Trwa 866. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie. Stolica Ukrainy była jednym z celów zmasowanego ataku rakietowego Rosji, w którym – jak poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski – wróg zastosował ponad 40 rakiet. Pociski trafiły w infrastrukturę cywilną, w tym szpital dziecięcy w Kijowie Ochmadtyt!
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 8 lipca 2024 r.
21:31. Liczba ofiar w Kijowie wzrosła do 27
Do 27 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w Kijowie po poniedziałkowym ataku rakietowym na Ukrainę - podała administracja wojskowa stolicy. Zginęło troje dzieci. 82 osoby są ranne, a zniszczenia odnotowano w siedmiu dzielnicach miasta.
Wcześniej w poniedziałek władze Ukrainy informowały, że w sumie w całym kraju zginęło 36 osób. Oprócz Kijowa Rosjanie zaatakowali także Krzywy Róg, Dniepr i Pokrowsk w obwodzie donieckim.
W Kijowie rakieta uderzyła w szpital dziecięcy, największą w kraju klinikę - Ochmatdyt. Dwie osoby, w tym lekarz, zginęły, a 10 zostało rannych. Konieczna była ewakuacja pacjentów.
18:58. Łukaszenka skarżył się na „trudne dni”; dzień wcześniej źle się poczuł
Alaksandr Łukaszenka podczas dorocznego koncertu organizowanego w jego rodzinnych stronach skarżył się publicznie na „trudne dni” i przyznał, że jest zmęczony. Dzień wcześniej rosyjska telewizja Dożdż cytowała swoje „źródła”, podając, że białoruski polityk poczuł się źle podczas szczytu SzOW.
Podczas wystąpienia ze sceny imprezy „Aleksandria zaprasza przyjaciół” w obwodzie mohylewskim Łukaszenka mówił w niedzielę, że w lipcu ma bardzo napięty grafik i przechodzi „trudne dni”.
Bardzo dużo imprez masowych. A najtrudniejsze jest to, kiedy jest dużo ludzi i każdy, patrząc na ciebie, czegoś szuka – jeden przeklina, drugi dziękuję, trzeci – coś tam jeszcze. I ta ogromna liczba ludzi bardzo na człowieka wpływa – zwłaszcza takie wydarzenia jak defilada (z okazji Dnia Niepodległości obchodzonego 3 lipca – PAP) i inne uroczystości. I jeszcze dodatkowo nałożyło się obciążenie związane z Kazachstanem, Astaną (tam odbywał się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy – PAP), cztery tysiące kilometrów stąd. Już wcześniej mówiłem, że to są takie trudne dni
— cytuje Alaksandra Łukaszenkę niezależny białoruski portal Zierkało (Zerkalo.io).
18:55. „NYT”: zagraniczni ochotnicy walczący na Ukrainie zabijali rosyjskich jeńców
Zagraniczni ochotnicy walczący na Ukrainie w amerykańskiej jednostce znanej jako Chosen Company zabijali poddających się rosyjskich żołnierzy - pisze ukraiński korespondent dziennika „New York Times” Thomas Gibbons-Neff.
Byli członkowie amerykańskiej jednostki, Niemiec Caspar Grosse i Amerykanin Benjamin Reed, przekazali, że kilkakrotnie ochotnicy zabili Rosjan, którzy w oczywisty sposób się poddawali. Zastrzelili między innymi ciężko rannego żołnierza, który usiłował po angielsku tłumaczyć, że poddaje się i prosi o pomoc - napisał Gibbons-Neff, który sam był żołnierzem piechoty morskiej USA.
Ciężko ranny Rosjanin został najpierw postrzelony w klatkę piersiową przez greckiego ochotnika o pseudonimie „Zeus”, a potem dobity strzałem w głowę przez Amerykanina znanego jako „Kozak”. Inny rosyjski żołnierz został zabity granatem, mimo iż na nagraniu wideo z drona widać, że trzymał ręce uniesione nad głową i ewidentnie chciał się poddać. Ochotnicy amerykańskiej jednostki otwarcie chwalili się na czacie kompanii, że zabili rosyjskich jeńców podczas misji przeprowadzonej w październiku. „Zeus” był zamieszany w trzy egzekucje.
