Trwa 876. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 18 lipca 2024 r.
19:10. Stoltenberg: Niezwykle ważne jest utrzymanie przez USA wsparcia dla Ukrainy
Niezwykle ważne jest, aby Stany Zjednoczone utrzymały wsparcie dla Ukrainy w jej wojnie z Rosją - powiedział w czwartek w wywiadzie dla AFP sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. To musi być wspólny wysiłek Ameryki Północnej i Europy - podkreślił.
Europejskie państwa członkowskie NATO i Kanada mogą oczywiście zrobić więcej, ale niezwykle ważne jest, aby Stany Zjednoczone w dalszym ciągu zapewniały wsparcie Ukrainie
— podkreślił Stoltenberg na marginesie szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, który odbył się w pałacu Blenheim koło Oxfordu w Wielkiej Brytanii.
To musi być wspólny wysiłek Ameryki Północnej i Europy, a Stany Zjednoczone są zdecydowanie najważniejszym sojusznikiem, dlatego oczekuję, że będą nadal wspierać Ukrainę
— zaznaczył, gdy został zapytany o możliwość wstrzymania przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy w przypadku powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu.
18:55. Rząd Ukrainy chce zwiększyć wydatki na obronność o 11,9 mld dolarów
Ukraiński rząd chce wprowadzić zmiany do tegorocznego budżetu, aby zwiększyć wydatki na obronność, przewidziane na około 40 mld dolarów, o 11,9 mld dol. - przekazała agencja Reutera, powołując się na wysokiej rangi urzędnika ukraińskiego. W ramach zmian w budżecie ma dojść do podwyżki podatków.
„Pełnowymiarowa wojna trwa już trzy lata, a potrzeby w sektorze bezpieczeństwa i obrony rosną” - zadeklarował w oświadczeniu minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko, wyjaśniając powód zmian w budżecie i potrzebę podniesienia podatków.
Rząd planuje zwiększyć podatek na cele wojenne dla rezydentów do 5 proc. z 1,5 proc. - wyjaśnił Reuters, cytując zapis w ustawie, która musi zostać zatwierdzona przez parlament oraz podpisana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby wejść w życie.
Podwyżka podatków ma przynieść dodatkowe 140 mld hrywien (około 13 mld złotych - PAP) - przekazał ukraiński urzędnik. Jak poinformował Reuters, jest to pierwsza podwyżka podatków od początku rosyjskiej pełnowymiarowej agresji, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.
Ministerstwo przekazało, że zaproponowane zmiany są „najłagodniejsze, jak tylko się dało”. Dodał, że Ukraina może liczyć tylko na siebie w obliczu agresji, a podatki są jednym z głównych źródeł dochodu dla skarbu państwa.
Ukraina zamierza również uzyskać dodatkowe 362 mld hrywien (około 34 mld złotych - PAP) m.in. poprzez ograniczenie szarej strefy gospodarczej. Dodatkowo rząd chce również obciąć wydatki publiczne o 65,7 mld hrywien.
18:35. Słowacja odcina rosyjską ropę
„Ministerstwo Gospodarki Słowacji potwierdziło dziś, że ropa naftowa od rosyjskiego Łukoila nie płynie do rafinerii Slovnaft. Wcześniej o wstrzymaniu dostaw informowały Węgry” - pisze Biełsat.
18:00. Ukraina otwiera Morze Czarne dla NATO
„Ukraina zdecydowała się na otwarcie Morza Czarnego dla stałej obecności okrętów NATO” - donosi Nexta.
17:30. Ukraina podpisała 10-letnie umowy o bezpieczeństwie z Czechami i Słowenią
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Czech Petr Fiala podpisali w Woodstock umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa i długoterminowego wsparcia. Zełenski i premier Słowenii Robert Golob również podpisali umowę o bezpieczeństwie między Ukrainą i Słowenią.
Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Republika Czeska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości około 400 milionów euro i będzie nadal utrzymywać tę samą dynamikę w ciągu 10 lat obowiązywania dokumentu. Republika Czeska przeanalizuje również możliwości dostarczenia dodatkowego sprzętu wojskowego, biorąc pod uwagę potrzeby Ukrainy.
Znaczna część umowy poświęcona jest wzmocnionej współpracy w sferze wojskowo-technicznej, przede wszystkim amunicji małego i dużego kalibru, możliwości produkcji broni strzeleckiej i lekkiej, a także bezzałogowych statków powietrznych, walki elektronicznej i ciężkiego sprzętu.
17:20. Niemiecki start-up zbrojeniowy będzie produkować drony kamikadze dla Ukrainy
Maus (mysz) to produkowany w Niemczech dron kamikadze, który po raz pierwszy zostanie przetestowany na Ukrainie. Start-up zbrojeniowy Donaustahl poinformował, że jako pierwsza niemiecka firma otrzymał licencję na produkcję tych maszyn i ich eksport na Ukrainę - napisał portal RND.
