Trwa 881. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 23 lipca 2024 r.
21:07. Nowy premier Estonii: mój rząd będzie wspierał Ukrainę aż do zwycięstwa nad Rosją
Nowy premier Estonii Kirsten Michal, którego rząd został zaprzysiężony we wtorek, w rozmowie z agencją Reutersa zapowiedział, że jego gabinet będzie wspierał Ukrainę aż do jej zwycięstwa w wojnie z Rosją.
Michal, wcześniej pełniący funkcję ministra klimatu, na stanowisku szefa rządu zastąpił Kaję Kallas, która pokieruje dyplomacją Unii Europejskiej.
Nowy premier tuż po złożeniu przysięgi w estońskim parlamencie (Riigikogu) oświadczył, że w sprawach dotyczących Ukrainy będzie kontynuował politykę swojej poprzedniczki.
Będziemy wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa w wojnie. Jesteśmy w to zaangażowani długoterminowo i mam nadzieję, że nasi sojusznicy też
— powiedział Michal.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorkowej rozmowie telefonicznej pogratulował Michalowi wyboru na urząd premiera. Ocenił, że zobowiązanie Estonii do przeznaczania 0,25 proc. PKB na wsparcie Ukrainy „jest doskonałym przykładem dla innych partnerów”. Zełenski na platformie X dodał, że Michal „potwierdził dalsze wsparcie dla Ukrainy w staraniach o członkostwo w UE i NATO”.
20:23. Jermak rozmawiał telefonicznie z doradcą Harris ds. bezpieczeństwa
Szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak rozmawiał telefonicznie z Philem Gordonem, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydent USA Kamali Harris, która ubiega się o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich - przekazały służby prasowe Zełenskiego.
Jermak i Gordon omówili sytuację na linii frontu na Ukrainie oraz kwestię rosyjskich ataków z powietrza, a także dalsze wsparcie USA dla Kijowa oraz wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej - głosi komunikat.
W nocy z piątku na sobotę Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z Donaldem Trumpem. Ukraiński przywódca pogratulował mu nominacji Partii Republikańskiej na kandydata na prezydenta i zgodził się na bezpośrednie spotkanie.
19:30. „Washington Post”: mobilizacja w Ukrainie jest problemem dla gospodarki, ale szansą dla kobiet
Powszechna mobilizacja w Ukrainie jest problemem dla gospodarki, ale też szansą dla kobiet - napisał dziennik „Washington Post”.
W wielu sektorach to kobiety zastąpiły mężczyzn. Wielką zmianą są kopalnie, w których kobiet wcześniej nie było, a teraz pracują w nich pod i nad ziemią.
18:48. Zestrzelony rosyjski śmigłowiec
Ukraiński zespół MANPADS ze 110. Brygady Zmechanizowanej zestrzelił rosyjski myśliwiec szturmowy Su-25 nad obwodem donieckim.
Zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.
18:45. Ukraiński atak na rosyjską bazę lotniczą w obwodzie rostowskim
Strona ukraińska dokonała nocnego ataku na rosyjską bazę lotniczą w Morozowsku, który położony jest w obwodzie rostowskim.
Ataku dokonano dronami. Prawdopodobnie uszkodzono jeden z myśliwców typu Su.
16:17. Sekretarz stanu Watykanu spotkał się z prezydentem Zełenskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się ze składającym wizytę w jego kraju watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem, któremu podziękował za odwiedzenie ukraińskich miast, oceniając, że jest to znaczące wsparcie ze strony Watykanu.
Jest to silny sygnał z Watykanu, dziękujemy za takie wsparcie. Jesteśmy też wdzięczni za wasz udział w szczycie w Szwajcarii. To pierwszy krok w kierunku pokoju, a wszystkie kroki są cenne. Ważne jest, abyście również to poparli. Wszyscy rozumiemy, że musimy jak najszybciej zakończyć tę drogę, aby nie tracić ludzkich istnień
— oświadczył Zełenski, cytowany przez swoje służby prasowe.
Podczas rozmowy Zełenski i Parolin zwrócili uwagę na decyzje pierwszego szczytu pokojowego w Szwajcarii oraz rolę Stolicy Apostolskiej w ustanowieniu sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie
— powiadomiono w komunikacie.
Omówiono także wyniki spotkania Zełenskiego z papieżem Franciszkiem w czerwcu na marginesie szczytu G7 we Włoszech. Prezydent podziękował papieżowi Franciszkowi za jego modlitwy o pokój dla Ukrainy i wezwania do powrotu ukraińskich więźniów.
Wołodymyr Zełenski i Pietro Parolin szczegółowo omówili konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, ciągły terror powietrzny, w tym rosyjski atak rakietowy na szpital dziecięcy Ochmatdyt (w Kijowie), a także trudną sytuację humanitarną w naszym kraju
— przekazała kancelaria ukraińskiego prezydenta po spotkaniu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wizyta sekretarza stanu Watykanu na Ukrainie. Kard. Parolin spotkał się z Zełenskim. „Musimy jak najszybciej zakończyć tę drogę”
11:47. Sondaż: Ponad połowa badanych przeciwko ustępstwom terytorialnym ze strony Ukrainy
Ponad połowa ukraińskich respondentów wypowiada się przeciwko ustępstwom terytorialnym w celu osiągnięcia pokoju w wojnie z Rosją, jednak liczba osób, które są na to gotowe, rośnie i stanowi już 32 proc. społeczeństwa – ogłosił we wtorek Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).
