Trwa 898. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 9 sierpnia 2024 r.
21:47. Ukraińscy wojskowi: Kontrolujemy miejscowość Sudża i strategiczny obiekt Gazpromu
Ukraińscy wojskowi opublikowali w piątek nagranie, na którym poinformowali, że Siły Zbrojne Ukrainy kontrolują miejscowość Sudża w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji oraz miejscowy „strategiczny obiekt Gazpromu”.
Miasto jest pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy. W mieście panuje spokój, wszystkie budynki są całe. Strategiczny obiekt Gazpromu w mieście Sudża jest pod kontrolą 99 zmechanizowanego batalionu 61 samodzielnej brygady stepowej
— powiedział jeden z wojskowych na nagraniu, udostępnionym m.in. przez serwis Unian.
Agencja Reutera, która również poinformowała o publikacji w ukraińskich mediach nagrania, zaznaczyła, że nie jest w stanie go zweryfikować, a sztab generalny Ukrainy nie skomentował tej sprawy.
W czwartek „Washington Post”, powołując się na zachowującego anonimowość doradcę prezydenta Ukrainy, napisał, że siły ukraińskie zajęły stację pomiaru gazu w miejscowości Sudża, przez którą wysyłany jest gaz do Europy.
W odległości ok. 70 km od Sudży mieści się elektrownia jądrowa Kursk. Według mediów Rosjanie przygotowują się do obrony obiektu.
Armia ukraińska zaatakowała we wtorek obwód kurski w Rosji. Jest to pierwsze od 1941 r. wtargnięcie obcych wojsk na terytorium rosyjskie. Według źródeł rosyjskich wdarło się tam około 1000 żołnierzy ukraińskich, którzy wspierani są przez czołgi, pojazdy opancerzone, drony i artylerię.
21:24. Reuters: Iran dostarczy Rosji systemy rakietowe krótkiego zasięgu Fath-360
Teheran dostarczy Rosji setki rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Fath-360. Kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy szkoli się w Iranie w obsłudze tych systemów - pisze w piątek Reuters, powołując się na źródła w dwóch europejskich agencjach wywiadowczych.
Uważa się, że rosyjski resort obrony podpisał 13 grudnia 2023 roku umowę z Teheranem na dostawy Fath-360 oraz innych systemów rakietowych, których producentem jest irańska państwowa firma Aerospace Industries Organization (AIO) - przekazali rozmówcy Reutersa.
Agencja wyjaśnia, że Rosja posiada własne systemy rakietowe, ale import Fath-360 pozwoli jej na wykorzystanie swoich pocisków do atakowania celów położonych za linią frontu, podczas gdy irańskie rakiety krótkiego zasięgu (do 120 km) będą przeznaczone do ostrzeliwania bliżej położonych ukraińskich pozycji.
Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego oznajmił, że USA i ich sojusznicy oraz państwa G7 „są gotowe na szybką i surową odpowiedź, jeśli Iran zdecyduje się na takie transfery (broni)”. Dodał też, że „Biały Dom wielokrotnie ostrzegał Iran przed pogłębianiem współpracy z Rosją po jej inwazji na Ukrainę na pełną skalę”.
Irańska misja przy ONZ wydała komunikat, w którym wyjaśnia, że Teheran zawarł długofalowe partnerstwo strategiczne z Rosją, obejmujące współpracę militarną, jednak „ze względów etycznych Iran powstrzymuje się do końca wojny od transferów jakiejkolwiek broni, włącznie z pociskami rakietowymi, które mogłyby zostać wykorzystane w konflikcie z Ukrainą”.
Źródła wywiadowcze, z którymi rozmawiał Reuters, nie poinformowały, kiedy irańska broń ma dotrzeć do Rosji, ale zapewniły, że stanie się to wkrótce.
Jak dotąd - przypomniała agencja - irańskie wsparcie dla sił zbrojnych Rosji ograniczało się do dostarczania dronów typu Shahed. Reuters napisał już jednak w lutym 2024 roku, że irańsko-rosyjska współpraca wojskowa pogłębia się, a Rosja wyraziła zainteresowanie importem pocisków rakietowych ziemia-ziemia.
