Trwa 868. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 10 lipca 2024 r.
22:46. Szef BBN: Polska ma nadzieję, że centrum szkoleniowe NATO przygotuje Ukraińców do walki
Polska ma nadzieję, że nowe centrum szkoleniowe NATO w Bydgoszczy przygotuje miliony Ukraińców mieszkających poza krajem do walki z Rosją - powiedział w wywiadzie dla Associated Press szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
Szef BBN udzielił AP wywiadu w Waszyngtonie, na marginesie szczytu NATO. Agencja przypomina, że centrum szkoleniowe w Bydgoszczy ma być również wyrazem długotrwałego zobowiązania Sojuszu do wspierania Ukrainy, zwłaszcza że ewentualny powrót Donalda Trumpa do Białego Domu stawia pod znakiem zapytania dalszą pomoc USA dla Kijowa.
Centrum szkoleniowe będzie miejscem, w którym Ukraińcy będą się mogli dzielić z państwami NATO swoim doświadczeniem wyniesionym z wojny, również tym, które dotyczy wykorzystania cywilnych dronów na polu bitwy - powiedział Siewiera. Dla sił zbrojnych krajów Sojuszu „są to kluczowe szczegóły” - dodał.
Zachód musi też dostrzec potencjał takiego ośrodka jako miejsca, gdzie szkoleni mogą być ukraińscy ochotnicy, którzy teraz mieszkają w krajach UE i „chcą w przyszłości bronić Ukrainy” - powiedział szef BBN. Wyjaśnił, że możliwość szkolenia poza Ukrainą jest ważna, ponieważ siły ukraińskie są zbyt przeciążone walką, by móc w pełni przygotować ochotników do walki, prowadząc jednocześnie działania obronne.
Siewiera opowiedział się też za umożliwieniem Ukrainie atakowania celów w Rosji za pomocą broni dostarczonej przez kraje NATO. „To zależy od Ukraińców, jak wykorzystają swoją broń” - podkreślił
22:06. Sikorski: Strącanie rakiet nad terytorium Ukrainy przez państwa NATO to na razie tylko pomysł
Strącanie rakiet nad terytorium Ukrainy przez państwa NATO to tylko pomysł, wobec którego są różne stanowiska – powiedział w rozmowie z dziennikarzami na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie szef MSZ Radosław Sikorski.
Dyrektor amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. europejskich Michael Carpenter na briefingu dla polskich mediów podczas szczytu NATO w Waszyngtonie powiedział, że nie sądzi „by strącanie rosyjskich rakiet nad Ukrainą było najlepszym podejściem z operacyjnego punktu widzenia”.
Sikorski pytany o słowa Carpentera i kwestię strącania rakiet nad Ukrainą podkreślił, że „to jest na razie tylko pomysł, a nie propozycja”. Dodał, że temat jest poruszany w kuluarach, a w dyskusji są „różne stanowiska”; zwrócił też uwagę, że strącanie rakiet na jej terytorium to prośba Ukrainy.
To, że rosyjskie rakiety są zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla innych państw, nie podlega dyskusji
— zauważył Sikorski.
21:55. Szef MSZ Węgier: powrót Trumpa na urząd prezydenta to szansa na pokój w Ukrainie
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział w wywiadzie dla Reutera, że Budapeszt uważa, iż powrót Donalda Trumpa na urząd prezydenta USA to „szansa na pokój” w Ukrainie, a Rosja nie stanowi zagrożenia dla NATO i UE, ponieważ tamtejsi przywódcy „są racjonalni”.
Sądzę, że potrzebny jest silny zewnętrzny nacisk, by w końcu skłonić ich (Ukrainę i Rosję) do negocjacji (…). Jakie są na to szanse w nadchodzącym okresie? Tylko prezydent Trump, jeśli zostanie wybrany
— oznajmił minister podczas wywiadu dla Reutera przeprowadzonego w Waszyngtonie, na marginesie szczytu NATO.
Celem Węgier jest doprowadzenie do zakończenia wojny na Ukrainie poprzez negocjacje między stronami konfliktu - powiedział Szijjarto.
21:04. Białoruś przedłuża obowiązywanie podwyższonych ceł dla krajów „nieprzyjaznych”
Alaksandr Łukaszenka dekretem przedłużył obowiązywanie czasowych, wyższych stawek celnych na towary wwożone z krajów nieprzyjaznych – powiadomiły media niezależne, powołując się na służby prasowe Łukaszenki.
