Trwa 861. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 3 lipca 2024 r.
17:18. Biuro prokuratora generalnego Ukrainy: Rosjanie stracili ponad 110 jeńców ukraińskich
Ponad 110 żołnierzy ukraińskich zostało straconych po tym, jak poddali się – powiadomiło dzisiaj biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Tortury jeńców mają charakter systemowy – oświadczył przedstawiciel tej instytucji Jurij Biełousow.
Jak podał w wywiadzie dla agencji Ukrinform Jurij Biełousow, szef departamentu ds. przeciwdziałania zbrodniom popełnionym w trakcie konfliktu zbrojnego w Biurze Prokuratora Generalnego Ukrainy, chodzi m.in. o jeńców, którzy przebywali w obozie w Ołeniwce i w innych miejscach. 62 przypadki dotyczą zabójstw podczas oddania się do niewoli. W związku z nimi toczy się 28 postępowań karnych.
Biełousow wskazał także, że stosowanie tortur w miejscach przetrzymywania jeńców „staje się systemowe i świadczy o tym, że jest to nieodłączny element rosyjskiej polityki”.
Obecnie na Ukrainie karę za przestępstwa popełnione w czasie działań zbrojnych odbywa 17 Rosjan. Biełousow podkreślił, że osoby podejrzane o zabójstwa, przemoc seksualną i tortury nie są dopuszczane do wymian jeńców.
16:16. Drony sił specjalnych unieruchomiły ważny dla obronności Rosji kombinat metalurgiczny
Atak dronów sił specjalnych Ukrainy unieruchomił ważny dla przemysłu obronnego Rosji Oskolski Kombinat Elektrometalurgiczny (OEMK), znany z produkcji wysokiej jakości stali – poinformowały dzisiaj ukraińskie media z powołaniem na źródła w wywiadzie wojskowym HUR.
1 lipca Ukraińcy z zastosowaniem dronów kamikadze uszkodzili dwie zasilające kombinat podstacje elektryczne, co doprowadziło do całkowitego zatrzymania pracy zakładu. OEMK znajduje się w pobliżu miasta Stary Oskoł w obwodzie biełgorodzkim.
W wyniku przerwy w dostawie prądu wyłączyły się wszystkie elektryczne piece łukowe, w których zastygł metal. By je ponownie uruchomić, należy całkowicie wyczyścić te piece i zamienić elementy łukowe, co może potrwać kilka miesięcy
—- napisał portal Suspilne za swoimi informatorami.
Niektórzy pracownicy OEMK uważają, że trzeba będzie zamontować całkiem nowe piece. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że OEMK został zbudowany przez niemieckich specjalistów i przy użyciu niemieckiej technologii, prawdopodobnie trudno będzie wznowić działalność bez ich udziału
— wyjaśniły ukraińskie służby.
Portal Ukrainska Prawda przekazał, powołując się na swoich rozmówców, że operację przeprowadziły wspólnie siły wywiadu wojskowego HUR i Służby Wywiadu Zagranicznego.
OEMK, który produkuje wysokiej jakości stal dla przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego, jest częścią imperium metalurgicznego kontrolowanego przez proputinowskiego miliardera Aliszera Usmanowa.
15:46. Wywiad Ukrainy: Uszkodziliśmy rosyjski okręt i zdobyliśmy tajne dane o rosyjskiej Flocie Bałtyckiej
Podczas operacji specjalnej „Rybałka” udało się uszkodzić rosyjski okręt rakietowy „Sierpuchow” i uzyskać tajne informacje na temat Floty Bałtyckiej i kompleksu wojskowo-przemysłowego Federacji Rosyjskiej - poinformował w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow na konferencji prasowej w Kijowie.
Operację przeprowadził HUR wspólnie z Legionem „Wolność Rosji” i z pomocą byłego rosyjskiego marynarza pseud. „Goga”, który stanął po stronie Ukrainy.
Na początku kwietnia 2024 r. w przestrzeni informacyjnej pojawiła się informacja o sytuacji awaryjnej na małym statku rakietowym „Sierpuchow” w Bałtijsku w obwodzie kaliningradzkim, w wyniku której okręt został poważnie uszkodzony i wysłany do naprawy
— powiedział Jusow.
W rzeczywistości „sytuacja nadzwyczajna” jest wynikiem operacji specjalnej „Rybałka” („rybak” w języku polskim - PAP), która została zorganizowana i przeprowadzona przez patriotów wolnej Rosji z Legionu „Wolność Rosji” i projektu „Chcę żyć”. To rosyjscy obywatele przeprowadzili tę śmiałą i ryzykowną operację specjalną, która spowodowała znaczne szkody zarówno w rosyjskiej marynarce wojennej, jak i upokarzająco ujawniła prawdziwy stan rzeczy w rosyjskiej armii
— zaznaczył Jusow.