Według źródeł Reutersa Teheran dostarczył już Moskwie około 400 rakiet ziemia-ziemia dalekiego zasięgu Fateh-110, jednak przedstawiciele europejskich agencji wywiadowczych oceniają, że nie doszło jeszcze do tego transferu.
21:23. Rosjanie szykują obronę siłowni jądrowej w Kurczatowie
Gubernator obwodu kurskiego w Rosji Aleksiej Smirnow poinformował w piątek, że miasto Kurczatow, w którym znajduje się elektrownia jądrowa Kursk, jest pozbawiony dostaw prądu, ponieważ szczątki ukraińskiego drona spadły na jedną z podstacji, wywołując pożar - napisał Reuters.
Kurczatow to 42-tysięczne miasto, w którym zlokalizowana jest jedna z największych rosyjskich elektrowni jądrowych.
Wcześniej w piątek mer miasta Igor Korpunkow powiadomił o trwających walkach kilkadziesiąt kilometrów od elektrowni Kursk.
Rosyjski serwis Ważnyje Istorii napisał, że Rosjanie przygotowują się do obrony tego obiektu. Po południu w piątek struktury siłowe zablokowały dojazd do elektrowni. Źródło przekazało, że kierownictwo poleciło pracownikom, by wzięli bezpłatny urlop i ewakuowali dzieci.
17:53. Ukraiński wywiad: Przeprowadziliśmy desant na okupowaną Mierzeję Kinburnską
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że jego siły w piątek przeprowadziły desant na okupowaną przez rosyjskie wojska Mierzeję Kinburnską na południu Ukrainy, nad Morzem Czarnym. Zlikwidowano „dziesiątki okupantów i ich sprzęt” - napisano w komunikacie.
Jak podał HUR, na okupowanej mierzei zniszczono sześć pojazdów opancerzonych przeciwnika i „zlikwidowano” ok. 30 żołnierzy rosyjskich.
Siły specjalne zaatakowały trzy rosyjskie pozycje. Przy jednej z nich zawieszono sztandar HUR.
Mierzeja Kinburnska będzie wolna, tak jak wszystkie pozostałe tymczasowo okupowane terytoria Ukrainy
— napisano w komunikacie, do którego dołączono wideo.
16:12. Rosjanie znów uderzyli w Konstantynówkę
„Po ataku na Konstantynówkę na wschodzie Ukrainy, gdzie przed południem zginęło 11 osób, wojska rosyjskie ponownie zaatakowały to miasto i ostrzelały je z wyrzutni rakietowych” – poinformował szef władz wojskowych obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin.
Kolejny ostrzał Konstantynówki. Rannych zostało dwóch cywilów. Po cynicznym porannym ataku na (sklep) Eco-Market Rosjanie ponownie ostrzelali Konstantynówkę, tym razem rakietami Smiercz, które trafiły w sektor prywatny. Uszkodzonych zostało sześć domów jednorodzinnych i gazociąg
— powiadomił na Telegramie.
Fiłaszkin ogłosił, że w wyniku pierwszego ataku zginęło 11, a rannych zostało 37 osób. Następnie policja poinformowała, że liczba zabitych wzrosła do 12, a rannych do 44.
13:20. Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Konstantynówkę wzrosła do 10
Dziesięć osób zginęło, a 35 zostało rannych po rosyjskim ataku artyleryjskim na miasto Konstantynówka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował minister spraw wewnętrznych tego kraju Ihor Kłymenko.
W rosyjskim ostrzale ucierpiało łącznie 45 osób: 10 osób zginęło, a 35 zostało rannych. Uszkodzone zostały również budynki mieszkalne, sklepy i kilkanaście samochodów
— napisał szef resortu na Telegramie.
Wcześniej władze informowały o dwóch ofiarach śmiertelnych i 17 rannych.
Rosjanie uderzyli w Konstantynówkę w południe, trafiając m.in. w supermarket. Wybuchł tam pożar, który został już ugaszony. Na miejscu nadal pracują służby ratunkowe i medyczne – poinformował Kłymenko.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje rodzinom ofiar i rannych oraz zapewnił, że sprawcy ataku poniosą odpowiedzialność.
Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za ten terror, a my zrobimy wszystko, aby świat nadal stał po stronie Ukrainy, wspierał naszą obronę i ratował życie naszych obywateli
— oświadczył.
