Trwa 891. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 3 sierpnia 2024 r.
19:00. Ukraiński Rzecznik Praw Człowieka z pilnym apelem do Czerwonego Krzyża i ONZ
Komisarz Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka Dmytro Łubinec pilnie zaapelował do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) i ONZ w sprawie zabicia ukraińskiego jeńca wojennego przez okupantów.
„W Internecie pojawiło się zdjęcie, prawdopodobnie przedstawiające ciało ukraińskiego jeńca, któremu Rosjanie odcięli głowę i kończyny. To nie tylko naruszenie Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych, to zachowanie nieludzkie! Zauważam, że zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego żaden jeniec wojenny nie może być poddawany okaleczeniu fizycznemu, przemocy ani morderstwu” – napisał ukraiński Rzecznik Praw Człowieka.
„Chciałbym przypomnieć, że jeńcy wojenni są w rękach wrogiego państwa i ono odpowiada za ich traktowanie! Oznacza to, że odpowiedzialność za zabijanie i okaleczanie spoczywa nie tylko na rosyjskich żołnierzach, ale na samej Federacji Rosyjskiej” – podkreślił rzecznik.
18:00. Intensywne walki w Wołczańsku
Rzecznik Charkowskiego Zgrupowania Operacyjno-Taktycznego wojsk, Witalij Sarancew, poinformował, że w Wołczańsku toczą się intensywne walki.
Rosjanie rotują zespoły szturmowe, przygotowując 4. ochotniczą brygadę szturmową do misji ofensywnych. Walki toczą się na ulicach miasta. Wróg próbuje zaatakować czołowo w centrum miasta, a także nacierać z flanki.
17:15. Sztab: zatopiliśmy rosyjski okręt podwodny „Rostów nad Donem”
Ukraińskie wojska zatopiły w porcie wojskowym w Sewastopolu rosyjski okręt podwodny „Rostów nad Donem” i zniszczyły na okupowanym Krymie kompleks rakietowy S-400 Triumf – poinformował w sobotę Sztab Generalny Ukrainy.
„Zgodnie z potwierdzonymi informacjami wczoraj wojska rakietowe, we współpracy z jednostkami ukraińskiej marynarki wojennej, znacząco uszkodziły cztery wyrzutnie systemu obrony powietrznej Triumf” – ogłosił sztab na Telegramie.
„Ponadto w porcie Sewastopol z sukcesem trafiono w okręt podwodny Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej „Rostów nad Donem”. W wyniku trafienia okręt zatonął na miejscu” – oświadczono.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraińcy ogłaszają sukces. Rosyjski okręt podwodny „Rostów nad Donem” zatopiony, kompleks rakietowy S-400 Triumf zniszczony!
17:10. Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału Pokrowska
Co najmniej jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku ostrzału Pokrowska w obwodzie donieckim – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin. „To już drugi atak na miasto w dniu dzisiejszym. Tym razem Rosjanie uderzyli w sektor prywatny: jeden dom został zniszczony, kilka innych zostało uszkodzonych. Całe terytorium obwodu donieckiego jest niebezpieczne dla życia. Rosjanie celowo i regularnie uderzali w ludność cywilną. nie ryzykuj życia. Ewakuuj się!” – napisał na Telegramie.
17:05. Ostrzały Charkowa, Chersonia i Pokrowska. Są ofiary
O godzinie 15 Rosjanie zrzucili bombę na obrzeża Charkowa - poinformował Ołeh Siniehubow, szef charkowskiej administracji wojskowej. Nie było ofiar.
W Chersoniu i okolicach liczba rannych osób w wyniku ostrzelania z dronów wzrosła do sześciu - poinformował Roman Mroczko, szef administracji wojskowej Chersonia.
Co najmniej jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w ostrzale Pokrowska, w obwodzie donieckim - poinformował szef donieckiej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.
15:15. Powrót dzieci
Ośmioro ukraińskich dzieci wróciło do domu z okupowanych przez Rosję części obwodu chersońskiego. Gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że mowa o pięciu dziewczynkach i trzech chłopcach w wieku od 6 do 17 lat.
15:00. Rosyjska agitacja
„W Rosji masowo wysyłane są SMSy zachęcające mieszkańców do podpisania kontraktu z resortem obrony - twierdzą media. W wiadomości widnieje nawet zachęta: jednorazowe wypłacenie 800 tys. rubli (ponad 35 tys. zł)” - pisze Biełsat.
