Trwa 857. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 29 czerwca 2024 r.
21:58. Ukraiński MiG-29 w akcji
Ukraiński MiG-29 w akcji. Bomby AASM 250 dobrze spełniają swoją rolę
— napisano w opisie do nagrania udostępnionego przez ukraiński resort obrony.
20:07. W Wilnianśku w obwodzie zaporoskim w wyniku ostrzału zginęło 7 osób
Rosyjscy żołnierze w sobotę zaatakowali miasto Wilnianśk w obwodzie zaporoskim; zginęło siedem osób, 11 zostało rannych - poinformował szef administracji wojskowej obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow na Telegramie.
Siedem osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w obwodzie zaporoskim. Składam kondolencje wszystkim, którzy stracili swoich bliskich. Na chwilę obecną wiemy o jedenastu rannych, w tym trojgu dzieci
— napisano w komunikacie.
Fedorow zaznaczył, że wszystkie służby są na miejscu i będą pomagać w miarę możliwości. Dodał też, że liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.
Nasze miasta i społeczności codziennie cierpią z powodu takich rosyjskich ataków. Istnieją jednak sposoby, aby temu zaradzić: zniszczyć terrorystów tam, gdzie się znajdują, zniszczyć rosyjskie wyrzutnie rakiet, uderzyć z prawdziwym potencjałem dalekiego zasięgu i zwiększyć liczbę nowoczesnych systemów obrony powietrznej na Ukrainie
— podkreślił szef administracji wojskowej.
19:00. Rosyjski Nornikiel zamierza budować tarcze antydronowe
„Największy producent metali nieżelaznych w Rosji - Nornikiel - zamierza budować tarcze antydronowe, które mają chronić instalacje przemysłowe przed ukraińskimi dronami” - relacjonuje Biełsat. Jak czytamy, wszystkie “kopuły” mają zostać zlokalizowane w Monczegorsku, gdzie się znajdują zbiorniki paliwa. Miasto leży aż 1700 kilometrów od linii frontu na Ukrainie.
18:45. PT-91 Twardy na Ukrainie
Ukraiński resort obrony opublikował zdjęcie polskiego czołgu PT-91 Twardy, obsługiwanego przez 117. Brygadę Zmechanizowaną.
16:30. Watykan pomógł uwolnić dwóch ukraińskich księży z niewoli
Dwóch ukraińskich księży zostało uwolnionych z rosyjskiej niewoli w ostatniej wymianie jeńców, która odbyła się w piątek. Stało się to dzięki mediacji Watykanu - donosi w sobotę RBK-Ukraina powołując się na wystąpienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na Narodowym Śniadaniu Modlitewnym.
W tych dniach udało nam się wykonać zadanie, które wielu osobom wydawało się prawie niemożliwe. Odzyskaliśmy 90 naszych żołnierzy i 10 cywilów z rosyjskiej niewoli. Wśród nich są chrześcijańscy księża Bohdan Heleta i Iwan Lewycki. Są teraz z nami. Chciałbym im wszystkim pogratulować
— powiedział prezydent Zełenski.
Zauważył, że dwaj kapłani służyli w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim. 16 listopada 2022 r. okupanci pojmali ich i od tego czasu przetrzymywali w niewoli.
14:29. Nowe sankcje na Białoruś, Mińsk wzmacnia granicę z Ukrainą
Rada UE przyjęła w sobotę nowe sankcje wymierzone w gospodarkę Białorusi, w tym w handel, usługi i transport. Powodem jest zaangażowanie reżimu Alaksandra Łukaszenki w rosyjską inwazję na Ukrainę.
Pakiet nowych sankcji uderza w różne sektory białoruskiej gospodarki oraz wprowadza zapisy, które mają zapobiegać obchodzeniu obostrzeń nałożonych wcześniej przez UE na Rosję. Chodzi o objęcie Białorusi takimi samymi restrykcjami, jakie są już stosowane wobec Rosji, tym bardziej, że ich brak był wykorzystywany przez Kreml do obchodzenia unijnych sankcji.
Nowe sankcje przewidują m.in. zakaz eksportu na Białoruś wszystkich technologii tzw. podwójnego zastosowania (podobne zapisy znalazły się w 14 pakietach sankcyjnych nałożonych na Rosję) oraz wprowadzają dalsze ograniczenia eksportu towarów, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia białoruskich zdolności przemysłowych. Jeśli chodzi o import, zakazuje się m.in. przywozu komponentów nawigacji morskiej, a także diamentów, złota, węgla i ropy naftowej. Ten ostatni środek zostanie uzupełniony nowym zakazem eksportu towarów i technologii odpowiednich do wykorzystania w rafinacji ropy naftowej i skraplaniu gazu ziemnego.