12:49. Rosja przerzuca rezerwy do obwodu kurskiego
Do obwodu kurskiego Rosji, atakowanego od 6 sierpnia przez siły ukraińskie, są przerzucane dodatkowe siły – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.
Według komunikatu resortu kolumny, w których znajdują się m.in. wyrzutnie rakietowe Grad, sprzęt artyleryjski, czołgi oraz samochody Urał i KamAZ, kierują się w stronę miejsca, z którego siły ukraińskie rozpoczęły atak.
Dziś wprowadzono w obwodzie kurskim stan nadzwyczajny o charakterze federalnym. Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) w niektórych miejscach siły ukraińskie przeniknęły już na 35 km w głąb regionu.
12:45. Brytyjskie MON: Rosja koncentruje ataki na środkowej części obwodu donieckiego
Rosyjskie siły lądowe kontynuują prowadzenie operacji ofensywnych na wielu obszarach wzdłuż linii frontu, osiągając dalsze postępy taktyczne, a ich uwaga niemal na pewno skupia się przede wszystkim na środkowej części obwodu donieckiego – przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w efekcie ostatnich rosyjskich postępów w odległości ok. 16 km od linii frontu znalazło się miasto Pokrowsk, które jest istotnym węzłem logistycznym dla ukraińskich operacji w obwodzie donieckim.
Rosja osiągnęła także zdobycze w miejscowości Nju-Jork, gdzie trwają walki, a postępy sił rosyjskich na tym obszarze zagrażają miastu Toreck. Zaznaczono jednak, że aby uzyskiwać stopniowe postępy na ukraińskim terytorium, Rosja nadal polega na atakach piechoty, które okupione są dużymi kosztami.
12:29. Toczą się walki kilkadziesiąt kilometrów od elektrowni atomowej w obwodzie kurskim
Trwają walki kilkadziesiąt kilometrów od elektrowni atomowej leżącej w mieście Kurczatow w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji, atakowanym od wtorku przez siły ukraińskie – poinformował przedstawiciel władz miejskich na Telegramie.
Kilkadziesiąt kilometrów od naszego miasta trwają działania bojowe. Sytuacja jest napięta, obowiązuje stan nadzwyczajny
— napisał Igor Korpunkow
Zapewnił, że mimo to wszystkie służby i przedsiębiorstwa pracują, a on sam przebywa w mieście.
Dzisiaj wprowadzono w obwodzie kurskim stan nadzwyczajny o charakterze federalnym. Powodem jest trwająca tam od wtorku ofensywa siła ukraińskich. Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) w niektórych miejscach przeniknęły one już na 35 km w głąb regionu.
12:18. Dwie osoby zginęły, 17 jest rannych po rosyjskim ataku na Konstantynówkę
„Co najmniej dwie osoby zginęły, a 17 zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiej artylerii na miasto Konstantynówka, niedaleko linii frontu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy” – powiadomiły władze.
Rosjanie ostrzelali miasto z artylerii i trafili w supermarket. To kolejny celowy atak na zatłoczone miejsce, kolejny akt terroru ze strony Rosjan
— przekazał w południe szef obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin, informując o siedmiu rannych.
W kolejnym wpisie poinformował o dwóch ofiarach śmiertelnych i większej liczbie rannych.
Dwóch zabitych i 17 rannych - to najnowsze informacje dotyczące ataku na Konstantynówkę według stanu z godziny 12.40. Trwa operacja poszukiwawczo-ratownicza na miejscu zdarzenia
— napisał na Telegramie.
11:56. Ukraińskie media: Dron SBU strącił drugi w tym tygodniu rosyjski śmigłowiec w obwodzie kurskim
„Dron Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) strącił w obwodzie kurskim w Rosji drugi w tym tygodniu śmigłowiec wojskowy” - podały ukraińskie media z powołaniem na źródła w SBU.
Służba specjalna opracowała kolejny cel przy użyciu drona FPV (First Person View) w ‘Kurskiej Republice Ludowej’. Na filmie widać, jak dron Centrum Operacji Specjalnych ‘A’ Służby (Bezpieczeństwa Ukrainy) uderza w lecący śmigłowiec
— powiedział rozmówca portalu Ukrainska Prawda.