Zgodnie z dokumentem rozszerzona została także lista towarów, na które obowiązują podwyższone cła. Działanie dekretu przedłużone zostało do 30 czerwca 2025 r. – powiadomił portal Zerkalo.io. Na zaktualizowanej liście znalazły się m.in. „elementy budowlane plastikowe”, a także „sklejka laminowana, panele i drewno laminowane”. Dekret ma na celu „ochronę interesów gospodarczych kraju i odpowiedź niektórym państwom zagranicznym, które realizują działania nieprzyjazne wobec Białorusi”.
Zerkalo.io przypomina, że pierwotnie dekret został podpisany 12 stycznia. Wprowadził on m.in. podwyższone cła (35 proc. od wartości celnej) na szampony, środki do włosów i do czyszczenia zębów, pochodzące z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Nowej Zelandii.
20:17. CNN: Rosja od pół roku nasila działania destabilizacyjne wymierzone w NATO
Rosja od pół roku nasila działania destabilizacyjne wymierzone w NATO - powiedział w telewizji CNN urzędnik Sojuszu. Moskwa rekrutuje osoby poszukujące zarobku do prowadzenia akcji dywersyjnych w państwach NATO, w tym w Polsce.
Jak wyjaśnił cytowany urzędnik, działania rosyjskiego wywiadu są wymierzone „we wszystko, od fabryk po magazyny, osoby decyzyjne bądź punkty odbioru dostaw” wsparcia zachodniego dla Ukrainy.
Rosja próbuje wpędzić naszych sojuszników w poczucie wstydu
— powiedział rozmówca CNN.
Zwrócił uwagę, że gra Rosji jest niebezpieczna, bo może naruszyć „czerwone linie” państw Sojuszu, które mogłyby aktywować artykuł 5 oznaczajacy zaangażowania całego NATO w obronę zaatakowanego kraju członkowskiego.
Rosja używa „całego spektrum” działań destabilizujących, „widzimy wszystko - od bardzo precyzyjnych operacji w Europie z 400 tys. euro wynagrodzenia w zamian za prowadzenie działań destabilizacyjnych aż po zwykłych złodziejaszków zatrudnianych za parę tysięcy” - powiedział rozmówca CNN.
Działanie rosyjskich służb są wycelowane przede wszystkim w kraje graniczące z Ukrainą i bezpośrednio z Rosją, czyli m.in. Polskę i kraje bałtyckie. W tym rejonie operacje destabilizacyjne są wyjątkowo częste.
19:31. Prezydent Zełenski i kanclerz Scholz rozmawiali na marginesie szczytu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiali na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie.
Omawialiśmy strategie zwalczania samolotów przenoszącym bomby kierowane i dronów zwiadowczych
— napisał ukraiński prezydent na platformie X. Dodał, że poinformował kanclerza Scholza o sytuacji na froncie.
Oświadczenie o dostawie dodatkowych systemów Patriot było znaczące i jesteśmy wdzięczni Niemcom i naszym partnerom za podjęcie tego kroku. Dziękujemy Niemcom za ich niezachwiane wsparcie
— dodał.
Scholz zapowiedział w czerwcu przekazanie Ukrainie trzeciego systemu Patriot, a także systemu obrony powietrznej IRIS-T, samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, rakiet i amunicji. Trzeci system Patriot dotarł na Ukrainę na początku lipca br. Pierwsze dwa systemy i amunicję do nich dostarczyły w 2023 roku
19:16. Prezydent Duda: Nikt z zewnątrz nie może zablokować akcesji Ukrainy do NATO
Nikt z zewnątrz nie może zablokować akcesji Ukrainy do NATO, decydują o tym państwa Sojuszu i ukraińskie społeczeństwo, którego głos jest jasny. Dziś dyskusja dotyczy tylko terminu akcesji - powiedział prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem szczytu NATO w Waszyngtonie.
Podczas briefingu prasowego przed początkiem głównej części szczytu NATO w Waszyngtonie prezydent Duda odniósł się do kwestii wsparcia Ukrainy przez Sojusz i jej przyszłego członkostwa w Sojuszu.
