Trwa 886. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 28 lipca 2024 r.
18:13. Zginęło już 564 dzieci, a ponad 1487 zostało rannych
Według Prokuratury Generalnej na dzień 28 lipca w wyniku wojny Rosji na Ukrainie zginęło 564 dzieci, a ponad 1487 zostało rannych o różnym stopniu ciężkości - cytuje The Kyiv Independent.
16:06. Białoruscy żołnierze i działacze na Ukrainie stworzyli ruch „Kalinowcy”
To stowarzyszenie zwykłych Białorusinów, wojskowego i społeczno-politycznego skrzydła białoruskich sił demokratycznych oraz przedstawicieli innych narodów
— wyjaśnił były dowódca Pułku Kalinowskiego Dzianis Procharau, cytowany przez Biełsat.
14:41. Zełenski: Prawie 700 kierowanych ataków lotniczych i ponad 100 „Shahedów” przeciwko Ukrainie i Ukraińcom w zaledwie tydzień
Nasi ludzie codziennie cierpią z powodu rosyjskiego terroru
— podkreślił w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podając, że w zaledwie tydzień Rosjanie przeprowadzili prawie 700 kierowanych ataków lotniczych, używając również ponad 100 dronów Shahed.
13:52. Dwa nowe postępowania dotyczące korupcji w rosyjskiej zbrojeniówce
Brytyjski resort obrony powiadomił w niedzielę o dwóch nowych postępowaniach w sprawie korupcji, wszczętych w Rosji wobec przedstawicieli tamtejszego sektora zbrojeniowego. Korupcja w rosyjskiej zbrojeniówce to norma, ale nasiliły się prześladowania osób pozbawionych ochrony politycznej - zauważyło ministerstwo.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano o aresztowaniu w związku z zarzutem korupcji Andrieja Biełkowa, szefa Wojskowego Przedsiębiorstwa Budowlanego, podlegającego resortowi obrony Rosji. Poprzedni minister obrony Siergiej Szojgu chwalił tę firmę za rzekomy „nadzwyczajny system audytu”. Brytyjski wywiad ocenił, że ta firma była prawdopodobnie wykorzystywana w schematach korupcyjnych, na których wzbogacali się rosyjscy urzędnicy. 23 lipca w Rostowie nad Donem były dyrektor zakładów rakiet taktycznych „Zwiezda-Strieła” został skazany na karę więzienia za malwersacje finansowe oraz zawyżanie cen.
W komunikacie resortu obrony zaznaczono, że korupcja jest w rosyjskiej zbrojeniówce zjawiskiem „endemicznym”, ponieważ już w audycie z 2007 roku ujawniono, że aż 70 proc. środków budżetowych ministerstwa wykorzystywano wówczas niezgodnie z przeznaczeniem.
Do pewnego stopnia korupcja jest tolerowana przez Kreml, ale od początku wojny na Ukrainie (inwazji na pełną skalę, rozpoczętej w 2022 roku - PAP) częstsze stały się ataki na tych (przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego), którzy nie mają wystarczającej ochrony politycznej
— podsumowano.
12:11. Zełenski dla NHK: do listopada opracujemy plan pokojowy
Do listopada opracujemy plan pokojowy, poprzedzony serią rozmów z różnymi krajami na temat integralności terytorialnej naszego państwa - ujawnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ekskluzywnym wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK.
Cierpliwość, wsparcie i presja dyplomatyczna to trzy czynniki sprawiedliwego zakończenia wojny (z Rosją)
— powiedział Zełenski podczas rozmowy zarejestrowanej 26 lipca w pałacu prezydenckim w Kijowie.
Jeśli USA i kraje europejskie utrzymają jedność, będzie to (przejaw) dodatkowej presji. Pokaże to Moskwie, że nie ma szans
— dodał.
Zełenski podkreślił, że nie może odpowiedzieć pozytywnie na wezwania do zawieszenia broni w sytuacji, gdy Rosja nadal okupuje część ukraińskiego terytorium. Jak poinformował, Kijów rozpoczyna szczegółowe dyskusje z krajami trzecimi na temat m.in. integralności terytorialnej Ukrainy w celu opracowania planu działania na rzecz pokoju.
Powierzyłem to zadanie administracji prezydenta i zespołom dyplomatycznym. Plan będzie gotowy do końca listopada
— oznajmił. W tym kontekście przypomniał, że Chiny były nieobecne na szczycie pokojowym, który odbył się w czerwcu w Szwajcarii. „Chiny nas (jednak) nie zaatakowały, więc nie możemy ich do tego zmusić (udziału w podobnych przedsięwzięciach - PAP)” - podkreślił Zełenski.