Ministerstwo gospodarki Niemiec udzieliło licencji na podstawie ustawy o kontroli broni wojennej, na ściśle określonych warunkach - przekazała Donaustahl na platformie X.
Pierwszym odbiorcą niemieckiego drona kamikadze będzie elitarna ochotnicza jednostka ukraińskich sił zbrojnych Kraken. Maus jest pierwszym zachodnim systemem tej klasy poddawanym „kompleksowej ocenie” przez tę jednostkę w celu potwierdzenia zdolności operacyjnych i skuteczności - podano w komunikacie.
16:35. Usuwanie pomników
„Okupacyjne władze Ługańska usunęły pomniki ofiar represji stalinowskich i Wielkiego Głodu na Ukrainie” - informuje Biełsat.
16:30. Ukraińskie sankcje wstrzymały częściowo dostawy rosyjskiej ropy na Słowację
Ukraina wstrzymała dostawy ropy naftowej od rosyjskiego Łukoila. Ministerstwo Gospodarki w Bratysławie potwierdziło w czwartek, że ropa od tego dostawcy nie płynie do rafinerii Slovnaft, ale firma ma zapewnione dostawy z innych źródeł. Łukoil jest objęty ukraińskimi sankcjami.
Informacja o wstrzymaniu dostaw rosyjskiej ropy do węgierskiego MOL, do którego należy Slovnaft, pojawiła się w środę późnym wieczorem i nie było wiadomo, jaki jest zakres ograniczenia tranzytu. W czwartek słowackie ministerstwo gospodarki wydało uspokajający komunikat, że dostawy rosyjskiej ropy naftowej na Słowację nie zostały wstrzymane w całości i dotyczą jedynie surowca od konkretnego dostawcy. Rzeczniczka resortu Maria Pavlusik sprecyzowała, że chodzi o Łukoil, który jest objęty ukraińskimi sankcjami.
Inny scenariusz oznaczałby negatywny wpływ na rafinerię w Bratysławie, która nadal przetwarza dwie trzecie ropy naftowej z Rosji. Ministerstwo gospodarki dodało, że chociaż Lukoil dostarczał część ropy do rafinerii Slovnaft, firma ma zagwarantowane transporty rosyjskiej ropy od innego dostawcy. Dostanie też ropę z alternatywnych źródeł.
W ubiegłym roku słowacka rafineria przetworzyła około 5,3 miliona ton ropy naftowej. Ze względu na europejskie sankcje nałożone na rosyjską ropę Slovnaft już ograniczył udział rosyjskiej ropy w swojej produkcji. Na początku 2024 r. jej udział wynosił 70 proc. Pozostałe 30 proc. pochodziło m.in. z USA, Azerbejdżanu, Kazachstanu i Iraku. Te dostawy trafiają do rafinerii w Bratysławie rurociągiem Adria z chorwackiego terminalu Krk-Omiszalj, napisał w czwartek ekonomiczny portal HNonline.sk. Jego zdaniem dla rafinerii Slovnaft nie ma znaczenia, czy produkuje paliwo z amerykańskiej, czy rosyjskiej ropy naftowej.
15:00. Francja wyszkoli 2100 żołnierzy ukraińskich
Francja oczekuje, że we wrześniu 2024 r. ponad 2000 ukraińskich żołnierzy rozpocznie szkolenie w lokalnych ośrodkach szkoleniowych.
Radio France Info, powołując się na źródła we francuskim Ministerstwie Sił Zbrojnych, podało, że pod koniec września do Francji na dwumiesięczne ćwiczenia bojowe przybędzie 2100 ukraińskich żołnierzy, co odpowiada brygadzie armii francuskiej.
14:30. Zełenski: Wszystkie lotniska, z których Rosja atakuje Ukrainę, muszą zostać zniszczone
„Im mniej będziemy mieć ograniczeń w użyciu skutecznej broni, tym bardziej Rosja będzie szukać pokoju” – powiedział prezydent podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Wielkiej Brytanii.
13:15. Rosja skazała byłego amerykańskiego spadochroniarza na 13 lat więzienia
Rosyjski sąd skazał obywatela USA Michaela Travisa Leake’a na 13 lat więzienia pod zarzutem przemytu narkotyków
Leake, muzyk i były amerykański spadochroniarz, aresztowany w czerwcu 2023 r., został uznany za winnego sprzedaży narkotyków na dużą skalę.
Jest jednym z kilkunastu Amerykanów przetrzymywanych obecnie w rosyjskich więzieniach – obok reportera „Wall Street Journal” Evana Gershkovicha, którego proces jest dzisiaj kontynuowany.
Inny Amerykanin, Robert Romanow Woodland, został na początku tego miesiąca skazany przez rosyjski sąd na 12 i pół roku więzienia za przemyt narkotyków.
13:00. Zełenski: Putin nadal będzie próbował podzielić Europę
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP), że Władimirowi Putinowi nie udało się podzielić europejskich narodów, ale będzie dalej tego próbował.
Ostrzegł, że Putin może próbować zbliżyć się do poszczególnych krajów lub partii w celu osłabienia grupy.
