Trwa 875. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 17 lipca 2024 r.
22:54. Rosja gotowa do negocjacji?
„Rosja jest gotowa do negocjacji w sprawie Ukrainy i kwestii bezpieczeństwa europejskiego” – powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, podkreślając, że rozmowy nie powinny zagrażać niczemu bezpieczeństwu.
21:17. Służby aresztowały pięciu porywaczy z Rosji podszywających się pod policjantów
Hiszpański wymiar sprawiedliwości zastosował areszt wobec pięciu obywateli Rosji, którzy w przebraniu policji porwali dwóch swoich rodaków w podmadryckiej miejscowości Majadahonda.
Jak podała hiszpańska żandarmeria (Guardia Civil), jej funkcjonariusze wzięli we wtorek udział w obławie na pięciu Rosjan, którzy udając funkcjonariuszy krajowej policji (Policia Nacional), wciągnęli siłą w biały dzień do furgonetki dwóch mężczyzn.
Żandarmi podjęli interwencję po zgłoszeniu od pracowników ochrony centrum handlowego Equinoccio, którzy zaalarmowali służby o dziwnym zachowaniu kilku mężczyzn na pobliskim parkingu. Zmieniali oni m.in. tablice rejestracyjne czarnej furgonetki. Tego samego pojazdu bandyci użyli podczas porwania, wciągając obu mężczyzn do niego siłą z parkingu przy centrum handlowym. Wcześniej zadali im liczne ciosy, obezwładniając obie ofiary.
W trakcie zatrzymania Rosjan na terenie posesji przejęto m.in. broń palną, nadajniki radiowe, a także policyjne mundury i czapki. W zaparkowanym aucie odnaleziono ofiary porwania.
Z dotychczasowego śledztwa wynika, że dwóch spośród pięciu Rosjan miało przy sobie paszporty Rumunii i Bułgarii. Inspektorzy ustalili, że po porwaniu wszyscy przestępcy zamierzali opuścić terytorium Hiszpanii.
19:16. „The Economist”: Rosji wyczerpują się zapasy starych czołgów i pojazdów opancerzonych
W strategii walki na wyniszczenie, jaką Rosja przyjęła w wojnie na Ukrainie, problemem nie są ludzie, a w coraz większym stopniu wyczerpujące się zapasy sprzętu, w szczególności czołgów i pojazdów opancerzonych – napisał brytyjski tygodnik „The Economist”.
Mimo mówienia, że Rosja stała się gospodarką wojenną, przeznaczającą ok. 8 proc. PKB na wydatki wojskowe, jest ona w stanie zastąpić swoje wstrząsające straty w czołgach, opancerzonych pojazdach piechoty i artylerii tylko poprzez wyciąganie z magazynów i odnawianie zapasów zgromadzonych w czasach sowieckich. Zapasy te są ogromne, ale nie są nieskończone
— zwrócił uwagę.
Tygodnik przywołał szacunki wywiadowcze, według których przez pierwsze dwa lata wojny Rosja straciła ok. 3000 czołgów i 5000 innych pojazdów opancerzonych. Cytuje opinię Aleksandra Golca, analityka ze Sztokholmskiego Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich, który powiedział, że Władimir Putin wiele zawdzięcza sowieckim przywódcom, bo Związek Sowiecki przed upadkiem miał tyle samo pojazdów opancerzonych, co reszta świata razem wzięta.
Jak zauważył „The Economist”, gdy w grudniu 2023 r. ówczesny minister obrony Siergiej Szojgu chwalił się, że w ciągu roku dostarczono 1530 czołgów, nie powiedział, że prawie 85 proc. z nich, według oceny londyńskiego think tanku IISS, stanowiły stare maszyny (głównie T-72, T-62, a nawet niektóre T-55 z okresu tuż po II wojnie światowej), które wyciągnięto z magazynów i odświeżono.