18:47. Brytyjski resort obrony: wojna prowadzi do postępującej izolacji rosyjskiej nauki
Od początku napaści na Ukrainę rosyjskie władze zacieśniają kontrolę nad uniwersytetami i ma miejsce postępująca izolacja rosyjskich instytucji naukowych – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że rada naukowa prywatnego Uniwersytetu Europejskiego w Petersburgu zdecydowała 19 czerwca o zamknięciu wydziału nauk politycznych. Przypomniano, że w 2016 roku uczelnia ta straciła licencje w efekcie skargi deputowanego do Dumy Witalija Miłonowa dotyczącej prowadzonego na tej uczelni centrum studiów nad gender. Twierdził on, że takie studia mogą być wykorzystywane do przygotowywania zwolenników kolorowej rewolucji.
Jak dalej napisano, uniwersytet wrócił się do Władimira Putina o interwencję i licencja została przywrócona, jednak w 2023 roku został on objęty śledztwem z powodu „ekstremizmu” – co jak wyjaśniono w aktualizacji jest terminem używanym przez rosyjskie władze do opisania każdej działalności potencjalnie krytycznej wobec Kremla. Uniwersytet był centrum akademickiej wolności i w efekcie źródłem irytacji władz, gdy nastąpił większy zwrot w kierunku autorytaryzmu po powrocie Putina na urząd prezydenta w 2012 roku i inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Zwrócono uwagę, że od czasu inwazji na pełną skalę na Ukrainę administracja prezydencka zacieśniła kontrolę nad uniwersytetami, narzuciła obowiązkowe kursy na temat powstania państwa rosyjskiego i odsunęła niektórych wykładowców krytycznych wobec wojny, a część uniwersytetów zamknęła kierunki studiów, które Kreml mógłby postrzegać jako wywrotowe.
Izolacja od czasu wojny prawdopodobnie zaszkodziła rosyjskiej nauce. Niedawny artykuł w „Wiedomostiach” przywołał badanie przeprowadzone przez magazyn +Nature+ na temat 500 czołowych instytucji naukowych na świecie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Rosyjska Akademia Nauk spadła o 23 miejsca, z 71. na 94. Moskiewski Uniwersytet Państwowy również spadł w rankingu i obecnie jest na 420. miejscu. W dyskusjach na Petersburskim Międzynarodowym Forum Prawnym, które odbyło się w czerwcu, opowiadano się za bardziej obskuranckim podejściem do edukacji, a niektórzy z uczestników krytykowali ideę uczenia języków obcych i popierali zastąpienie „antypaństwowych” podręczników
— napisano.
18:25. W Moskwie po raz kolejny pikietowały żony i matki zmobilizowanych żołnierzy
Około dziesięciu żon i matek rosyjskich żołnierzy zmobilizowanych na wojnę Ukrainie zorganizowało w Moskwie pikietę, w czasie której żądały powrotu swoich mężów i synów z frontu. Protest odbył się przed ministerstwem obrony Rosji.
Niektóre z kobiet przed siedzibę resortu przybyły ze swoimi dziećmi, a większość miała plecaki i maty kempingowe. Twierdziły, że są gotowe nawet nocować przed budynkiem i będą tam do czasu, aż urzędnicy ministerstwa zdecydują się na rozmowę z nimi.
Musimy rozmawiać z ministrem obrony. Mamy wszystko, czego potrzeba, aby czekać, aż zostaniemy wysłuchane
— powiedziała pochodząca z Nowosybirska na Syberii jedna z kobiet.
Mój syn został poważnie ranny i teraz zostaje odesłany na specjalną operację wojskową, mimo że nie jest jeszcze całkowicie wyleczony
— mówiła inna, używając eufemizmu narzuconego przez Kreml na określenie konfliktu.
Według agencji AFP uczestniczki protestu zostały ostatecznie przyjęte przez przedstawiciela ministerstwa. „Zaoferowano nam pomoc socjalną, więc nie było to nic nowego ani interesującego” – stwierdziła jedna z kobiet.
17:49. Rada Bezpieczeństwa zbierze się we wtorek w sprawie rosyjskiego ostrzału szpitala
Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się we wtorek na żądanie Wielkiej Brytanii, Francji, Ekwadoru, Słowenii i USA w sprawie ataku Rosji na szpital dziecięcy w Kojowie, poinformowały agencję Reuters źródła dyplomatyczne.
Wypowiemy się w sprawie tchórzliwego i haniebnego ataku Rosji na szpital
— napisała na platformie X ambasadorka Wielkiej Brytanii przy ONZ, Barbara Woodward. Po rosyjskich poniedziałkowych atakach na cywilne budynki w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ zwróciła się Ukraina.