Ukraina jest wspierana w działaniach obronnych przez państwa NATO, mam nadzieję, że ten szczyt NATO w Waszyngtonie wyśle wyraźny sygnał o tym, że droga Ukrainy do NATO jest nieodwracalna, w tym znaczeniu, że NATO jest w istocie gotowe przyjąć Ukrainę w swoje szeregi, a decyzja przede wszystkim należy do ukraińskiego społeczeństwa, które musi tego chcieć
— zaznaczył prezydent. Ale – jak mówił – „nikt z zewnątrz nie może tego zablokować, nikt poza państwami NATO, które decydują o przyjęciu danego państwa do Sojuszu, i społeczeństwem tego państwa, które demokratycznie decyduje o kierunkach polityki państwa. Nikt z zewnątrz nie ma tutaj nic do powiedzenia, nie może się tutaj skutecznie wtrącać”.
CZYTAJ WIECEJ: Prezydent jasno: Nikt z zewnątrz nie może zablokować akcesji Ukrainy do NATO, decydują o tym państwa Sojuszu i ukraińskie społeczeństwo
17:30. Centrum Analiz, Szkolenia i Analiz NATO - Ukraina będzie kolejną jednostką Sojuszu w Bydgoszczy
Centrum Analiz, Szkolenia i Analiz NATO - Ukraina będzie kolejną jednostką Sojuszu Północnoatlantyckiego w Bydgoszczy, która już jest nazywana natowską stolicą Polski. Nowa jednostka ma służyć m.in. zwiększeniu zdolności obronnych wojsk ukraińskich.
16:50. Premier Litwy: Przeznaczyliśmy 1 mln euro na odbudowę placówek medycznych na Ukrainie
Premier Litwy Ingrida Szimonyte poinformowała w środę na platformie X, że rząd w Wilnie przeznaczył 1 mln euro na wsparcie odbudowy szpitala dziecięcego Ochmatdyt w Kijowie oraz innych placówek medycznych na Ukrainie, zniszczonych w wyniku rosyjskich ostrzałów.
Szefowa litewskiego rządu podkreśliła, że ataki Kremla były „brutalne” i dokonane „z premedytacją”.
Jedynym sposobem na powstrzymanie państwa terrorystycznego (Rosji - PAP) jest zwiększenie wsparcia na rzecz zwycięstwa Ukrainy. Jedynym sprawiedliwym sposobem, by wesprzeć odbudowę Ukrainy jest zmuszenie agresora do zapłaty
— dodała Szimonyte.
W poniedziałek rosyjskie wojska przeprowadziły jeden z najbardziej zmasowanych ostrzałów Ukrainy w ostatnich miesiącach. Według najnowszych danych w różnych regionach zginęły 44 osoby, w tym aż 34 w Kijowie. Jednym z celów ataku stały się placówki medyczne w stolicy kraju - szpital dziecięcy Ochmatdyt, gdzie śmierć poniosły dwie osoby, i klinika Adonis, gdzie zginęło dziewięcioro cywilów.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przebywający obecnie na szczycie NATO w Waszyngtonie, zapowiedział odbudowę szpitala Ochmatdyt. Obiecał też udzielenie pomocy wszystkim rodzinom, których krewni ucierpieli na skutek poniedziałkowego rosyjskiego ataku.
16:47. F-16 z Danii i Holandii są już w drodze na Ukrainę! Norwegia przekaże kolejne sześć samolotów
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken oświadczył na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie, że holenderskie i duńskie myśliwce F-16 „są już w drodze na Ukrainę”. Dodał, że jeszcze tego lata będą „latać na ukraińskim niebie”.
Blinken powiedział, że podczas najbliższych dwóch dni zaprezentowany zostanie „niezwykle solidny pakiet” dla Ukrainy, który zbuduje dla niej wyraźny i mocny pomost do członkostwa w NATO, poinformowała agencja Reuters.
Obecny na szczycie premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział w środę, że jego kraj przekaże Ukrainie sześć samolotów bojowych F-16, których dostawa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Zdolność Ukrainy do obrony przed atakami z powietrza jest absolutnie kluczowa w walce obronnej przeciwko Rosji
— oświadczył Store, cytowany w komunikacie rządu.
Jak zauważają norweskie media, dzięki tej darowiźnie Ukraina będzie posiadać łącznie 79 samolotów F 16 (sześć z Norwegii, 19 z Danii, 24 z Holandii oraz 30 z Belgii).
Premier Store zapowiedział przekazanie samolotów F-16 Ukrainie już w sierpniu 2023 podczas swojej wizyty w Kijowie, dotychczas jednak nie była znana ani liczba, ani termin dostawy maszyn.