14:30. Kolejne dwie osoby oskarżone po podpaleniach w Londynie. Tropy prowadzą do Grupy Wagnera
Kolejnym dwóm osobom postawiono zarzuty w sprawie podpalenia magazynu we wschodnim Londynie, w którym składowana była pomoc dla Ukrainy – przekazała w sobotę londyńska policja metropolitalna. O organizację podpalenia podejrzewana jest rosyjska najemnicza Grupa Wagnera.
Jak wyjaśniła policja, 22-letni Jakeem Barrington Rose i 19-letni Ugnius Asmena zostali oskarżeni o umyślne podpalenie, a pierwszemu z nich postawiono również dwa zarzuty posiadania broni ofensywnej.
14:00. Średnia dobowa rosyjskich ofiar spadła w lipcu do 1140
Średnia dobowa liczba rosyjskich ofiar wojny na Ukrainie – uwzględniając łącznie zabitych i rannych – spadła w ostatnich dwóch miesiącach z rekordowych 1262 w maju do 1140 w lipcu – podało brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej dodano jednak, że pomimo tego spadku, w ocenie ukraińskiego Sztabu Generalnego ostatnie trzy miesiące były najgorsze dla rosyjskich wojsk, jeśli chodzi o poziom strat, od początku inwazji w lutym 2022 roku.
„Spadek dobowej średniej (strat) jest prawdopodobnie wskazówką, że rosyjskie siły konsolidują pozycje na osi Charkowa. Chociaż to nowe podejście zwiększyło presję na linię frontu, skuteczna ukraińska obrona oraz nieprzeszkolenie Rosjan redukują zdolność Rosji do przełożenia jakichkolwiek taktycznych sukcesów na szersze zdobycze operacyjne” – napisano.
13:20.
„UE musi całkowicie odzwyczaić się od rosyjskiej ropy i gazu. To jedyny sposób na wyswobodzenie bloku z uścisku rosyjskich sieci przejęcia państwa, które w dalszym ciągu mają destrukcyjny wpływ na europejską gospodarkę” - pisze The Kyiv Independent.
12:40. Współpraca z Rumunią
Rumunia ma planować wspólnie z Ukrainą wytwarzanie rakiet R-360 Neptune. „Rumunia zabiega o Ukrainę jako sojusznika, aby ze swojego terytorium kontrolować wody Morza Czarnego, jest więc gotowa współpracować z Kijowem w sferze militarnej” - czytamy.
12:20. Wybuch w Chersoniu
Jak podaje Ukrinform, w sobotę w Chersoniu 33-letni mężczyzna został ranny na skutek eksplozji materiałów wybuchowych zrzuconych z drona. Trafił do szpitala. Z kolei w wyniku ataku wrogiego drona we wsi Antoniwka w sobotę rano ranne zostały dwie kobiety.
11:50. Norwegia usunie rosyjskie pomniki?
„Norwegia ma dość. Rosyjskie pomniki mają zniknąć. Burmistrz miasteczka Vardø położonego na dalekiej Północy Norwegii chce zburzyć trzy pomniki poświęcone Armii Czerwonej. “Są wykorzystywane przez sympatyków Rosji i rosyjskie władze” - stwierdził Tor-Erik Labahå. Dodał, że poza tym ufundowane przez Rosjan monumenty “bardziej przypominają słupki graniczne niż pomniki” - opisuje Biełsat.
11:10. Atak w obwodzie winnickim
Rosjanie zaatakowali obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie winnickim, informują Państwowe Służby Ratunkowe. Jak czytamy, nikt z pracowników przedsiębiorstwa i ludności cywilnej nie odniósł obrażeń.
10:35. Co najmniej 5 cywilów zabitych, ponad 20 rannych w rosyjskich atakach ostatniej doby
Co najmniej pięciu cywilów zginęło, a ponad 20 zostało rannych w rosyjskich atakach na Ukrainę w ciągu ostatniej doby – podały władze obwodów na północy, wschodzie i południu tego kraju. Najwięcej ofiar śmiertelnych było w kontrolowanej przez władze ukraińskie części obwodu donieckiego.
„Od 2 sierpnia Rosjanie zabili troje mieszkańców Donbasu: dwoje w Kateryniwce i jednego w Nowhorodiwce”. „Osiem osób w regionie zostało rannych”
– napisał na Telegramie szef władz obwodowych Wadym Fiłaszkin.
Jeden cywil zginął, a 12 zostało rannych w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – podał Ołeh Syniehubow, naczelnik wojskowych władz obwodowych. Jedna ofiara śmiertelna i jedna osoba ranna - to bilans rosyjskich ataków w ciągu ostatniej doby na Chersońszczyźnie, w południowej części Ukrainy – przekazały lokalne władze.
