Trwa 879. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 21 lipca 2024 r.
16:51 Mer Kijowa: Zełenski musiałby rozpisać referendum w przypadku porozumienia z Rosją
Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że jeśli Ukraina chciałaby zawrzeć porozumienie z Rosją, prezydent Wołodymyr Zełenski musiałby rozpisać referendum w tej sprawie.
Nie sądzę, by sam mógł zawrzeć porozumienia tak bolesne i ważne bez legitymizacji społeczeństwa
— ocenił Kliczko w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera”.
W rozmowie z gazetą Kliczko oświadczył:
Najbliższe miesiące będą bardzo trudne dla Wołodymyra Zełenskiego. Będzie musiał kontynuować wojnę z dalszymi ofiarami i zniszczeniem bądź też wziąć pod rozwagę kompromis terytorialny z Putinem.
14:15. Większość ukraińskich jeńców nie widziała w rosyjskiej niewoli personelu Czerwonego Krzyża
Zdecydowana większość ukraińskich jeńców, którzy wrócili od kraju w ramach wymiany z Rosją, przyznała, że w czasie niewoli nie kontaktowała się z przedstawicielami Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża - powiedział rzecznik praw człowieka Ukrainy Dmytro Łubinec.
Chcę podkreślić, że rozmawiając z naszymi obrońcami, którzy wrócili z niewoli wroga, dowiedziałem się, że zdecydowana większość z nich przez cały okres przetrzymywania nie widziała się z przedstawicielami MKCK ani nie kontaktowała się z nimi
— powiedział Łubinec, cytowany w niedzielę przez portal Kyiv Independent.
Ukraiński rzecznik praw człowieka skomentował w ten sposób niedawną wypowiedź szefa oddziału Czerwonego Krzyża w Rosji, w której Boris Michel powiedział, że organizacja odwiedziła „3100 jeńców w Rosji i na Ukrainie”.
Problemem jest to, że prawie wszystkie wizyty dotyczyły rosyjskich jeńców wojennych przetrzymywanych na Ukrainie, ponieważ nasz kraj przestrzega wymogów Konwencji Genewskich
— zaznaczył Łubinec.
12:25. Zełenski: Potrzebujemy broni dalekiego zasięgu
Ukraina potrzebuje broni dalekiego zasięgu, aby chronić swoje miasta i żołnierzy na linii frontu przed rosyjskimi bombami i dronami - wezwał w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po nocnym ostrzale kraju przez Rosję.
W nocy Rosjanie przeprowadzili piąty z kolei atak dronami na ukraińską stolicę. Obrona powietrzna zniszczyła wszystkie z wysłanych na Kijów dronów. Ostatniej nocy systemy obronne Ukrainy zneutralizowały łącznie 35 z 39 dronów wystrzelonych w różne cele w kraju oraz dwie rakiety manewrujące.
Nasze zdolności ostrzeliwania oddalonych celów powinny być sprawiedliwą odpowiedzią na rosyjski terror. Każdy, kto nas w tym wspiera, wspiera obronę przed terrorem” - napisał na Telegramie prezydent Zełenski.
11:18 Armia ukraińska zestrzeliła większość Shahedów
Tylko ostatniej nocy rosyjska armia użyła przeciwko Ukrainie prawie 40 „Shahedów”. Co ważne, większość z nich została zestrzelona przez naszych obrońców nieba
— poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych i zamieścił nagranie pokazujące rosyjski terror.
11:11 Kreml zwiększa presję na migrantów
Władze Rosji próbują wzmocnić presję wywieraną na imigrantach, którym grozi deportacja z kraju, by wcielać ich do wojska
— zauważył w swoim raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosyjska Duma Państwowa rozważy poprawki, które pozwolą władzom przetrzymywać w „specjalnych instytucjach” cudzoziemców i bezpaństwowców, którzy mają zostać wydaleni z Rosji, nie dłużej niż 48 godzin przed deportacją
— podało ISW, powołując się na doniesienia rosyjskich mediów.
Zmiany przewidują możliwość zwrócenia się ministerstwa spraw wewnętrznych lub Federalnej Służby Bezpieczeństwa do sądu o przedłużenie okresu zatrzymania do 90 dni. Obecnie władze Rosji przetrzymują cudzoziemców i bezpaństwowców podlegających deportacji przez 90 dni.
Znaczne skrócenie okresu, w którym władze rosyjskie mogą przetrzymywać osoby zagrożone deportacją, ma zwiększyć presję na migrantów, aby zamiast deportacji wybrali rosyjskie wojsko
— oceniło ISW.
09:05 Zginęło ponad tysiąc żołnierzy rosyjskich
W ciągu ostatniej doby na Ukrainie zneutralizowano 1100 żołnierzy rosyjskiej armii, zwiększając liczbę strat Moskwy do niemal 567 tys. zabitych i rannych od początku inwazji
— poinformował Sztab Generalny ukraińskiej armii.
W walkach na Ukrainie w ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie stracili również m.in. dziewięć czołgów, 46 opancerzonych wozów bojowych, 44 systemy artyleryjskie oraz jeden system obrony powietrznej.
Od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę Rosja straciła w toczonych w tym kraju walkach już ponad 8 tys. czołgów, niemal 16 tys. opancerzonych wozów bojowych, ponad 15 tys. systemów artyleryjskich, 362 samoloty wojskowe, 326 śmigłowców, ponad 12 tys. dronów i 28 okrętów wojennych.
00:01. Fico rozmawiał z premierem Ukrainy o częściowym wstrzymaniu tranzytu rosyjskiej ropy
Szef słowackiego rządu Robert Fico rozmawiał w sobotę telefonicznie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem między innymi o częściowo wstrzymanym tranzycie rosyjskiej ropy. Ukraińcy umieścili na liście sankcji rosyjski Łukoil, którego ropę dostawała rafineria Slovnaft w Bratysławie.
Zdaniem Ficy ukraińskie sankcje wobec rosyjskiego koncernu są bezsensowne i szkodzą nie tyle Rosji, ile niektórym państwom Unii Europejskiej.
Słowacki premier oznajmił, że jego kraj nie zamierza być zakładnikiem stosunków ukraińsko-rosyjskich. Przestrzegł, że ograniczenie transportów dla rafinerii Slovnaft, może w konsekwencji oznaczać wstrzymanie dostaw oleju napędowego produkowanego dla Kijowa. Według źródeł słowackiego rządu jest to jedna dziesiąta całej ukraińskiej konsumpcji paliw.
Fico już od kilku dni omawia tę kwestię z kilkoma członkami gabinetu oraz z przedstawicielami węgierskiej grupy petrochemicznej MOL, do której należy słowacka rafineria.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/699610-relacja-879-dzien-wojny-na-ukrainie