Trwa 855. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 27 czerwca 2024 r.
18:30. Ukraińcy odkryli system obrony chroniący daczę Putina
Ukraińscy partyzanci odkryli system obrony powietrznej chroniący daczę Putina w Soczi. Pancyr-S1 ulokowany jest 15 km od rezydencji Boczarow Ruczaj, gdzie Putin ma odpoczywać latem.
18:00. Opętańcze słowa Rogozina
Rosyjski urzędnik odpowiedzialny obecnie za okupowany obwód zaporoski twierdzi, że czas „spalić wszystko, co ukraińskie, aż do korzeni”, aż „nie będzie już śladu”.
Dmitrij Rogozin, wcześniej szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, zamieścił wczoraj na swoim kanale Telegram, że „nie może być rozejmu” z Ukrainą, ponieważ oznaczałoby to „pewną śmierć naszych dzieci i wnuków”.
„Tym razem musimy spalić wszystko, co ukraińskie, do korzeni” – napisał. „Wraz z ich badziewną literaturą, urojeniową historią, zamiłowaniem do faszystowskiej «estetyki» i służalczością wobec Zachodu. Spalcie to, żeby nie pozostał duch. Żadnych rozejmów. Jakikolwiek rozejm, a co dopiero pojednanie, to pewna śmierć naszych dzieci i wnuków”.
17:30. Kreml tworzy drugą flotę cieni. Tym razem to gazowce
Od dwóch trzecich do trzech czwartych rosyjskiej ropy transportuje się obecnie podejrzanymi jednostkami – głównie starymi tankowcami z nieprzejrzystymi rejestracjami i często niejasnymi ubezpieczycielami. Teraz, gdy kraje zachodnie zaczęły nakładać sankcje na LNG eksportowany przez Rosję – reżim wziął się za sprawdzone już metody i tworzy gazową flotę cieni
16:50. Cztery osoby ranne w ostrzelanym Charkowie
27 czerwca po południu siły rosyjskie przeprowadziły atak na Charków, uderzając w domy i uszkadzając akademiki miejscowej uczelni. Fala uderzeniowa uszkodziła także okna w dwóch budynkach akademickich uczelni. Cztery osoby odniosły rany.
16:35. Unia Europejska zobowiązuje się do wspierania Ukrainy
Liderzy państw UE mają potwierdzić zobowiązanie do wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.
16:15. Ukraina podpisała umowy o bezpieczeństwie z Litwą i Estonią
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał 27 czerwca umowy dwustronne z dwoma państwami członkowskimi UE i NATO, a także umowę o bezpieczeństwie z UE.
Ceremonia podpisania odbyła się przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europy (szczytu UE), na które zaproszony został także prezydent Ukrainy. Zełenski podpisał porozumienia z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą i premier Estonii Kają Kallas.
Tym samym liczba umów o bezpieczeństwie podpisanych przez Ukrainę ze swoimi partnerami osiągnęła 20.
16:00. Ostrzał Charkowa
Wojska rosyjskie ostrzelały budynki mieszkalne w Charkowie, a nie budynki uczelni, jak informowano wcześniej - podał mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że nie ma informacji o ofiarach. Trafienie odnotowano w rejonie kijowskim Charkowa.
15:55. Prawie 90 starć na froncie
Od północy na froncie wojny Rosji z Ukrainą doszło do 87 starć bojowych - podał Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, najwięcej walk odnotowano na kierunkach torećkim (21) i pokrowskim (16).
15:20. Tusk zapowiada spotkanie z Zełenskim w Warszawie
„Unia zrozumiała to, co Polacy wiedzą od początku tej wojny: obrona Ukrainy to obrona Europy” - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Przekazał, że umówił się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na rozmowę w Warszawie. Do spotkania ma dojść przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.
15:10. Kolejne pieniądze z UE dla Ukrainy
„Dziś wypłacamy kolejne 1,9 mld euro (8,2 mld zł - red.) w ramach Instrumentu dla Ukrainy na utrzymanie państwa ukraińskiego, które walczy o wolność” - oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.
14:45. Jest umowa UE-Ukraina
Unia Europejska i Ukraina podpisały umowę o bezpieczeństwie. W ceremonii w Brukseli wzięli udział szef Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak podawała agencja Reutera, umowa określa zobowiązania UE do udzielania Ukrainie pomocy w dziewięciu obszarach polityki bezpieczeństwa i obrony, w tym w zakresie dostaw broni i szkoleń wojskowych.
14:20. Zełenski liczy na Francję
Wołodymyr Zełenski liczy na dalsze poparcie Francji po wyborach parlamentarnych w tym kraju.
W czasie konferencji prasowej w Brukseli Zełenski był pytany, czy jego zdaniem wynik przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji może mieć wpływ na poziom wsparcia dla Ukrainy.
Jestem przekonany, że wszystko zależy od poparcia społeczeństw, zwykłych ludzi. Wiecie: liderzy partyjni, liderzy polityczni, zawsze podejmują decyzje cieszące się poparciem społecznym
— powiedział Zełenski. Prezydent Ukrainy wyraził przekonanie, że „większość państw i społeczeństw pozostanie po stronie Ukrainy i po dobrej stronie historii”.