Od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę Rosja wysłała na linię frontu ok. 175 stosunkowo nowoczesnych czołgów T-90M. Według IISS ich produkcja w tym roku może zbliżyć się do 90, jednak według analityka IISS Michaela Gjerstada większość T-90M to w rzeczywistości modernizacje starszych T-90A, a produkcja nowych T-90M w tym roku nie przekroczy 28 sztuk. Paweł Łuzin, ekspert ds. rosyjskiego potencjału wojskowego w waszyngtońskim Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA), oszacował, że Rosja jest w stanie zbudować tylko 30 zupełnie nowych czołgów rocznie. Kiedy w zeszłym roku Ukraińcy zdobyli rzekomo nowy czołg T-90M, okazało się, że jego działo powstało w 1992 r.
17:00. Media: 10 mln euro od ministerstwa rozwoju na odbudowę szpitala dziecięcego w Kijowie
Niemieckie ministerstwo rozwoju przekazało rządowi Ukrainy 10 milionów euro na odbudowę zbombardowanego 8 lipca przez wojska rosyjskie szpitala dziecięcego Ochmatdyt w Kijowie - poinformował portal dziennika „Rheinische Post”.
Środki te zostaną wykorzystane wraz z funduszami od innych darczyńców, aby szpital mógł ponownie funkcjonować. Pieniądze pójdą m.in. na odbudowę sal zabiegowych oraz naprawę systemu energetycznego i ogrzewania.
Zdaniem ministerstwa rozwoju Niemiec, Ochmatdyt jest najważniejszym na Ukrainie szpitalem pediatrycznym, a np. dzieci chore na nowotwory nie mogą otrzymać tak profesjonalnej pomocy w żadnej innej placówce medycznej w swym kraju.
Zniszczenie szpitala dziecięcego pokazuje, jak bezwzględnie i nieludzko Rosja prowadzi wojnę. Na tej wojnie najbardziej cierpią dzieci. Nie możemy i nie będziemy akceptować tego, że na Ukrainie nie ma już tego miejsca leczenia dzieci chorych na raka
— powiedziała niemiecka minister rozwoju Svenja Schulze, cytowana przez portal.
Ministerstwo rozwoju ściśle współpracuje ze szpitalem Ochmatdyt w ramach niemiecko-ukraińskiej współpracy zdrowotne
15:12. Z rosyjskiej niewoli wróciło 95 jeńców
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w środę, że z rosyjskiej niewoli wróciło do kraju 95 jeńców wojennych. Bez względu na to, jak trudne to jest, szukamy wszystkich, którzy mogą być w niewoli. Musimy sprowadzić wszystkich z powrotem - stwierdził Zełenski.
Nadal sprowadzamy naszych ludzi do domu. Kolejnych 95 obrońców zostało uwolnionych z rosyjskiej niewoli. Są to żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej i straży granicznej
— napisał Zełenski na Telegramie.
Jestem wdzięczny naszemu zespołowi zajmującemu się wymianą (jeńców) i Zjednoczonym Emiratom Arabskim za pośredniczenie w tej wymianie
— zaznaczył.
Wśród (uwolnionych) jest 49 żołnierzy Sił Zbrojnych, 21 żołnierzy Gwardii Narodowej, 10 marynarzy, siedmiu (żołnierzy) Wojsk Obrony Terytorialnej, pięciu strażników granicznych, dwóch z (funkcjonariuszy) Państwowej Służby Transportu Specjalnego i jeden obrońca z ochotniczej jednostki społeczności terytorialnej. Wszyscy uwolnieni tym razem to mężczyźni: 88 szeregowych i sierżantów, siedmiu oficerów
— przekazał Sztab Koordynacyjny ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi na Telegramie.
13:58. Parlament Europejski potwierdził wsparcie dla Ukrainy
W pierwszej rezolucji przyjętej podczas nowej kadencji Parlament Europejski potwierdził wsparcie dla Ukrainy i potępił wizytę premiera Węgier Viktora Orbana w Rosji. Za rezolucją głosowało w czwartek 495 europosłów w liczącej 720 mandatów izbie.
PE w drugim dniu inauguracyjnego posiedzenia wyraził silne wsparcie dla Kijowa. Rezolucję poparła znacząca większość eurodeputowanych. Przeciwko było 137 posłów, a 47 wstrzymało się od głosu.
