Trwa 850. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 22 czerwca 2024 r.
18:19. Moment uderzenia w budynek mieszkalny w Charkowie!
Kamera uchwyciła moment uderzenia rosyjskiego pocisku w budynek mieszkalny w Charkowie.
16:53. Zniszczenia w Wołczańsku
W sieci pojawiło się nagranie, które ilustruje skalę zniszczeń w Wołczańsku, które nastąpiły po rosyjskiej inwazji.
16:53. Szef obwodu charkowskiego: rośnie liczba rannych po rosyjskim ataku na Charków
Do 25 wzrosła liczba rannych rosyjskiego ataku na Charków na północnym wschodzie Ukrainy, wśród nich jest dwoje dzieci – poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Zginęło troje cywilów.
Obecnie wiadomo, że zginęły trzy osoby, co najmniej 25 zostało rannych. Szesnaście osób zostało hospitalizowanych, w tym dwoje dzieci. Cztery osoby są w ciężkim stanie
— przekazał Syniehubow na Telegramie.
Uszkodzona została wyłącznie infrastruktura cywilna: domy, przystanki transportu publicznego, sklepy…
— podkreślił.
16:09. Do trzech zabitych i 18 rannych wzrosła liczba ofiar ataku Rosji na Charków
Do trzech osób wzrosła liczba zabitych w wyniku rosyjskiego ataku na Charków na północnym wschodzie Ukrainy, liczba rannych sięgnęła już 18 – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Rosjanie zaatakowali miasto kierowanymi bombami lotniczymi – potwierdził szef państwa.
Trwa usuwanie gruzów. Na miejscu obecne są wszystkie niezbędne służby. Na chwilę obecną wiemy o 18 rannych i trzech zabitych. Wyrazy współczucia dla wszystkich, którzy stracili bliskich
— napisał w mediach społecznościowych.
Zełenski oświadczył, że „rosyjski terror z użyciem bomb kierowanych musi i może zostać powstrzymany”.
Potrzebujemy zdecydowanych decyzji naszych partnerów, abyśmy mogli zniszczyć rosyjskich terrorystów i rosyjskie samoloty bojowe tam, gdzie się znajdują
— podkreślił.
Udowodniliśmy już, że możliwa jest ochrona ludzi i życia przed terrorem rakietowym, w szczególności poprzez oczyszczenie obszarów przygranicznych od wyrzutni rakietowych terrorystów. Musimy również chronić się przed bombami. Potrzebujemy zdecydowania (ze strony partnerów zachodnich Ukrainy)
— powiedział prezydent Ukrainy.
15:02. Co najmniej dwie osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na Charków
Co najmniej dwie osoby zginęły i dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku z użyciem kierowanych bomb lotniczych na Charków na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował przedstawiciel lokalnych władz.
Według wstępnych danych przekazanych przez medyków pogotowia ratunkowego zginęło dwoje ludzi. Co najmniej dwoje zostało rannych
— napisał na Telegramie szef charkowskich wojskowych władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Okupanci zastosowali kierowane bomby lotnicze KAB, uderzyli w dzielnicę mieszkalną – uściślił.
Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował o czterech pociskach, które trafiły w jego miasto.
Wstępnie cztery uderzenia w Charków. Wiadomo, że uderzyły one w gęsto zaludnioną dzielnicę mieszkaniową. Są zabici i ranni. Zaatakowany został budynek mieszkalny
— przekazał na Telegramie.
14:14. Krymski ruch oporu: nasz agent przeniknął na rosyjskie lotnisko w Woroneżu
Ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz oświadczył, że agent tej organizacji przeniknął na rosyjskie lotnisko wojskowe „Baltimore” w Woroneżu, na którym stacjonują samoloty myśliwsko-bombowe Su-34, używane do ataków na Ukrainę.
Lotnisko jest bazą 47. Gwardyjskiego Pułku Lotnictwa Bombowego rosyjskich wojsk powietrzno-kosmicznych. Atesz powiadomił w sobotę, że „niedawno” na teren obiektu przedostał się jeden z jego „agentów”.
Na tym lotnisku stacjonują myśliwce bombardujące Su-34, które dokonują ataków na Ukrainę. W niektórych z nich (samolotach) ruskich czekają teraz niespodzianki
— podał Atesz na Telegramie.
