Trwa 860. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 2 lipca 2024 r.
21:02. Szef Pentagonu zapowiedział nowy pakiet broni dla Ukrainy
Szef Pentagonu Lloyd Austin zapowiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone wkrótce przekażą Ukrainie nowy znaczący pakiet uzbrojenia wart 2,3 mld dolarów. Austin omówił też ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem plany zbudowania „mostu” Kijowa do NATO.
Jak powiedział podczas spotkania z szefem ukraińskiego MON Austin, USA ogłoszą pakiet „wkrótce” i będzie on zawierał dodatkowe rakiety do Patriotów i innych systemów obrony powietrznej oraz inne kluczowe rodzaje amunicji. Pakiet będzie jednym z najkosztowniejszych dotychczas ogłoszonych. Austin zapowiedział, że dostawy sprzętu odbędą się według „przyspieszonego harmonogramu”
Poza sytuacją na froncie i pomocą dla Ukrainy Austin, Umierow i szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak rozmawiali też o przyszłotygodniowym szczycie NATO w Waszyngtonie i „moście” do członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Jak powiedział rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder, „most” ma m.in. przygotować ukraińskie wojsko do udziału w NATO poprzez długoterminowe zwiększenie zdolności i interoperacyjności z sojusznikami.
18:53. Ranni rosyjscy żołnierze są odsyłani na front, armia ma problem z generowaniem nowych sił
W rosyjskiej przestrzeni informacyjnej toczy się coraz więcej dyskusji o złym traktowaniu rannych żołnierzy i żołnierzy z niepełnosprawnością, którzy są odsyłani z powrotem na front – podał think tank ISW. W jego ocenie świadczy to o trudnościach rosyjskiej armii z uzupełnianiem poważnego deficytu żołnierzy na froncie.
Według doniesień rosyjskich tzw. blogerów wojskowych przynajmniej w jednej brygadzie dowódcy zmusili nieleczonych rannych i niepełnosprawnych żołnierzy do powrotu na linię frontu i udziału w szturmach piechoty (które charakteryzują się dużymi stratami), wiedząc, że niemal na pewno zginą - zrelacjonował Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Inny bloger poinformował, że takich przypadków było więcej.
Z relacji tych blogerów wynika, że dowódcy fałszują raporty dotyczące stanu osobowego.
Bloger utrzymywał, że rosyjskie ministerstwo obrony ma bardzo słabą wiedzę na temat tego, jak wygląda stan osobowy na linii frontu w związku z fałszowaniem meldunków, a także twierdził, że niedobory żołnierzy walczących na Ukrainie są spowodowane wysokimi stratami z powodu ataków dronów, złego wyszkolenia, słabego wsparcia artyleryjskiego szturmów piechoty
— podał amerykański think tank.
Z relacji tych wynika, że do jednostek frontowych docierają posiłki, które mają być gotowe do walki, ale są złożone z rannych.
W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji o tym, że wojskowi, którzy z powodu obrażeń poniesionych na froncie powinni otrzymać kategorię ograniczonej zdolności lub niezdolności do udziału w wojnie, są kierowani z powrotem na front. Wracający do domu na leczenie żołnierze często sami płacą za badania medyczne, jednak nawet przedłożenie takich dokumentów nie pomaga. Według ekspertów jest to związane z poważnym deficytem żołnierzy do walki na froncie.
17:39. Zniszczono skład amunicji na okupowanym Krymie
Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk poinformował o zniszczeniu przez ukraińskie lotnictwo składu amunicji na okupowanym przez Rosję Krymie. Według grup monitoringowych celem była jednostka rakietowa koło Sewastopola.
Po raz kolejny ukraińskie samoloty, +zniszczone+ przez wrogą propagandę, nadal z powodzeniem wykonują misje bojowe, przeprowadzają ataki rakietowe i bombowe na pozycje okupantów oraz eliminując ważne obiekty wojskowe na głębokich tyłach wroga. 1 lipca 2024 r. ukraińscy piloci przeprowadzili niszczycielskie uderzenie na skład amunicji na Krymie
— napisał Ołeszczuk na Telegramie.
Generał dołączył do wpisu zdjęcia z zazwyczaj dobrze poinformowanego kanału na Telegramie Krymskij Wietier, który pokazał kłęby dymu nad zabudowaniami na wzgórzach wokół Sewastopola.
Krymskij Wietier poinformował, że w ataku zniszczony został m.in. magazyn, w którym Rosjanie przechowywali drony Shahed irańskiej produkcji. „Podczas wczorajszego ataku rakietowego w powietrze wyleciał magazyn Shahedów, zniszczono blisko 90 dronów” – przekazał kanał.