Eurodeputowani wezwali Unię Europejską i jej państwa członkowskie do zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne i we wszelkiej możliwej formie. Zaapelowali też do Komisji Europejskiej, by zaproponowała długoterminową pomoc finansową na odbudowę Ukrainy.
PE potępił niedawną wizytę premiera Węgier Viktora Orbana w Moskwie, uznając ją za rażące naruszenie traktatów UE i wspólnej polityki zagranicznej, w tym zasady lojalnej współpracy. Jak czytamy w rezolucji, węgierski premier nie może twierdzić, że reprezentuje UE w momencie, w którym narusza wspólne stanowisko Unii wobec wojny w Ukrainie.
09:32. ISW: Ataki ukraińskich dronów coraz większym problemem dla Rosjan
Rosja nie posiada wystarczającej ilości zasobów obrony powietrznej, by chronić wszystkie obiekty krytycznej infrastruktury w zachodniej części kraju, gdzie potencjalnie mogą one być zaatakowane przez ukraińskie drony – twierdzi w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosyjska armia najwyraźniej nie posiada potrzebnej ilości systemów obrony powietrznej, by chronić infrastrukturę krytyczną w zachodniej Rosji i miała problem z zabezpieczeniem potencjalnych ważnych celów nawet na tych obszarach, które powinny mieć dobrą obronę powietrzną
— pisze amerykański think tank.
Jak zaznacza ISW ukraińskie ataki dronów w głębi Rosji w dalszym ciągu wywierają presję na rosyjską obronę powietrzną i zmuszają dowództwo rosyjskie do ustalania priorytetów przy rozmieszczaniu ograniczonych zasobów obrony powietrznej.
08:11. 42 tys. zaginionych obywateli Ukrainy
Na ukraińskim rejestrze osób zaginionych w szczególnych okolicznościach figuruje 42 000 obywateli - poinformował urzędnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
07:00. Rosyjskie straty na Ukrainie
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii:
06:20. Miedwiediew mówi, że członkostwo Ukrainy w NATO doprowadzi do wojny
Były prezydent Rosji straszy, że przystąpienie Ukrainy do NATO zostanie odebrane jako wypowiedzenie wojny Moskwie.
03.00. Atak na rosyjski system S-300
Ukraińskie wojsko zaatakowało rosyjski system rakiet przeciwlotniczych S-300 na okupowanym terytorium obwodu donieckiego w nocy 16 lipca - przekazał naczelny dowódca gen. Ołeksandr Syrski.
00:30. Zełenski zapowiada rewizję odznaczeń
Zainicjowałem projekt ustawy, który jest w stanie przywrócić sprawiedliwość, jeśli chodzi o to, kogo szanujemy, a kto stracił prawo do jakiegokolwiek szacunku ze strony Ukraińców w wyniku własnych działań. To projekt ustawy o nowelizacji kodeksu karnego Ukrainy, kodeksu postępowania karnego Ukrainy i innych aktów ustawodawczych Ukrainy o cofnięciu odznaczeń państwowych za popularyzowanie lub propagandyzację państwa agresora lub popełnienie innych nielegalnych działań przeciwko Ukrainie
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dotyczy to tych, którzy otrzymali odznaczenia państwowe Ukrainy, w tym tytuł Bohatera Ukrainy, Order Zasługi i innych, ale zdecydowali się nie stanąć po stronie Ukrainy, wybrali wroga i obecnie w taki czy inny sposób wspierają Rosję, a nawet przebywają na jego terytorium
— dodał.
Potrzebujemy mechanizmu prawnego, który faktycznie pozbawi takie osoby wszystkich odznaczeń państwowych Ukrainy i tytułów honorowych. Jedyny „tytuł” na jaki zasługują to ten zdrajcy. A ich „nagrodą” będzie odpowiedzialność wobec Ukrainy i naszych ludzi za wszystko co zrobili przeciwko Ukrainie, przeciwko naszemu państwu, przeciwko naszej niepodległości. Proszę Radę Najwyższą o rozpatrzenie tego projektu ustawy w najbliższym czasie
— zaznaczył Zełenski.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/699212-relacja-875-dzien-wojny-zelenski-zapowiada-rozliczenia