17:29. Młoda lekarka ofiarą rosyjskiego ataku
Jak informuje profil telewizji Biełsat, w rosyjskim ataku rakietowym na szpital w Kijowie życie straciła 30-letnia lekarka.
Młoda lekarka jedną z ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału szpitala dla dzieci w Kijowie. 30-letnia Switłana Łukjańczuk pracowała w Ochmatdycie jako dziecięcy nefrolog. Pochodziła ze Lwowa - o jej śmierci poinformował mer miasta. Switłanę wychowywała jej ciotka, bo dziewczyna straciła rodziców w młodym wieku. Zostanie pochowana obok nich na cmentarzu Hołoskowskim.
17:23. Białoruski weteran
Jak widzimy na nagraniu, które pojawiło się w sieci, jeden z białoruskich weteranów wojny na Ukrainie, który stracił na froncie nogę, brał udział w odgruzowywaniu szpitala w Kijowie.
17:20. Prezydent Zełenski wystąpił o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ
Ukraina wystąpiła o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z rosyjskimi atakami na budynki cywilne, w tym na szpital dziecięcy w Kijowie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na platformie X.
Musimy pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej akty terroru, a Putina za wydawanie takich rozkazów. Za każdym razem, gdy pojawiają się próby rozmów pokojowych z nim, Rosja odpowiada atakami na domy i szpitale
— napisał Zełenski.
Dlatego możemy jedynie zmusić Rosję do zawarcia pokoju i możemy to osiągnąć jedynie wspólnie ze wszystkimi na świecie, którzy naprawdę szukają pokoju. Wymaga to wzajemnego wsparcia, prawdziwie wspólnego działania i obrony – ramię w ramię
— dodał.
W wyniku ataków Rosji na Ukrainę zginęło 36 osób. Agencja Ukrinform podaje, że liczba ofiar śmiertelnych w Kijowie wzrosła do 22. Ranne zostały 72 osoby. Ludzie ginęli także w Krzywym Rogu, Dnieprze i Pokrowsku w obwodzie donieckim.
W Kijowie rakieta uderzyła w szpital dziecięcy, największą w kraju klinikę - Ochmatdyt. Dwie osoby z personelu zginęły, a 16, w tym siedmioro dzieci, zostało rannych. Konieczna była ewakuacja pacjentów.
W stolicy uszkodzony został jeszcze jeden obiekt medyczny – ośrodek zdrowia w dzielnicy dniprowskiej. Tam zginęło siedem osób, trzy zostały ranne.
17:18. Prezydent Zełenski podziękował Polsce i polskiemu prezydentowi za wsparcie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce i prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wsparcie Ukrainy, jej niepodległości i suwerenności. Przypomniał, że wsparcie to trwa od samego początku rosyjskiej inwazji i jest udzielane nie tylko przez polskie władze, ale i „zwykłych Polaków”.
Prezydent Duda w poniedziałek po południu spotkał się w Belwederze ze składającym wizytę w Warszawie prezydentem Ukrainy. Do spotkania prezydentów doszło przed szczytem NATO w Waszyngtonie, który odbędzie się w tym tygodniu i na który udają się zarówno Duda, jak i Zełenski.
Będziemy nad tym pracować, aby głos NATO wybrzmiał jako wspólny głos za wsparciem Ukrainy
— powiedział Zełenski.
Polska zawsze jest po naszej stronie i zawsze udziela nam wsparcia
— dodał.
Wcześniej w poniedziałek prezydent Zełenski najpierw rozmawiał w cztery oczy z premierem Donaldem Tuskiem, a następnie obaj podpisali ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa.
16:33. Polski węgiel spalany bez kosztów emisji i most energetyczny na Ukrainę?
„Pracujemy nad tym, aby móc spalać polski węgiel nie płacąc za emisję; a tak wytworzony przez polskie elektrownie prąd przesyłać istniejącym mostem energetycznym na Ukrainę, co przynajmniej w części może pomóc przetrwać zimę” - powiedział dzisiaj premier Donald Tusk.
Tusk podczas wspólnego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim briefingu powiedział, że trwają pracę nad tym, aby by móc bezpośrednio pomóc naszemu wschodniemu sąsiadowi biorąc pod uwagę, że wszystkie ukraińskie zakłady energetyczne są zagrożenie rosyjskimi atakami rakietowymi.
