Trwa 884. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 26 lipca 2024 r.
17:55. Śledczy badają związki podejrzanego o zabójstwo b. deputowanej Farion z Rosją
Podejrzany o zabójstwo Iryny Farion, znanej z nacjonalistycznych poglądów b. deputowanej do ukraińskiego parlamentu, sprawdzany jest pod kątem związków z ruchem neonazistowskim z centrum w Rosji – oświadczył wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Serhij Andruszczenko.
Sprawdzamy jego zaangażowanie w ruch neonazistowski, którego centrum znajduje się w kraju agresora, jego powiązania na Ukrainie i motywy popełnienia tego przestępstwa
— powiedział w piątek na briefingu we Lwowie.
60-letnia Farion została śmiertelnie postrzelona 19 lipca wieczorem przed swoim domem we Lwowie. W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zatrzymaniu podejrzanego o jej zabójstwo. Jest to 18-latek, mieszkaniec miasta Dniepr, który został pojmany w swoim mieście, a następnie przewieziony w celu złożenia zeznań do Lwowa.
16:53. Premier Ukrainy: Przekazane przez UE zamrożone aktywa rosyjskie wzmocnią naszą obronę
Przekazane Ukrainie przez Unię Europejską środki z zamrożonych aktywów rosyjskich wzmocnią możliwości obronne Kijowa i posłużą do odbudowy ze zniszczeń wojennych
— oświadczył szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.
Jesteśmy wdzięczni przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i UE za niezachwiane wsparcie i ten znaczący wkład w obronę i odbudowę Ukrainy. Razem pokonujemy trudności i stajemy się silniejsi, budując bezpieczniejszą i odporniejszą Europę
— napisał Szmyhal na platformie X.
Wcześniej przewodnicząca KE poinformowała, że UE przekazała Ukrainie 1,5 mld euro z zamrożonych rosyjskich aktywów i oceniła, że nie ma lepszego symbolu ani zastosowania dla pieniędzy Kremla niż uczynienie Ukrainy i całej Europy bezpieczniejszym miejscem do życia.
Przywódcy państw G7 w czerwcu osiągnęli porozumienie w sprawie wypłaty 50 mld dolarów wsparcia dla Ukrainy. Ma to nastąpić przed końcem roku. Porozumienie zakłada, że zabezpieczeniem dla pożyczki będą zyski z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów, których łączna wartość wynosi ok. 300 mld euro.
16:12. Meduza: mieszkańcy Torecka uciekają z miasta ostrzeliwanego przez Rosjan
Mieszkańcy miasta Toreck w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w pośpiechu ewakuują się z tego miasta, nieustannie ostrzeliwanego przez rosyjskie wojska; pozostaje tam obecnie mniej niż 5 tys. cywilów - zaalarmował w piątek niezależny rosyjski portal Meduza.
Toreck, położony w pobliżu Gorłówki i kontrolowany od 2014 przez Rosjan oraz tzw. separatystów z Donbasu, liczył kilkanaście lat temu około 35 tys. mieszkańców. Na początku lipca rosyjskie wojska przypuściły na tym odcinku frontu niespodziewany szturm. Ukraińska armia przerzuca do zrujnowanego miasta dodatkowe siły, a miejscowi cywile próbują stamtąd uciekać pod ogniem nieprzyjaciela - przekazała Meduza.
Na portalu ukazały się fotografie z Torecka, wykonane w ciągu kilku minionych dni przez korespondentów wojennych m.in. agencji Anatolia .
W ostatnim czasie tempo natarcia rosyjskiej armii w pobliżu Torecka zmniejszyło się, lecz siły inwazyjne zintensyfikowały ofensywę na kierunku pokrowskim, gdzie udało im się zająć wieś i stację kolejową Prohres. Opanowanie tej miejscowości może oznaczać potencjalne ryzyko przerwania dostaw do ukraińskiego zgrupowania wojskowego w Torecku oraz Czasiw Jarze, czyli kolejnym miasteczku intensywnie ostrzeliwanym przez Rosjan - zauważyła Meduza.