Jednostka, którą zaatakowało ukraińskie lotnictwo, znajduje się we wsi Fłotske w rejonie Bałakławy. Miejscowość ta leży w sąsiedztwie Sewastopola, który jest główną bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
17:10. Ołena Zełenska nie kupiła samochodu Bugatti Tourbillon
Wbrew temu, co donoszą rosyjskie media państwowe, żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska nie kupiła najnowszego modelu samochodu Bugatti Tourbillon za 4,5 mln euro. Informacja ta opiera się na spreparowanym nagraniu wideo i nieistniejących dokumentach.
Po raz pierwszy informacja pokazała się na nowo powstałym francuskojęzycznym portalu „Verite Cachee France”. Natychmiast została powielona przez rosyjskie media rządowe i wspierające Rosję profile na portalach społecznościowych.
Jako dowód dołączono nagranie rzekomego sprzedawcy, który opowiada, że po prywatnym pokazie Ołena Zełenska postanowiła kupić auto. Kolejnym dowodem ma być faktura opiewająca na 4 462 400 euro, wystawiona na Ołenę Zełenską za samochód i jego dodatkowe wyposażenie.
Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD), będące częścią Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, zdementowało te informacje na portalu X.
Mężczyzna na filmie wykazuje oznaki sztucznie wygenerowanego deepfake’a
— napisało CPD.
16:28. „WP”: co najmniej 38 rosyjskich bomb szybujących spadło na obwód biełgorodzki Rosji
Co najmniej 38 rosyjskich bomb szybujących zrzuconych od kwietnia 2023 r. do kwietnia 2024 r. nie doleciało do Ukrainy i spadło na obwód biełgorodzki w Rosji; większość nie wybuchła - wynika z wewnętrznego rosyjskiego dokumentu, do którego dostęp uzyskał dziennik „Washington Post”.
Zdobyty przez ukraiński wywiad dokument zdaniem „WP” najprawdopodobniej został stworzony przez miejskie służby ratunkowe w Biełgorodzie, mieście położonym w odległości ok. 30 km od granicy z Ukrainą. Wiele z wymienionych w dokumencie incydentów zweryfikował niezależny serwis Astra.
Siedem z 38 zagubionych bomb znaleziono na przedmieściach Biełgorodu, a 11 w graniczącym z Ukrainą rejonie grajworońskim. Części z nich nie udało się odzyskać z powodu „trudnej sytuacji operacyjnej” - podał amerykański dziennik.
Jedna z pierwszych bomb trafiła w ruchliwą ulicę w Biełgorodzie i eksplodowała; wyrwała krater o średnicy 20 metrów, a podmuch cisnął na dachy okolicznych budynków zaparkowane w pobliżu auta. Dzień później znaleziono niewybuch, który wbił się kilka metrów w ziemię.
Władze lokalne informują jedynie o „wypadkach”, obwiniają ostrzał ze strony sił ukraińskich lub w ogóle nie komentują wstrząsających okolicą eksplozji.
15:41. Sąd w Moskwie zaocznie aresztował… byłego premiera i byłego szefa MSZ Ukrainy
Sąd w Moskwie aresztował zaocznie kolejnych ukraińskich urzędników, m.in. byłego ministra spraw zagranicznych Pawło Klimkina oraz byłego premiera Wołodymyra Hrojsmana – podał portal Ukraińska Prawda.
Decyzją sądu Hrojsman i Klimkin zostali zaocznie aresztowani na dwa miesiące.
Sąd Basmannyj zdecydował również o zastosowaniu tego samego „środka zapobiegawczego” wobec byłego ministra finansów Ukrainy Ołeksandra Szłapaka oraz generała sił zbrojnych Ukrainy Ihora Dowhania. Wszyscy czterej są oskarżeni o „zastosowanie niedozwolonych środków i metod prowadzenia wojny”.
W komunikacie zaznaczono, że termin aresztu liczy się „od momentu ekstradycji na terytorium Rosji lub od chwili zatrzymania na terytorium Rosji”.
Jak napisała Ukraińska Prawda, rosyjskie sądy regularnie oskarżają, aresztują, a nawet skazują zaocznie ukraińskich polityków i przedstawicieli mediów.
Na początku bieżącego roku dziennikarze niezależnego rosyjskiego portalu Mediazona uzyskali dostęp do należącej do MSW bazy osób poszukiwanych. Wynika z niej, że rosyjskie organy ścigania „poszukują” wielu europejskich polityków, a także ukraińskich polityków, urzędników, funkcjonariuszy.