Przekazaliśmy również Siłom Operacji Specjalnych (Ukrainy) wiele cennych informacji na temat tego miejsca. Wkrótce zobaczymy efekty naszych działań
— zapowiedzieli partyzanci. We wpisie podali dokładne współrzędne geograficzne lotniska oraz opublikowali zdjęcia samolotów i helikopterów stojących na jego płycie. Zamieścili również nagrania wideo z bazy „Baltimore”.
Atesz to ukraińsko-tatarski ruch oporu działający w Rosji, a także na Krymie i innych terytoriach Ukrainy okupowanych przez Kreml. Doniesienia o pierwszych skutecznych operacjach partyzanckich Ateszu pojawiły się na początku lutego 2023 roku.
13:24. Papież spotkał się z ambasadorem Rosji przy Stolicy Apostolskiej
Papież Franciszek spotkał się w sobotę z ambasadorem Rosji przy Stolicy Apostolskiej Iwanem Sołtanowskim - poinformowało watykańskie biuro prasowe. Nieznane są szczegóły audiencji.
Franciszek rozmawiał z rosyjskim ambasadorem tydzień po tym, gdy na szczycie grupy G7 w Apulii spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Do spotkania papieża z Sołtanowskim doszło też kilka dni po międzynarodowej konferencji na temat Ukrainy, zorganizowanej w Szwajcarii. Sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, reprezentujący tam Stolicę Apostolską jako obserwator, powiedział w swoim wystąpieniu na forum obrad, że Ukraina, „podejmując ogromne wysiłki w celu obrony przed agresją, nieustannie pracowała również na froncie dyplomatycznym, pragnąc osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój”.
Kardynał Parolin podkreślił stanowisko Stolicy Apostolskiej, iż „w obliczu wojny oraz jej tragicznych konsekwencji ważne jest, aby nigdy się nie poddawać, ale nadal szukać sposobów na zakończenie konfliktu z dobrymi intencjami, zaufaniem i kreatywnością”.
13:22. Wicekanclerz Niemiec: przestrzegam przed współpracą z Rosją
Wicekanclerz Robert Habeck, polityk numer dwa w niemieckim rządzie, zapewnił stronę chińską podczas wizyty w Pekinie, że cła, które wkrótce zostaną nałożone przez UE na chińskie pojazdy elektryczne, „nie są karą”.
Jednocześnie Habeck ostrzegł chiński rząd przed gospodarczymi konsekwencjami współpracy z Rosją.
12:51. Baza Rosjan w okupowanym Mariupolu ostrzelana
Informację przekazał Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta. Dodał on również, że uszkodzono system obrony powietrznej położony niedaleko miejscowego lotniska.
12:46. „WP”: Ukraińcy mogą atakować przy pomocy amerykańskiej broni cele położone do 100 km w głąb Rosji
Zezwolenie na ostrzeliwanie przy pomocy amerykańskiej broni celów na terytorium Rosji, położonych w odległości do 100 km od granicy, ograniczyło ataki Kremla na Ukrainę, jednak Kijów nadal nie jest w stanie uderzać w kluczowe rosyjskie lotniska - ujawnił dziennik „Washington Post”, powołując się na źródła ukraińskie.
Stany Zjednoczone wymogły na władzach w Kijowie prowadzenie ostrzału wyłącznie w odległości mniejszej niż 100 kilometrów od granicy ukraińsko-rosyjskiej. Urzędnicy amerykańscy odmówili potwierdzenia tego dozwolonego dystansu, ale podkreślili, że informacje Ukraińców o takich ograniczeniach są błędne - oznajmił „WP”.
Ukrainie wolno też używać systemów obrony powietrznej dostarczonych przez USA do ataków na rosyjskie samoloty, „jeśli planują one ostrzał ukraińskiej przestrzeni powietrznej” - zaznaczył rzecznik Pentagonu, mjr Charlie Dietz.
Dziennik podkreślił, że „ukraińska armia nie wierzy, że ma tak dużą swobodę, jak zdają się sugerować oświadczenia urzędników Białego Domu i Pentagonu”.