W piątkowym porannym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii powiadomił, że w ciągu ostatniej doby siły agresora przeprowadziły na kierunku toreckim 11 ataków. Szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin informował, że w czwartek w Torecku zginął jeden cywil, a z miejscowości w Donbasie, położonych w pobliżu linii frontu, ewakuowano w tym dniu 229 osób, w tym 26 dzieci.
16:05. Reuters: Rosja zaczęła używać tanich dronów do wykrywania ukraińskiej obrony
Rosja zaczęła używać nowych, tanich dronów do długodystansowych ataków na Ukrainę, które służą jako wabiki do wykrywania jej obrony powietrznej oraz dokumentują zniszczenia – powiadomiła agencja Reutera z powołaniem na ukraiński wywiad wojskowy HUR.
Są to dwa nowe typy dronów, zbudowane z pianki i sklejki. Jeden z nich wyposażony jest w kamerę i ukraińską kartę SIM, by wysyłać zdjęcia do operatorów w Rosji – poinformował przedstawiciel HUR. Drony te zostały wykorzystane do ataków, które Rosja prowadziła przeciwko Ukrainie w ciągu ostatnich dwóch do trzech tygodni oraz w ostatni czwartek.
Namierzają nasze grupy mobilne z karabinami maszynowymi, które mogą je zniszczyć. Próbują wybadać, gdzie znajduje się cała nasza obrona przeciwlotnicza
— powiedział rzecznik HUR Andrij Czerniak.
Według Reutersa informacje, które przekazał Czerniak, są dowodem na to, że Rosja modernizuje swoją taktykę i próbuje nowych technologii, by zyskać przewagę podczas codziennych ataków rakietowych i dronowych na ukraińskie miasta i infrastrukturę.
15:30. Odwołano ważną część obchodów Dnia Marynarki Wojennej w Rosji
Kluczowa część obchodów Dnia Marynarki Wojennej, planowanych w niedzielę w Kronsztadzie koło Petersburga, została odwołana; to najważniejsze wydarzenie od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, które nie odbędzie się w Rosji ze względów bezpieczeństwa - powiadomił brytyjski resort obrony.
Dzień Marynarki Wojennej to cykliczne święto rosyjskiej floty, szczególnie popularne w czasach sowieckich, w latach 70. XX wieku. W 2017 roku Władimir Putin ponownie nadał temu świętu charakter państwowy. Jest ono obchodzone w całej Rosji, lecz najważniejsza część uroczystości odbywa się w Petersburgu, gdzie okręty wojenne przepływają rzeką Newą do bazy sił morskich w mieście Kronsztad, położonym na wyspie Kotlin w Zatoce Fińskiej - przypomniało ministerstwo w najnowszej aktualizacji wywiadowczej.
Jak podkreślono, odwołanie w tym roku części obchodów planowanych w Kronsztadzie to sytuacja bez precedensu.
To już nie pierwszy raz od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę (w 2022 roku), gdy (różne) wydarzenia w Rosji są odwoływane (ze względów bezpieczeństwa). Niemniej, to wydarzenie jest najbardziej doniosłe spośród nich, co wskazuje na coraz większe trudności (Kremla) z zagwarantowaniem bezpieczeństwa swoim siłom zbrojnym
— zauważył resort w Londynie.
15:07. BBC: najtrudniejszym zadaniem Ukrainy będzie ochrona F-16, a nie samo ich użycie
Najtrudniejszym zadaniem Ukrainy będzie ochrona samolotów F-16, a nie samo ich użycie - napisano w piątkowym artykule BBC. Brytyjski publiczny nadawca sugeruje, że w celu chronienia tych samolotów bojowych przed rosyjskim ostrzałem oddzielne załogi będą je musiały przemieszczać pomiędzy lotniskami.
Jeszcze w lipcu sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że przekazanie samolotów F-16 z Danii i Holandii do Ukrainy już trwa.
