Trwa 874. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 16 lipca 2024 r.
21:48. Ukraińskie wojska wycofały się z Krynek w obwodzie chersońskim
Wojska ukraińskie wycofały się z miejscowości Krynki na lewym brzegu rzeki w obwodzie chersońskim - poinformowała we wtorek Ukraińska Prawda, powołując się na swoje źródła w piechocie morskiej.
Wojsko donosi, że stało się to kilka tygodni temu.
14 lipca analitycy DeepState przekazali, że Rosjanie zajęli wioskę Urożajne w obwodzie donieckim.
18:41. Władze ograniczają dostęp do 14 wsi w obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą
Z powodu ukraińskich ostrzałów od 23 lipca ograniczony zostanie dostęp do 14 wsi w obwodzie biełgorodzkim na południowym zachodzie Rosji, przy granicy z Ukrainą - poinformował na Telegramie gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow.
Zamierzamy ograniczyć dostęp do 14 lokalizacji, w których sytuacja operacyjna jest wyjątkowo trudna
— napisał Gładkow i podkreślił, że konieczne jest „podjęcie maksymalnych środków bezpieczeństwa”.
Gubernator wyjaśnił, że od 23 lipca do 14 miejscowości wpuszczani będą tylko dorośli mężczyźni w pojazdach opancerzonych, posiadający przy sobie broń oraz kamizelkę kuloodporną i hełm. Nie wpuszczane będą kobiety i dzieci, zakazem wjazdu objęty zostanie także transport publiczny.
17:53. Ponad 1500 osób skazano za opuszczenie jednostki wojskowej na Ukrainie
Samowolne opuszczenie jednostki wojskowej jest najczęstszym przestępstwem popełnianym przez ukraińskich żołnierzy; w zeszłym roku skazano za nie 1577 wojskowych, w tym 30 kobiet - poinformował prezes Sądu Najwyższego Stanisław Krawczenko.
Spójrzmy na jawne dane z dotychczasowych raportów statystycznych Państwowej Administracji Sądowej. W 2023 roku 1577 wojskowych zostało skazanych, z czego 30 to kobiety. Według danych jest to najczęstsze przestępstwo, ponieważ stanowi 61 procent wszystkich skazanych za przestępstwa wojskowe (przeciwko służbie wojskowej - PAP)
— podkreślił Krawczenko w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.
Według prezesa Sądu Najwyższego, 37 osób zostało skazanych w ubiegłym roku za utratę mienia wojskowego. W tym samym okresie 35 osób otrzymało wyrok za naruszenie zasad obchodzenia się z bronią, 113 za dezercję, a 32 za uchylanie się od służby wojskowej poprzez samookaleczenie.
Ogólnie rzecz biorąc, według statystyk, liczba wyroków skazujących za przestępstwa w stanie wojennym w 2023 roku była znacznie wyższa niż w 2022 roku: odpowiednio 2585 i 1490. Są to wyroki, które stały się prawomocne
— powiedział Krawczenko.
17:22. Premier Ukrainy zapowiedział współpracę z Czechami w przemyśle zbrojeniowym
Premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiedział budowę w kraju nowej fabryki amunicji i produkcję karabinów szturmowych we współpracy z Czechami. Szmyhal przebywał z roboczą wizytą w Pradze, gdzie spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem Petrem Fialą.
Dziś na naszym wspólnym spotkaniu skupiliśmy się na takich kluczowych kwestiach, jak wsparcie obronne i współpraca wojskowo-techniczna, współpraca rządowa przy projektach odbudowy Ukrainy, polityka zagraniczna i współpraca gospodarcza, współpraca w sferze humanitarnej, medycyna i szereg innych obszarów
— oświadczył premier, cytowany przez ukraińskie media.
Szmyhal dodał, że rozmawiał z premierem Fialą o dostawach broni dla ukraińskich wojsk, szkoleniu i rehabilitacji ukraińskich żołnierzy oraz o nowych wspólnych projektach w sferze zbrojeniowej.