Z kolei Białoruś ogłosiła, że jej granica z Ukrainą została wzmocniona dodatkowymi siłami obrony powietrznej dla ochrony „obiektów infrastruktury krytycznej” w związku ze zwiększoną aktywnością ukraińskich dronów w regionie - podał w sobotę Reuters.
Dowódca białoruskich sił obrony powietrznej płk Andrej Siewiarynczyk, cytowany przez agencję Reutera, oświadczył, że sytuacja w przestrzeni powietrznej nad granicą pozostaje „napięta”.
Jesteśmy gotowi, by zdecydowanie wykorzystać wszystkie dostępne siły i środki dla ochrony naszego terytorium i ludności Republiki Białorusi przed możliwymi prowokacjami w przestrzeni powietrznej
— zapowiedział w oświadczeniu opublikowanym przez białoruski resort obrony.
13:11. BBC: Słabnie potencjał ofensywny rosyjskiej armii
Rosyjskie wojska szukają słabego punktu ukraińskiej obrony, a głównymi celami ich letniej ofensywy mogą być miasta Toreck i Pokrowsk w obwodzie donieckim - pisze ukraińska redakcja BBC. Według ekspertów potencjał ofensywny armii Rosji słabnie.
W minionych tygodniach rosyjskiej armii nie udało się osiągnąć przełomu, ale siły Kremla zdołały otworzyć nowy front w pobliżu Torecka i kontynuują powolną ofensywę na kilku odcinkach, próbując znaleźć lukę w ukraińskiej obronie na wschodzie - czytamy w analizie.
Eksperci wojskowi twierdzą, że utrzymanie tempa ataku będzie wymagało od Rosji sięgnięcia po rezerwy. Zwracają też uwagę na oznaki utraty po stronie rosyjskiej siły ogniowej.
Analityk Agił Rustamzade uważa, że dzięki dostawom amunicji artyleryjskiej zmienił się stosunek ogniowy z poziomu 1 do 5 (gdy na jeden ukraiński wystrzał Rosja odpowiadała pięcioma) do 1 do 3.
Sytuacja na froncie zaczyna zmieniać się w kierunku przewagi Ukrainy, jeśli chodzi o siłę ogniową. Ale znów w zależności od dynamiki zaopatrzenia ukraińskiej armii ten proces może trwać tydzień, miesiąc. Ale już widać, że spada tempo natarcia rosyjskiej armii
— ocenił.
12:18. Zimą na Ukrainie może nie być prądu przez 12 godzin na dobę
Przerwy w dostawie prądu na Ukrainie w najbliższą zimę mogą trwać 12 godzin na dobę - poinformował dyrektor generalny największej firmy energetycznej Yasno Serhij Kowalenko w wywiadzie dla portalu Delo.ua. Jego zdaniem deficyt energii może wynieść 35 proc.
Kowalenko zaznaczył, że jest to prognoza wstępna a pełne plany na okres zimowy powinny zostać opracowane pod koniec sierpnia. W tym celu najpierw przeprowadzone zostaną szacunki dotyczące zużycia, produkcji i importu energii.
Jak wyjaśnił szef Yasno, niektóre z bloków ukraińskich elektrowni jądrowych są obecnie remontowane, ale na jesieni zaczną działać, co oznacza, że produkcja energii elektrycznej będzie większa. Remonty trwają również w elektrowniach wodnych i cieplnych.
Kowalenko zauważył, że generacja wzrośnie do jesieni, chociaż trwające rosyjskie ostrzały obiektów energetycznych mogą wpłynąć na te plany. Jednocześnie - jak zaznaczył - zużycie energii elektrycznej jest w Ukrainie największe zimą.
08:45. Rosyjskie władze: w ataku ukraińskiego drona zginęło pięć osób
W obwodzie kurskim na zachodzie Rosji w ataku ukraińskiego drona zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci - podała w sobotę agencja Reutera, powołując się na Aleksieja Smirnowa, p.o. gubernatora tego regionu graniczącego z Ukrainą.
Według przedstawiciela rosyjskich władz dron uderzył w nocy z piątku na sobotę w dom we wsi Gorodiszcze. W ataku zginęło pięć osób, a dwie zostały ranne.
Ukraińska strona nie skomentowała jeszcze tych doniesień.
Rosyjski resort obrony powiadomił o strąceniu tej nocy sześciu dronów nad trzema obwodami i anektowanym Krymem.
08:32. Cztery osoby zginęły w obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskiego ostrzału
W obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęły cztery osoby, a 12 zostało rannych; uderzono w dzielnice mieszkalne - przekazały w sobotę rano władze obwodowe.
Z powodu rosyjskiej agresji zginęły cztery osoby
— powiadomił na Telegramie szef władz regionu Ołeksandr Prokudin
Poinformował również o stratach materialnych w rezultacie wrogiego ostrzału: „Rosyjskie wojsko uderzyło w dzielnice mieszkalne (…), uszkodzono wieżowce i 22 domy prywatne. Odnotowano trafienia w sklepy i gazociąg. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały prywatne samochody, a także pojazd służbowy ratowników”.
