Trwa 867. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie. Stolica Ukrainy była jednym z celów zmasowanego ataku rakietowego Rosji, w którym – jak poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski – wróg zastosował ponad 40 rakiet. Pociski trafiły w infrastrukturę cywilną, w tym szpital dziecięcy w Kijowie Ochmadtyt! Liczba ofiar śmiertelnych w całym kraju wzrosła do 42.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 9 lipca 2024 r.
18:56. Do 33 wzrosła liczba zabitych w rosyjskim ataku na Kijów
Do 33 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ataku rakietowego Rosji na Kijów - poinformowała administracja wojskowa ukraińskiej stolicy.
Do godziny 17:00 mamy informacje o 33 zabitych w masowym ataku rakietowym na stolicę
— napisano w komunikacie.
Poprzedni bilans, ogłoszony we wtorek przed południem, mówił o 31 ofiarach śmiertelnych w Kijowie i 117 rannych.
Przez całą noc z poniedziałku na wtorek trwały operacje ratunkowe i poszukiwawcze w miejscach rosyjskich ataków.
17:52. Były dowódca brytyjskiej armii: Rosja, Chiny i Iran to nowa, niebezpieczniejsza oś
Rosja, Chiny i Iran tworzą nową oś, która przez swoją lepszą koordynację jest bardziej niebezpieczna niż ta, którą przed II wojną światową stworzyły Niemcy, Włochy i Japonia
— ostrzegł generał Patrick Sanders, będący do czerwca dowódcą armii brytyjskiej.
Każde (z tych państw) ma potencjał do (wywoływania) konfliktów. Łączy je wszystkie fakt, że tworzą oś, mamy więc nowe mocarstwa osi. Różnica tym razem polega na tym, że są one bardziej współzależne i bardziej sprzymierzone niż pierwotne mocarstwa osi. Mamy potencjał konfliktu, który nie będzie wyglądał jak II wojna światowa, ale może rozprzestrzenić się jak rak, będzie globalny i będzie działał na różnych poziomach intensywności we wszystkich domenach operacyjnych
— powiedział Sanders w rozmowie z dziennikiem „The Times”.
Ostrzegł, że świat stoi w obliczu najbardziej niebezpiecznego czasu od 1945 roku, i wyraził opinię, że początkowa faza globalnego konfliktu mogła się już rozpocząć.
(Władimir) Putin zrobił większość rzeczy, które powiedział, że zrobi. Opisał swoje zamiary rządzenia i zdominowania bliskiej zagranicy Rosji. Jak bardzo jest to więc prawdopodobne? Pod pewnymi względami to już się dzieje
— ocenił.
17:40. Sąd wydał zaocznie nakaz aresztowania Julii Nawalnej
Sąd w Moskwie wydał we wtorek zaocznie nakaz aresztowania na dwa miesiące Julii Nawalnej, wdowy po zmarłym w kolonii karnej rosyjskim opozycjoniście Aleksieju Nawalnym. Nawalna została oskarżona o udział w organizacji ekstremistycznej.
Nawalna przebywa obecnie na emigracji. Wtorkowy nakaz sądu oznacza, że w przypadku przekroczenia granicy Rosji grozi jej zatrzymanie i osadzenie w areszcie.
Kilka dni temu Nawalna została przewodniczącą amerykańskiej Fundacji Praw Człowieka (HRF), zastępując na tym stanowisku byłego mistrza świata w szachach i krytyka Kremla Garriego Kasparowa. Zapowiedziała wówczas, że będzie intensywnie kontynuować walkę zmarłego męża z Władimirem Putinem.
17:33. W kijowski szpital dziecięcy uderzyła rosyjska rakieta Ch-101!
Wbrew oświadczeniom rosyjskich władz wojskowych w szpital dziecięcy Ochmatdyt uderzyła bezpośrednio rakieta Ch-101. Potwierdzają to zarówno ustalenia ukraińskich władz, jak i analizy badaczy OSINT. Szpital nie został trafiony ani odłamkami zestrzelonej rakiety, ani rakietą z systemu obrony przeciwrakietowej (jak utrzymują Rosjanie).