Nagranie z uderzenia dronem Ukrainska Prawda pokazała na swoim profilu na platformie X.
Służba Boża Ukrainy (SBU) dogania karmą kolejny rosyjski śmigłowiec
— napisała.
11:20. W obwodzie kurskim rosyjski rząd ogłosił stan nadzwyczajny
Stan nadzwyczajny o charakterze federalnym został dziś wprowadzony w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji – poinformowało ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych w Moskwie. Powodem jest trwająca tam od 6 sierpnia ofensywa sił ukraińskich.
Rządowa komisja ds. sytuacji nadzwyczajnych omówiła sytuację w obwodzie kurskim w związku z atakiem sił ukraińskich. Wprowadzono tam „federalny stopień reagowania”.
P.o. gubernatora obwodu Aleksiej Smirnow powiedział, że sytuacja operacyjna w regionie jest trudna, a władze podejmą dodatkowe działania, by ewakuować ludność z zagrożonych terenów.
Według rosyjskiego ministerstwa obrony siły rosyjskie nadal odpierają ukraińskie próby wdarcia się głębiej do obwodu kurskiego.
Zamieszczone dziś w mediach społecznościowych i zweryfikowane przez agencję Reutera nagranie pokazuje konwój spalonych rosyjskich czołgów wzdłuż autostrady w obwodzie kurskim przy wiosce Oktiabrskoje. Na wideo widać około 15 ciężarówek, w tym jedną z symbolem „Z”.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podał, że siły ukraińskie, które rozpoczęły ofensywę w obwodzie kurskim, w niektórych miejscach przeniknęły już na 35 km w głąb regionu.
Stan nadzwyczajny o charakterze federalnym umożliwia wykorzystywanie sił i środków z całej Rosji oraz otrzymywanie finansowania z budżetu federalnego.
10:45. W rosyjskich atakach zginęło co najmniej pięciu cywilów
„Co najmniej pięciu cywilów zginęło, a 18 zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie donieckim na wschodzie oraz sumskim na północnym wschodzie Ukrainy” – poinformowały władze.
W obwodzie donieckim dwie osoby zginęły, a 11 zostało rannych w miejscowości Syłydowe po ostrzałach, w następstwie których uszkodzonych zostało prawie 30 budynków. W Kostiantyniwce zginęły dwie osoby. Jedna została ranna w Nju-Jorku
— podał na Telegramie szef wojskowych władz ukraińskich obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin.
W obwodzie sumskim, który jest intensywnie atakowany przez rosyjskie lotnictwo i artylerię, ostrzelane zostały 33 miejscowości.
W wyniku ostrzału zginął 6-letni chłopiec i jego 23-letni brat. Rannych zostało sześciu cywilów. Uszkodzone zostały trzy szkoły, 17 budynków mieszkalnych, poczta, trzy prywatne samochody, pomieszczenia gospodarcze i administracyjne firmy rolniczej
— powiadomiła policja w obwodzie sumskim.
10:43. Atak Ukraińców na rosyjską kolumnę. Zginęło ok 200 Rosjan
Dzisiaj w nocy Ukraińcy zaatakowali rosyjską kolumnę (przewożącą dość mocno osłabiony batalion w składzie 4 kompanii, czyli około 400 żołnierzy), która miała wesprzeć siły walczące w obwodzie kurskim.
Jeden z użytkowników platformy X poinformował o ataku sił ukraińskich na rosyjską kolumnę wojskową.
Po ukraińskim ataku została ona jednak zdziesiątkowana (według doniesień zginęło 200 żołnierzy, a z pozostałych przy życiu, prawie wszyscy zostali ranni). Na Twitterze jako przyczynę takich zniszczeń typuje się dwie rzeczy: 1. Atak rakietami z systemu HIMARS 2. Zasadzka ukraińskiego SOF-u
— napisano.
Osobiście skłaniam się ku drugiej teorii, gdyż analizując zdjęcia i materiały wideo można spostrzec, iż niektóre pojazdy, będące pełne zabitych żołnierzy, są praktycznie nietknięte (wskazuje to na użycie broni ręcznej, która nie zawiera materiału wybuchowego). Niektóre ciężarówki zostały jednak doszczętnie spalone i tu znowu pojawia się ważny szczegół. Nie widać dookoła żadnych śladów wybuchów, a pojazdy stojące obok spalonych ciężarówek są nietknięte
— dodano.