16:29. TASS: W rosyjskim obwodzie biełgorodzkim zginęło 200 osób od początku wojny
Rosyjska agencja TASS podaje, że od porządku wojny w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim zginęło 200 osób, a 1100 zostało rannych
16:28. Ukraiński wywiad hakuje rosyjskie strony internetowe
Ukraiński wywiad hakuje rosyjskie strony internetowe i na ich stronach głównych ustawia zdjęcia świńskich głów w barwach Rosji.
14:02. Dziennikarka Masha Gessen skazana za powielanie „fałszywych” informacji o wojnie w Ukrainie
Rosyjsko-amerykańska dziennikarka Masha Gessen została zaocznie skazana za rozpowszechnianie „fałszywych” informacji o udziale rosyjskich wojsk w wojnie w Ukrainie. Sąd w Moskwie wymierzył jej karę ośmiu lat pozbawienia wolności – podał Komitet Ochrony Dziennikarzy (CJP).
Dziennikarce, znanej m.in. jako autorka biografii Władimira Putina, zabroniono zarządzania stronami internetowymi przez najbliższe cztery lata. Gessen od 2013 roku mieszka w USA. Rosyjskie władze oskarżyły Gessen o rozpowszechnianie rzekomo „fałszywych” informacji o armii rosyjskiej i jej udziale w masakrze ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem oraz pobliskich miejscowościach w lutym i marcu 2022 roku.
Według dokumentów przedstawionych przez Gessen w grudniu 2023 roku, władze rosyjskie wydały wobec niej nakaz aresztowania. W liście skierowanym do sądu rejonowego w Moskwie dziennikarka napisała, że sprawa przeciwko niej to „próba (jej) zastraszenia i uniemożliwienia wykonywania działalności zawodowej”.
Gessen to autorka 11 książek, a także publicystka, która od 2014 roku pisze artykuły dla tygodnika „New Yorker”. Przez ponad 20 lat mieszkała i pracowała w Moskwie. Została zwolniona ze stanowiska redaktorki rosyjskiego magazynu „Dookoła świata” („Wokrug swieta”) za odmowę wysłania reportera, aby obserwował Putina latającego na paralotni wraz z kluczem syberyjskich żurawi.
13:33. Od początku inwazji na Ukrainę Rosję opuściło blisko 700 tys. mieszkańców
Od lutego 2022, czyli początku pełnowymiarowej inwazji Kremla na Ukrainę, Rosję opuściło blisko 700 tys. mieszkańców - powiadomił we wtorek niezależny rosyjski portal Moscow Times. 100 tys. Rosjan znalazło się w Armenii, 80 tys. w Kazachstanie, a 74 tys. w Gruzji - przekazał serwis.
Około 80 tys. mieszkańców Rosji udało się do Izraela, 48 tys. - do USA, a 36 tys. - do Niemiec. Do Holandii trafiło 16 tys. Rosjan, Hiszpanii - 16 tys., na Łotwę - 18 tys., natomiast do Serbii - 30 tys. Pozwolenie na pobyt w Turcji ma aktualnie o 28 tys. Rosjan więcej niż przed inwazją na Ukrainę, choć - jak zauważył portal - obecnie odnowienie tego dokumentu stało się tam o wiele trudniejsze.
Moscow Times, który przedstawił te doniesienia na podstawie statystyk krajów przyjmujących, podkreślił, że nie był w stanie dotrzeć do wszystkich danych. Tajlandia i Indonezja ich nie przekazały, Cypr oświadczył, że nie prowadzi ewidencji przybyszów z Rosji, a Portugalia opublikowała tylko dane za rok poprzedni. Dodatkowo zebrane informacje nie pokazują, jak liczna jest grupa osób, które uzyskały w danym miejscu prawo pobytu, a mimo to zdecydowały się wyjechać i być może wróciły do ojczyzny.
Mimo że Rosję opuściło stosunkowo niewiele osób (około 0,5 proc. populacji), to obecna fala emigracji jest największa od 20 lat - zauważył portal The Bell, cytując demografa Saławata Abyłkalikowa. W jego ocenie ta emigracja „ma charakter drenażu mózgów”, ponieważ wyjechali „ludzie o bardzo wysokim poziomie kapitału społecznego, wielu młodych specjalistów”.