Norwegia zakończyła użytkowanie swoich samolotów F-16 w 2021 roku, gdy otrzymała dostawę od USA nowocześniejszego modelu F-35. 32 myśliwce F-16 zostały sprzedane Rumunii, pozostałe miały trafić do celów szkoleniowych do USA, ale ostatecznie zdecydowano przekazać je Ukrainie.
16:09. Zełenski dziękuje USA, Danii i Holandii za myśliwce F-16 dla Ukrainy
Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym, Danii i Holandii za podjęcie praktycznych kroków w celu osiągnięcia celu wszystkich Ukraińców: wzmocnienia ukraińskich sił powietrznych za pomocą F-16. Jestem wdzięczny Belgii i Norwegii za zaangażowanie w dostarczenie nam samolotów F-16. Jest to wyraźny sygnał, że zdolność Rosji do terroryzowania ukraińskiej ludności, miast i społeczności będzie w dalszym ciągu maleć
— napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
F-16 zostaną również wykorzystane do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. Jestem przekonany, że pomogą nam w lepszej ochronie Ukraińców przed brutalnymi atakami Rosji, takimi jak mający w tym tygodniu strajk na szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie
— zaznaczył.
Przewiduję, że nasza koalicja w zakresie zdolności sił powietrznych zostanie jeszcze bardziej wzmocniona poprzez dołączenie nowych uczestników. F-16 przybliżają sprawiedliwy i trwały pokój, pokazując, że terror musi zawieść wszędzie i w każdym czasie. Nasz zespół kontynuuje prace w Waszyngtonie, aby osiągnąć porozumienia wzmacniające zdolności obronne Ukrainy
— dodał
14:24. Onyszkiewicz: Rosja nie wygra wojny z Ukrainą
Rosyjska operacja w obwodzie charkowskim nie powiodła się, co jest sukcesem Ukrainy, a linia frontu przypomina obecnie sytuację znaną z I wojny światowej; Rosja powinna uświadomić sobie, że nie wygra tego konfliktu - ocenił w środę były minister obrony RP Janusz Onyszkiewicz w rozmowie z agencją Ukrinform.
Bezsensowne nadzieje Kremla, że Ukraińcy będą wdzięczni (Rosjanom) za „wyzwolenie od nazistowskiego ukraińskiego reżimu”, okazały się daremne. Zresztą, Rosja zawsze stosowała podobne metody. Kiedy Armia Czerwona najechała Polskę w 1920 roku, również nie walczyła z Polakami, ale z „polską szlachtą, która zniewoliła polski naród”. To jest rosyjski standard
— zauważył Onyszkiewicz.
W jego ocenie coraz częstsze ukraińskie ataki na obiekty wewnątrz Rosji, w tym m.in. rafinerie i magazyny paliw, nie doprowadzą do poważnego kryzysu w rosyjskim systemie energetycznym, ale mogą „uświadomić zwykłym Rosjanom, że wojna (z Ukrainą) dotyczy ich w bezpośredni sposób”.
Obecnie rosyjska propaganda tworzy w kraju atmosferę totalnego militaryzmu. Rosjan to jednak nic nie kosztuje, ponieważ nie cierpią z powodu wojny tak jak Ukraińcy
— przyznał rozmówca Ukrinformu.
14:10. Ukraina zniszczyła lub uszkodziła już 26 rosyjskich okrętów
Od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku do czerwca 2024 roku włącznie siły zbrojne Ukrainy zniszczyły lub uszkodziły 26 okrętów rosyjskiej marynarki operujących w regionie Morza Czarnego – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że ataki przeprowadzono w północnej części Morza Czarnego oraz na Morzu Azowskim. Dodano, że w ciągu ostatniego roku zwiększyła się zarówno liczba ataków, jak i skala spowodowanych nimi strat. W tym okresie nastąpiły dwie trzecie wszystkich ataków.
12:27. Lider węgierskiej opozycji przekaże pomoc dla szpitala dziecięcego w Kijowie
Lider największego węgierskiego ugrupowania opozycyjnego TISZA Peter Magyar wyruszył w środę do Kijowa wraz z zebraną wcześniej pomocą dla zbombardowanego przez wojska rosyjskie szpitala dziecięcego w stolicy Ukrainy.
Magyar, którego partia zdobyła w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego 30 proc. głosów i wyrosła na główną siłę opozycyjną na Węgrzech, podjął decyzję o wizycie na Ukrainie po poniedziałkowym ataku rakietowym na szpital Ochmatdyt. Zginęły w nim dwie osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych.
