Trwa 859. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 1 lipca 2024 r.
22:00. Wysokie wyroki i grzywny w zaocznym procesie „analityków Cichanouskiej”
Wyroki do 11,5 roku więzienia oraz ogromne grzywny w wysokości do 1,6 mln rubli (1,9 mln zł) ogłosił sąd obwodowy w Mińsku na 20 doradców Swiatłany Cichanouskiej. Był to największy, jeśli chodzi o liczbę podsądnych, zaoczny proces polityczny na Białorusi.
Sąd wymierzył „analitykom Cichanouskiej” kary więzienia od 10 do 11,5 roku więzienia - powiadomił portal Zerkalo.io, powołując się na komunikat prokuratury generalnej. Wyrok nie jest prawomocny.
Proces analityków i doradców, związanych z liderką białoruskiej opozycji demokratycznej, rozpoczął się pod koniec maja. Białoruskie władze na potrzeby śledztwa połączyły 20 osób w jedną grupę i nazywały ją formacją ekstremistyczną. Zarzuciły oskarżonym zmowę w celu przejęcia władzy, współudział w publicznych wezwaniach mających na celu zaszkodzenie bezpieczeństwu kraju oraz współudział w działaniach skierowanych na wzniecanie nienawiści.
Na liście znaleźli się niezależni analitycy i politolodzy, m.in. Ryhor Astapenia, socjolog Filip Bikanau, doradca Cichanouskiej Alaksandr Dobrowolski, politolog Paweł Usau, rzeczniczka Hanna Krasulina, politolog Andrej Kazakiewicz
21:30. Nagrania i zdjęcia z ataków na Krym
W sieci ukazują się nowe nagrania i zdjęcia z ataków na Krym - relacjonuje Biełsat.
19:08. Czeska minister obrony: jesteśmy gotowi kontynuować inicjatywę zakupu amunicji dla Ukrainy
Czeska minister obrony Jana Czernochova zadeklarowała, że Czechy są gotowe kontynuować inicjatywę zakupu amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Warunkiem jest otrzymanie wystarczającego wsparcia finansowego.
Czernochova poprosiła innych czołowych polityków ze swego kraju, aby wspomnieli o tym podczas spotkań z partnerami zagranicznymi. W poniedziałek po spotkaniu prezydenta, premiera, szefów obu izb parlamentu oraz ministrów spraw zagranicznych i obrony poświęconemu zbliżającemu się szczytowi Sojuszu Północnoatlantyckiego Czernochova zapowiedziała, że jej kraj wywiąże się do końca roku z zobowiązania dostarczenia dla Ukrainy 500 tys. sztuk pocisków.
O czeskiej inicjatywie ministra chce rozmawiać podczas bilateralnych spotkań, do których ma dojść przy okazji szczytu NATO w Waszyngtonie.
18:10. Dwupartyjna delegacja USA przybyła do Kijowa
Do Kijowa przybyli przewodniczący komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów Mike Turner i ponadpartyjna delegacja przedstawicieli Kongresu USA.
„Witamy ponownie w Kijowie, przewodniczącego komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów Mike’a Turnera oraz dwupartyjną delegację Betty McCollum, Tony’ego Gonzalesa i Johna Joyce’a, aby omówić, w jaki sposób pomoc USA wspiera Ukrainę w walce z brutalną inwazją Rosji” – napisała ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink
18:00. Baerbock: Putin dąży do totalitaryzmu
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że Putin „jest na drodze do totalitaryzmu” i że „Rosja Putina” pozostanie „największym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa w Europie” w dającej się przewidzieć przyszłości.
17:45. Przywrócono ruch towarowy na granicy z Polską
„W związku z rozstrzygnięciem przez stronę polską kwestii przekraczania granicy samochodami ciężarowymi z rejestracją ukraińską, przejazd pojazdów towarowych przez punkty kontrolne na granicy z Rzeczpospolitą Polską, znajdujące się na obszarze działania Lwowskiego Urzędu Celnego, został przywrócony” – napisano w komunikacie.
Przejazd ciężarówek został wstrzymany od północy 1 lipca.
17:00. Rosyjska armia przejęła system naprowadzania amerykańskich rakiet ATACMS
Rosyjska armia weszła w posiadanie nienaruszonego systemu naprowadzania używanych przez wojsko ukraińskie amerykańskich rakiet ATACMS - podała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media. Urządzenie to zostało rzekomo wymontowane z jednego z takich pocisków, zestrzelonego przez Rosjan.