Na miejscu, jak powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, znaleziono fragment silnika, a także inne elementy pocisku Ch-101. Co więcej, jak przekonuje w analizie SBU, o rodzaju zastosowanego pocisku świadczą m.in. trajektoria lotu, kąt nachylenia, rodzaj zniszczeń typowy dla pocisku o masie ładunku 400 kg, jak również nagranie wideo, na którym bezpośrednio widać pocisk, który uderzył w szpital. Typ rakiety potwierdziły również radary, które ją wykryły. Ch-101 to rakieta manewrująca wystrzeliwana z samolotów.
SBU zakwalifikowała atak na szpital jako zbrodnię wojenną i wszczęła z tego artykułu postępowanie karne. Jest to kolejna zbrodnia wojenna popełniona przez rosyjską armię.
17:23. W chwili ataku na szpital w Kijowie przebywało w nim 627 dzieci
W momencie poniedziałkowego ataku rakietowego na szpital Ochmadtyt przebywało w nim 627 dzieci – powiadomił minister ochrony zdrowia Wiktor Laszko. W ataku zginęły dwie dorosłe osoby, w tym lekarka. Rannych zostało ośmioro dzieci i ponad pięćdziesięcioro dorosłych.
Jak podaje, powołując się na Laszkę, portal Ukraińska Prawda, 94 dzieci ewakuowano do innych szpitali, a 68 pozostało w klinice Ochmatdyt. Aż 465 dzieci trzeba było tymczasowo wypisać ze szpitala i skierować do domów. Lekarze są w kontakcie z ich rodzicami.
Rosyjski atak uszkodził korpus, w którym znajduje się oddział toksykologii i ostrych zatruć, a także – w mniejszym stopniu – dawny korpus chirurgiczny.
17:10. Prezydent Zełenski przybył do Waszyngtonu na szczyt NATO
Delegacja Ukrainy pod przewodnictwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przybyła we wtorek rano czasu lokalnego do Waszyngtonu, gdzie weźmie udział w szczycie NATO.
Jak pisze agencja Ukrinform, Zełenski tuż po przybyciu do USA wraz z żoną Ołeną złożył w Waszyngtonie wieniec pod Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Rozmawiał także z lokalną społecznością Ukraińców.
16:09. Eksperci: zakończenie wojny będzie kluczem do członkostwa Ukrainy w Sojuszu
Ukraińscy eksperci są zgodni, że tylko członkostwo Ukrainy w NATO da gwarancję, iż Rosja nie zaatakuje Zachodu, ale przyznają też, że dopóki trwa rosyjska inwazja, to Ukraina nie może liczyć na przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jeśli NATO poważnie traktuje swoje zadania, to tylko przystąpienie Ukrainy do Sojuszu może zapobiec powtórzeniu się wojny w Europie - powiedział PAP politolog Jewhen Mahda. Inny ekspert Stanisław Żelichowski uważa, że zakończenie wojny będzie kluczem do członkostwa Ukrainy w Sojuszu, a zdaniem Ołeksandra Musijenki Ukraina oczekuje, że na szczycie w Waszyngtonie NATO przedstawi jasny plan integracji i ramy czasowe dla Ukrainy.
Według Mahdy, nowa rosyjska zbrodnia wojenna, poniedziałkowy ostrzał rakietowy największego w Ukrainie szpitala pediatrycznego, wywoła pewną wewnętrzną dyskusję wśród sojuszników Ukrainy. W ataku zginęły dwie osoby.
14:28. Modi do Putina o rosyjskim ataku na szpital dziecięcy w Ukrainie: to bardzo bolesn
Śmierć niewinnych dzieci w wyniku wojny, konfliktu lub ataku terrorystycznego jest „bardzo bolesna” – powiedział premier Indii Narendra Modi podczas wspólnego wystąpienia z Władimirem Putinem podczas oficjalnej wizyty w Moskwie - podała agencja Reutera.