16:28. Ponowny atak! Czterech zabitych w drugim ostrzelanym przez wojska rosyjskie szpitalu w Kijowie
Cztery osoby zginęły, a trzy zostały ranne w ośrodku medycznym w dzielnicy dnieprzańskiej w Kijowie w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety. W całym kraju zginęło w poniedziałek w rezultacie rosyjskich ataków 27 osób, a 100 jest rannych - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Sto osób jest rannych, a 27 zginęło w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę
— powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy Serhij Popko powiadomił, że na razie wiadomo o czterech zabitych i trzech rannych osobach w wyniku ataku rakietowego na centrum medyczne w dzielnicy dnieprzańskiej. Doszło do niego w trakcie ponownego rosyjskiego ataku na Kijów w poniedziałek. Na miejscu trwa akcja ratunkowa.
15:32. Wiceadmirał Lipilin został dowódcą Floty Bałtyckiej
Wiceadmirał Siergiej Lipilin został dowódcą rosyjskiej Floty Bałtyckiej - poinformował Reuters, powołując się na media rosyjskie.
Lipilin w 2018 roku został zastępcą dowódcy Floty Czarnomorskiej, a od 2021 do 2024 roku pełnił funkcję zastępcy dowódcy Floty Bałtyckiej. Na stanowisku szefa Floty Bałtyckiej Lipilin zastąpił wiceadmirała Władimira Worobiowa, która został zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej Rosji.
15:19. Dziecięce „świadectwo odwagi”
Dziecięce „świadectwo odwagi” znalezione pod gruzami Centralnego Szpitala Dziecięcego Ochmadyt w Kijowie.
15:03. Pieskow: nie mamy nadziei na poprawę relacji z Francją po wyborach parlamentarnych
Kreml oznajmił, że nie ma nadziei na poprawę stosunków Paryża z Moskwą w związku z wynikami drugiej tury wyborów do francuskiego Zgromadzenia Narodowego.
Dla Rosji najlepsze byłoby zwycięstwo (we Francji) sił politycznych gotowych podjąć wysiłki na rzecz odbudowy naszych dwustronnych stosunków. Na razie jednak nie widzimy (tam) u nikogo tak wyrażonej woli politycznej, więc nie żywimy nadziei ani żadnych szczególnych złudzeń w tej kwestii
— powiedział w rozmowie z mediami Dmitrij Pieskow, rzecznik przywódcy Rosji Władimira Putina.
Drugą turę przedterminowych wyborów do Zgromadzenia Narodowego wygrał skrajnie lewicowy Nowy Front Ludowy, zdobywając 182 mandaty w parlamencie. Drugie miejsce zajął obóz prezydencki ze 168 deputowanymi, a na trzecim miejscu uplasowało się Zjednoczenie Narodowe, czyli partia zwyciężczyni pierwszej tury, Marine Le Pen. Ugrupowanie to będzie dysponować 143 posłami do izby niższej parlamentu.
Lider Nowego Frontu Ludowego Jean-Luc Melenchon już od 2022 roku był przedstawiany przez niektóre zachodnie media jako polityk prorosyjski. Pisał o tym m.in. francuski portal Mediapart.
15:02. Tragiczny bilans zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego
Co najmniej 10 zabitych i 35 rannych w Kijowie, również co najmniej 10 ofiar śmiertelnych i 41 rannych w Krzywym Rogu, zabici w Dnieprze i Pokrowsku w obwodzie donieckim – to bilans poniedziałkowego zmasowanego ataku rakietowego wojsk Rosji na Ukrainę. W Kijowie ostrzelano szpital dziecięcy. W ataku zastosowano ponad 40 rakiet różnych typów - poinformowały władze ukraińskie.
14:49. W Polsce powstanie ukraiński legion
Umówiliśmy się na sformowanie i szkolenie na terenie Polski ukraińskiego legionu; będzie to nowa formacja złożona z ochotników, która mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy, znajdującym się na terenie Polski, wzięcie udziału w obronie Ukrainy - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Zełenski odnosząc się do podpisanej w poniedziałek polsko-ukraińskiej umowy w zakresie bezpieczeństwa ocenił, że jest to „doniosłe i ambitne porozumienie”, które - jak mówił - „w ogromnej mierze pomoże nam chronić życie naszych obywateli i przeciwdziałać rosyjskiemu złu”.
Ukraiński prezydent podkreślił, że szczególnie istotne zapisy tego porozumienia dotyczą współpracy „w zakresie przeciwdziałania rosyjskim atakom lotniczym, które mogą zmierzać w kierunku Polski”.
Tu wraz z naszymi specjalistami wojskowymi opracujemy mechanizmy szybkiej realizacji tego punktu naszego porozumienia
— zaznaczył Zełenski.
