a wojsko rosyjskie ostrzeliwuje ukraiński sprzęt wojskowy i ściąga posiłki.
Według agencji Reutera nie jest jasne, która ze stron kontroluje miasto Sudża, gdzie znajduje się punkt przepompowywania gazu z zachodniej Syberii na Słowację i do innych krajów europejskich. Rosyjski koncern Gazprom podał we wtorek, że nadal pompuje gaz przez Sudżę.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow ogłosił stan nadzwyczajny ze względu na ciągłe ataki sił ukraińskich. Zapowiedział też, że zwróci się do Moskwy o ogłoszenie federalnego stanu nadzwyczajnego. Sytuacja w obwodzie biełgorodzkim „nadal jest bardzo trudna” – podkreślił.
W środę rano Gładkow poinformował na Telegramie, że dwie miejscowości w obwodzie były atakowane przez drony ukraińskie: Szebiekino, gdzie w jednym z domów wielorodzinnych wybuchł pożar, oraz Ustinka, gdzie spłonęła kuchnia w jednym z gospodarstw.
O ataku ponad 35 dronów ukraińskich powiadomił na Telegramie gubernator obwodu woroneskiego Aleksandr Gusiew. Według niego nie było ofiar. Obwód woroneski jest oddalony o kilkaset kilometrów od Moskwy.
Smirnow podał również w środę rano, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony, że nad obwodem kurskim zniszczono cztery rakiety taktyczne Toczka-U i 37 dronów, nad obwodem woroneskim kolejnych 37 dronów, nad biełgorodzkim 17, a ponadto nad niżnonowogorodzkim 11, nad wołgogradzkim 9, a nad orłowskim dwa.
06:51. Departament Stanu USA: Jedyną przyczyną sytuacji w obwodzie kurskim jest inwazja Putina na Ukrainę
Zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel odpowiadając we wtorek na pytania dziennikarzy nazwał inwazję Rosji na Ukrainę jedyną przyczyną sytuacji w obwodzie kurskim Federacji Rosyjskiej.
To prezydent Putin zaatakował Ukrainę, a Ukraina broni się przed tą agresją
— powiedział Patel. Urzędnik podkreślił, że Stany Zjednoczone „nie były zaangażowane w żaden aspekt planowania ani przygotowania” operacji kurskiej.
Zdaniem przedstawiciela Departamentu Stanu, USA skupiają się na wspieraniu Ukrainy „w jej zdolności do samoobrony”, w szczególności „w zakresie ochrony przed atakami lub operacjami, które Rosja może przeprowadzić bezpośrednio ze swojego terytorium przy granicy z Ukrainą”.
Dlatego też, stwierdził Patel, Waszyngton będzie w dalszym ciągu dbał o to, aby „ukraińscy partnerzy mieli do tego wszystko, co niezbędne”.
Jednocześnie Patel dodał, że „w naszej polityce nie nastąpiły żadne zmiany” dotyczące możliwości użycia przez Ukrainę amerykańskiej broni dalekiego zasięgu.
To jest wojna Putina i jeśli mu się nie podoba, może po prostu wynieść się do diabła z Ukrainy i dać sobie spokój - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Odniósł się w ten sposób do komentarzy Putina, że Zachód za pomocą Ukrainy prowadzi wojnę przeciwko Rosji.
00:07. Zełenski: Rosja ponosi odpowiedzialność swoich czynów
Teraz wszyscy na Ukrainie powinniśmy działać tak samo jednolicie i sprawnie jak w pierwszych tygodniach i miesiącach tej wojny, kiedy to Ukraina przejęła inicjatywę i zaczęła obracać sytuację na korzyść naszego państwa. Teraz zrobiliśmy dokładnie to samo – po raz kolejny udowodniliśmy, że my Ukraińcy jesteśmy w stanie osiągnąć nasze cele w każdej sytuacji – zdolni do obrony naszych interesów i naszej niezależności. I musimy w pełni wykorzystać nasze osiągnięcia. I będziemy
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Im bardziej niszczona jest wojskowa obecność Rosji w strefie przygranicznej, tym bliższy będzie pokój i realne bezpieczeństwo dla naszego kraju. Państwo rosyjskie musi ponieść odpowiedzialność za to, co zrobiło. I ponosi
— zaznaczył.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/702388-relacja-903-dzien-wojny-przywrocenie-inicjatywy