Kiedy mordowane są niewinne dzieci, widzimy ich śmierć, serce boli i ten ból jest nie do zniesienia
— stwierdził Modi, przemawiając w hindi w towarzystwie Putina. Premier skomentował w ten sposób poniedziałkowy rosyjski atak rakietowy na główny szpital dziecięcy w Kijowie w Ukrainie, w którym zginęły dwie osoby, a 30 zostało rannych.
Indyjski polityk miał także zwrócić się do Putina, mówiąc, że rozwiązanie wojny w Ukrainie „nie zostanie znalezione na polu bitwy, (dlatego) musimy znaleźć pokój na drodze rozmów”. Jednocześnie podkreślił, że „pokój jest sprawą najwyższej wagi”, a „wojna nie rozwiązuje problemów”.
Jako przyjaciel chciałem powiedzieć również, że dla lepszej przyszłości kolejnego pokolenia pokój jest sprawą najwyższej wagi
— dodał.
Rosja zaprzeczyła atakowi na szpital dziecięcy w stolicy Ukrainy.
13:57. SBU i HUR przeprowadziły atak na lotnisko wojskowe i rafinerię ropy naftowej w Rosji
Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) przeprowadzili ataki na lotnisko wojskowe w Achtubinsku w obwodzie astrachańskim i magazyn ropy naftowej w Kałaczu nad Donem w obwodzie wołgogradzkim w Rosji - przekazała agencja Interfax-Ukraina.
Jak powiadomiono, doszło również do uderzenia w podstacje energetyczne w obwodzie rostowskim.
Interfax-Ukraina oznajmiła za własnymi źródłami, że podczas ataku dronów na lotnisko wojskowe w Achtubinsku rosyjskie kanały na Telegramie informowały o działaniu systemu obrony powietrznej Pancyr-S1 i serii silnych eksplozji. Doniesienia te zostały następnie usunięte, co wskazuje na udany atak, ponieważ rosyjskie władze zwykle „czyszczą” przestrzeń informacyjną po uderzeniach w ważne obiekty wojskowe.
SBU, wraz z HUR i innymi (formacjami) będzie nadal zapewniać gorące letnie noce w rosyjskich obiektach wojskowych pracujących na rzecz wojny z Ukrainą. Wróg zapłaci za wszystkie swoje nieludzkie zbrodnie
— zapowiedziało źródło Interfax-Ukraina.
13:30. Ukraińska policja: w poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach zginęły 42 osoby, w tym czworo dzieci
Liczba osób zabitych na Ukrainie w wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych, przeprowadzonych w poniedziałek, wzrosła do 42; wśród ofiar śmiertelnych jest czworo dzieci - poinformowała we wtorek ukraińska policja na Telegramie. 190 osób zostało rannych, uszkodzono 323 obiekty - dodano.
Na skutek ataku na szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie zginęło dwoje dorosłych - lekarz i osoba odwiedzająca tę placówkę. Kolejnych 30 osób zostało rannych, w tym 10 dzieci.
W likwidację skutków ostrzału zaangażowano ponad 700 funkcjonariuszy policji, którzy - wraz z ratownikami, Gwardią Narodową i mieszkańcami miasta - usuwali gruzy i ratowali ludzi. Funkcjonariusze organów ścigania udokumentowali zbrodnię państwa-agresora
— powiadomiono w komunikacie policji. Oznajmiono również, że dzieci są przenoszone do innych ośrodków w celu kontynuacji leczenia.
W stołecznej dzielnicy Szewczenkowskiej Rosjanie uderzyli w budynek mieszkalny, wejście zostało całkowicie zniszczone. Pod gruzami zginęło 12 mieszkańców, w tym troje dzieci w wieku od 8 do 14 lat, a kolejnych 25 osób doznało obrażeń. W dzielnicy Dnieprzańskiej w wyniku ataku rakietowego na centrum medyczne zginęło dziewięć osób, a osiem zostało rannych.