14:20. Orban: zawieszenie broni mogłoby przyspieszyć negocjacje pokojowe
Zawieszenie broni w wojnie Ukrainy z Rosją mogłoby przyspieszyć tempo negocjacji pokojowych – oświadczył premier Węgier Viktor Orban, który spotkał się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Pokój jest ważną kwestią. Wojna, w której teraz żyjecie, bardzo intensywnie wpływa również na bezpieczeństwo Europy. Bardzo cenimy wszystkie inicjatywy pana Zełenskiego na rzecz pokoju. Powiedziałem panu Zełenskiemu, że te inicjatywy wymagają dużo czasu. I to właśnie przez zasady międzynarodowej dyplomacji są one bardzo skomplikowane
— powiedział szef węgierskiego rządu podczas konferencji prasowej z przywódcą Ukrainy.
Poprosiłem pana Zełenskiego, aby zastanowił się, czy nie można tego zrobić inaczej: najpierw zawieszenie broni, a potem negocjacje pokojowe, ponieważ zawieszenie broni może zapewnić przyspieszenie tempa tych negocjacji
— ocenił Orban.
13:36. Zełenski do Orbana: nasz dialog podstawą dokumentu, który ureguluje stosunki
Nasz dialog może stać się podstawą dokumentu, który ureguluje stosunki między Kijowem i Budapesztem – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowach w Kijowie z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem.
Ogólnie rzecz biorąc, treść naszego dialogu we wszystkich kwestiach może stać się podstawą przyszłego dwustronnego dokumentu między naszymi państwami, dokumentu, który będzie regulował wszystkie nasze relacje, który może opierać się na lustrzanym podejściu do dwustronnych stosunków między Ukrainą a Węgrami i który pozwoli naszym narodom cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z jedności w Europie
— powiedział Zełenski. Prezydent poinformował, że omówił z Orbanem sprawy związane z handlem, współpracą transgraniczną, infrastrukturą i energetyką.
Rozmawialiśmy o wszystkim, co dotyczy życia naszych ludzi, zarówno na Ukrainie, jak i na Węgrzech, w szczególności rozmawialiśmy o otwarciu ukraińskiej szkoły na Węgrzech. Pierwszej takiej szkoły
— podkreślił Zełenski.
Dodał, że premier Węgier zapewnił go o swoim wsparciu dla tego projektu. „Dziękuję bardzo, Viktorze” - powiedział ukraiński prezydent.
13:00. Orban w Kijowie: chcemy podpisać z Ukrainą szerokie porozumienie o współpracy
Węgry chcą podpisać z Ukrainą szerokie porozumienie o współpracy – oświadczył po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, składający wizytę w Kijowie węgierski premier Viktor Orban.
Chcemy ułożyć stosunki między naszymi krajami, chcemy podpisać globalną umowę o współpracy z Ukrainą, podobną do umów, które mamy z innymi sąsiadami Węgier
— powiedział Orban. Szef węgierskiego rządu zadeklarował, że jego kraj gotów jest wspierać modernizację ukraińskiej gospodarki i zamierza pomagać Ukrainie podczas swojej prezydencji w Radzie UE.
Życzę Ukrainie wszystkiego najlepszego, a podczas węgierskiej prezydencji pomożemy wam w każdy możliwy sposób
— podkreślił Orban, cytowany przez portal Europejska Prawda.
12:48. Ponad 3 tys. skazanych przystąpiło do służby wojskowej na Ukrainie
Ponad 3 tysiące skazanych zwolnionych warunkowo z więzień przystąpiło do służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy i znajduje się już w jednostkach wojskowych – poinformowała agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na Biuro Prokuratora Generalnego.
Do 27 czerwca 2024 r. sądy rozpatrzyły 3424 wnioski odpowiedniej kategorii; 3171 osób przybyło do jednostek wojskowych
— przekazała prokuratura. Ogółem o zwolnienie warunkowe w celu podjęcia służby wojskowej wystąpiły 3822 osoby – wyjaśniła.
Ukraiński parlament zatwierdził ustawę w sprawie mobilizacji więźniów 8 maja. 17 maja dokument podpisał prezydent Wołodymyr Zełenski. Ustawa zezwala na uwolnienie niektórych kategorii więźniów, by mogli podjąć służbę wojskową na zasadzie kontraktu podczas mobilizacji i stanu wojennego.
Media wyjaśniały wówczas, że prawo zwolnienia z odbywania wyroku, by wstąpić do armii, nie będzie przysługiwało osobom karanym za umyślne zabójstwa, pedofilię i korupcję oraz skazanym za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu państwa. Nie dotyczy również skazanych, którzy przed wyrokami pełnili wysokie stanowiska państwowe, m.in. ministrów i deputowanych, oraz osób skazanych za produkcję, rozpowszechnianie albo posiadanie narkotyków.