11:15. ISW: w Rosji rozpoczęto zapisy na studia magisterskie pod kierunkiem ultranacjonalisty Prilepina
Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa (MGU) ogłosił zapisy na studia magisterskie „Komunikacja strategiczna, informacja i wojny hybrydowe” pod kierunkiem rosyjskiego ultranacjonalisty i byłego deputowanego do Dumy Państwowej Zachara Prilepina - powiadomił amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
ISW dodał w swojej piątkowej analizie, że studentów tego kierunku czekają również wykłady innych deputowanych do rosyjskiej Dumy. MGU wyjaśnił, że studia są częścią oferty wydziału nauk politycznych od 2022 roku, ale obecnie będą „oferowane w ulepszonej i zmodernizowanej formie”, a „zespół Prilepina i inni deputowani będą uczestniczyć w opracowywaniu i prawdopodobnie nauczaniu”.
Absolwenci dwuletniego programu uzyskają tytuł magistra „konfliktologii”. Wcześniej będą uczyć się o „narodowej suwerenności informacyjnej i przeciwdziałaniu operacjom (o charakterze) wojen hybrydowych, poznawczym i intelektualnym” - poinformował ISW.
Kierunek został w 2023 roku zamknięty ze względów finansowych. Uczelni udało się jednak go wznowić przy wsparciu prominentnych postaci ze środowiska nacjonalistycznego, takich jak Prilepin. Wykładowcy mają kłaść nacisk na promowanie rosyjskich celów wojny na Ukrainie i wzmacniać ideologię leżącą u podstaw inwazji Kremla na ten kraj - zauważył think tank.
W maju br. Prilepin został ranny na skutek wybuchu samochodu nieopodal Niżnego Nowogrodu w europejskiej części Rosji. Jego kierowca zginął na miejscu. „Nie możemy ani potwierdzić, ani zaprzeczyć udziału Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w żadnym z incydentów, które przytrafiają się okupantom i ich poplecznikom” - zakomunikowała po tym zdarzeniu strona ukraińska.
09:22. Więziony w Rosji Amerykanin wezwał Bidena do zaangażowania się w jego uwolnienie
Paul Whelan, Amerykanin przebywający od ponad 2 tys. dni w rosyjskim zakładzie karnym, wezwał administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena do podjęcia zdecydowanych kroków na rzecz uwolnienia jego, a także uwięzionego w Rosji dziennikarza z USA, Evana Gershkovicha - przekazała stacja CNN.
Whelan, którego Departament Stanu USA uznał za bezprawnie przetrzymywanego, został aresztowany w Moskwie w grudniu 2018 roku i skazany w 2020 roku na 16 lat więzienia na podstawie zarzutów o szpiegostwo, którym konsekwentnie i stanowczo zaprzeczał. Mężczyzna przeprowadził w piątek rozmowę z telewizją CNN z kolonii karnej w Mordowii w Rosji.
Należy podjąć zdecydowane działania, Stany Zjednoczone muszą coś zrobić - zapełnić zatokę Guantanamo rosyjskimi urzędnikami, aresztować rosyjskich szpiegów. Zrobić coś, co sprawi, że Kreml zwróci na to uwagę
— wezwał były żołnierz armii USA.
Zarzut szpiegostwa postawiono również korespondentowi dziennika „Wall Street Journal” Gershkovichowi; także on zaprzecza oskarżeniom. Whelan powiadomił w rozmowie z CNN, że proces Gershkovicha rozpocznie się w przyszłym tygodniu za zamkniętymi drzwiami w rosyjskim Jekaterynburgu. Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller zapowiedział w zeszłym tygodniu, że rząd USA „będzie w dalszym ciągu pracował, aby sprowadzić do domu Evana Gershkowicza i Paula Whelana”. „Nie rozmawiamy o szczegółach tej sprawy publicznie, jak zawsze to miało miejsce, ale jest to jeden z najwyższych priorytetów Białego Domu” - zadeklarował.
CZYTAJ TAKŻE: Ponad 3 lata kolonii karnej. Rosyjski sąd skazał amerykańskiego żołnierza za kradzież i groźby zabójstwa
09:19. Co najmniej siedmioro cywilów zginęło w rosyjskich atakach ostatniej doby
Co najmniej siedem osób cywilnych zginęło w rosyjskich atakach na cele w Ukrainie w ciągu ostatniej doby. O pięciu ofiarach cywilnych poinformowały w sobotę władze kontrolowanej przez Kijów części obwodu donieckiego na wschodzie kraju.