Dniepr i Krzywy Róg również ucierpiały na skutek rosyjskich ostrzałów - (trafiono w siedziby) firm, wielopiętrowy blok mieszkalny i budynek stacji benzynowej. Zginęło 11 osób, a 69 zostało rannych
— przekazała policja.
W Dnieprze zniszczono wielopiętrowy budynek i stację obsługi pojazdów. Ponad 200 funkcjonariuszy policji pracowało w celu udokumentowania zbrodni Rosji, usunięcia gruzu i (udzielenia) pomocy (poszkodowanym)
— odnotowano.
12:51. Liczba zabitych w Kijowie w poniedziałkowym ataku Rosji wzrosła do 31
Władze Kijowa powiadomiły we wtorek, że liczba ofiar poniedziałkowego ataku Rosji na stolicę wzrosła do 31, a rannych zostało 117 osób. W całym kraju zginęło 38 osób, a obrażeń doznało 190 – powiadomił w godzinach porannych prezydent Wołodymyr Zełenski.
Aktualna liczba ofiar w Kijowie to 31 zabitych i 71 osób rannych – podano w komunikacie kijowskiej administracji wojskowej. Wcześniej informowano, że wśród rannych jest dziesięcioro dzieci.
Wołodymyr Zełenski oznajmił we wtorek, że w całym kraju w wyniku rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego zginęło 38 osób, w tym czworo dzieci. 190 osób zostało rannych.
W szpitalach Kijowa przebywają 64 osoby, 28 jest hospitalizowanych w Krzywym Rogu, a sześć – w Dnieprze
— podał Zełenski.
Przez całą noc z poniedziałku na wtorek trwały operacje ratunkowe i poszukiwawcze na miejscach rosyjskich ataków.
12:47. Papież zasmucony i wzburzony atakami w Kijowie i w Strefie Gazy
Papież Franciszek wyraził ból i wzburzenie z powodu doniesień o atakach na placówki medyczne w Kijowie i na szkołę w Strefie Gazy - powiadomił Watykan w komunikacie.
W nocie przekazanej dziennikarzom Watykan oświadczył: „Ojciec Święty przyjął z wielkim bólem wiadomości o atakach na dwa ośrodki medyczne w Kijowie, w tym na największy ukraiński szpital pediatryczny, a także na szkołę w Gazie”.
Papież wyraża swoje głębokie wzburzenie z powodu eskalacji przemocy. Wyrażając bliskość z niewinnymi ofiarami oraz rannymi pragnie i modli się to, aby szybko wyznaczono konkretne drogi, które położą kres trwającym konfliktom
— głosi oświadczenie Stolicy Apostolskiej.
W poniedziałek w Kijowie rakieta uderzyła w szpital dziecięcy, największą w kraju klinikę - Ochmatdyt. Dwie osoby, w tym lekarz, zginęły, a 10 zostało rannych. Konieczna była ewakuacja pacjentów.
12:30. Misja ONZ: w dziecięcy szpital w Kijowie uderzył pocisk wystrzelony przez wojska rosyjskie
Z analiz Misji ONZ ds. monitorowania przestrzegania praw człowieka na Ukrainie (HRMMU) wynika, że za poniedziałkowym atakiem na pediatryczny szpital Ochmatdyt w Kijowie stoi Rosja - poinformowała szefowa misji Danielle Bell.
Analiza nagrań i ocena przeprowadzona na miejscu zdarzenia wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że szpital dziecięcy został trafiony bezpośrednio, a nie został uszkodzony przez odłamki rakiety systemu przechwytującego
— powiedziała Bell, dodając, że choć jej zespół nie mógł dokonać finalnej oceny, wszystko wskazuje na to, że pocisk, który trafił w szpital został wystrzelony przez siły rosyjskie.
Ostrzelana klinika Ochmatdyt jest największą w Ukrainie placówką pediatryczną. Jej pacjentami są dzieci z ciężkimi chorobami wewnętrznymi, w tym onkologicznymi. W trakcie ataku klinika miała około 670 małych pacjentów i około 1000 osób personelu.