W spontanicznie zorganizowanej przez partię TISZA akcji pomocy zebrano prawie 15 mln forintów (ponad 162 tys. zł) oraz sprzęt medyczny, artykuły higieniczne, leki i żywność.
10:39. Japonia dostarczyła Ukrainie pierwsze pojazdy do usuwania min
Japonia dostarczyła Ukrainie pierwszy transport pojazdów do usuwania min w ramach pomocy w wysokości 91 mld jenów - poinformował w środę portal Japan Times. Pojazdy trafią do obwodu zaporoskiego i donieckiego.
Przedstawiciele japońskiego rządu i Agencja Współpracy Międzynarodowej przekazali ukraińskiej Państwowej Służbie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) cztery pojazdy marki Nikken do usuwania min podczas ceremonii, która odbyła się w pobliżu Kijowa we wtorek.
Do końca br. na Ukrainę ma trafić około 20 takich maszyn.
09:46. Pięć ofiar śmiertelnych rosyjskich ostrzałów na wschodzie i południu Ukrainy
Pięć osób zginęło w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodach charkowskim, donieckim, dniepropietrowskim i chersońskim na północnym wschodzie, wschodzie i południu Ukrainy - poinformowały w godzinach porannych władze tych czterech regionów.
Rosyjskie wojska zrzuciły wczoraj na Charkowszczyznę 28 kierowanych bomb lotniczych typu KAB. Zaatakowano obiekty cywilne w rejonach (powiatach) charkowskim i kupiańskim. Zginęli 73-letni mężczyzna i 67-letnia kobieta z miasteczka Kupiańsk-Wuzłowy, a troje mieszkańców tej miejscowości zostało rannych
— przekazał w komunikacie na Facebooku szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
W sąsiednim regionie donieckim siły agresora dokonały w ciągu doby 20 ostrzałów celów cywilnych. Śmierć poniosła jedna osoba w Torecku. Obrażeń doznało pięć osób w Kramatorsku i dwie w hromadzie (gminie) Czasiw Jar
— czytamy w komunikacie przewodniczącego obwodowych władz Wadyma Fiłaszkina na Telegramie.
Jedna osoba zginęła również w mieście Nikopol w regionie dniepropietrowskim, a także w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Łącznie w tych dwóch częściach kraju rannych zostało siedmioro cywilów
— poinformowali szefowie regionalnych władz, Serhij Łysak i Ołeksandr Prokudin.
Przedwczoraj rosyjskie wojska przeprowadziły jeden z najbardziej zmasowanych ostrzałów Ukrainy w ostatnich miesiącach. Według najnowszych danych w różnych regionach zginęły 44 osoby, w tym aż 34 w Kijowie.
08:24. Minister obrony Ukrainy: wzywamy naszych obywateli w Europie do wstąpienia do Legionu Ukraińskiego
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow wezwał wszystkich Ukraińców w Europie do przyłączenia się do Legionu Ukraińskiego, specjalnej jednostki ochotniczej, która będzie szkolić się w Polsce.
Na swojej stronie na Facebooku minister zauważył, że jednym z kluczowych postanowień umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa między Ukrainą a Polską było utworzenie Legionu Ukraińskiego.
a inicjatywa pokazuje niezachwiane wsparcie i solidarność naszych europejskich partnerów, a także gotowość do stanięcia ramię w ramię z Ukrainą. Wzywamy wszystkich Ukraińców w Europie do przyłączenia się do Legionu Ukraińskiego. Wasz wkład jest nieoceniony w naszej walce o wolność i niepodległość. Każdy krok przybliża nas do zwycięstwa!
— podkreślił Umierow.
CZYTAJ WIĘCEJ: W Polsce powstanie legion ukraiński! Zełenski: „Będzie to nowa formacja złożona z ochotników”. Znamy szczegóły
07:26. Zełenski: „prywatna historia” Putina ma się zakończyć, by historia świata trwała
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że „prywatna historia” Władimira Putina powinna się zakończyć, aby historia świata mogła trwać nadal. Mówił o tym podczas wystąpienia w Instytucie Ronalda Reagana w Waszyngtonie.
Putin „wciąż myśli, że wojna może przynieść owoce, wciąż myśli, że poniżenie Ameryki może przynieść owoce(…) Jego prywatna historia powinna się wreszcie zakończyć, aby historia świata trwała nadal. To powinno być naszą strategią. Teraz” – oznajmił Zełenski.