Dwoje mieszkańców zostało rannych w porannym ataku w wiosce Naddniprianske. U 57-letniej kobiety zdiagnozowano obrażenia czaszkowo-mózgowe, podskórny krwiak okolicy ciemieniowej (…), 41-letni mężczyzna trafił do szpitala z urazem głowy
— podała z kolei Chersońska Obwodowa Administracja Państwowa.
07:51. Jedna osoba zginęła w Dnieprze w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego, są też zaginieni
Po ataku rakietowym przeprowadzonym w piątek wieczorem przez wojska rosyjskie na miasto Dniepr na wschodzie Ukrainy znaleziono pod gruzami bloku mieszkalnego zwłoki mężczyzny; dwie kobiety są zaginione - poinformowała w sobotę służba prasowa ukraińskiego MSW. Ponad 10 osób jest rannych.
W Dnieprze eksperci medycyny sądowej pobrali od krewnych zaginionych materiały do badań DNA. Do tej pory policja znalazła fragmenty ciała mężczyzny i jego tożsamość jest ustalana. Dwie kobiety uznano za zaginione
— napisano w komunikacie
Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy przekazała, że według stanu na rano 29 czerwca jedna osoba poniosła śmierć w wyniku rosyjskiego ataku na budynek mieszkalny.
Jedna osoba zginęła, a 12 zostało rannych, w tym dziecko. Dwie osoby zostały uratowane. Mieszkania od 8 do 11 piętra zostały zniszczone na jednej z klatek schodowych. Uszkodzonych zostało 11 samochodów
— podała DSNS.
Ugaszono pożar na powierzchni 150 metrów kwadratowych. W akcji ratunkowej uczestniczyło około 100 osób.
07:13. Zełenski: 10 cywilów zwolnionych z rosyjskiej niewoli
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że 10 ukraińskich cywilów zostało zwolnionych z rosyjskiej niewoli w ramach kolejnej wymiany jeńców. Osoby te zwolniono po wieloletniej niewoli w Rosji i na Białorusi.
Zdołaliśmy sprowadzić do kraju 10 kolejnych naszych ludzi z rosyjskiej niewoli, mimo wszystkich trudności
— napisał Zełenski w mediach społecznościowych. Podziękował wszystkim zaangażowanym w tę wymianę osobom, w tym przedstawicielom Watykanu.
Wśród zwolnionych jest Nariman Dzhelylal, zastępca przewodniczącego zgromadzenia Tatarów Krymskich (Medżlisu), który dostał się do niewoli rosyjskiej w 2021 r., siedem lat po aneksji Krymu przez Rosję oraz dwóch duchownych grekokatolickich.
Jak informuje Reuter powołując się na media ukraińskie, pięciu ze zwolnionych cywilów było przetrzymywanych na Białorusi, najbliższego sojusznika Rosji, która zezwoliła Moskwie na wykorzystanie swojego terytorium do ataku na Ukrainę w 2022 r.
Według władz ukraińskich zwolnienie cywilów nastąpiło w ramach ostatniej wymiany jeńców wojennych; obie strony przekazały drugiej po 90 osób. Reuter zaznacza, że Rosja nie wspomniała o tej wymianie.
00:01. Zełenski: trzech rannych w Dnieprze po rosyjskim ataku rakietowym
W rosyjskim ataku rakietowym na Dniepr w piątek wieczorem ranne zostały trzy osoby - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że tylko wystarczająca liczba i jakość systemów obrony powietrznej może powstrzymać rosyjski terror.
Dniepr. Rosyjska rakieta trafia w budynek mieszkalny. Cztery piętra zostały zniszczone. Trzy osoby zostały ranne. Ratownicy, medycy, wszystkie służby są już na miejscu i udzielają wszelkiej niezbędnej pomocy
— poinformował prezydent.
Podkreślił, że Ukraina potrzebuje więcej środków obrony powietrznej, aby zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej.
Dlatego stale przypominamy wszystkim naszym partnerom: tylko wystarczająca ilość i jakość systemów obrony powietrznej, tylko wystarczająca determinacja świata może powstrzymać rosyjski terror. Potrzebujemy tych rozwiązań - potrzebujemy niezawodnej tarczy powietrznej dla Ukrainy
— zaakcentował Zełenski.
Wcześniej szef władz wojskowych obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak napisał o ataku rosyjskim na Telegramie.
Wróg przeprowadził atak rakietowy na Dniepr. Uszkodzony został dziewięciopiętrowy budynek. Kilka pięter zostało zniszczonych. Wstępnie są ranni.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/697169-relacja-857-dzien-wojny-na-ukrainie