W Rosji już obecnie występują braki na rynku pracy, przy czym oczekuje się, że będą one narastać. Ministerstwo pracy spodziewa się, że do 2030 roku w kraju będzie brakować 2,4 mln pracowników - przypomniał Moscow Times.
13:00. ISW: zgoda na koniec wojny bez uwolnienia ludzi i terytoriów to popieranie okupacji Ukrainy
Przyjęcie jakiegokolwiek rozwiązania dla zakończenia wojny w Ukrainie, które nie przewiduje uwolnienia jej społeczeństwa i terytorium spod władzy Moskwy, to ukryte popieranie nielegalnego okupowania przez Rosję ponad pięciu milionów Ukraińców – pisze amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Żądana przez Putina kapitulacja Ukrainy pozwoliłaby rosyjskim wojskom i władzom okupacyjnym na kontynuowanie szeroko zakrojonych i celowych czystek etnicznych na okupowanych (terenach) Ukrainy. Pełne przywrócenie integralności terytorialnej (tego państwa) jest konieczne, by wyzwolić społeczeństwo ukraińskie spod (rosyjskiej) okupacji
— pisze ISW w najnowszej analizie.
Ukraińskie warunki dla negocjacji pokojowych opierają się na prawie międzynarodowym, w przeciwieństwie do żądań Rosji – podkreśla think tank.
15 lipca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że ukraińskie plany dotyczące drugiego szczytu pokojowego powinny być gotowe do listopada i że powinien być na nim obecny przedstawiciel Rosji.
Ostatnie oświadczenia Kremla dowodzą tymczasem, że Rosja nie jest gotowa do zmiany stanowiska w sprawie negocjacji, a przedstawiciele władz rosyjskich wprost mówią, że Rosja nie będzie uczestniczyć w drugim szczycie, ponieważ warunki są dla nich nie do przyjęcia.
11:24. Rosja próbuje zapobiegać wyjazdowi poborowych z kraju
Rosyjski rząd rozwija system mający zapobiegać wyjeżdżaniu potencjalnych poborowych z kraju – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej przywołano doniesienia niezależnego portalu rosyjskiego Meduza z 11 lipca. Podał on, że rząd w Moskwie wdraża „system wymiany informacji” między ministerstwem obrony a Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB), którego celem jest przekazywanie danych potencjalnych poborowych do Służby Granicznej FSB i zapobieganie ich wyjazdowi z kraju. System ten ma być w pełni funkcjonalny przed tegorocznym jesiennym poborem.
Jak wyjaśniono, Rosja przeprowadza dwa pobory rocznie, w efekcie których każdego roku powoływanych do wojska jest ponad 250 tys. osób.
Setki tysięcy Rosjan opuściły kraj po ogłoszeniu częściowej mobilizacji w 2022 roku i była wśród nich nieproporcjonalna koncentracja młodych i dobrze wykształconych, co spowodowało efekt domina na rynku pracy. Implementacja tego systemu prawdopodobnie ma zapobiec powtórzeniu się tej sytuacji na mniejszą skalę podczas dorocznego cyklu poboru oraz w razie następnej fali mobilizacji
— napisano.
10:05. Atak drona i pożar warsztatu na terenie fabryki w miejscowości Korieniewo w obwodzie kurskim
Jak relacjonuje Biełsat, w „wyniku ataku drona zapalił się warsztat na terenie fabryki w miejscowości Korieniewo w obwodzie kurskim. Nikt nie ucierpiał”.
W nocy zestrzelono dziewięć dronów nad obwodem rostowskim, po jednym nad obwodami biełgorodzkim, kurskim i woroneskim - oznajmiło rosyjskie Ministerstwo Obrony
— czytamy w informacji, do której załączono również zdjęcie wspomnianego pożaru.
09:56. Prezydent Andrzej Duda: Żarłoczny rosyjski potwór będzie chciał atakować nadal
W rozmowie z „Wirtualną Polską” prezydent Andrzej Duda podkreślił, że w przypadku przegranej Ukrainy, „potencjalna wojna Rosji z Zachodem będzie niezwykle bliska, a „żarłoczny rosyjski potwór będzie chciał atakować nadal i dalej”.