Rosjanie ostrzeliwali ponadto przygraniczne rejony obwodów czernihowskiego i sumskiego na północy; rannych zostało tam dwoje ludzi. Dwie osoby cywilne ucierpiały także w obwodzie zaporoskim – powiadomiły władze cywilne i wojskowe w tych regionach.
10:10. Sztab Generalny: uderzyliśmy w lotnisko, składy amunicji i magazyny paliwowe w Rosji
Armia Ukrainy uderzyła w rosyjskie lotnisko wojskowe i składy amunicji w Morozowsku w obwodzie rostowskim oraz w kilka magazynów paliwowych w kraju agresora; w co najmniej dwóch z nich wybuchły pożary – powiadomił Sztab Generalny w Kijowie.
Do ataków doszło ostatniej nocy; w Morozowsku na zachodzie obwodu rostowskiego celem były m.in. składy amunicji z kierowanymi bombami lotniczymi.
„Trwa gromadzenie informacji o zniszczeniach systemów obrony przeciwlotniczej i samolotów wroga. Zadanie zostało zrealizowane przez siły i środki Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Wywiadu Wojskowego Ukrainy we współpracy z Siłami Zbrojnymi Ukrainy” – oświadczył sztab na Telegramie.
W komunikacie poinformowano także o atakach na składy ropy naftowej i magazyny paliw w obwodach: biełgrodzkim, kurskim i rostowskim. „Według posiadanych informacji co najmniej dwa zbiorniki ropy zostały trafione, a następnie wybuchł w nich pożar” – przekazał ukraiński Sztab Generalny.
09:55. Minionej nocy obrona powietrzna strąciła 24 z 29 rosyjskich dronów
29 dronów użyła Rosja minionej nocy do ataków na dziewięć obwodów Ukrainy; 24 bezzałogowce zostały strącone – poinformował rano dowódca ukraińskich Sił Powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk.
„W nocy 3 sierpnia 2024 r. wróg zaatakował dwoma przeciwlotniczymi pociskami kierowanymi S-300 z okupowanego terytorium obwodu donieckiego, dwoma pociskami antyradarowymi Ch-31P z przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym oraz 29 bezzałogowymi samolotami szturmowymi Shahed, które wystartowały z Przylądku Czauda na Krymie i Primorsko-Achtarska w Rosji” – napisał Ołeszczuk na Telegramie.
Według jego relacji 24 drony uderzeniowe Shahed zostały zestrzelone nad obwodami: chersońskim, odeskim, mikołajowskim, połtawskim, sumskim, dniepropietrowskim, kijowskim, winnickim i żytomierskim.
O ataku dronów powiadomiło także ministerstwo obrony Rosji, według którego obronie powietrznej udało się strącić 75 takich maszyn. Ukraińskie drony miały operować nad obwodami: rostowskim, kurskim, biełgorodzkim, riazańskim, woroneskim, krasnodarskim oraz nad Morzem Azowskim.
08:45. Zmarł Paweł Kusznir, który głodował w proteście przeciwko wojnie z Ukrainą
W areszcie w Birobidżanie na rosyjskim Dalekim Wschodzie zmarł Paweł Kusznir, muzyk i działacz antywojenny, który ogłosił suchą głodówkę w proteście przeciwko wojnie Rosji z Ukrainą - poinformowało Radio Swoboda.
39-letni Kusznir, który był solistą w miejscowej filharmonii, zmarł 27 lipca w wyniku głodówki - ustalił projekt Wot Tak telewizji Biełsat. Sucha głodówka obejmuje powstrzymywanie się od spożywania zarówno pokarmów stałych, jak i płynów.
Śmierć mężczyzny potwierdziła Olga Romanowa, szefowa projektu Ruś Siedząca.
Pianistę zatrzymano pod koniec maja i zarzucono mu nawoływanie do terroryzmu. Wot Tak przekazało, że śledztwo wszczęto w związku z nagraniami na prowadzonym przez niego kanale na Youtube, który obserwowało pięć osób. Na nagraniach w poetyckiej formie wypowiadał się przeciwko wojnie i polityce Kremla. Artysta wydał też książkę o tematyce antywojennej
00:01. Ukraiński ostrzał celu na Krymie
W sieci pojawiło się nagranie pokazujące, jak armia ukraińska wystrzeliwuje przy pomocy zestawów artyleryjskich HIMARS pociski balistyczne MGM-140 ATACMS, dostarczone przez USA. Celem ataku jest bateria S-400 na okupowanym Krymie.
red/X/PAP/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/701185-relacja-892-dzien-wojny-rosyjski-okret-zatopiony