12:18. Rosja zwolni ze służby wojskowej Indusów zwerbowanych na wojnę w Ukrainie
Rosja zwolni ze służby wojskowej wszystkich obywateli Indii zwerbowanych na wojnę w Ukrainie po tym, gdy indyjski premier Narendra Modi zwrócił się o to do Władimira Putina - poinformował portal dziennika „The Hindu”. Te osoby mają zostać odesłane w ciągu najbliższych tygodni.
„The Hindu” ujawnił przed kilkoma miesiącami, że w poprzednim roku Moskwa zwerbowała do służby wojskowej co najmniej 100 obywateli Indii. W marcu br. indyjskie Biuro Śledcze powiadomiło, że w ciągu zaledwie miesiąca Kremlowi udało się podstępnie zrekrutować do rosyjskiej armii kilkudziesięciu obywateli Indii. W rezultacie co najmniej dwie osoby zginęły, a kilka zostało ciężko rannych. W maju w Indiach rozbito siatkę składającą się z sześciu osób prowadzących nielegalną rekrutację do armii rosyjskiej. Działały one w kilku stanach za pośrednictwem sieci społecznościowych i lokalnych pomocników. Oferowali „dobrze płatną pracę w Rosji”, a młodszym kandydatom obiecywali pomoc w przyjęciu na prywatne rosyjskie uniwersytety - alarmował „The Hindu”.
Indyjski resort spraw zagranicznych zapewniał wówczas, że każdy przypadek podstępnego werbunku jest „szczegółowo omawiany” z Moskwą. Potwierdzono też, że udało się uzyskać zwolnienie z wojska i odesłanie do ojczyzny kilku najemników.
Portal Moscow Times przypomniał, że pod koniec ubiegłego roku media doniosły o zwerbowaniu do rosyjskiej armii ponad 200 obywateli Nepalu, z których w Ukrainie zginęło co najmniej 14. Władze w Katmandu zażądały wówczas, aby Rosja natychmiast zdemobilizowała Nepalczyków i odesłała ich do kraju. Bimala Rai Paudyal, była szefowa MSZ Nepalu, podała w wątpliwość liczbę 200 zwerbowanych, twierdząc, że w sumie Rosja zrekrutowała aż 15 tys. mieszkańców azjatyckiego kraju. W swoich szacunkach parlamentarzystka powoływała się na zeznania mężczyzn powracających ze strefy działań wojennych. Informująca o tym stacja CNN skontaktowała się z Sumanem Tamangiem, jednym z nepalskich najemników, któremu udało się wrócić z Rosji. Tamang oznajmił, że „to Nepalczycy i inni zagraniczni bojownicy tak naprawdę walczą na pierwszej linii frontu, a Rosjanie stacjonują kilkaset metrów dalej jako wsparcie”.
10:58. Niemcy potwierdzają pomoc dla chorych ukraińskich dzieci po rosyjskim ataku na szpital
Po poniedziałkowym ataku rosyjskim na szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie, rząd Niemiec potwierdza, że będzie opiekował się chorymi ukraińskimi dziećmi - poinformował minister zdrowia RFN Karl Lauterbach.
Obiecałem ukraińskiemu ministrowi zdrowia Wiktorowi Laszce, że w każdej chwili przyjmiemy chore dzieci w potrzebie - napisał Lauterbach na platformie X. Kolejny lot ratunkowy ma wystartować z Niemiec w środę. „Został on podobno zaplanowany jeszcze przed atakiem na szpital dziecięcy w Kijowie” - podał portal tagesschau.
10:03. Japoński resort sprawiedliwości pomoże Ukrainie w modernizacji systemu prawnego
Ministerstwo sprawiedliwości Japonii, w odpowiedzi na prośbę władz w Kijowie, pomoże ulepszyć system prawny Ukrainy i metody kształcenia sędziów oraz innych pracowników wymiaru sprawiedliwości - przekazał dziennik „Yomiuri Shimbun”.
