Trwa 872. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 14 lipca 2024 r.
18:38. Ukraińska przewaga w Czasiw Jarze może się załamać
Przewaga Ukrainy w Czasiw Jarze może się załamać, jeśli południowe regiony i zachodnia autostrada wpadną w ręce Rosji - przekonuje Asami Terajima w swojej ostatniej analizie na łamach The Kyiv Independent.
18:00. Zestrzelona rakieta?
W sieci rozpowszechniane jest nagranie, które ma przedstawiać rzekome zestrzelenie rosyjskiej rakiety podczas niedawnego zmasowanego ataku na Ukrainę.
17:22. Ogień w Biełgorodzie
16:34. Szwedzkie Saab JAS 39 Gripen dla Ukrainy?
Jak poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żółkiew, Ukraina i Szwecja w dalszym ciągu rozmawiają o transferze myśliwców Saab JAS 39 Gripen.
14:32. Kreml komentuje zamach na Trumpa
Kreml „zdecydowanie potępia wszelkie przejawy przemocy w ramach walki politycznej” - oznajmił rzecznik Kremla.
Po licznych próbach wyeliminowania kandydata (na prezydenta USA) Donalda Trumpa z areny politycznej za pomocą narzędzi prawnych, (…) sądów, prokuratury, po próbach politycznej dyskredytacji, dla wszystkich zewnętrznych obserwatorów było oczywiste, że jego życie jest w niebezpieczeństwie
— oświadczył Dmitrij Pieskow. Dodał, że Putin nie planuje rozmowy telefonicznej z Trumpem w związku z atakiem.
12:50. Atak na skład paliw w obwodzie rostowskim
Nagranie pokazujące wczorajszy atak na skład paliw w obwodzie rostowskim.
11:23. Zełenski: od początku tygodnia Rosja użyła ponad 700 bomb lotniczych przeciw Ukrainie
Tylko od początku tygodnia Rosja użyła przeciwko Ukrainie ponad 700 kierowanych bomb lotniczych, ponad 170 dronów różnego typu i prawie 80 pocisków rakietowych - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Skali tego zła musi odpowiadać skala rozwiązań mających na celu ochronę życia. Każdy partner może coś zmienić i wzmocnić obronę przed terrorem
— zaznaczył prezydent w mediach społecznościowych. Zełenski napisał, że Ukraina jest wdzięczna wszystkim swoim przyjaciołom, którzy pomagają jej walczyć. „Razem pokonamy zło” - oświadczył.
W poniedziałek siły rosyjskie przeprowadziły największy od kilku miesięcy ostrzał Kijowa. Według informacji ukraińskich sił powietrznych w poniedziałek wojska rosyjskie wystrzeliły na Ukrainę 38 rakiet, z których ośmiu nie udało się zestrzelić.
Pociski trafiły w cele cywilne, m.in. w budynki mieszkalne oraz dwie placówki medyczne, w tym szpital dziecięcy Ochmatdyt. To największy szpital pediatryczny na Ukrainie, są tam leczone najciężej chore dzieci, w tym pacjenci onkologiczni.
10:35. Pięć osób nie żyje w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim
Pięć osób zginęło, a dziewięć odniosło obrażenia w wyniku ataków armii rosyjskiej na obwód doniecki na południowym wschodzie Ukrainy - przekazał w niedzielę szef regionalnej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.
W miejscowości Nowooczeretuwate zginęły dwie osoby, a jedna została ranna, uszkodzonych zostało 10 domów, sklep i linia energetyczna; w miejscowości Szewczenko uszkodzone zostały domy. (…) Dwie osoby zginęły w Nowosieliwce. W miejscowości Kostiantynopolske zginęła jedna osoba, a jedna została ranna. W Myrnohradzie cztery osoby zostały ranne
W miejscowości Czasiw Jar ranna została jedna osoba, uszkodzonych zostało siedem domów prywatnych, cztery budynki wielopiętrowe i budynek przemysłowy. We (wsi) Nju-Jork dwie osoby odniosły obrażenia, a dwa domy zostały uszkodzone; pięć kolejnych domów i dwa budynki administracyjne uszkodzono w Torecku. W Siwersku uszkodzony został wielopiętrowy budynek
— zaznaczono w wiadomości.
Szef regionalnej administracji wojskowej dodał, że Rosjanie ostrzelali zaludnione obszary w obwodzie 19 razy w ciągu 24 godzin. Z linii frontu ewakuowano 128 osób, w tym 13 dzieci.
08:46. Zełenski po zamachu na Trumpa: na taką przemoc nie ma miejsca nigdzie na świecie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w reakcji na zamach na Donalda Trumpa podczas wiecu wyborczego życzył mu szybkiego powrotu do zdrowia i podkreślił, że na podobną przemoc „nie ma miejsca nigdzie na świecie”.
Jestem przerażony informacją o postrzeleniu byłego prezydenta USA Donalda Trumpa podczas jego wiecu w Pensylwanii. Taka przemoc nie ma uzasadnienia i nie ma na nią miejsca nigdzie na świecie. Przemoc nigdy nie powinna zwyciężyć
— napisał ukraiński przywódca na X.
Prezydent Ukrainy przekazał, że z ulgą dowiedział się, że Donald Trump jest już bezpieczny, i życzył mu szybkiego powrotu do zdrowia. Złożył też kondolencje bliskim uczestnika wiecu, który zginął w ataku.