14:00. Pierwsze rosyjskie miliardy już trafiły na Ukrainę
Blisko 2 mld euro z Unii są już na Ukrainie. W lipcu do kasy państwa trafi 1,5 mld euro z zamrożonych we Wspólnocie aktywów Banku Rosji.
13:40. W ostrzeliwanym przez Rosjan Toreśku przebywa ok. 11 tys. cywilów
Informacje takie przekazał Departament Polityki Wewnętrznej i Informacyjnej wojskowo-cywilnej administracji Toreśka. Przed wybuchem wojny w Toreśku mieszkało 66 tys. osób. Ludność miasta stale się zmniejsza, ponieważ trwa ewakuacja. Wśród cywilów, przebywających w mieście znajdującym się w obwodzie donieckim, znajduje się ośmioro dzieci.
13:30. Zmiany w białoruskim rządzie
Łukaszenko miał powołać nowych szefów MSZ, resortu przemysłu i rolnictwa. Odwołany został też szef administracji prezydenta — podaje pół oficjalny kanał Puł Pierwogo, zbliżony do białoruskiego przywódcy. Nowym szefem MSZ miał zostać Maksym Ryżenkow. Z kolei nowym szefem administracji prezydenta został Dmitrij Krutoj. Krutoj był dotychczas ambasadorem Białorusi w Rosji.
13:00. Wołodymyr Zełenski w Brukseli
Prezydent Ukrainy ma podpisać w Brukseli trzy umowy dwustronne w kwestii gwarancji bezpieczeństwa, w tym umowę z całą Unią Europejską.
12:45. Bild”: Rosjanie wciągają cały świat w wojnę
Rosja wciąga świat w wojnę na Ukrainie - zaalarmował portal niemieckiego dziennika „Bild”, wymieniając główne wątki tej „przeważnie zimnej, ale czasami już gorącej wojny”.
Wojna Kremla przeciwko Kijowowi toczy się nie tylko na terytorium wschodniej Ukrainy. „Ukraina uderza coraz głębiej wewnątrz Rosji” - zauważył autor tekstu Julian Roepcke. „Rosja reaguje na całym świecie i z bardzo różnych powodów” - podkreślił.
„Z jednej strony Kreml szuka (nowych) zwolenników i dostawców broni, aby kontynuować rozpoczętą wojnę na wyniszczenie. Z drugiej strony Putin chce ukarać lub przynajmniej zastraszyć Zachód, ponieważ ten zjednoczył się po stronie ofiar jego agresji” - czytamy na łamach „Bilda”.
12:00. Finlandia wzmocni ochronę granicy z Rosją
Za 163 mln euro (702 mln zł) Finlandia kupi dwa samoloty obserwacyjne Bombardier z wyposażeniem zamontowanym przez Sierra Nevada Corp - podała fińska straż graniczna. Maszyny mają być wykorzystywane do patrolowania granicy Finlandii z Rosją, która liczy 1340 km. W ubiegłym roku w związku z napływem migrantów z Somalii czy Syrii z kierunku rosyjskiego Finlandia zamknęła granicę z Rosją. Fińskie władze oceniły, że Kreml jest gotowy do przerzucenia większej liczby migrantów, Moskwa odrzucała te zarzuty.
11:00. Brak prądu po nocnych atakach
Mieszkańcy obwodów charkowskiego, donieckiego i chersońskiego pozbawieni dostępu do prądu. Ukraińskie Ministerstwo ds. Energii podaje, że w nocnym ostrzale nie doszło do uszkodzenia obiektów infrastruktury energetycznej, ale w wyniku walk, które miały miejsce w ciągu ostatniej doby doszło do przerw w dostawach prądu w obwodach charkowskim, donieckim i chersońskim, w pobliżu frontu. W obwodzie donieckim na terenie jednej z kopalń w wyniku ostrzału wybuchł pożar. W momencie ostrzału pod ziemią nie było żadnych górników.
10:20. Ukraiński wywiad: Drony morskie zapewniają Ukrainie przewagę na Morzu Czarnym
Jewhen Jerin, przedstawiciel służby prasowej Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na antenie ukraińskiej telewizji powiedział, że drony morskie zapewniają Ukrainie przewagę na Morzu Czarnym, mimo że siły rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są większe. Jerin zwrócił uwagę, że jest „niesamowite”, iż dzięki dronom Ukraina ma przewagę w basenie Morza Czarnego pomimo że siły Floty Czarnomorskiej znacząco przewyższają siły ukraińskie. Jerin podkreślił też, że ukraiński dron Magura to pierwszy dron morski, który zniszczył okręt wojenny w warunkach bojowych.
09:55. Ukraińskie drony kontra Rosja
Ukraińska Straż Graniczna pokazuje, w jaki sposób jej drony niszczą rosyjski sprzęt w rejonie Bachmutu. Nagranie z działań dronów, których operatorami są funkcjonariusze ugrupowania „Zemsta”, pojawiło się na profilu Straży Granicznej na Facebooku.