Jak mówił Zełenski, może to obejmować „próby kuszenia, wywierania presji lub szantażowania, tak aby jeden z was zdradził resztę”. Powiedział, że ważne jest, aby kraje na całym świecie były odważne i ignorowały groźby i próby szantażu. „Wspólne wysiłki są potrzebne dla dobra pokoju. Kiedy agresor przegrywa, świat wygrywa” – zauważył.
12:45. Brytyjski premier: Rosyjskie zagrożenie sięga całej Europy
Brytyjski premier Keir Starmer, otwierając szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP), podkreślił że „zagrożenie ze strony Rosji sięga całej Europy”, a przeciwstawienie się temu jest pilnym zadaniem.
Zwracając się do siedzącego obok prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział: „Będziemy z wami tak długo, jak będzie to konieczne”.
12:00. Stoltenberg: Dowództwo NATO koordynujące wsparcie dla Ukrainy ruszy we wrześniu
Dowództwo NATO koordynujące wsparcie dla Ukrainy zacznie działać w Niemczech od września - poinformował ustępujący niedługo sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
„Zgodziliśmy się ustanowić dowództwo, które będzie koordynować i zapewniać pomoc w zakresie bezpieczeństwa i szkolenia dla Ukrainy. Dowództwo to zacznie działać we wrześniu, będzie liczyć 700 osób w Niemczech… i będzie zapewniać wsparcie i pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz koordynować wysiłki sojuszników z NATO”
– powiedział Stoltenberg po przybyciu na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej, który odbywa się w pałacu Blenheim koło Oxfordu w Wielkiej Brytanii.
11:15. Parlament przyjął projekt ustawy w sprawie dezerterów
Parlament Ukrainy przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy umożliwiającej powrót do służby wojskowej żołnierzy, którzy po raz pierwszy samowolnie opuścili jednostkę lub zdezerterowali - poinformował ukraiński resort obrony.
Projekt przewiduje, że żołnierze mogą dobrowolnie zwrócić się do śledczego lub prokuratora z wnioskiem o powrót do jednostki wojskowej w celu kontynuowania służby. Wniosek musi być zatwierdzony przez dowódcę.
09:25. Nocny atak na obwód kupiański
W nocy siły rosyjskie zaatakowały obwód kupiański w obwodzie charkowskim. W wyniku ataku zginęła jedna kobieta, a dwóch mężczyzn zostało rannych.
09:00. Rosjanie werbują uczniów do filii Szkoły Marynarki Wojennej
Rosjanie werbują uczniów z czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy do filii Szkoły Marynarki Wojennej w Nachimowie - informuje Narodowe Centrum Oporu.
08:25. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 16 dronów Shahed
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie 16 dronów Shahed oraz dwa z trzech pocisków kierowanych, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę ostatniej nocy - przekazał w czwartek rano dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.
Wróg uderzył za pomocą 16 dronów bojowych Shahed-131/136 z obwodu kurskiego Federacji Rosyjskiej oraz trzech kierowanych pocisków rakietowych z południa: dwóch Ch-59/Ch-69 i jednego Ch-35
— napisał Ołeszczuk na Telegramie
Generał zaznaczył, że w sumie wykryto i namierzono 19 celów powietrznych, a mobilne grupy ogniowe Sił Obrony Ukrainy, jednostki rakietowe Sił Powietrznych i jednostki walki elektronicznej były zaangażowane w odparcie rosyjskiego ataku powietrznego.
00:17. W 10. rocznicę katastrofy lotu MH17 premier Dick Schoof uczcił pamięć ofiar
Młyny sprawiedliwości mielą powoli - powiedział premier Holandii Dick Schoof podczas uroczystości w 10. rocznicę zestrzelenia nad Ukrainą samolotu Boeing linii Malaysia Airlines, w wyniku czego zginęło 298 osób, w tym 196 obywateli Holandii.
Obchody odbyły się w miejscowości Vijfhuizen w Holandii niedaleko Amsterdamu, gdzie znajduje się pomnik ofiar lotu MH17. Podczas uroczystości odczytano na głos imiona wszystkich, którzy ponieśli śmierć w tej katastrofie. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele Malezji, Australii, W. Brytanii, Belgii i Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.
Samolot linii Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą przez prorosyjskich separatystów 17 lipca 2014 roku. Wszyscy obecni na pokładzie zginęli.
00:01. Rosyjskie drony nad Kijowem! Słychać było eksplozje
Wieczorem 17 lipca w Kijowie można było usłyszeć potężną eksplozję, a wstępne raporty sugerują, że rosyjski dron Shahed wycelował w stolicę - opisuje The Kyiv Independent.
W Kijowie słychać eksplozje. Mer Witalij Kliczko informuje o działaniach Sił Obrony Powietrznej
— czytamy w kolejnych doniesieniach
Rosyjskie drony według doniesień atakują także w innych regionach Ukrainy!
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/699330-relacja-876-dzien-wojny-ukraincy-zestrzelili-16-dronow