Jednocześnie na początku tego miesiąca portal Business Insider napisał, że samoloty te już znajdują się w Ukrainie. Dlatego też rosyjskie wojska nasiliły swoje ataki na ukraińskie lotniska. Według Rosjan w lipcu zostało zniszczonych pięć ukraińskich samolotów bojowych Su-27, jeden MiG-29, radar oraz niezwykle cenny zestaw obrony powietrznej Patriot. Strona ukraińska twierdzi, że jest to nieprawda, a zniszczone zostały atrapy tych maszyn.
Członek think-tanku Royal United Services Institute for Defence and Security Studies (RUSI), prof. Justin Bronk, uważa, że nawet jeśli F-16 w Ukrainie jeszcze nie ma, to ataki rosyjskie są próbą sprawdzenia tego, jak ukraińskie lotnictwo się zachowuje w takich sytuacjach.
14:25. MAEA potwierdziła awarię w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej
Jeden z bloków Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej został tymczasowo wyłączony w ubiegłym tygodniu po zadziałaniu systemu bezpieczeństwa z powodu problemu z transformatorem w rozdzielni prądu położonej poza terenem siłowni - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
W ubiegłym tygodniu zespół MAEA w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej poinformował, że jej blok nr 2 został tymczasowo wyłączony po uruchomieniu zabezpieczeń z powodu problemu z transformatorem w otwartej rozdzielni 330 kilowoltów.
W wyniku zwarcia doszło do uszkodzenia ceramicznego izolatora i wycieku oleju, który zapalił się w wyniku wyładowania (łuku) elektrycznego. Po przywróceniu dopływu prądu reaktor został ponownie uruchomiony; zaczął dostarczać energię elektryczną do sieci po około 17 godzinach, osiągając pełną moc nieco ponad 24 godziny po wyłączeniu - przekazała MAEA.
Wcześniej w piątek ukraiński portal NV Biznes podał, powołując się na źródła w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy, że w nocy z 15 na 16 lipca w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej doszło do awarii.
14:02. Szefowa KE: przekazaliśmy Ukrainie 1,5 mld euro z zamrożonych rosyjskich aktywów
Unia Europejska przekazała Ukrainie 1,5 mld euro z zamrożonych rosyjskich aktywów - poinformowała na platformie X przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
13:11. Atak na lotnisko Saki na okupowanym przez Rosję Krymie
Sztab Generalny Ukrainy poinformował w piątek o ataku na lotnisko w mieście Saki na okupowanym przez Rosję Krymie, z którego startowały samoloty kontrolujące przestrzeń powietrzną Morza Czarnego i nanoszącego uderzenia po ukraińskim terytorium.
Jest to jedno z lotnisk operacyjnych, wykorzystywanych przez Rosję do kontrolowania przestrzeni powietrznej, w szczególności Morza Czarnego, oraz do przeprowadzania ataków powietrznych na terytorium Ukrainy. Trwa ustalanie następstw ataku
— przekazał sztab w komunikacie na Facebooku.
Poinformowano w nim, że do ataku doszło w nocy z czwartku na piątek, a lotnisko w Sakach zabezpieczone było „+nowoczesnymi+ rosyjskimi systemami obrony powietrznej, które po raz kolejny nie zdołały ochronić ważnego rosyjskiego obiektu wojskowego”.
Wspólne operacje bojowe wszystkich komponentów Sił Obronnych (Ukrainy) przeciwko ważnym celom rosyjskich sił zbrojnych będą kontynuowane
— zapowiedziała ukraińska armia.
Zazwyczaj dobrze poinformowany kanał Krymskij Wietier podał na Telegramie, że według jego informatorów w następstwie ataku zniszczony został skład uzbrojenia i rannych zostało dwóch rosyjskich żołnierzy.
Ponadto trafione zostało stanowisko obrony powietrznej w pobliżu wsi Szowkowyczne, a w wyniku uderzenia zniszczono stację radiolokacyjną
— podał Krymskij Wietier.
12:38. Ukraińcy integrują się w Szwecji szybciej niż inne grupy uchodźców
Ukraińcy integrują się w Szwecji szybciej niż inne grupy uchodźców - wynika z raportu Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), zleconego przez rząd w Sztokholmie.