12:03. Rosja naciska na imigrantów, by zaciągali się do wojska
Rosja intensyfikuje działania na rzecz skłonienia lub zmuszenia przebywających w tym kraju imigrantów do zaciągnięcia się do wojska i walki w wojnie na Ukrainie – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano wypowiedź szefa rosyjskiego Komitetu Śledczego Aleksandra Bastrykina, który 27 czerwca podczas Petersburskiego Międzynarodowego Forum Prawnego powiedział, że rosyjskie władze zidentyfikowały ok. 30 tys. imigrantów, którzy niedawno otrzymali obywatelstwo, ale nie zostali zarejestrowani do służby wojskowej. Bastrykin pochwalił się, że ok. 10 tys. z nich już wysłano do strefy działań na Ukrainie, i przekonywał, że będą oni kopać okopy oraz wykonywać inne zadania na tyłach frontu.
Jak dodał brytyjski resort obrony, niezależne rosyjskie media informowały niedawno, że rosyjskie organy ścigania prowadzą kampanię prawnego nękania wymierzoną w imigrantów, szczególnie z Azji Centralnej, która ma skłonić ich do zaciągnięcia się do rosyjskich sił zbrojnych w zamian za obywatelstwo lub uniknięcie aresztowania pod wymyślonymi zarzutami.
Jest to prawdopodobnie kolejny sposób wsparcia rekrutacji do wojska, mający ograniczyć wpływ na te części rosyjskiej populacji, które mają większe polityczne oddziaływanie
— oceniono.
11:34. Zatrzymanie w Czelabinsku
Rosyjska FSB twierdzi, że zatrzymała „zwolennika ukraińskich nacjonalistów” w Czelabińsku. Według służb miał on zamieszczać w publicznym dostępie materiały wzywające do „akcji przeciwko bezpieczeństwu Rosji”
— napisał Biełsat.
11:21. Zełenski pogratulował Rutte
Rozmawiałem telefonicznie z moim przyjacielem Markiem Rutte. Szczerze podziękowałem mu za wszystko, co on, jego rząd i naród holenderski zrobili dla Ukrainy – za wszelkie terminowe i szerokie wsparcie obronne, humanitarne i polityczne. Będziemy w dalszym ciągu pozostawać w kontakcie, gdy obejmie on swoją nową rolę Sekretarza Generalnego NATO. Pogratulowałem Markowi nominacji i rozmawialiśmy o przyszłej współpracy Ukrainy z Sojuszem
— przekazał w sieci prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
09:24. Orban będzie rozmawiał z Zełenskim w Kijowie!
Premier Viktor Orban przybył dziś rano do Kijowa, by omówić pokój w Europie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy będą dotyczyć możliwości osiągnięcia pokoju, a także bieżących kwestii w dwustronnych stosunkach węgiersko-ukraińskich
— powiadomił na platformie X rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs.
09:22. Straty bojowe rosyjskiej armii
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii:
08:31. Premier Węgier Viktor Orban przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa!
Premier Węgier Viktor Orban przybył we wtorek rano z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa; spotka się z tutaj prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim dzień po objęciu przez Węgry rotacyjnej prezydencji w Radzie UE.
Jest to pierwsza wizyta Orbana na Ukrainie od inwazji Rosji na ten kraj, którą Moskwa rozpoczęła w lutym 2022 r.
07:55. W Kijowie zmarł postrzelony w zamachu kazachski opozycjonista
W Kijowie zmarł kazachski dziennikarz opozycyjny Ajdos Sadykow, postrzelony w zamachu 18 czerwca w centrum stolicy Ukrainy – poinformowała jego małżonka Natalia, która oświadczyła, że za jego śmierć odpowiada prezydent Kazachstanu, Kasym-Żomart Tokajew.
Ajdos Sadykow odszedł od nas dzisiaj o godz. 3 czasu kijowskiego (godz. 2 w Polsce). Mój ukochany mąż, ojciec trójki naszych dzieci, wielki syn narodu kazachskiego. Ajdos oddał życie za Kazachstan i zginął męczeńską śmiercią z rąk zabójców. Przez trzynaście dni Ajdos walczył o życie na oddziale intensywnej terapii, ale nie zdarzył się cud. Jego śmierć ciąży na sumieniu Tokajewa
— napisała Natalia Sadykowa na Facebooku.