Według niego odpowiedź na pytanie, jak długo jeszcze zdoła Putin wytrwać w swej wojnie przeciw narodowi ukraińskiemu, znajduje się w Waszyngtonie i zależy tylko od zdecydowania sojuszników.
Dziś na szczycie NATO potrzebujemy mocnych decyzji i na nie czekamy
— oznajmił prezydent.
Nam na Ukrainie i wszystkim innym sąsiadom Rosji, łącznie z tymi, wobec których Ameryka ma sojusznicze zobowiązania, są potrzebne odpowiedzi na pytania, czy pozostaną w mocy zasady integralności terytorialnej państw i nienaruszalności granic
— zaznaczył Zełenski
06:58. Biden ogłosił przekazanie Ukrainie pięciu systemów obrony powietrznej, w tym czterech baterii Patriot
Prezydent USA Joe Biden zainaugurował jubileuszowy Szczyt NATO w Waszyngtonie, ogłaszając przekazanie Ukrainie pięciu nowych strategicznych systemów obrony powietrznej, w tym czterech baterii Patriot i jednego SAMP/T. Dodatkowo USA i sojusznicy mają przekazać Ukrainie dziesiątki systemów krótszego zasięgu.
Ogłaszam dziś historyczne przekazanie sprzętu obrony powietrznej dla Ukrainy. Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia, Rumunia i Włochy dostarczą Ukrainie sprzęt dla pięciu dodatkowych strategicznych systemów obrony powietrznej w nadchodzących miesiącach
— powiedział Biden podczas przemówienia inaugurującego szczyt NATO upamiętniający 75-lecie Paktu. Zapewnił, że Ukraina już wkrótce otrzyma sprzęt wraz z setkami rakiet przechwytujących, by móc chronić się przed rosyjskimi bombardowaniami.
Jak wynika ze wspólnego oświadczenia przywódców pięciu krajów, opublikowanego przez Biały Dom, USA, Niemcy i Rumunia przekażą Ukrainie dodatkowe baterie Patriotów, Holandia komponenty tego samego systemu, zaś Włochy dostarczą system SAMP/T.
Dodatkowo w nadchodzących miesiącach USA i partnerzy mają przekazać „dziesiątki” systemów krótszego zasięgu, w tym NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS-T SLS i Gepard. Te mają zostać darowane przez m.in. Kanadę, Norwegię, Hiszpanię i Wielką Brytanią.
Ogłoszony w Waszyngtonie program pomocowy jest zdecydowanie największym dotąd wsparciem ukraińskiej obrony powietrznej od początku wojny i podwoi liczbę posiadanych przez Ukrainę systemów Patriot.
06:35. Straty bojowe rosyjskiej armii
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii:
06:22. Na szczycie NATO spodziewana decyzja o powstaniu centrum JATEC w Bydgoszczy
Jedną ze spodziewanych decyzji waszyngtońskiego szczytu NATO jest formalne utworzenie w Bydgoszczy JATEC – centrum mającego przygotować ukraińskie struktury bezpieczeństwa do przyszłego członkostwa w Sojuszu.
Decyzja o utworzeniu natowskiego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy zapadła w lutym tego roku; teraz na szczycie w Waszyngtonie mają zapaść m.in. decyzje dotyczące umiejscowienia tej instytucji w strukturach Sojuszu.
Przed wylotem do Waszyngtonu prezydent Andrzej Duda przypomniał, że dwa lata temu w Madrycie powstała propozycja stworzenia centrum analiz, szkolenia i edukacji, współpracy z armią ukraińską do tego, aby - jak mówił - „pomagać Ukrainie przybliżać się do NATO, aby wzmacniać zdolności bojowe Ukrainy w kooperacji z NATO”.
„Teraz na szczycie w Waszyngtonie zostanie podjęta decyzja o ostatecznym utworzeniu tego centrum, będzie ono w Bydgoszczy” - podkreślił prezydent Duda. Dodał, że placówka ta jest już w istotnym stopniu gotowa, a decyzja na szczycie będzie „decyzją zamykającą formalnie ten proces tworzenia centrum”.
05:20. Prezydent Zełenski zapowiada odbudowę dziecięcego szpitala w Kijowie
Przebywający z okazji szczytu NATO w Waszyngtonie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział odbudowę zbombardowanego przez Rosję szpitala dziecięcego w Kijowie. Pierwsze środki dla największej tego rodzaju placówki w kraju zostały już wyasygnowane.
