„Rosja opracuje militarną odpowiedź na planowane rozmieszczenie w Niemczech amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu” — oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow, cytowany przez media państwowe.
Według Riabkowa decyzja o rozmieszczeniu rakiet w Niemczech ma na celu zaszkodzenie bezpieczeństwu Rosji.
Rakiety USA w Niemczech
Biały Dom ogłosił, że Stany Zjednoczone rozpoczną w 2026 r. rozmieszczanie w Niemczech rakiet dalekiego zasięgu, w tym pocisków hipersonicznych, rakiet SM-6 i Tomahawk. Według Stanów Zjednoczonych ma to pokazać ich zaangażowanie na rzecz NATO i ich wkład w europejskie „zintegrowane odstraszanie”.
SM-6 to podstawowy pocisk stosowany m.in. w ramach systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Aegis, zaś Tomahawk to pocisk manewrujący o zasięgu do 2,5 tys. km.
Ponadto Rosyjski MSZ oświadczył, że Moskwa nie weźmie udziału w drugim szczycie pokojowym dotyczącym Ukrainy
— przekazała państwowa rosyjska agencja Ria Nowosti.
Dzień wcześniej agencja Bloomberga podała, że Ukraina chce w najbliższych miesiącach zorganizować kolejny Szczyt Pokoju z udziałem Rosji. W ocenie agencji ma to świadczyć o obawach Kijowa przed powrotem Donalda Trumpa na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Kilkoro rozmówców z państw zachodnich zaznaczyło, że taki szczyt musiałby mieć jasny cel. Niektórzy amerykańscy urzędnicy, zastrzegający sobie anonimowość, wyrazili wątpliwości, czy dojdzie do spotkania z udziałem Ukrainy i Rosji
— przekazał Bloomberg.
„Ślepa uliczka i ultimatum”
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Gałuzin nazwał „formułę pokojową” prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego „ślepą uliczką i ultimatum”. Mówił również o celowym „ignorowaniu innych inicjatyw” mających na celu zakończenie wojny na Ukrainie
— przekazała RIA Nowosti, czyli medium znajdujące się unijnej liście rosyjskich podmiotów objętych sankcjami.
Jesteśmy świadkami kolejnego przypadku oszustwa. Nie akceptujemy takiego ultimatum i nie będziemy uczestniczyć w takich szczytach
— zapowiedział Gałuzin.
Pierwszy szczyt pokojowy odbył się 15-16 czerwca w Buergenstock w Szwajcarii z udziałem ponad 90 państw i organizacji międzynarodowych. Prezydent Zełenski ocenił, że wydarzenie to było „wielkim sukcesem Ukrainy i wszystkich (jej) partnerów”.
Komunikat końcowy szczytu podpisała większość podmiotów uczestniczących w czerwcowych rozmowach. Nie uczyniły tego jednak niektóre ważne państwa globalnego Południa, w tym Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Rosja nie została zaproszona na pierwszy szczyt, a Chiny odmówiły przyjazdu.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/698574-rosja-sie-odgraza-szykuje-odpowiedz-na-rakiety-w-niemczech