Umówiliśmy się też w naszym porozumieniu na sformowanie i szkolenie na terenie Polski ukraińskiego legionu. Będzie to nowa formacja złożona z ochotników, która na wzór ukraińsko-polsko-litewskiej brygady mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy, znajdującym się na terenie Polski, wzięcie udziału w obronie Ukrainy
— przekazał Zełenski.
Legion ukraiński przeszedłby szkolenie w Polsce, zostałby wyposażony i uzbrojony. Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się wstąpić do legionu, będzie mógł podpisać kontrakt z siłami zbrojnymi Ukrainy
— dodał Zełenski.
14:45. Rosyjska armia kontynuowała ataki wzdłuż linii frontu
W sumie w ciągu doby doszło do 141 starć bojowych. Aż 52 z nich przypadło na kierunek pokrowski w obwodzie donieckim – powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
14:40. Czterech zabitych w drugim ostrzelanym przez wojska rosyjskie szpitalu w Kijowie
Cztery osoby zginęły, a trzy zostały ranne w ośrodku medycznym w dzielnicy dnieprzańskiej w Kijowie w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety. W całym kraju zginęło w poniedziałek w rezultacie rosyjskich ataków 27 osób, a 100 jest rannych - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Sto osób jest rannych, a 27 zginęło w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę
— powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy Serhij Popko powiadomił, że na razie wiadomo o czterech zabitych i trzech rannych osobach w wyniku ataku rakietowego na centrum medyczne w dzielnicy dnieprzańskiej. Doszło do niego w trakcie ponownego rosyjskiego ataku na Kijów w poniedziałek. Na miejscu trwa akcja ratunkowa.
W szpitalu dziecięcym Ochmatdyt zginęły w wyniku ataku rakietowego dwie dorosłe osoby, pracownicy placówki. Ataku dokonano rakietą Ch-101 – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Liczba rannych wzrosła do 16, siedmioro z nich to dzieci - powiadomił mer Kijowa Witalij Kliczko.
Ogółem w Kijowie potwierdzono już śmierć w wyniku rosyjskich ataków 16 osób, a rannych jest 37 – podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Według tego komunikatu w szpitalu w dzielnicy dnieprzańskiej liczba ofiar wzrosła do siedmiu.
14:19. Tusk i Zełenski uczcili pamięć ofiar ataku rakietowego wojsk rosyjskich minutą ciszy
Premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczcili minutą ciszy pamięć ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ataku rakietowego wojsk rosyjskich na Ukrainie, w Kijowie ostrzelany został szpital dziecięcy.
Wizytę w Polsce składa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, a następnie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Na początku wspólnej konferencji prasowej w KPRM premier Tusk, w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainie, oddał najpierw głos prezydentowi Zełenskiemu.
Wiecie, że dzisiaj Rosja uderzyła w wielu miastach Ukrainy - Kijów, Krzywy Róg, Dniepr; uderzono też w jeden z najważniejszych naszych szpitali (…) w związku z tym chciałbym poprosić, i dziękuję za taką możliwość, aby wszyscy tutaj obecni chwilą milczenia uczcili pamięć zmarłych
— powiedział Zełenski.
14:15. Tusk i Zełenski podpisali ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa
Prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Donald Tusk podpisali w Warszawie ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. Dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice - podkreślił premier Tusk.
CZYTAJ WIĘCEJ: Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski podpisali ważną umowę ws. bezpieczeństwa! „Kto dzisiaj broni Ukrainy, broni także siebie”
Szef rządu powiedział po podpisaniu umowy, że podobne porozumienia zawarło z Ukrainą już 19 państw i UE jako całość. Tusk zaznaczył, że jemu i prezydentowi Zełenskiemu zależało bardzo podczas prac nad umową, by nie skończyło się tylko na deklaracjach dobrej woli. Podkreślił, że każde słowo w tym dokumencie coś znaczy i chodzi o praktyczne wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice. Zapowiedział, że w najbliższym czasie wraz z sojusznikami postanowienia będą wypełniane.
Do zawarcia porozumień o bezpieczeństwie zobowiązały się na szczycie NATO w Wilnie w 2023 r. wszystkie państwa G7 oraz 25 innych krajów, w tym Polska. Takie umowy zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu Sojuszu stanowią gwarancję wsparcia zachodnich sojuszników dla Ukrainy.