Według sondażu przeprowadzonego przez KMIS w maju br., jakimkolwiek ustępstwom terytorialnym na rzecz Rosji sprzeciwia się 55 proc. badanych. 32 proc. oświadczyło, że w celu osiągnięcia pokoju i zachowania niepodległości zgodzi się na utratę części terytorium państwa.
KMIS przypomniał, że w okresie od maja 2022 roku do maja 2023 roku sytuacja była względnie stabilna. Przeciwko ustępstwom terytorialnym wobec Rosji wypowiadało się wówczas od 82 do 87 proc. respondentów, a gotowość oddania najeźdźcy części ukraińskich ziem wyrażało tylko 8-10 proc. badanych.
11:15. Mer Charkowa: Potrzebujemy całego systemu obrony powietrznej
Atakowany przez wojska rosyjskie Charków, na północnym wschodzie Ukrainy, potrzebuje całego systemu obrony powietrznej; jeden Patriot nie rozwiąże naszych problemów – powiedział mer tego miasta Ihor Terechow w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
(…) Rosjanie ostrzeliwują nas dziś przeważnie FAB-ami i KAB-ami (odpowiednio: lotnicza bomba burząca oraz kierowana bomba lotnicza) i coś należy z tym robić. Potrzebujemy najnowocześniejszych systemów obrony powietrznej, bo jeden albo dwa Patrioty nie rozwiążą wszystkich naszych problemów
— oświadczył.
Terechow wyjaśnił, że rosyjskie ataki uszkodziły wiele obiektów energetycznych, w tym zrujnowały wszystkie ciepłownie miejskie. Władze pracują w związku z tym nad decentralizacją zaopatrzenia w prąd, wodę i ciepło – zapewnił.
Zdecentralizujemy systemy zaopatrzenia w energię, wodę i ciepło. Pracujemy nad instalacją jednostek kogeneracyjnych o niskiej mocy i generatorów gazowych, aby przede wszystkim zapewnić dostawy wody. W Charkowie mamy bardzo duże obciążenie związane z zaopatrzeniem w wodę. Otrzymaliśmy już część sprzętu
— powiedział.
07:10. Straty bojowe rosyjskiej armii
Zaktualizowana infografika z danymi dot. strat bojowych rosyjskiej armii na Ukrainie:
06:16. Zginął Japończyk walczący po stronie Rosji na Ukrainie
Japończyk w wieku ok. 20 lat, były oficer Sił Samoobrony, zginął w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowały japońskie media. Źródło w japońskim rządzie potwierdziło, że mężczyzna walczył po rosyjskiej stronie.
Jest to pierwsza śmierć obywatela Japonii w walkach na Ukrainie po stronie Rosji, którą potwierdziło japońskie MSZ. Według urzędników państwowych rosyjski rząd poinformował 5 czerwca ambasadę Japonii w Moskwie, o śmieci Japończyka, który wstąpił do rosyjskiej armii. Strona japońska potwierdziła tożsamość mężczyzny 15 czerwca i ustalono, że zginął 3 czerwca. Resort spraw zagranicznych nie ujawnił personaliów mężczyzny.
Agencja Kyodo, powołując się na mieszkającą w Rosji osobę znającą żołnierza, informuje, że pochodził on z prefektury Osaka w zachodniej Japonii i pracował jako członek Japońskich Naziemnych Sił Samoobrony w garnizonie w mieście Izumi.
Według Kyodo MSZ ma informacje o co najmniej kilku obywatelach Japonii, którzy walczą po stronie rosyjskiej na ukraińskim froncie.
Od początku inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 r. rząd w Tokio utrzymuje najwyższy poziom ostrzeżenia przed podróżami do tego kraju i odradza wszelkie podróże, niezależnie od ich celu.
00:08. Zełenski zapowiada nowe umowy ws. bezpieczeństwa
Nasz zespół przygotowuje kolejne cztery nowe umowy bezpieczeństwa dla Ukrainy. W najbliższym czasie rozpoczniemy negocjacje i trzeba będzie dość szybko przygotować dokumenty do podpisania. To dla nas i wsparcia obronnego, dla nas - zarówno finansowo, jak i humanitarnie. Wtedy będzie prawie 30 takich umów z naszymi partnerami. Wyznaczyliśmy sobie cel, aby były to różne kraje - a nie tylko państwa NATO. Ale każdy jest tak samo gotowy, aby pomóc nam w ochronie wspólnych wartości. I tak będzie. Cokolwiek dzieje się na świecie, potrzebujemy narzędzi, aby wspierać naszych mieszkańców, aby wspierać nasz kraj, nasze zabezpieczenia, aby działać pod każdymi warunkami
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dziękuję wszystkim, którzy chronią nasze państwo, naszych mieszkańców, naszych ukraińskich interesów!
— dodał.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/699824-relacja-881-dzien-wojny-charkow-potrzebuje-obrony