Według ankiety IOM 66 proc. Ukraińców, którzy na mocy unijnej dyrektywy osiedlili się w Szwecji, ma pracę. W 2023 roku takich osób wśród ukraińskich imigrantów było 56 proc. Sondaż dowodzi również, że obecnie 47 proc. Ukraińców posługuje się językiem szwedzkim, wobec 26 proc. w ubiegłym roku. Z badania wynika również, że wielu Ukraińców zadowolonych jest z pobytu oraz okazuje wdzięczność za okazaną pomoc. „Ukraińcy nadal dążą do większej stabilizacji w Szwecji oraz wykazują ograniczone zainteresowanie powrotem do kraju, nawet jeśli pozwoli na to sytuacja” - podkreślono w raporcie. Dodano, że „dzieje się tak, gdyż inwestycja w integrację ze szwedzkim społeczeństwem przynosi poprawę warunków życia i pracy”.
Jako trudności ukraińscy ankietowani wskazywali przeszkody z uznawaniem zawodu oraz z otrzymaniem meldunku, koniecznego do uzyskania uprawnień socjalnych. Rząd Szwecji zapowiedział ułatwienia w tym zakresie od 1 listopada. Wówczas Ukraińcy uzyskają prawo do wyższego zasiłku dla uchodźców oraz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, nie tylko jak obecnie w przypadku zagrożenia życia.
W Szwecji zarejestrowanych jest 39 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy. Jest to mniejsza liczba niż w sąsiedniej Norwegii, gdzie przyjęto ponad 70 tys. Ukraińców oraz Finlandii dokąd przyjechało po rosyjskiej inwazji ponad 60 tys. Oba nordyckie kraje mają dwukrotnie mniejszą populację niż Szwecja.
12:19. Szef kancelarii premiera Węgier: Ukraina szantażuje nas i Słowację odcięciem dostaw ropy
Ukraina szantażuje Węgry i Słowację odcięciem dostaw rosyjskiej ropy, ponieważ popieramy zawieszenie broni i rozmowy pokojowe w wojnie rosyjsko-ukraińskiej – powiedział na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.
Według niego, jeżeli sytuacja nie zostanie rozwiązana, to może dojść do niedoborów paliwa na Węgrzech. Gulyas podkreślił jednak, że obecnie poziom rezerw jest wysoki, ale porozumienie w sprawie dostaw musi zostać znalezione najpóźniej do września.
Dostawy ropy naftowej od rosyjskiego koncernu Łukoil zostały wstrzymane przez Ukrainę w ubiegłym tygodniu. Według Budapesztu działania Kijowa są sprzeczne z umowami zawartymi przez Ukrainę z UE i będą miały wpływ na proces akcesyjnego tego kraju do Wspólnoty.
Węgry zwróciły się w tej sprawie do Komisji Europejskiej o mediację. „Liczymy, że KE rozpocznie konsultacje zainicjowane przez węgierski rząd. Od tego będą zależały nasze kolejne kroki” – powiedział obecny na piątkowej konferencji prasowej minister ds. europejskich Janos Boka.
10:33. Sprawcy podpaleń w Ukrainie i w Polsce - w gestii władz ukraińskich
Sprawa zatrzymanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy 19 osób, które szykowały podpalenia różnych obiektów w Ukrainie i w Polsce jest w gestii władz ukraińskich - powiedział PAP płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu.
W czwartek, w ramach specjalnej operacji przeprowadzonej w różnych regionach Ukrainy, rozbito grupę związaną z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB), która przygotowywała wzniecanie pożarów w miejscach odwiedzanych masowo, takich jak centra handlowe, stacje benzynowe, apteki i targowiska w Ukrainie, Polsce i krajach bałtyckich.
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński powiedział PAP, że sprawę zna, ale nie będzie jej komentował.
Były szef Agencji Wywiadu płk Grzegorz Małecki wyjaśnił w rozmowie z PAP, że w tym przypadku to ukraińskie służby są „gospodarzem zagadnienia”. „Jeśli zatrzymane osoby przebywają na Ukrainie, są obywatelami ukraińskimi, to absolutnie wszystko jest w gestii władz ukraińskich” - powiedział ekspert. Jego zdaniem strona polska uczestniczy w tej sprawie tylko jako wsparcie, zapewne informacyjne - dotyczące określonych osób.