Porozumienia z Kijowem podpisały w czerwcu Stany Zjednoczone i Japonia. Łącznie zrobiło to już kilkanaście krajów, w tym część państw UE. W czasie szczytu UE pod koniec czerwca umowy dwustronne z Kijowem zawarły Litwa i Estonia. Prezydent Zełenski podpisał wówczas w Brukseli również umowę o bezpieczeństwie z Unią Europejską.
13:37. Dwie ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku na szpital dziecięcy w Kijowie
Dwie osoby zginęły w poniedziałkowym ataku rakietowym wojsk rosyjskich na szpital dziecięcy w Kijowie, a dwie zostały ranne – poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Pod gruzami wciąż mogą znajdować się ludzie.
Według mediów chodzi o szpital Ochmatdyt, największy szpital dziecięcy na Ukrainie.
Na terytorium szpitala dziecięcego trwają działania ratunkowe. Wiadomo o dwóch osobach zabitych i dwóch rannych. Pod gruzami mogą znajdować się ludzie
— podaje za służbami ratunkowymi agencja Interfax-Ukraina. W komunikacie nie wskazano nazwy szpitala, lecz na zamieszczonych zdjęciach widać właśnie Ochmatdyt.
Według mera Kijowa Witalija Kliczki rannych w szpitalu jest 16 osób, w tym siedmioro dzieci.
Wcześniej podano, że jednym z celów zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę był szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie. Atak na taki cel to według prawa międzynarodowego zbrodnia wojenna.
12:49. W Kijowie już 10 ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału rakietowego
Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ostrzału rakietowego Kijowa, dokonanego przez wojska rosyjskie, wzrosła do 10. 35 osób jest rannych – poinformowały władze stolicy Ukrainy.
Mer Kijowa Witalij Kliczko powiadomił, że dwie osoby zmarły w szpitalu w wyniku odniesionych ran.
11:56. Zełenski: To największy szpital dziecięcy w Ukrainie
Największy szpital dziecięcy w Ukrainie Ochmatdyt został uszkodzony przez rosyjską rakietę, pod gruzami są ludzie, liczba rannych i ofiar na razie nie jest znana – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, publikując nagranie z kijowskiego szpitala.
Rosja nie może nie wiedzieć, dokąd lecą rakiety i musi w pełni ponieść odpowiedzialność za swoje zbrodnie: przeciwko ludziom, dzieciom, ludzkości. Jest bardzo ważne, by świat teraz nie milczał, i by każdy zobaczył, co to jest Rosja, co ona robi
— oświadczył Zełenski.
W wyniku ataku rakietowego zostało zniszczone jedno z pomieszczeń szpitala – powiadomił portal Ukrainska Prawda, powołując się na mera stolicy Witalija Kliczkę oraz kierownictwo szpitala. Trwa ewakuacja, a pacjenci - jak przekazał Kliczko - mają być skierowani do innych placówek medycznych. Według źródeł Ukrainskiej Prawdy w szpitalu są ranni w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego.
11:34. Pod gruzami szpitala dziecięciego są ludzie!
Celem rosyjskiego ataku rakietowego był szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie. Według napływających informacji pod gruzami są ludzie!
11:17. W wyniku rosyjskiego ataku zginęło ogółem 20 osób, a około 50 zostało rannych
W całym kraju około 20 osób zginęło, a około 50 zostało rannych w poniedziałek w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego – poinformował szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko. W Kijowie wiadomo o siedmiu zabitych, 10 ofiar śmiertelnych jest w Krzywym Rogu.
Obecnie wiadomo o siedmiu zabitych i 25 rannych w wyniku ataku na Kijów. Nasze służby na miejscu robią wszystko, żeby uratować ludzi spod gruzów
— napisał Kłymenko na Telegramie.
W całej Ukrainie jest ok. 20 zabitych i ok. 50 rannych.
Rosjanie zaatakowali także Dniepr, Krzywy Róg, obwód doniecki
— przekazał minister spraw wewnętrznych.
11:14. Pięć osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w eksplozji miny w obwodzie charkowskim
Pięć osób zginęło, gdy samochód, którym jechali, najechał na rosyjską minę na leśnej drodze niedaleko wsi Cyrkuny w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – przekazał szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow.
Do eksplozji doszło „w pobliżu cmentarza na nieutwardzonej leśnej drodze w kierunku wsi Cyrkuny” - napisał Syniehubow na Telegramie. Jak dodał ofiary śmiertelne to 53-letni mężczyzna, dwie kobiety: 64-letnia i 25-letnia, oraz dwoje dzieci: pięcioletni chłopiec i trzymiesięczne niemowlę.