10:14. Malijscy rebelianci: zabiliśmy kilkudziesięciu malijskich żołnierzy i rosyjskich najemników
Malijscy rebelianci z grupy etnicznej Tuaregów powiadomili, że zabili i zranili dziesiątki żołnierzy armii Mali, a także rosyjskich najemników z byłej Grupy Wagnera podczas walk w pobliżu granicy z Algierią – poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat ruchu rebeliantów CSP-PSD.
Wcześniej siły zbrojne Mali, współpracujące z Rosjanami, oznajmiły, że straciły dwóch żołnierzy, ale zabiły 20 tuareskich bojowników.
Ruch rebeliantów Stałe Strategiczne Ramy Pokoju, Bezpieczeństwa i Rozwoju (CSP-PSD) poinformował w sobotę, że przejął wozy opancerzone, ciężarówki i cysterny podczas walk w rejonie miejscowości Tinzaouaten przy granicy. Grupa ta powiadomiła również, że uszkodziła śmigłowiec, który następnie rozbił się w oddalonej o kilkaset kilometrów miejscowości Kidal. Do starć miało dojść w czwartek i piątek.
Siły zbrojne Mali przekazały, że straciły dwóch żołnierzy, a dziesięciu zostało rannych. Oświadczyły również, że w Kidal rozbił się śmigłowiec uczestniczący w rutynowej misji, ale nikt nie ucierpiał.
Reuters zauważył, że doniesienia rebeliantów o zabiciu wagnerowców potwierdziło wielu rosyjskich tzw. blogerów wojskowych. Najemnicy mieli wpaść w pułapkę przy granicy, gdy poruszali się w konwoju z siłami rządowymi. Według tych informacji zginęło co najmniej 20 Rosjan.
Afryka jest jednym z „tradycyjnych” obszarów aktywności Grupy Wagnera - powiązanej z Kremlem rosyjskiej formacji najemniczej, okrytej złą sławą i odpowiedzialnej za liczne zbrodnie. Od 2022 roku, czyli początku rosyjskiej pełnowymiarowej agresji na Ukrainę, wagnerowcy walczyli w tym kraju, lecz po tzw. buncie, zainicjowanym w czerwcu 2023 roku przez stojącego na czele Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna i jego późniejszej śmierci (zginął dwa miesiące później w katastrofie lotniczej), formację tę oficjalnie rozwiązano, a większość najemników miała przenieść się do Afryki.
Jeśli informacje o stratach wagnerowców potwierdzą się, będzie to największy dotychczasowy atak na tę grupę najemniczą ze strony malijskich rebeliantów - zauważyła agencja AP.
09:08. Co najmniej dziesięć ofiar śmiertelnych rosyjskich ostrzałów w trzech obwodach
Co najmniej dziesięć osób zginęło w ciągu minionej doby w wyniku ostrzałów rosyjskiej armii w obwodach chersońskim, donieckim i charkowskim, na południu i wschodzie Ukrainy – wynika z komunikatów władz tych regionów, opublikowanych w niedzielę rano.
W obwodzie chersońskim śmierć poniosły cztery osoby, a kolejne cztery zostały ranne. Celem rosyjskich ataków stały się placówka oświatowa i dzielnice mieszkalne, w tym trzy budynki wielopiętrowe oraz 18 domów prywatnych. Uszkodzono również gazociąg i samochody osobowe – powiadomił szef władz regionu Ołeksandr Prokudin.
W obwodzie donieckim zginęło pięć osób – przekazał przewodniczący obwodowej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.
27 lipca Rosjanie zabili pięciu mieszkańców obwodu donieckiego – trzy osoby w Iwaniwce, po jednej – w Konstantynówce i Torecku
— oznajmił urzędnik. Rannych zostało 15 osób.
Na Charkowszczyźnie zginęła 71-letnia kobieta z miejscowości Moskaliwka. Jeszcze jedna osoba, 54-letni mężczyzna, przebywa w szpitalu, a jego stan zdrowia jest oceniany jako ciężki - powiadomił szef obwodowych władz Ołeh Syniehubow.
08:20. Premier Indii może w sierpniu udać się z wizytą na Ukrainę
Premier Indii Narendra Modi może w sierpniu udać się z wizytą na Ukrainę – powiadomiła agencja Reutera, powołując się na indyjskie media. Do spotkania Modiego z władzami Ukrainy w Kijowie miałoby dojść przy okazji ukraińskiego Dnia Niepodległości, obchodzonego 24 sierpnia.