Zaznaczył, że nie może przedstawiać „kuchni operacji, która jest w toku”. „Jeśli akcja służb została już sfinalizowana, to podejrzewam, że na tym etapie ich osądzenie nie będzie zbyt długo trwało” - ocenił.
Wyjaśnił, że sama akcja namierzania tych osób i ich złapania była kwestią miesięcy.
09:22. Media: źródła w parlamencie potwierdzają awarię w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej
W nocy z 15 na 16 lipca doszło do awarii w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej - podał portal NV powołując się na źródła w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy. Władze oficjalnie temu zaprzeczają.
NV Biznes rozmawiał z kilkoma przedstawicielami władzy w parlamencie i źródłem w branży energetycznej. Wszyscy potwierdzili fakt, że dwa transformatory uległy awarii w dniach 15-16 lipca, co doprowadziło do zimnego wyłączenia jednego z reaktorów w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej
— czytamy w artykule.
Tak, transformatory uległy awarii. Spaliły się. Miało to dalszy skutek i blok o mocy 1000 megawatów został wyłączony. Został on przywrócony do sieci w ciągu jednego dnia. Głównym powodem jest anomalny upał
— wyjaśnił jeden z rozmówców w kierownictwie prezydenckiej partii Sługa Narodu, która ma większość w parlamencie.
Źródło w branży energetycznej podało, że zbiorniki oleju w dwóch transformatorach wysokiego napięcia w podstacji elektrowni eksplodowały z powodu przegrzania spowodowanego wysoką temperaturą.
Wypadek oceniono na trzy do czterech punktów w dziesięciostopniowej skali.
Portal NV skontaktował się również z rządowym Centrum Komunikacji Strategicznej, gdzie zaprzeczono, iż doszło do awarii powołując się na informacje koncernu Enerhoatom i ministra energetyki Hermana Hałuszczenki.
Wcześniej dyrektor Centrum Badań Energetycznych Ołeksandr Charczenko oświadczył, że w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej zapaliły się trzy przekładniki prądowe.
Podczas godziny pytań do rządu w Radzie Najwyższej, minister Hałuszczenko zapewnił, że informacje o pożarze w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej są nieprawdziwe i są rosyjską narracją.
Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji już wyraziło swoje stanowisko, że wszystko to jest fałsz, a najciekawsze jest to, że informacje te pojawiły się najpierw na rosyjskich kanałach
— zauważył minister.
Następnie zostały rozpowszechnione przez ekspertów w ukraińskich mediach. Cóż, to wszystko nieprawda, ten blok działa
— powiedział Hałuszczenko.
Następnie deputowany Jarosław Żełezniak zapytał państwową spółkę Ukrenerho o sytuację w elektrowni i otrzymał całkowicie odmienną odpowiedź, natomiast ministerstwo energetyki ponownie wydało oświadczenie dementujące informacje o awarii.
09:21. Rosyjskie drony uderzyły w obiekty energetyczne w obwodach żytomierskim i czernihowskim
W wyniku ataku rosyjskich dronów w nocy z czwartku na piątek została uszkodzona infrastruktura energetyczna w obwodach żytomierskim i czernihowskim w środkowej i północnej części Ukrainy; są przerwy w dostawach prądu - poinformowała państwowa spółka Ukrenerho. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 20 z 22 rosyjskich bezzałogowców.
W nocy rosyjskie drony zaatakowały zakłady energetyczne Ukrenerho w obwodach żytomierskim i czernihowskim. Odbiorcy indywidualni i przemysłowi w niektórych rejonach (powiatach) obwodu żytomierskiego stracili zasilanie. Rano zasilanie zostało przywrócone do większości odbiorców. Trwają prace naprawcze
— zaznaczyła Ukrenerho na Telegramie.
Ostatniej nocy siły rosyjskie zaatakowały cele na Ukrainie rakietą balistyczną Iskander-M i 22 dronami typu Shahed.