Wieś Cyrkuny jest oddalona od Charkowa o około 17 km.
11:11. Liczba zabitych w rosyjskim ataku rakietowym na Kijów wzrosła do siedmiu
Liczba zabitych w wyniku poniedziałkowego ataku rakietowego Rosji na Kijów wzrosła do siedmiu – powiadomił szef miejskiej administracji wojskowej Serhij Popko. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach śmiertelnych i 11 rannych.
Stolica Ukrainy była jednym z celów zmasowanego ataku rakietowego Rosji, w którym – jak poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski – wróg zastosował ponad 40 rakiet.
Władze Kijowa informują o ewakuacji pacjentów ze szpitala dziecięcego, który był jednym z celów ataku.
Pacjenci szpitala dziecięcego, gdzie uderzyła wroga rakieta, są ewakuowani
— oświadczył mer stolicy Witalij Kliczko.
10:50. Dziesięć osób zginęło w ataku rakietowym Rosji na Krzywy Róg, rodzinne miasto prezydenta Wołodymyra Zełenskiego
W Krzywym Rogu 10 osób zginęło, a 31 jest rannych w wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez armię rosyjską w poniedziałek rano – poinformował szef miejskiej administracji wojskowej Ołeksandr Wiłkuł. Krzywy Róg, na środkowym wschodzie Ukrainy, to rodzinne miasto prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Wstępnie (mamy informację o) 10 zabitych, 31 rannych jest już w szpitalach, z nich 10 w ciężkim stanie
— napisał Wiłkuł na Telegramie. W mieście pracują wszystkie służby ratunkowe, komunalne i medyczne.
10:47. Pięć osób zginęło w Kijowie w ataku rakietowym Rosji
Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego na Kijów w poniedziałek rano – poinformował szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy Serhij Popko. Są też ranni.
Armia rosyjska zaatakowała infrastrukturę cywilną, w tym dziecięcą placówkę medyczną w Kijowie. Odłamki rakiet spadły w sześciu dzielnicach stolicy – powiadomiły władze.
10:43. Zełenski: zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, ponad 40 rakiet
Rosyjscy terroryści po raz kolejny przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Różne miasta – Kijów, Dniepr, Krzywy Róg, Słowiańsk, Kramatorsk. Ponad 40 rakiet różnych typów. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne, infrastruktura i szpital dziecięcy
— napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na platformie X.
Wszystkie służby są zaangażowane w ratowanie jak największej liczby osób. A cały świat musi użyć całej swojej determinacji, aby ostatecznie położyć kres rosyjskim atakom. Putin niesie śmierć. Tylko razem możemy zapewnić prawdziwy pokój i bezpieczeństwo
— dodał.
10:34. Rosyjskie uderzenie w szpital pediatryczny w Kijowie!
Rosyjskie rakiety uderzyły w Kijów! Zaatakowano w Ochmatdyt, największy szpital pediatryczny w Ukrainie.
Jak przekazał mer miasta, w ataku na stolicę Ukrainy zginęły trzy osoby.
09:21. Siły Powietrzne Ukrainy: ostatniej nocy zestrzeliliśmy trzy z sześciu rosyjskich pocisków rakietowych
Ostatniej nocy siły obrony powietrznej zestrzeliły nad Ukrainą trzy z sześciu rosyjskich pocisków rakietowych – poinformowało rano dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
W nocy na 8 lipca wróg zaatakował Ukrainę rakietami wystrzeliwanymi z powietrza i z ziemi: czterema rakietami Ch-101 z samolotów Tu-95MS i dwiema rakietami balistycznymi Iskander-M
— napisał na Telegramie dowódca Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.
Jak dodał, zniszczone zostały trzy rakiety Ch-101 nad obwodami żytomierskim i czerkaskim.
09:10. Straty bojowe rosyjskiej armii na Ukrainie
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii:
04:40. Argentyna uzasadnia swoje poparcie dla Ukrainy i Izraela
Przedstawiciel rządu Argentyny uzasadnił na kongresie sił prawicowych Ameryki Łacińskiej w brazylijskim Comboriu decyzję „poparcia Ukrainy oraz Izraela w toczonych przez nie wojnach” .
Dawniej Argentyna wymieniała uściski z Wenezuelą, Kubą oraz Iranem, a teraz czynimy to z krajami, które walczą o życie
— oświadczył argentyński minister obrony Luis Alfonso Petri .