W 2023 r. „Goga”, który był aktywnym przeciwnikiem reżimu Putina, dołączył do sił oporu z Legionu Wolności Rosji.
Od 2023 roku Rosjanin skutecznie współdziałał (z nami), przekazywał ważne informacje i ostatecznie dokonał tego heroicznego czynu, jakim było unieruchomienie okrętu rakietowego. To ważne, bo takich nowoczesnych okrętów (w Rosji - PAP) jest niewiele. To są okręty z rakietami „Oniks” i „Kalibr”. I oczywiście są to te same rakiety, które niestety uderzają w ukraińskie cywilne miasta i infrastrukturę
— zauważył przedstawiciel HUR.
Według Jusowa ta operacja pokazała, że nie ma bezpiecznych miejsc dla „państwa-agresora”, a infrastruktura wojskowa i cele na rozległym terytorium Federacji Rosyjskiej mogą zostać zaatakowane.
To nasza pierwsza operacja we Flocie Bałtyckiej. Był to szok i duże zaskoczenie dla wroga. Po tej operacji nastąpiły przetasowania, dochodzenia i kary we Flocie Bałtyckiej. Oczywiste jest, że niektóre głowy tam się potoczyły
— przekazał Jusow.
Nazwał tę operację kolejnym udanym krokiem Legionu „Wolność Rosji”, który pokazuje, że Rosjanie w kraju są gotowi do walki z reżimem Putina.
„Goga” jest teraz na Ukrainie, gotowy do kontynuowania walki z reżimem dyktatora Władimira Putina. Przyznał, że służył we Flocie Bałtyckiej przez 11 lat. A w 2022 roku, kiedy wybuchła wojna na pełną skalę, był jedynym żołnierzem na swoim okręcie, który sprzeciwiał się wojnie i nie ukrywał swoich poglądów.
Próbowałem zrezygnować, mówiąc, że nie mogę służyć w armii. Dowódca był zszokowany, gdy to przeczytał. Dowódca natychmiast wysłał mnie na badania psychologiczne, myślał, że jestem jakimś wariatem, że sprzeciwiam się rosyjskim władzom. Wysłał mnie do psychologa, psychiatry, przekazał mój raport do dowództwa i prokuratury - do wszystkich instancji, aby zdecydować, co dalej ze mną zrobić
— wspomniał Rosjanin.
Według marynarza prokuratura wszczęła przeciwko niemu postępowanie administracyjne, ale uniknąć służby się nie udało. W 2023 r. skontaktował się z projektem „Chcę żyć” i rozpoczął współpracę z wywiadem obronnym Ukrainy.
Głównym obszarem naszych działań jest rosyjska przestrzeń informacyjna. Naszym zadaniem, powiem to może trochę zbyt jasno, jest przekształcenie Rosji w beczkę prochu. Iskrą będziemy my - „Wolność Rosji”. Wszyscy rozsądni ludzie, których poglądy na życie nie rozmijają się z rzeczywistością, rozumieją, że Putin tylko niszczył Rosję przez 25 lat. Ja, jako Rosjanin, jestem urażony z powodu narodu rosyjskiego, który żyje w biedzie i pozbawiony praw obywatelskich
— powiedział Maksymilian Andronnikow, pseud. „Cezar”, rzecznik Legionu „Wolność Rosji”, odpowiadając na pytanie PAP.
Naszym głównym kierunkiem jest wpływanie na rosyjskie społeczeństwo. Osiągniemy wszystkie cele, które sobie wyznaczyliśmy: wyzwolenie terytorium Ukrainy i odbudowę Ukrainy. Zawsze to podkreślam, moralnym obowiązkiem narodów Rosji jest przywrócenie wszystkiego, co tutaj zniszczyli
— podkreślił.
Chciałbym powiedzieć, że dokonałem właściwego wyboru. Może nie miałem wystarczającej charyzmy, nie potrafiłem znaleźć odpowiednich słów, by przekazać im (mieszkańcom Rosji - PAP), że ta wojna była zbrodnicza, po prostu nie powinna się wydarzyć
— zaznaczył „Goga”.
Obywatel Rosji zwrócił się do swoich rodaków z wezwaniem do przyłączenia się do Legionu „Wolność Rosji”, żeby „zacząć pomagać Ukrainie wygrać”.
14:00. Ukraiński wywiad wojskowy: To my odpowiadamy za pożar na rosyjskim okręcie
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w środę, że pożar, do którego doszło w kwietniu na rosyjskim okręcie rakietowym Sierpuchow na Bałtyku, był wynikiem wspólnej operacji HUR i Rosjan walczących po stronie ukraińskiej.
Do podpalenia okrętu w bazie w Bałtyjsku doszło 7 kwietnia. Przedstawiciel HUR Andrij Jusow powiedział agencji Reutera, że dokonano tego wspólnie z Legionem Wolność Rosji.