Wróg wystrzelił rakietę balistyczną Iskander-M z obwodu rostowskiego w Rosji w kierunku obwodu donieckiego oraz zaatakował dronami bojowymi typu Shahed z przylądka Czauda na Krymie i obwodu kurskiego w Rosji
— napisał dowódca Sił Powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk.
Wojska radiotechniczne Sił Powietrznych wykryły i eskortowały 22 Shahedy. 20 z nich zostało zestrzelonych przez obronę powietrzną nad obwodami chersońskim, sumskim, żytomierskim i czernihowskim
— zaznaczył generał.
Dodał, że atak powietrzny został odparty przez mobilne grupy strzeleckie Sił Obrony Ukrainy, przeciwlotnicze oddziały rakietowe i powietrzne jednostki walki elektronicznej.
09:17. Zatrzymano 19 osób, które szykowały podpalenia miejsc masowo odwiedzanych
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i policja poinformowały o zatrzymaniu 19 osób, które planowały podpalenie centrów handlowych, stacji benzynowych, aptek i targowisk w Ukrainie, Polsce i krajach bałtyckich.
Jak podano w czwartek, w ramach specjalnej operacji przeprowadzonej w różnych regionach Ukrainy rozbito grupę związaną z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB), która przygotowywała wzniecanie pożarów w miejscach masowo odwiedzanych.
Ogółem grupa składała się z 19 osób zamieszkałych w obwodach iwanofrankowskim, dniepropietrowskim, połtawskim i zaporoskim. W trakcie działań w obwodzie zakarpackim SBU zatrzymała organizatora grupy i jego wspólnika. Ich działalność była koordynowana przez rosyjskie służby specjalne.
Wiemy, że kilka placówek handlowych w Polsce i krajach bałtyckich zostało zniszczonych przez pożar. Sprawcom zlecono również podpalenia jednego z centrów pomocy humanitarnej dla Ukrainy w Polsce
— napisano w komunikacie ukraińskiej policji na Telegramie.
Według ustaleń śledztwa, podejrzani wynajmowali za pieniądze osoby do dokonywania podpaleń cywilnych obiektów. Aby znaleźć potencjalnych wykonawców, wykorzystywano osobiste kontakty w kręgach przestępczych. Organizowano również przerzut podpalaczy za granicę i w tym celu przygotowywano dla nich fałszywe dokumenty - paszporty, prawa jazdy, karty zdrowia.
W ten sposób rosyjscy agenci planowali przemycić swoich wspólników poza Ukrainę i „zalegalizować” ich w UE. Po dokonaniu ataków sprawcy mieli nagrywać podpalenia, aby udokumentować swoje czyny wobec zleceniodawców.
FSB planowała wykorzystać te nagrania również do przygotowania operacji propagandowych mających na celu podważenie sytuacji społecznej i politycznej w Unii Europejskiej.
Śledztwo mające na celu postawienie wszystkich sprawców przed sądem jest w toku. Sprawcom grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.
00:01. Budujące wystąpienie Zełenskiego: Ukraina zawsze będzie zdolna do obrony swoich interesów
Zagraniczne fundusze wreszcie zaczęły zauważalnie i skutecznie działać w produkcji obronnej, co jest dla nas znaczącym osiągnięciem. Nie tylko środki z budżetu państwa, ale także inwestycje partnerskie mają wkład w produkcję obronną na Ukrainie
— poinformował w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dzisiaj zdecydowaliśmy także o zaktualizowanych zadaniach dla Ukroboronpromu i naszych specjalistów od rakiet. W wielu obszarach mamy obecnie nie tylko potencjał lub konkretne wyniki, ale także dostawy na potrzeby Sił Obrony i Bezpieczeństwa – rosnące dostawy. Dodatkowo przygotowujemy kroki mające na celu zwiększenie ilości i jakości naszych dronów dalekiego zasięgu. Ukraina zawsze będzie zdolna do obrony swoich interesów
— podkreślił.
gah/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/700247-relacja-884-dzien-wojny-atak-na-krymskie-lotnisko