Prawie na pewno można więc stwierdzić, że to efekt zasadzki ukraińskich sił specjalnych, które najpierw za pomocą granatników (typu RPG/AT-4) zmniejszyły liczebność wroga (paląc część pojazdów razem z całą załogą), a następnie za pomocą broni ręcznej wybiły pozostałych żołnierzy
— napisał Marek Reszka.
09:37. Ukraiński Sztab Generalny potwierdza atak na lotnisko w Lipiecku
Sztab Generalny w Kijowie potwierdził w piątek rano atak na wojskową bazę lotniczą w obwodzie lipieckim w Rosji i poinformował, że siły ukraińskie zniszczyły tam składy z kierowanymi bombami lotniczymi.
Ubiegłej nocy ukraińskie siły obronne zaatakowały lotnisko w Lipiecku (obwód lipiecki, Rosja). W trakcie ataku trafiony został skład z kierowanymi bombami lotniczymi i szereg innych obiektów na terenie lotniska. Zarejestrowano kilka źródeł ognia, wybuchł ogromny pożar i zaobserwowano liczne detonacje
— podał sztab na Telegramie.
W komunikacie przypomniano, że na lotnisku w Lipiecku stacjonują samoloty Su-34, Su-35 i MiG-31 rosyjskich sił powietrznych.
Położony na północ od Woroneża Lipieck znajduje się w odległości ok. 300 km od granicy Ukrainy. Wcześniej agencja AFP pisała z powołaniem na media rosyjskie, że baza wojskowa została zaatakowana w nocy z czwartku na piątek przez ukraińskie drony.
08:18. Rosyjskie drony, które atakowały siedem obwodów, zostały zniszczone
27 rosyjskich dronów, które atakowały w nocy siedem obwodów Ukrainy, zostało zniszczonych – powiadomił dowódca ukraińskich Sił Powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk.
Rosjanie wypuścili bezzałogowce produkcji irańskiej Shahed z rejonu miasta Primorsko-Achtarsk w Kraju Krasnodarskim, na zachodnim wybrzeżu Morza Azowskiego – poinformował dowódca.
Wojska radiotechniczne Sił Powietrznych wykryły i obserwowały 27 dronów szturmowych. Wszystkie wrogie (maszyny) zostały zestrzelone
— napisał Ołeszczuk na Telegramie.
Rosyjskie drony atakowały obwody: kijowski, połtawski, sumski, mikołajowski, chersoński, doniecki i dniepropietrowski.
08:16. Rosyjskie działania wojenne degradują Morze Kaspijskie i naruszają konwencje międzynarodowe
Wykorzystywanie przez Rosję Morza Kaspijskiego do celów wojskowych degraduje jego ekosystem i stanowi naruszenie konwencji o jego statusie prawnym z 2018 r. Władze krajów leżących nad jego akwenem starają się nie podejmować tego tematu, by nie drażnić Rosji - napisał portal analityczny Carnegie Politika.
Już wiosną 2022 roku, krótko po rozpoczęciu agresji na Ukrainę u kazachstańskich wybrzeży Morza Kaspijskiego odkryto 94 martwe foki kaspijskie (nerpy), w listopadzie tego samego roku kolejnych 170. Miesiąc później tysiące fok padło u wybrzeży Dagestanu, a kolejne setki - u wybrzeży Turkmenistanu. Również w tym roku na kazachstańskim wybrzeżu największego słonego jeziora świata obserwuje się masowe wymieranie fok.
W lipcu na azerbejdżańskim wybrzeżu zaobserwowano wymieranie ryb, co zbiegło się w czasie z kolejnym atakiem na Ukrainę na dużą skalę. Według analityków ryby zdychały z powodu wystrzeliwania pocisków zarówno z samolotów, jak też z okrętów rosyjskiej marynarki wojennej. Carnegie Politika twierdzi, że władze państw nad Morzem Kaspijskim nie są chętne, by za katastrofę ekologiczną obarczać winą Rosję, gdyż obawiają się jej niezadowolenia. Dla przykładu Ministerstwo Ekologii i Zasobów Naturalnych Azerbejdżanu wyjaśniło masowe wymieranie ryb ociepleniem wody i spadkiem poziomu tlenu. Władze Kazachstanu stwierdziły, że foki padły z powodu zapalenia płuc spowodowanego spadkiem odporności i rozprzestrzenianiem się infekcji wirusowych.
