Pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego nowej, X kadencji rozpoczęła się dziś rano w Strasburgu. Robertę Metsolę ponownie wybrano na przewodniczącą PE. Maltanka obejmie tę funkcję na następne dwa i pół roku. Będzie to jej druga kadencja na tym stanowisku.
Stara-nowa przewodnicząca
W głosowaniu wzięło udział 699 europosłów, z których 562 opowiedziało się za Metsolą. Jej kontrkandydatka, Hiszpanka Irene Montero z Lewicy, otrzymała 62 głosy. Europosłowie oddali 76 głosów nieważnych.
Metsola należy do Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Przed wtorkowym głosowaniem powiedziała, że Europa była dla niej zawsze czymś, o co warto walczyć.
Moja pasja dla tego projektu nie osłabła. Chcę go ulepszać. (…) Będę niestrudzenie pracować nad tym, aby zbliżać do siebie ludzi
— powiedziała. Jak dodała, wyzwania, przed którymi stoi UE, będą wymagały silnego przywództwa
Na sali plenarnej w budynku PE zasiadło 720 europosłów. Ich liczba została zwiększona z 705 w poprzedniej kadencji, co wynika ze zmian demograficznych, jakie zaszły w UE od poprzednich wyborów europejskich w 2019 roku. Najstarszy członek nowego PE ma 77 lat, a najmłodszy 23 lata; średnia wieku eurodeputowanych to 50 lat. Kobiety stanowią 39 proc. składu PE (w poprzedniej kadencji - 40 proc.).
Wybór przewodniczącego PE
O fotel szefowej PE konkurowali Maltanka Roberta Metsola i Hiszpanka Irene Montero z Lewicy. Przewodniczący jest wybierany w tajnym głosowaniu. Aby zostać wybranym, kandydat musi zdobyć bezwzględną większość ważnych głosów (50 proc. plus jeden głos). Głosy puste lub nieważne nie są brane pod uwagę podczas obliczania wymaganej większości.
Europosłowie wybiorą także 14 wiceprzewodniczących i pięciu kwestorów. Wiceprzewodniczący wybierani są w głosowaniu bezwzględną większością ważnych głosów. Jeżeli liczba wybranych kandydatów jest mniejsza niż 14, w celu obsadzenia pozostałych miejsc przeprowadza się drugą turę głosowania na tych samych zasadach. Jeżeli konieczne jest trzecie głosowanie, do obsadzenia pozostałych miejsc wystarczy zwykła większość głosów.
Nowi wiceprzewodniczący zostaną uszeregowani według kolejności ich wyboru i liczby uzyskanych głosów. Wśród kandydujących jest m.in. polska europoseł Ewa Kopacz jako jedna z kandydatek EPL; polityk pełniła tę rolę już w poprzedniej kadencji PE.
Kwestorzy odpowiedzialni są za sprawy administracyjne i finansowe wpływające na prace europosłów. Proces ich wyboru jest identyczny jak w przypadku wiceprzewodniczących.
Głosowanie nad propozycją przedstawioną przez Konferencję Przewodniczących (złożoną z przewodniczącego PE oraz liderów grup politycznych), dotyczącą ustanowienia komisji parlamentarnych oraz delegacji na kolejną kadencję, ma się odbyć w środę. Grupy polityczne i posłowie niezrzeszeni decydują, kogo skierować do każdej komisji i podkomisji, a listy nominowanych mają zostać ogłoszone w piątek.
Głosowanie ws. Ursuli von der Leyen
W czwartek Parlament Europejski zagłosuje nad nominacją Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Jeśli zostanie wybrana, powróci na stanowisko na kolejne pięć lat.
O godz. 9 w czwartek Niemka zabierze głos na sesji plenarnej PE, aby przedstawić swoją wizję i plany na stanowisku szefowej KE, a następnie odbędzie się debata z udziałem posłów. Głosowanie tajne, z użyciem papierowych kart do głosowania, odbędzie się po debacie, ok. godz. 13.
Parlament wybiera szefa lub szefową KE większością głosów (361 z 720)w tajnym głosowaniu. Jeśli von der Leyen nie uzyska wymaganej większości, przewodniczący PE zwraca się do Rady Europejskiej, by zaproponowała nowego kandydata i procedura zostaje powtórzona.
W trakcie inauguracyjnej sesji PE zajmie się też wojną na Ukrainie. W środę po południu przeprowadzi debatę na temat agresji Rosji wobec tego kraju, po której w czwartek odbędzie się głosowanie nad rezolucją. Powodem jest nasilenie przez Rosję bombardowań ukraińskiej infrastruktury cywilnej, w tym atak na największą klinikę pediatryczną w kraju. Oczekuje się, że posłowie potwierdzą swoje silne poparcie dla Ukrainy.
Kwestia reparacji
Indywidualną pracę rozpoczęli też już poszczególni eurodeputowani. Bogdan Rzońca i Arkadiusz Mularczyk wręczyli Ursuli von der Leyen raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku II Wojny Światowej.
W Strasburgu w PE wręczyliśmy razem z Arkadiuszem Mularczykiem, pani Przewodniczącej KE Urszuli von der Leyen Raport o stratach wojennych - w języku angielskim! ( do rąk własnych”)!
— napisał Rzońca na portalu X.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Estonii Kaja Kallas podała się do dymisji. Zgodnie z podziałem najwyższych unijnych stanowisk ma być szefową dyplomacji UE
PAP/jw
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/699116-pierwszy-dzien-nowego-pe-metsola-ponownie-przewodniczaca