Jak wynika z doniesień medialnych, prezydent Zełenski oświadczył po poniedziałkowym zmasowanym rosyjskim ataku rakietowym na Kijów oraz inne miasta i wywołanych tym szkodach, że priorytetem ma stać się odbudowa poważnie uszkodzonego szpitala dziecięcego Ochmatdyt. 100 mln hrywien zostało już na ten cel przeznaczonych. Przywódca ukraiński zapowiada wyasygnowanie na wsparcie odbudowy placówki kolejnych 300 mln hrywien.
Jednocześnie Wołodymyr Zełenski dziękował prywatnym darczyńcom, którzy dotychczas wspierali klinikę. Obiecał też udzielenie pomocy wszystkim rodzinom, których krewni zginęli lub doznali obrażeń. Na skutek ataku na szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie zginęło dwoje dorosłych - lekarz i osoba odwiedzająca tę placówkę. Kolejnych 30 osób zostało rannych, w tym 10 dzieci.
04:00. Zełenski wezwał do zorganizowania w tym roku kolejnego szczytu w sprawie pokoju na Ukrainie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Stany Zjednoczone do udzielenia pomocy w zorganizowaniu drugiego w tym roku szczytu pokojowego, a tym samym do zdecydowanej reakcji na rozszerzenie strategicznego partnerstwa miedzy Koreą Północną a Rosją, obejmującego m.in. zobowiązania do wzajemnej pomocy wojskowej - poinformowała Interfax Ukraina.
00:01. Zełenski: wizyta Modiego w Moskwie „niszczycielska” dla wysiłków pokojowych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro skrytykował we wtorek dwudniową wizytę premiera Indii Narendry Modiego w Rosji, twierdząc, że była ona „niszczycielska” dla wysiłków pokojowych. Spotkanie Modiego z Władimirem Putinem zbiegło się z poniedziałkowym rosyjskim atakiem na Kijów.
To ogromne rozczarowanie i druzgocący cios dla wysiłków pokojowych widzieć, jak przywódca największej demokracji na świecie ściska się w Moskwie z najbardziej krwawym zbrodniarzem świata
— napisał we wtorek Zełenski na kanale X.
W ten sposób odniósł się do poniedziałkowego rosyjskiego ataku na Kijów, w którym zginęły 33 osoby, a ponad sto zostało rannych. Jednym z celów był szpital dziecięcy, w którym zginęły dwie osoby. W tym samym czasie, ponad 860 km od stolicy Ukrainy, premier Indii spotkał się z prezydentem Rosji w jego rezydencji w Nowo-Ogariowie pod Moskwą. Modi potwierdził, że tematem prowadzonych rozmów była sytuacji w Ukrainie.
We wtorek premier Indii, przemawiając w hindi w towarzystwie Putina, powiedział, że śmierć niewinnych dzieci w wyniku wojny, konfliktu lub ataku terrorystycznego jest „bardzo bolesna”.
Kiedy mordowane są niewinne dzieci, widzimy ich śmierć, serce boli i ten ból jest nie do zniesienia
— stwierdził Modi.
Indyjski polityk zwrócił się do Putina, mówiąc, że rozwiązanie wojny w Ukrainie „nie zostanie znalezione na polu bitwy, (dlatego) musimy znaleźć pokój na drodze rozmów”. Jednocześnie podkreślił, że „pokój jest sprawą najwyższej wagi”, a „wojna nie rozwiązuje problemów”.
Jako przyjaciel chciałem powiedzieć również, że dla lepszej przyszłości kolejnego pokolenia pokój jest sprawą najwyższej wagi
— dodał.
W odpowiedzi prezydent Rosji podziękował mu za wysiłki na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.
Zełenski poinformował, że Ukraina wystąpiła o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu potępienia poniedziałkowych ataków rakietowych. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakwalifikowała atak na szpital jako zbrodnię wojenną i wszczęła z tego artykułu postępowanie karne.
Rosja zaprzeczyła atakowi na szpital dziecięcy w stolicy Ukrainy.
Premier Modi we wtorek zakończy dwudniową wizytę w Moskwie. Była to jego pierwsza wizyta w Rosji od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.
Red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/698396-relacja-868-dzien-wojny-piec-ofiar-rosyjskiego-ostrzalu