Życzę siły wszystkim, którzy są przerażeni tym wydarzeniem. Życzę Ameryce, aby wyszła z tego silniejsza
— zaznaczył Zełenski.
07:30. Rosyjskie straty na Ukrainie
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii:
05:20. Kolejne ofiary rosyjskich ostrzałów
Rosjanie uderzyli we wieś Budy w obwodzie charkowskim. Zginęła jedna osoba, 22 zostało rannych - wśród nich jest dziecko.
02:00. Wybuchy słyszane w Dnieprze
Informacje na Ukrainie o zagrożeniu atakami rakietowymi ze wschodu. Wybuchy było słychać w Dnieprze.
00:05. Eksperci: umowa ws. bezpieczeństwa z Ukrainą „ogólna i deklaracyjna”, bez gwarancji
Umowa ws. bezpieczeństwa zawarta przez Ukrainę i Rumunię podobnie jak inne podobne porozumienia ma charakter dość ogólny i deklaracyjny; wyróżnia ją nacisk na region Morza Czarnego – mówi PAP Kamil Całus z OSW.
To dokument podobny do innych zawartych przez Ukrainę, ale anonimowe źródła z administracji prezydenckiej i MSZ w rumuńskich mediach specjalnie podkreślały, że ma ona znaczenie ściśle polityczne, nie prawne, i że strona rumuńska nie udziela Ukrainie żadnych gwarancji
— powiedział PAP rumuński historyk i analityk Armand Gosu.
Umowę podpisali w czwartek na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie prezydenci Rumunii Klaus Iohannis i Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jest w niej mowa m.in. o tym, że Rumunia przekaże Ukrainie system obrony powietrznej Patriot i ułatwi najszybszy możliwy tranzyt całego niezbędnego sprzętu przez swe terytorium.
Rumunia będzie nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne, by zwyciężyła, podtrzymując obecne wsparcie pomocy, w tym pakiety pomocy militarnej ustalone przez oba ministerstwa obrony
— zaznaczono w porozumieniu.
Bukareszt potwierdza w dokumencie europejskie i euroatlantyckie aspiracje Kijowa, wspiera tzw. formułę pokojową Ukrainy (zawierającą m. in. żądanie wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy w celu osiągnięcia trwałego pokoju), zapowiada kontynuację wsparcia - w tym wojskowego - dla Kijowa (aż do ukraińskiego zwycięstwa) oraz udzielenie Ukrainie pomocy w tworzeniu jej przyszłych sił bezpieczeństwa i obrony
— mówi Całus.
Zaznacza przy tym, że np. w punkcie mówiącym o budowie przyszłego potencjału obronnego Ukrainy Rumunia nie zapowiada przekazania czy sprzedaży sprzętu, ale „zbadanie możliwości pomocy Ukrainie w gromadzeniu tych strategicznych zasobów”.
Dokument zawiera oczywiście wzmiankę o uruchomionym niedawno w Rumunii centrum szkolenia pilotów F-16, przeznaczonym m.in. dla wojskowych z Ukrainy.
Tym co odróżnia umowę np. od porozumienia polsko-ukraińskiego, jest mocny nacisk na kwestie czarnomorskie. Wynika to z tego, że region Morza Czarnego jest z punktu widzenia rumuńskiej polityki bezpieczeństwa obszarem szczególnego zainteresowania
— zaznaczył Całus.
Tekst porozumienia politycznego podpisanego przez Rumunię z Ukrainą jest podobny do podpisanego przez inne państwa i dotyczy obszarów współpracy mających znaczenie dla wzmocnienia zdolności Ukrainy do samoobrony i zwalczania rosyjskiej agresji, zgodnie z postanowieniami Karty Narodów Zjednoczonych, a także dla wzmocnienia bezpieczeństwa Rumunii
— napisała agencja Agerpres.
Porozumienie mówi o tym, że Rumunia będzie starała się zapewnić maksymalne wykorzystanie swoich szlaków transportowych i logistycznych, aby ułatwić zarówno krótko-, średnio-, jak i długoterminowe projekty procesu odbudowy Ukrainy, a także zapewni długoterminową pomoc i wsparcie ukraińskiego przemysłu obronnego w osiągnięciu celu, jakim jest zaspokojenie potrzeb sił bezpieczeństwa i obrony.
Agerpres ocenia, że porozumienie praktycznie systematyzuje istniejącą współpracę Rumunii i Ukrainy w różnych dziedzinach, ustanawiając jednocześnie ramy polityczne dla kontynuacji tej współpracy.
Dokładne przeczytanie tej umowy pozwala zrozumieć, że jest to kompendium zawartych między krajami dokumentów dwustronnych
— mówi Armand Gosu.
Zaznacza przy tym, że nietypowe jest tylko miejsce podpisania umowy – Waszyngton, co w jego opinii wskazuje na to, że to „USA nakłoniły Rumunię do podpisania tego porozumienia”.
Porozumienie ukraińsko-rumuńskie ma na celu uzupełnienie postanowień Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy, przyjętej w lipcu 2023 r. Łącznie Ukraina podpisała już 23 dwustronne umowy o bezpieczeństwie: z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, Łotwą, Hiszpanią, Belgią, Portugalią, Szwecją, Islandią, Norwegią, Japonią, USA, UE, Estonią, Litwą, Polską, Luksemburgiem i Rumunią.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/698858-relacja-872-dzien-wojny-rosja-uzyla-ponad-700-bomb