Jak pisze Reuters, na nagraniu wideo, opublikowanym przez rosyjską propagandową agencję RIA, widać niezidentyfikowanego eksperta ds. broni, z twarzą zakrytą kominiarką, sprawdzającego, jak twierdzi, system naprowadzania, wyjęty z rakiety ATACMS, prawdopodobnie zestrzelonej przez siły rosyjskie. Reuters zaznacza, że nie był w stanie zweryfikować pochodzenia tego filmu.
16:15. Zginął brytyjski lekarz-wolontariusz
Urodzony w Republice Południowej Afryki Peter Fouche w 2022 roku udał się na Ukrainę, gdzie pomagał w budowie szpitala polowego, a następnie służył w Siłach Obrony Terytorialnej i Siłach Zbrojnych Ukrainy.
Był współzałożycielem Project Konstantin, ukraińskiej organizacji charytatywnej wspierającej wojska na pierwszej linii frontu. Organizacja potwierdziła jego śmierć w poście w mediach społecznościowych.
Fouche uratował życie ponad 200 rannych ukraińskich żołnierzy i pomagał mieszkańcom mieszkańcom nękanych wojną miast.
16:00. Rosjanie rozstawili system rakietowy tuż przy plaży w Sewastopolu
Rosyjskie wojska na okupowanym Krymie rozstawiły przeciwlotniczy system rakietowego tuż przy plaży w Sewastopolu, po raz kolejny stwarzając zagrożenie dla ludności cywilnej – poinformował działający na półwyspie ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.
„Tym razem raszyści (Rosjanie) wybrali kolejne +idealne+ miejsce do umieszczenia swojego przeciwlotniczego systemu rakietowego. Znalazł się on tuż nad plażą, po raz kolejny zagrażając miejscowej ludności” – powiadomił Atesz na Telegramie, gdzie umieścił zdjęcia zestawu.
15:45. Alarm rakietowy
Alarm jest następstwem poderwania ciężkiego myśliwca MiG-31K z lotniska w Rosji. Myśliwce MiG-31K mogą przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.
15:15. Rosjanie nadal tracą na Ukrainie rzadki sprzęt
Kilka dni temu zniszczono na froncie ukraińskim bardzo wyjątkowy sowiecki pojazd opancerzony Ładoga, powstały pod koniec lat 70. XX wieku. Forbes napisał, że wyprodukowano tylko 4 lub 5 takich egzemplarzy
17:00. ONZ upomina Rosję
Rosja została wezwana do zaprzestanie ingerencji w europejskie systemy satelitarne, gdyż kontrola ruchu lotniczego została uznana za zagrożoną.
W zeszłym tygodniu organ ONZ – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) – rozpatrzył serię skarg złożonych przez Ukrainę i cztery kraje Unii Europejskiej – Francję, Holandię, Szwecję i Luksemburg. Państwa te twierdziły, że sygnały GPS zostały zakłócone, kontrola ruchu lotniczego została naruszona, a kanały telewizyjne dla dzieci zostały przerwane, aby pokazywać brutalne obrazy wojny na Ukrainie.
ITU z siedzibą w Genewie „wyraził poważne zaniepokojenie wykorzystywaniem sygnałów do celowego powodowania szkodliwych zakłóceń”. Dodał, że zakłócenia we francuskich i szwedzkich sieciach satelitarnych „wydawały się pochodzić ze stacji naziemnych zlokalizowanych na obszarach Moskwy, Kaliningradu i Pawłowki”.
15:05. Odessa otwiera plaże
Administracja obwodu odeskiego poinformowała, że w Odessie otwarte zostały kolejne cztery plaże. Wcześniej wiele plaż zamknięto z uwagi na zagrożenie ze strony min, dryfujących w morzu.
14:45. Rozminowywanie Morza Czarnego
Turcja, Rumunia i Bułgaria rozpoczęły wspólne rozminowywanie Morza Czarnego, aby pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża - informuje agencja Bloomberg.
14:25. Alarm rakietowy w obwodzie charkowskim
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że obwód charkowski może być celem ataku rakietowego.