Gazeta przypomina, że Japonia już wcześniej angażowała się w podobne inicjatywy, m.in. pomagając Wietnamowi w opracowaniu prawa cywilnego i rewizji prawa karnego, a także Indonezji w poprawie funkcjonowania systemu arbitrażowego.
Według „Yomiuri Shimbun”, władze Ukrainy były pod wrażeniem tych osiągnięć i w styczniu tego roku wystosowały prośbę do rządu Japonii, wyjaśniając, że pracują nad modernizacją sądownictwa, w tym sądów, a także nad zmianą prawa cywilnego i karnego.
Według źródeł ministerstwo sprawiedliwości Japonii ma do wiosny przyszłego roku przygotować plan działania. Celem jest unowocześnienie ukraińskiego sądownictwa, a także stworzenie środowiska prawnego, które ułatwi wejście japońskich firm na Ukrainę po zakończeniu wojny z Rosją.
Wśród wymienionych przez dziennik sposobów realizacji planu jest zaproszenie ukraińskich sędziów, prokuratorów i innych urzędników sądowych do Japonii w celach edukacyjnych. Pomoc ta będzie rozszerzana w zależności od sytuacji na Ukrainie.
W lutym japoński rząd poinformował, że przeznaczy 15,8 mld jenów (106 mln dolarów) na pomoc dla Ukrainy w siedmiu kluczowych obszarach, jak m.in. odbudowa infrastruktury i rozminowywanie.
09:14. Straty bojowe Rosjan
Ukraiński resort opublikował infografikę ze zaktualizowanymi danymi nt. strat bojowych rosyjskiej armii:
08:18. Rosyjskie władze: ataki ukraińskich dronów na obiekty energetyczne w południowych regionach
Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w atakach ukraińskich dronów na obiekty energetyczne w południowych regionach Rosji - poinformowały miejscowe władze. Dwie podstacje energetyczne i magazyn ropy naftowej stanęły w ogniu po atakach, które przeprowadzono ostatniej nocy z użyciem kilkudziesięciu bezpilotowców.
W obwodzie biełgorodzkim mężczyzna poniósł śmierć, dwie osoby zostały ranne, a kilka domów mieszkalnych zostało uszkodzonych - przekazał na Telegramie Wiaczesław Gładkow, gubernator tego regionu. Dodał, że w ciągu ostatniej doby cztery osoby zginęły, a 20 zostało rannych podczas różnych ukraińskich ataków.
Pożar wybuchł w podstacji energetycznej w obwodzie rostowskim po ataku ukraińskich dronów; ogień został już ugaszony - poinformował również na Telegramie Wasilij Gołubiew, gubernator regionu, także graniczącego z Ukrainą.
Według ministerstwa obrony Rosji systemy obrony powietrznej zniszczyły 38 ukraińskich dronów, które zaatakowały kilka rosyjskich regionów.
Serię eksplozji było słychać w mieście Kałacz nad Donem w obwodzie wołgogradzkim na południu Rosji - podał kanał Baza na Telegramie, który ma źródła w rosyjskich siłach bezpieczeństwa. Andriej Boczarow, gubernator obwodu wołgogradzkiego, oświadczył na Telegramie, że podstacja energetyczna i magazyn ropy naftowej zapaliły się od spadających odłamków dronów, które zostały strącone przez rosyjskie systemy obrony powietrznej. Pożar w podstacji został szybko ugaszony, ale strażacy nadal próbują ugasić pożar magazynu ropy - zaznaczył Boczarow. „Nie ma zagrożenia dla budynków mieszkalnych” - dodał.
Zmasowany atak ukraińskich dronów miał zostać również odparty w obwodzie astrachańskim; według władz nikt nie został ranny. Kilka ukraińskich dronów zostało również zniszczonych nad obwodami woroneskim i kurskim.