Choć od dawna uważa się, że Morze Kaspijskie zanieczyszczone jest głównie z powodu poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu, to jest jednak oczywiste, że działania wojenne mają negatywny wpływ na sytuację, w tym na zanieczyszczenie wody i faunę - pisze Carnegie Politika. Toksyczne substancje z wystrzelonych przez Rosjan pocisków zatruwają organizmy morskie, co nieuchronnie wpływa na cały łańcuch pokarmowy. Odłamki rakiet wpadające do morza zmieniają również środowisko życia zwierząt. Hałas i fale uderzeniowe powstające podczas wystrzeliwania rakiet i ćwiczeń wojskowych narażają zwierzęta morskie na jeszcze większy stres, zmuszając je do porzucenia zwykłych tras migracji oraz utrudniając rozmnażanie i żerowanie.
Niektórzy postrzegają działania Rosji jako naruszenie Konwencji o statusie prawnym Morza Kaspijskiego z 2018 r., ratyfikowanej przez wszystkie państwa nadbrzeżne z wyjątkiem Iranu. Dokument ten stanowi, że morze powinno być wykorzystywane wyłącznie do celów pokojowych, choć nie zawiera żadnych postanowień dotyczących demilitaryzacji obszaru wodnego. Powodowanie szkód w środowisku naturalnym może stanowić też naruszenie innego porozumienia, Ramowej konwencji o ochronie środowiska morskiego Morza Kaspijskiego, znanej też jako Konwencja Teherańska. Według tego dokumentu jeśli przynajmniej jeden z krajów sygnatariuszy obwinia drugi o spowodowanie znacznych szkód w Morzu Kaspijskim i ma przekonujące dowody, powinien złożyć skargę, a następnie rozpocząć konsultacje. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, spór jest poddawany arbitrażowi przez organizację międzynarodową.
Państwa leżące nad Morzem Kaspijskim są też poważnie zaniepokojone spadkiem poziomu wody w zbiorniku. Niektórzy przypisują to zmianom klimatycznym, wiadomo jednak, że Rosja - starając się zastąpić import towarów rolnych objętych sankcjami - intensywniej wykorzystuje grunty rolne, przekierowując wodę z Wołgi, z której pochodzi 80 proc. wody wpadającej do Morza Kaspijskiego. Niski poziom wody w Morzu Kaspijskim utrudnia też żeglugę - zmniejsza się przepustowość akwenu, wzrasta ryzyko wejścia na mieliznę, a praca portów jest zakłócana ze względu na konieczność pogłębiania dna. W rezultacie cierpią nie tylko Rosja i inne państwa nadbrzeżne, ale także wszyscy, którzy korzystają z Międzynarodowego Transkaspijskiego Szlaku Transportowego (Korytarza Środkowego).
I choć urzędnicy - głównie azerbejdżańscy i kazachstańscy - nie kryją zaniepokojenia krytycznym spadkiem poziomu wody w Morzu Kaspijskim, jest mało prawdopodobne, aby którekolwiek z państw nadbrzeżnych Morza Kaspijskiego złożyło skargę - zauważają analitycy portalu Carnegie Politika.
08:04. Podolak: Wyważona międzynarodowa reakcja na wydarzenia w obwodzie kurskim ukazała słabość Rosji
Wyważona międzynarodowa reakcja na wydarzenia w obwodzie kurskim ukazała słabość Rosji i zadziałała na niekorzyść Kremla – ocenił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Absolutnie spokojna, wyważona, obiektywna, oparta na zrozumieniu ducha prawa międzynarodowego i zasad wojny obronnej - taka jest międzynarodowa reakcja na wydarzenia w obwodzie kurskim Federacji Rosyjskiej. Było to niespodziewane, nieoczekiwane, ale niezwykle odkrywcze i demonstracyjne. Niektórzy tego nie zauważyli. Innych to nie obchodzi. Większość po cichu aprobuje
— napisał Podolak na Telegramie.