09:15. Zełenski oddał hołd obrońcom Ukrainy, którzy spoczywają na cmentarzu we Lwowie
Zełenski złożył kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim, na grobach obrońców Ukrainy, którzy polegli w walkach z Rosjanami.
09:00. Tragiczne skutki ostrzału miasta Dergacze
W wyniku ostrzału, do którego doszło w środę przed 16 uszkodzonych zostało 65 budynków mieszkalnych i centrum handlowe. Rannych zostało 12 osób, w tym troje dzieci.
07:01. Unia podpisze z Ukrainą umowę o bezpieczeństwie
Na rozpoczynającym się w czwartek szczycie, unijni przywódcy powrócą do rozmowy o podziale najwyższych stanowisk w UE. Zostanie podpisana umowa o bezpieczeństwie z Ukrainą z udziałem jej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Liderzy będą też rozmawiać o wspólnej obronie powietrznej.
Na dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej w czwartek i piątek szefowie państw i rządów mają ostatecznie zdecydować o obsadzie najwyższych stanowisk w UE. Decyzje ma ułatwić porozumienie osiągnięte we wtorek przez chadeków, socjaldemokratów i liberałów - trzy grupy polityczne, które zamierzają utworzyć koalicję w nowo wybranym Parlamencie Europejskim.
Premier Donald Tusk, który wraz z szefem greckiego rządu Kyriakosem Micotakisem reprezentował w rozmowach centroprawicową Europejską Partię Ludową (EPL), ma nadzieję, że dzięki porozumieniu dyskusje na szczycie nie będą trwały długo.
Jestem prawie pewien, że w kilka godzin uporamy się z tymi personaliami
— powiedział.
00:17. HUR: 38 proc. danych od satelity ICEYE wykorzystano do ataków na armię Rosji
Ukraiński wywiad wojskowy HUR poinformował, że około 38 proc. danych, jakie uzyskał za pośrednictwem satelity ICEYE, wykorzystano do ataków na armię rosyjską. Dla Rosji oznacza to straty liczone w miliardach dolarów, a koszty jej agresji będą rosły - podkreślił HUR.
Od blisko dwóch lat Wywiad Obronny Ukrainy wykorzystuje satelitę ICEYE do wykrywania wrogich celów i ochrony państwa. (…) Bardzo ważne jest, aby dane wywiadowcze z orbity okołoziemskiej pozwoliły nam pozyskać dane zarówno na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, jak i w innych miejscach na planecie, gdzie znajdują się siły wojskowe i zasoby terrorystycznej Rosji
— czytamy w komunikacie HUR.
HUR zaznacza, że nowy poziom jakości i skuteczności pozyskiwania danych wywiadowczych był możliwy dzięki inicjatywie Fundacji Charytatywnej Serhija Prytuły, ukraińskiego prezentera i aktywisty.
00:01. SONDAŻ na Ukrainie 80 procent respondentów wierzy w zwycięstwo w wojnie z Rosją
Ukraina zwycięży w wojnie z Rosją – przekonanych jest 80 proc. uczestników sondażu kijowskiego Centrum Razumkowa, którego wyniki opublikowano w środę. Dla 42 proc. respondentów zwycięstwem będzie całkowite przepędzenie wojsk rosyjskich z Ukrainy.
Na pytanie „czy wierzysz w zwycięstwo Ukrainy w wojnie przeciwko Rosji?”, twierdząco odpowiedziało 80 proc. badanych. Przeciwnego zdania było 12 proc., a blisko 8 proc. nie potrafiło się określić w tej sprawie.
Wśród 80 proc. wierzących w zwycięstwo nad Rosją 38 proc. uważa, że nastąpi ono w ciągu 1-2 lat, 15 proc. sądzi, że zajmie to od 3 do 5 lat, zaś 5 proc. jest zdania, że stanie się to za ponad 5 lat. Według 1 proc. badanych zwycięstwo nadejdzie „raczej nie za mojego życia”.
42 proc. pytanych o to, co uważają za zwycięstwo odpowiedziało, że będzie nim całkowite przepędzenie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy oraz odzyskanie kontroli nad granicą z Rosją według stanu ze stycznia 2014 r.
Kolejne 17,5 proc. uznałoby za zwycięstwo zniszczenie rosyjskiej armii i sprzyjanie powstaniu w Rosji lub rozpadowi tego państwa. 14 proc. uznałoby za zwycięstwo wypchnięcie rosyjskich wojsk za linię według stanu z 23 lutego 2022 r.
Zdaniem 8 proc. zwycięstwo nastąpi wraz z wyparciem wojsk rosyjskich z całego terytorium Ukrainy oprócz Krymu. Według kolejnych 8 proc, respondentów zwycięstwem będzie powstrzymanie wojny nawet jeśli armia rosyjskie pozostanie na terytoriach, które zajęła po inwazji na pełną skalę. Jest to część obwodów chersońskiego, zaporoskiego i Donbasu – wyjaśniło Centrum Razumkowa.
red/wPolityce.pl/PAP/FB/X/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/696906-relacja-855-dzien-wojny-zelenski-w-brukseli-umowa-z-ue