Korweta Sierpuchow do 2016 r. była częścią Floty Czarnomorskiej, później weszła w skład Floty Bałtyckiej Rosji.
Źródła portalu RBK-Ukraina twierdziły w kwietniu, że okręt został poważnie uszkodzony
12:16. NATO przyzna Ukrainie 40 mld euro pomocy wojskowej w 2025 roku
Państwa NATO zgodziły się przeznaczyć w przyszłym roku 40 mld euro na pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział agencji Reutera w środę jeden z zachodnioeuropejskich dyplomatów, tydzień przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poprosił państwa członkowskie o utrzymanie pomocy wojskowej dla Ukrainy na tym samym poziomie, co w poprzednich latach od początku inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Daje to łącznie około 40 mld euro rocznie.
Przywódcy NATO podpiszą w tej sprawie zobowiązanie w przyszłym tygodniu w stolicy USA.
10:27. Trzy ofiary ataku na Dniepr
Trzy osoby zginęły, a 18 odniosło obrażenia po rosyjskim ataku na miasto Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie – poinformował w środę szef dniepropietrowskiej wojskowej administracji obwodowej Serhij Łysak.
Do uderzenia na miasto siły rosyjskie zastosowały rakiety i drony.
„Zginęły trzy osoby. Wstępnie 18 osób zostało rannych. Wśród nich jest 14-letnia dziewczynka” – podał Łysak na Telegramie. (https://t.me/dnipropetrovskaODA/14191)
10:03. Będzie porozumienie o współpracy między Budapesztem a Kijowem?
Między Budapesztem a Kijowem stworzono atmosferę zaufania – powiedział szef władz ukraińskiego Zakarpacia Wiktor Mykyta w wywiadzie dla węgierskiego portalu HVG, komentując wtorkową wizytę premiera Węgier Viktora Orbana w stolicy Ukrainy.
Stworzenie atmosfery zaufania pomiędzy stronami oznacza, że wszyscy dotrzymują słowa i możemy iść naprzód bez podpisywania formalnych dokumentów i umów
— ocenił Mykyta.
We wtorek, dzień po przejęciu przez Węgry prezydencji w Radzie UE, Orban udał się do Kijowa. Była to pierwsza podróż wysokiego rangą węgierskiego polityka do ukraińskiej stolicy od początku pełnowymiarowej agresji Rosji w lutym 2022 roku.
Węgry chcą podpisać z Ukrainą szerokie porozumienie o współpracy i uważają, że zawieszenie broni przez Ukrainę w wojnie z Rosją mogłoby przyspieszyć negocjacje pokojowe
— oświadczył we wtorek Orban.
W ocenie Mykyty prędzej czy później Orban poprze plan pokojowy przedstawiony przez Zełenskiego. W jego przekonaniu w interesie Węgier leży też, aby Ukraina przystąpiła do Unii Europejskiej.
09:34. Sikorski o wizycie Zełenskiego: Podpiszemy deklarację o długofalowej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa
Podpiszemy deklarację w formule G7 o długofalowej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski pytany o wizytę w Polsce prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Szef polskiej dyplomacji w środę w Radiu Zet był pytany o wizytę w Polsce prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, która ma się odbyć przed szczytem NATO oraz o podpisanie umowy o bezpieczeństwie z tym krajem.
Podpiszemy deklarację w formule G7 o długofalowej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa
— odpowiedział Sikorski.
Premier Donald Tusk pytany w ubiegłym tygodniu o kwestię umowy o bezpieczeństwie pomiędzy Polską a Ukrainą powiedział, że jest ona praktycznie dopięta na ostatni guzik.
00:20. Zełenski: Robimy, co w naszej mocy, aby zwiększyć import energii
Przed chwilą szef wywiadu dostarczył raport. Jasny wachlarz problemów – o zagrożeniach, z którymi się mierzymy i o możliwościach, jakie możemy wykorzystać. Są dobre perspektywy
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Premier poinformował o środkach obronnych dla obiektów energetycznych: aktywna obrona, wojna elektroniczna i cała reszta. Poinformował również o odbudowie i naszej współpracy z europejskimi partnerami na rzecz rozszerzenia importu energii elektrycznej na Ukrainę. (…) Jestem wdzięczny wszystkim naszym sąsiadom za tę pomoc. Robimy co w naszej mocy, aby zwiększyć import, a to powinna być decyzja europejska. Nasi urzędnicy rządowi pracują nad odpowiednim zatwierdzeniem
— mówił.
Poinstruowałem również ministra obrony Ukrainy, który obecnie odwiedza Stany Zjednoczone, aby poszukał konkretnych terminów: kiedy zostaną dostarczone dodatkowe systemy Patriot, te, które uzgodniliśmy z naszymi partnerami
— dodał Zełenski.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/697586-relacja-861-dzien-wojny-tragiczny-bilans-ataku-na-dniepr