14:15. Rosjanie ostrzelali przedmieścia Chersonia
W czasie ostrzału Antoniwki ranna została 97-letnia kobieta.
12:40. Atak rakietowy
Kilkadziesiąt mieszkań odczuło skutki ataku rakietowego na rejon obołoński w Kijowie. Cztery mieszkania zostały poważnie zniszczone, a ok. 30 zostało uszkodzonych w czasie ataku rakietowego na Kijów, gdy szczątki zestrzelonej rakiety spadły na blok mieszkalny.
12:15. Kilka rejonów w obwodzie biełgorodzkim i Biełgorod pozbawione dostaw prądu i wody
Powodem braku dostaw prądu i wody w obwodzie biełgorodzkim jest „zewnętrzny wpływ na obiekt infrastruktury energetycznej” - podaje lokalna spółka energetyczna.
12:00. Zełenski pogratulował Węgrom objęcie przewodnictwa w UE
Zełenski zapewnił jednocześnie, że Ukraina, zmierzając do członkostwa w Unii Europejskiej, „jest gotowa pomóc w wysiłkach” zmierzających do „promowania wspólnych europejskich wartości, celów i interesów”.
11:50. Putin liczy na dalsze „pełzające postępy” Rosji w Ukrainie
Teoria zwycięstwa Władimira Putina zakładająca, że Rosja będzie w stanie dokonywać w nieskończoność „pełzających postępów” na froncie w Ukrainie, zachęci go do przeciągania wojny - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), dodając, że Zachód musi się spieszyć ze wsparciem dla Ukrainy.
Jak podkreślili analitycy, celem Putina jest całkowite zniszczenie ukraińskiej państwowości i tożsamości, a służyć ma temu dążenie do podboju terytorialnego Ukrainy.
Ukrainie niezbędne jest wsparcie potrzebne do prowadzenia operacji kontrofensywnych, które przekreśliłyby putinowską „teorię zwycięstwa” i zapobiegły przedłużaniu wojny bardziej, niż jest to niezbędne do zapewnienia pokoju na warunkach do przyjęcia dla Ukrainy. Unieważniłyby one również założenia Putina dotyczące zakresu potencjalnych siłowych osiągnięć Rosji - ocenił amerykański think tank.
11:20. Zatrzymano prowokatorów planujących wywołać zamieszki w Kijowie
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu prowokatorów, którzy zamierzali wywołać zamieszki w Kijowie po piątkowych obchodach święta konstytucji. Grupą kierował współzałożyciel organizacji pozarządowej znanej z antyukraińskich działań od 2015 roku - dodano.
„Pod pozorem zorganizowania +wiecu+ sprawcy planowali ogłosić +odsunięcie od władzy+ obecnego wojskowego i politycznego kierownictwa Ukrainy. Następnie mieli nadzieję zająć budynek Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy i zablokować jej prace” - czytamy w komunikacie na Telegramie.
10:15. Rosja ostrzelała nad ranem obwód doniecki: dwie osoby zabite, osiem rannych
Co najmniej dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych w przeprowadzonym nad ranem rosyjskim ostrzale miejscowości Ukraińsk w obwodzie donieckim Ukrainy - poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.
„Co najmniej dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych w porannym ostrzale miasta Ukraińsk. Wczesnym rankiem Rosjanie ostrzelali miasto, używając BM-27 Uragan (radziecki system artylerii rakietowej - PAP), trafili w dzielnicę mieszkalną” - czytamy w komunikacie na Telegramie. Jak dodał, ofiary śmiertelne to kobiety w wieku 65 i 70 lat.
09:36. Rosja próbuje nowych sposobów ataku na Kijów!
Agresor próbuje nowej taktyki – szuka odpowiedniego czasu, metod i środków, aby uderzyć w Kijów
— powiedział gen. Serhij Popko, szef kijowskiej administracji wojskowej i były dowódca ukraińskich sił lądowych.
09:28. Tak wyglądają domy po rosyjskim ataku!
W sieci ukazały się zdjęcia domów w Dnieprze po rosyjskim ataku. Rannych zostało 7 osób, w tym 15-letnie dziecko
07:30. Straty bojowe rosyjskiej armii
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę nt. strat bojowych rosyjskiej armii:
06:51. Ukraińska armia zaatakowała przy użyciu dronów przygraniczne regiony Rosji
Ukraina zaatakowała minionej doby rosyjskie cele wojskowe w przygranicznych obwodach briańskim i kurskim za pomocą co najmniej 25 dronów - poinformowała w nocy agencja Reutera. Według władz dwóch regionów położonych na południowym zachodzie Rosji, wszystkie ukraińskie drony zostały zniszczone przez jednostki obrony przeciwlotniczej.