07:42. Przed umową z Polską Ukraina podpisała 20 podobnych porozumień o bezpieczeństwie
Przed podpisaniem w poniedziałek porozumienia z Polską, Ukraina zawarła 20 podobnych umów dotyczących bezpieczeństwa z innymi swoimi sojusznikami. Obejmują one pomoc wojskową i finansową dla Ukrainy oraz szkolenia ukraińskich żołnierzy, ale nie zobowiązują do tego, aby włączyć się w wojnę obronną przeciwko Rosji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk i Zełenski podpisali polsko-ukraińską umowę ws. bezpieczeństwa! „Kto dzisiaj broni Ukrainy, broni także siebie”
07:13. Wsparcie dla Ukrainy w centrum rozpoczynającego się spotkania przywódców Sojuszu
W Waszyngtonie rozpoczyna się we wtorek jubileuszowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, upamiętniający 75-lecie NATO. Podczas trzydniowego spotkania przywódców mają zostać ogłoszone decyzje w sprawie długoterminowego wsparcia Ukrainy w wojnie obronnej z Rosją i w sprawie „mostu do NATO”.
01:45. Biden: Rosja przypomniała o swojej przerażającej brutalności
Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że niosące śmierć rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę, w tym na główny szpital dziecięcy w Kijowie „przerażająco przypominają o brutalności Rosji” i zapowiedział wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy.
01:00. Moskwa naciska na Amerykę Łacińską aby ta nie dostarczała broni Ukrainie
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Sergiej Riabkow przestrzegł kraje Ameryki Łacińskiej w wypowiedzi opublikowanej na łamach pisma „Mieżdunarodnaja Żiżń” aby nie ulegały naciskom USA i nie dostarczały broni Ukrainie.
00:30. Do 37 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po rosyjskim ataku
Do 37 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych, w tym troje dzieci, 170 osób zostało rannych, w tym 13 dzieci, po poniedziałkowym ataku rakietowym na Ukrainę, zniszczenia odnotowano w siedmiu dzielnicach Kijowa i trzech miastach w obwodzie donieckim. We wtorek w sprawie rosyjskiego ataku zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ.
Oprócz Kijowa Rosjanie zaatakowali także Krzywy Róg, Dniepr i Pokrowsk w obwodzie donieckim.
W Kijowie rakieta uderzyła w szpital dziecięcy, największą w kraju klinikę - Ochmatdyt. Dwie osoby, w tym lekarz, zginęły, a 10 zostało rannych. Konieczna była ewakuacja pacjentów.
W stolicy uszkodzony został jeszcze jeden obiekt medyczny – ośrodek zdrowia w dzielnicy dniprowskiej. Tam zginęło siedem osób, w tym troje dzieci, 18 zostało rannych.
00:28. Zełenski: Rosyjscy terroryści muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności
Rosja uderzyła w ukraińskie miasta, w wyniku czego ponad 170 osób zostało rannych. Do tej pory zgłoszono 37 ofiar śmiertelnych, w tym troje dzieci. Moje kondolencje kieruję do ich rodzin i bliskich
— napisał na portalu X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
W sumie uszkodzonych zostało blisko 100 obiektów, w tym szpital dziecięcy, domy mieszkalne, przedszkola, szpital położniczy, uczelnia i centrum biznesowe. W tych miejscach nadal trwa usuwanie gruzu
— podkreślił.
Rosyjscy terroryści muszą zostać za to pociągnięci do odpowiedzialności. Sama troska nie powstrzymuje terroru. Kondolencje nie są bronią. Musimy zestrzelić rosyjskie rakiety. Rosyjskie samoloty bojowe muszą zostać zniszczone tam, gdzie stacjonują. Należy podjąć zdecydowane kroki w celu wyeliminowania wszelkich braków w zakresie bezpieczeństwa
— zaznaczył Zełenski.
Świat ma niezbędną siłę, aby tego dokonać. Nasi partnerzy są w stanie to osiągnąć. Decyzje są potrzebne jak najszybciej
— dodał.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/698282-relacja-867-dzien-wojny-liczba-ofiar-ataku-wzrosla-do-42