W opublikowanej rozmowie z „WP” prezydent Andrzej Duda był pytany m.in., czy Ukraina może być zadowolona ze szczytu NATO.
Tak - dostała jasny sygnał o nieodwracalności ścieżki Ukrainy do NATO. Do Rosji też został wysłany sygnał, że o przyjęciu do NATO decydujemy my sami - tylko NATO i tylko kraj, który do tego członkostwa aspiruje. I żadne groźby czy szantaże nie wygrają z tą wolą. Na taką decyzję nie ma prawa wpływać nikt z zewnątrz
— podkreślił prezydent. Dodał, że „Ukraina i wolny świat muszą wspólnie przetrzymać rosyjską agresję i muszą zwyciężyć”.
Dopytywany, co będzie, jeśli pozwolimy Ukrainie przegrać, prezydent odparł: „to potencjalna wojna Rosji z Zachodem będzie niezwykle bliska”.
09:00. Flota Czarnomorska opuściła okupowany Krym?
W sieci krąży wpis rzecznika rosyjskiej marynarki wojennej o tym, że rosyjska Flota Czarnomorska całkowicie opuściła okupowany Krym. „Ta wiadomość zbiega się z obecnością dużej części pozostałej Floty Czarnomorskiej w porcie Noworosyjsk” - podają media.
07:25. Rosyjskie straty na Ukrainie
Najnowsza infografika ze stratami bojowymi rosyjskiej armii, opublikowana przez ukraiński resort obrony:
06:10. Vance: Musimy zakończyć wojnę w Ukrainie i skupić się na Chinach
Musimy szybko zakończyć wojnę w Ukrainie, by Ameryka mogła się skupić na prawdziwym problemie, Chinach - powiedział senator J.D. Vance w pierwszym wywiadzie po wyborze na kandydata na wiceprezydenta USA. Vance sugerował, że obecna administracja może doprowadzić do wojny jądrowej.
Wydaliśmy 200 miliardów dolarów. Jaki jest cel? Co chcemy osiągnąć. Czy istnieje ryzyko eskalacji do wojny jądrowej? Bo istnieje, jeśli mamy głupców prowadzących politykę zagraniczną, czego mamy obecnie wiele w Waszyngtonie
— powiedział Vance w wywiadzie z publicystą Fox News Seanem Hannitym na konwencji wyborczej Republikanów w Milwaukee. Odpowiedział w ten sposób na swoje poglądy na wojnę w Ukrainie, które odbiegają od większości partyjnego głównego nurtu.
Myślę, że prezydent Trump obiecał pójść tam i negocjować z Rosjanami i Ukraińcami i doprowadzić to wszystko do szybkiego końca, tak by Ameryka mogła się skupić na prawdziwym problemie, Chinach. To jest największe zagrożenie dla naszego kraju i jesteśmy kompletnie rozproszeni
— dodał.
00:27. System obrony powietrznej Pancyr S1 w pobliżu rezydencji Putina
Dziennikarze rosyjskiego serwisu Radio Swoboda zauważyli na zdjęciach satelitarnych, że w pobliżu rezydencji Władimira Putina nad jeziorem Wałdaj zainstalowano system obrony powietrznej Pancyr S1.
Wygląda na to, że Putin boi się, że ukraińskie drony postanowią sprawdzić, czy „car” jest w domu.
00:10. Zniszczony Wowczańsk
Tak wygląda teraz Wowczańsk, który okupanci metodycznie ścierają z powierzchni ziemi
— opisuje kanał NEXTA, publikując nagranie zniszczonego miasta.
00:01. Intensywna atmosfera walki
Film GoPro pokazuje intensywną atmosferę walki przy wsparciu BWP Bradley. Wszystkie zasoby, w tym artyleria, ciężki pancerz, wywiad i współpraca z innymi jednostkami, skupiają się na wsparciu piechoty. Na nagraniu widać dwie załogi z 3. Batalionu Zmechanizowanego 47. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej walczące na wymagającym kierunku Pokrowska
— czytamy w opisie do nagrania.
red/wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/699084-relacja-874-dzien-wojny-na-ukrainie