Gubernator obwodu briańskiego Aleksandr Bogomaz poinformował na komunikatorze Telegram, że rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły 18 dronów, które atakowały kilkoma falami. Aleksiej Smirnow, gubernator obwodu kurskiego, który również graniczy z Ukrainą, poinformował o zniszczeniu siedmiu ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych. W wyniku ataków nikt z ludzi nie ucierpiał, nie odnotowano też szkód materialnych.
Agencja Reutera podkreśla, że nie mogła zweryfikować tych doniesień w niezależnych źródłach. Jednocześnie przypomina deklaracje strony ukraińskiej, że ataki na rosyjską infrastrukturę wojskową, transportową i energetyczną w przygranicznych regionach są odpowiedzią na ataki armii rosyjskiej na obiekty infrastruktury krytycznej na terytorium Ukrainy od początku inwazji w 2022 roku.
06:02. Weszła w życie nowela ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
W poniedziałek weszła w życie nowela ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która przedłuża do 30 września 2025 r. legalność pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce. Ponadto wiąże wypłaty świadczenia wychowawczego i z programu Dobry Start z obowiązkiem szkolnym.
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 11 czerwca br. Przedłuża ona do 30 września 2025 r. okres obowiązywania tymczasowej ochrony dla obywateli Ukrainy, który zgodnie z wcześniejszymi zapisami miał zakończyć się 30 czerwca 2024 r.
Przedłużenie do 30 września 2025 r. obowiązywania tymczasowej ochrony jest związane również z przedłużeniem dostępu do świadczeń zdrowotnych, świadczeń rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS i możliwości pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania.
Nowela uzależnia przyznanie i wypłaty świadczenia wychowawczego oraz świadczenia Dobry Start od tego, czy dziecko realizuje odpowiednio obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny albo obowiązek nauki w przedszkolu lub w szkole należącej do polskiego systemu edukacji.
03:00. Szef sztabu generalnego Białorusi grozi użyciem taktycznej broni nuklearnej
The Kyiv Independent podaje, że szef sztabu generalnego Białorusi oświadczył, iż Mińsk jest gotowy użyć taktycznej broni nuklearnej, którą Rosja rozmieściła na jej terytorium w 2023 roku, jeżeli jej „suwerenność zostanie zagrożona”.
01:15. Wybuch w Dnieprze
Jak podają media, w Dnieprze rozległ się wybuch. Byłby to kolejny atak na to miasto w przeciągu ostatnich dni.
Po ataku rakietowym przeprowadzonym w piątek wieczorem przez wojska rosyjskie na miasto Dniepr na wschodzie Ukrainy znaleziono pod gruzami bloku mieszkalnego zwłoki mężczyzny, dwie kobiety są zaginione - poinformowała w sobotę służba prasowa ukraińskiego MSW. Ponad 10 osób zostało rannych.
00:16. Zełenski: Ataki na rosyjskie tereny przygraniczne pomogły chronić życie
Im szybciej świat pomoże nam uporać się z rosyjskimi samolotami bojowymi wystrzelającymi pociski, tym szybciej będziemy mogli uderzyć – słusznie uderzyć – w rosyjską infrastrukturę wojskową, lotniska wojskowe, tym bliżej będziemy pokoju. Prawdziwego pokoju
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Świat ma dość mocy, by zmusić Rosję do pokoju. A w szczególności, broniąc obwodu charkowskiego przed rosyjską ofensywą, udowodniliśmy, że determinacja naszych partnerów naprawdę pomaga. Ataki na rosyjskie tereny przygraniczne pomogły chronić życie. Tak samo będą podejmowane kolejne decyzje – odważne decyzje, które trzeba podjąć, których potrzebujemy i które omawiamy z naszymi partnerami. W najbliższych tygodniach będziemy kontynuować naszą komunikację, aby osiągnąć niezbędne decyzje.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/697342-relacja-859-dzien-wojnyprzejmujace-przeslanie-zelenskiego