Wypowiadając się na Piątej Latynoamerykańskiej Konferencji Politycznej Akcji Konserwatywnej (CPAC) przeciwstawił on stanowisko rządu libertianina Javiera Mileia, polityce poprzedniego argentyńskiego rządu, na czele którego stał leiwcowy peronista, prezydent Alberto Fernandez.
Petri powiedział w swym przemówieniu o „doniosłej decyzji” rządu prezydenta Mileia. Oświadczył, że Argentyna postanowiła wystąpić o przyjęcie do NATO, dokonać zakupu samolotów bojowych F-16 zamiast chińskich maszyn i udzielić pomocy Ukrainie wysyłając jej broń niezbędną do prowadzenia wojny z Rosją.
Postanowiliśmy potępić inwazję Rosji na Ukrainę. Nie możemy pozwolić na dalsze mordowanie ukraińskich dzieci, ktorych zginęlo już ponad dwa tysiące, podczas gdy więcej niż 20 000 uprowadzono. W tej sytuacji nie możemy pozostać neutralni. Musimy być po stronie krajów, ktore bronią swej wolności i demokracji
— powiedział Petri. Jednocześnie argentyński minister oznajmił, że Argentyna postanowiła wziąć udział w szczycie pokojowym zwołanym przez Kijów”, który pragnie pokoju ale nie za cenę poddania się”.
03:00. Orban rozmawia w Chinach o zakończeniu wojny na Ukrainie
Premier Węgier Viktor Orban przybył w poniedziałek do Pekinu, gdzie ma przeprowadzić rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem - poinformowała agencja Reutera powołując się na wypowiedź sekretarza prasowego węgierskiego premiera Bertalana Havasiego dla agencji MTI.
Misja pokojowa premiera Viktora Orbana jest kontynuowana
— powiedział Havasi.
Rozmowy - jak się przypuszcza - będą dotyczyć sposobów zakończenia wojny na Ukrainie. Premierowi towarzyszy minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
00:01. Prezydent Zełenski: Rosja już nigdy nie będzie dominowała w regionie Morza Czarnego
Region Morza Czarnego już nigdy nie będzie miejscem dominacji Rosji – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w obchodzonym w niedzielę Dniu Wojskowo-Morskich Sił Ukrainy. Szef państwa złożył z tej okazji wizytę w Odessie.
Podczas tej wojny Ukraina zdobyła dla regionu Morza Czarnego zupełnie inny status: ten region już zawsze będzie wolny od rosyjskiej dominacji. Nasze państwo zawsze będzie miało własną flotę - nowoczesną flotę, własne wpływy i jasną strategię działania, nową strategię morską Ukrainy. Wszystko to nie byłoby możliwe bez odwagi i wyników naszej ukraińskiej piechoty morskiej
— powiedział Zełenski.
W trakcie wizyty w Odessie prezydent spotkał się z szefami MSZ i resortu obrony Holandii Casparem Veldkampem i Rubenem Brekelmansem, a także z nowym ministrem obrony Wielkiej Brytanii Johnem Healeyem.
Będziemy nadal wzmacniać ukraińską marynarkę wojenną wspólnie z Wielką Brytanią i Holandią - są nowe, dobre szczegóły naszej współpracy. Rozmawialiśmy dziś o wzmocnieniu obrony powietrznej, która jest naszym absolutnym priorytetem i jestem wdzięczny za gotowość do podjęcia kolejnych kroków, w tym (w sprawie dostaw myśliwców) F-16
— oświadczył Zełenski.
W niedawnym wywiadzie dla agencji Reutera dowódca marynarki wojennej Ukrainy Ołeksij Nejiżpapa powiedział, że rosyjska Flota Czarnomorska została zmuszona do przebazowania z okupowanego Krymu prawie wszystkich okrętów w stanie gotowości bojowej, a główna baza marynarki wojennej w Sewastopolu staje się coraz mniej przydatna przez ataki sił ukraińskich.
W czasie wojny Ukraina zniszczyła lub uszkodziła 27 okrętów wojennych, w tym pięć, które zostały zniszczone przez miny morskie postawione przez ukraińskie drony morskie w pobliżu Zatoki Sewastopolskiej – przekazał wiceadmirał.
Wraz z atakami i uderzeniami ukraińskich dronów morskich, rosyjskie okręty wojenne nie wpływają do północno-zachodniej części Morza Czarnego na obszarze prawie 25 000 km kwadratowych (9 650 mil kwadratowych) - zaznaczył Nejiżpapa.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/698165-relacja-866-dzien-wojny-zmasowany-atak-rakietowy