Sadykow, autor popularnego w Kazachstanie opozycyjnego kanału na platformie YouTube „Base”, został postrzelony w głowę podczas jazdy samochodem. Po operacji trafił na oddział intensywnej terapii. Podczas zamachu w samochodzie znajdowała się żona dziennikarza, która nie doznała obrażeń.
22 czerwca Prokuratura Generalna Kazachstanu poinformowała o zatrzymaniu jednego ze sprawców zamachu, który miał się sam zgłosić do organów ścigania w swoim kraju. Prokuratura powiadomiła wówczas, że trwają poszukiwania drugiego uczestnika zamachu w Kijowie.
Według opozycyjnego portalu Vlast.kz dwaj zamachowcy, obywatele Kazachstanu A. Żakanbajew i M. Karatajew, przybyli na Ukrainę 2 czerwca i od razu zaczęli śledzić Sadykowa. Opuścili kraj w dniu próby zabójstwa dziennikarza, udając się do Mołdawii. Zostali wpisani na międzynarodową listę osób poszukiwanych. Według mediów w Kazachstanie Astana nie chce wydać zatrzymanego zamachowca Ukrainie.
05:28. Holandia niebawem rozpocznie dostawy F-16 na Ukrainę
Holandia wkrótce dostarczy Ukrainie pierwsze z 24 obiecanych myśliwców F-16 - poinformowała w poniedziałek holenderska minister obrony Kajsa Ollongren.
Niezbędne pozwolenia na dostawę samolotów na Ukrainę zostały wydane
— oznajmiła szefowa resortu obrony w piśmie do parlamentu przed planowaną na wtorek zmianą rządu po wielu miesiącach tworzenia koalicji po zeszłorocznych wyborach.
Odmówiła jednak, ze względów bezpieczeństwa, podania, ile samolotów będzie objętych pierwszą dostawą i kiedy dokładnie dotrą one na Ukrainę.
00:14. „The Economist”: Ukraina ma miesiąc na uniknięcie bankructwa
Ukraina ma miesiąc na uniknięcie bankructwa – pisze w najnowszym numerze brytyjski tygodnik „The Economist”, wyjaśniając, że przez ostatnie dwa lata wierzyciele zgodzili się na zawieszenie przez nią spłaty zadłużenia, ale moratorium od prywatnych zagranicznych posiadaczy obligacji wygasa 1 sierpnia.
Zauważa, że to zawieszenie - zarówno ze strony rządów, jak i prywatnych pożyczkodawców - jest rocznie warte 15 proc. ukraińskiego PKB, a gdyby płatności były wymagane, byłyby drugim co do wielkości wydatkiem państwa, po obronie.
„The Economist” pisze, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce, by ukraiński minister finansów Serhij Marczenko wynegocjował umorzenie części długu, ale zawarcie porozumienia w tak krótkim czasie wydaje się mało prawdopodobne. W czerwcu zaproponował on wierzycielom układ, który zmniejszałby obecną wartość długów o 60 proc., jednak ci odpowiedzieli, że uważają 22 proc. za bardziej rozsądne.
Tygodnik ocenia, że jeśli Ukraina nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, będzie to świadczyć o niepokojącym braku wiary inwestorów prywatnych w zaangażowanie Zachodu, a dłuższej perspektywie może to oznaczać katastrofę dla odbudowy kraju.
00:01. Zełenski: Lipiec może wzmocnić naszą obronność, szczególnie na niebie
Lipiec może przynieść wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy, szczególnie na niebie, a nadchodzące miesiące – postępy w integracji Kijowa z UE – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.
Ten miesiąc może przynieść Ukrainie jeszcze więcej siły, w szczególności w zakresie ochrony nieba i zapewnienia realnego bezpieczeństwa naszemu krajowi
— powiedział szef państwa w nagraniu wideo.
Oczekuje się, że latem Ukraina otrzyma pierwsze myśliwce F-16, które mają przekazać jej Dania, Norwegia, Holandia i Belgia. Zadeklarowały one, że dostarczą 60 takich maszyn.
Zełenski poinformował, że rozmawiał o dostawach broni ze składającą wizytę w Kijowie delegacją amerykańskiego Kongresu.
Broń dalekiego zasięgu, myśliwce o wystarczającej jakości i ilości dla Ukrainy, więcej systemów obrony powietrznej - to jest to, co wpływa na cały przebieg tej wojny i powinno leżeć w naszym interesie - we wspólnym interesie wszystkich narodów, które cenią życie i chcą pokojowego świata. I tak będzie. A to wymaga amerykańskiego przywództwa
— podkreślił.
red/wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/697466-relacja-860-dzien-wojny-orban-spotkal-sie-z-zelenskim