Zdaniem Podolaka „mityczna rosyjska brutalność” i ignorowanie zasad obróciły się przeciwko samej Rosji.
Pies, za przeproszeniem, słusznie został uznany za wściekłego. Teraz znaczna część globalnej społeczności uważa Rosję za uzasadniony cel wszelkich operacji i rodzajów broni
— podkreślił.
Doradca Zełenskiego zwrócił uwagę, że reakcja wspólnoty międzynarodowej na wydarzenia w obwodzie kurskim jest także zasługą pracy dyplomatycznej i edukacyjnej przeprowadzonej przez Kijów.
Prócz walki z armią okupacyjną, Ukraina z powodzeniem walczyła również z historycznie silnymi prorosyjskimi sympatiami w niektórych regionach świata i strachem przed eskalacją na Zachodzie. Ostatni rok był bardzo trudny i nikt nie obiecuje, że następny będzie łatwiejszy. Ale, jak widać, odnosimy zwycięstwa nie tylko na polu bitwy
— oświadczył Podolak.
Armia ukraińska zaatakowała we wtorek obwód kurski w Rosji. Jest to pierwsze od 1941 roku wtargnięcie obcych wojsk na terytorium Rosji. Według źródeł rosyjskich wdarło się tam około 1 tys. żołnierzy ukraińskich, którzy są wspierani przez czołgi, pojazdy opancerzone, drony i artylerię.
07:58. Zmasowany atak ukraińskich dronów w rosyjskim obwodzie lipieckim! Zapłonęła baza lotnicza
Płonie wojskowa baza lotnicza w obwodzie lipieckim w Rosji, około 300 km od granicy z Ukrainą. Teren ten był w nocy z czwartku na piątek atakowany przez drony ukraińskie – podała agencja AFP, powołując się na media rosyjskie.
Wybuchł pożar na terenie lotniczej bazy wojskowej w obwodzie lipieckim
— powiadomiły rosyjskie media, powołując się na regionalnego przedstawiciela ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.
Według gubernatora obwodu lipieckiego Igora Artamonowa ewakuowano w piątek mieszkańców czterech wiosek w regionie, leżących częściowo w pobliżu bazy lotniczej. Działania te podjęto po zmasowanym ataku ukraińskich dronów, skutkującym wybuchami i zakłóceniami dostaw prądu.
Artamonow napisał na Telegramie, że w Lipiecku i lipieckim okręgu miejskim ogłoszono alarm, który następnie został odwołany. Sześć osób doznało obrażeń.
Gubernator Sewastopola na okupowanym Krymie Michaił Razwożajew poinformował tymczasem, że siły rosyjskie zniszczyły w pobliżu miasta trzy drony powietrzne i trzy morskie.
Według rosyjskiego resortu obrony w nocy z czwartku na piątek zestrzelono nad Rosją łącznie 75 ukraińskich bezzałogowców, głównie nad obwodami lipieckim i biełgorodzkim.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow oznajmił na Telegramie, że w nocy zniszczono 29 ukraińskich dronów. Według szefa regionalnej administracji odnotowano straty materialne, ale nikt nie został ranny.
Do nocnych ataków doszło w czasie, gdy siły ukraińskie od kilku dni prowadzą ofensywę w graniczącym z Ukrainą obwodzie kurskim.
00:00. Siły ukraińskie wkroczyły na terytorium Rosji. Zełenski komentuje
Ukraińcy wiedzą, jak osiągnąć swoje cele. A osiągnięcie celów na wojnie nie było naszym wyborem. Rosja sprowadziła wojnę na naszą ziemię i powinna czuć, co zrobiła. Staramy się jak najszybciej osiągnąć nasze cele w czasie pokoju – w sprawiedliwych warunkach pokoju. I tak będzie
— powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu wideo.
Dzisiaj pojawił się również raport ministra obrony Umerowa w sprawie dostaw broni i sprzętu dla naszej armii. Pracujemy nad tym, aby dostawy były konsekwentnie dostarczane na czas
— zapowiedział.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/701848-relacja-898dzien-wojny-zmasowany-atak-ukrainskich-dronow