Reuters zauważył, że ta wizyta jest planowana zaledwie kilka tygodni po tym, gdy Modi spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem.
Według indyjskich mediów, które opierają swoje doniesienia na anonimowych źródłach, trwają prace nad organizacją wizyty, a strona ukraińska zaproponowała, by odbyła się ona w okolicach ukraińskiego Dnia Niepodległości. Zaznaczają też, że będzie to pierwsza wizyta premiera Indii na Ukrainie od lutego 2022 roku, czyli początku pełnowymiarowej agresji Rosji na sąsiedni kraj. Według portalu Hindustan Times Modi może wówczas odwiedzić również Polskę.
Modi spotkał się z Putinem w pierwszej połowie lipca - w czasie, gdy rosyjska rakieta uderzyła w szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie. W stolicy Ukrainy zginęło wówczas ponad 30 osób. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił wówczas, że wizyta Modiego w Moskwie w takim dniu i uściski z dyktatorem są „wielkim rozczarowaniem i ogromnym ciosem dla wysiłków na rzecz pokoju”.
Podczas wizyty w Moskwie Modi podkreślał potrzebę rozwiązania pokojowego. Po jego spotkaniu z władzami Rosji powiadomiono, że rosyjski resort obrony rozwiązał kontrakty z 20 obywatelami Indii, których wcześniej zmuszono podstępem do udziału w inwazji na Ukrainę.
Reuters przypomniał, że Indie nie wprowadziły sankcji na Rosję po rozpoczęciu wojny, lecz kontynuują współpracę handlową z tym krajem. Nie potępiły też Kremla za agresję, lecz wzywają „obie strony” konfliktu do rozwiązania pokojowego. Delhi próbuje pogłębiać relacje z Zachodem, jednocześnie nie naruszając swoich relacji z Rosją – podkreśliła agencja.
07:53. Władze: pożar magazynu paliw w obwodzie kurskim po ataku ukraińskich dronów
Trzy zbiorniki w magazynie paliw w obwodzie kurskim w europejskiej części Rosji stanęły w ogniu w wyniku ataku ukraińskich dronów - poinformował w niedzielę w godzinach porannych gubernator tego regionu Aleksiej Smirnow, cytowany przez agencję Reutera.
Nikt nie zginął ani nie został ranny. Pożar jednego ze zbiorników szybko ugaszono, lecz wciąż trwa walka z ogniem w pozostałej części magazynu. Na miejsce zdarzenia sprowadzono 32 jednostki straży pożarnej i 82 strażaków - przekazał Smirnow w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
Poprzedniego dnia, w sobotę, strona ukraińska potwierdziła przeprowadzenie ataków przy pomocy dronów na bazę rosyjskich sił powietrznych Olenia w obwodzie murmańskim, położoną za kołem podbiegunowym, a także bazę lotniczą w mieście Engels w regionie saratowskim. Jak podkreślono, baza Olenia jest oddalona od granic Ukrainy o około 1800 km. Ukraińskie media informowały również w sobotę, z powołaniem na źródła rosyjskie, że bezzałogowce uderzyły w lotnisko Diagilewo i rafinerię ropy naftowej w okolicach Riazania, niecałe 200 km na południowy wschód od Moskwy.
Ukraińskie wojska i służby specjalnie regularnie przeprowadzają na terytorium Rosji zaawansowane operacje z użyciem dronów. Atakowane są cele militarne, przemysłowe i technologiczne, w tym w regionach znacznie oddalonych od granic Ukrainy.
W ostatnich miesiącach szczególnie często dokonywano nalotów na rosyjskie rafinerie. Agencja Reutera szacowała, że możliwości przetwórcze tych zakładów w Rosji, wyłączonych z użytkowania w pierwszym kwartale 2024 roku w wyniku ataków dronów, wynosiły około 4,6 mln ton ropy naftowej (średnio 370,5 tys. baryłek dziennie), co było równoważne około 7 proc. możliwości przetwórczych wszystkich rafinerii w kraju.
00:04. Niemal 100 starć na froncie!
W sobotę na wszystkich odcinkach frontu doszło do 96 starć pomiędzy ukraińską armią i rosyjskimi siłami - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy z użyciem jednej rakiety, 63 ataki lotnicze z wykorzystaniem, ponad 500 uderzeń dronów kamikaze, a także wystrzelili ponad 3,5 tys. pocisków na pozycje ukraińskiej armii i osad przy użyciu różnych rodzajów broni - czytamy w komunikacie.
red/wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/700487-relacja-886-dzien-wojny-niemal-100-starc-na-froncie