Od 21 czerwca Rosjanie zabili pięcioro cywilów w obwodzie donieckim: dwóch w Sełydowem, dwóch w Torecku i jednego w Drużbie
— napisał na Telegramie szef władz wojskowych obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin. Siedem osób w tym regionie zostało rannych – dodał.
Jednym z najbardziej atakowanych regionów był obwód chersoński na południu Ukrainy. Rosjanie ostrzelali tam 17 miejscowości, w tym Chersoń. Użyli do tego artylerii i lotnictwa.
Rosyjskie wojsko uderzyło w obiekt administracyjny, a także dzielnice mieszkalne, w tym budynek wielopiętrowy, trzy domy prywatne i budynki gospodarcze. W wyniku rosyjskiej agresji zginęła jedna osoba, a cztery inne zostały ranne
— przekazał szef obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
W obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby zginęła kobieta, a ranny został mężczyzna – poinformował przewodniczący władz wojskowych tej części kraju Ołeh Syniehubow.
07:55. Ukraińskie siły powietrzne: Zniszczyliśmy 12 rosyjskich rakiet i 13 dronów
Siły powietrzne Ukrainy poinformowały w sobotę rano o zniszczeniu 12 rakiet i 13 dronów kamikadze, użytych przez Rosję w nocnych atakach na obiekty energetyczne i inną infrastrukturę cywilną.
Przeciwnik uderzył w cele na Ukrainie rakietami odpalanymi z powietrza i morza oraz bezzałogowcami produkcji irańskiej typu Shahed – powiadomiono w komunikacie w sieciach społecznościowych.
Wróg zastosował 16 rakiet różnego typu oraz 13 dronów uderzeniowych
— podała armia.
Samoloty rosyjskiego lotnictwa strategicznego Tu-95MS, operujące nad rosyjskim obwodem saratowskim, wystrzeliły dziesięć rakiet manewrujących Ch-101 i Ch-555, a z okupowanego Krymu nadleciały dwa pociski Iskander. Cztery rakiety Kalibr odpalono z Morza Czarnego, zaś 13 dronów wystartowało z Primorsko-Achtarska w Rosji oraz z Bałakławy na Krymie.
W wyniku walk powietrznych zestrzelono 25 celów powietrznych: siedem pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555, cztery pociski manewrujące Kalibr, jeden pocisk manewrujący Iskander-K i 13 bezzałogowych samolotów szturmowych Shahed-131/136
— ogłosił dowódca Sił Powietrznych Ukrainy, generał Mykoła Ołeszczuk.
Państwowa spółka Ukrenerho poinformowała w porannym komunikacie, że nocne ataki były wymierzone m.in. w obiekty infrastruktury energetycznej.
Uszkodzono urządzenia na obiektach (koncernu) Ukrenerho w obwodach zaporoskim i lwowskim. W obwodzie zaporoskim rannych zostało dwóch energetyków, którzy zostali przewiezieni do szpitala
— przekazano w komunikacie.
06:58. Po rosyjskich atakach pożar w obwodzie lwowskim i zniszczenia w Iwano-Frankiwsku
W wyniku ataków rakietowych Rosji wybuchł pożar na obiekcie infrastruktury energetycznej w obwodzie lwowskim oraz nadeszły informacje o uszkodzeniu budynków w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy – powiadomiły lokalne władze.
Wróg przeprowadził atak rakietowy na krytyczny obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie lwowskim. Wybuchł pożar. Na miejscu pracują już strażacy. Na chwilę obecną nie ma doniesień o ofiarach. O zakresie szkód poinformujemy później
— przekazał szef władz wojskowych obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.
W Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, uszkodzone zostały budynki na dwóch ulicach.
Według wstępnych danych nie ma ofiar. Miasto wypłaci odszkodowania wszystkim właścicielom domów, w których wybito okna. Ale najważniejsze jest to, że wszyscy żyją i są zdrowi!
— napisał mer Rusłan Marcinkiw.
Ukraińskie ministerstwo energetyki oświadczyło, że Rosjanie uderzyli w dwa obiekty energetyczne.
Zaatakowane zostały obiekty operatora systemu przesyłowego w regionach południowym i zachodnim. Niestety, w wyniku ostrzału w jednym z obiektów dwóch pracowników zostało rannych. Zostali oni przewiezieni do szpitala. Uszkodzone zostały urządzenia
— przekazał resort na Telegramie.
Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały wcześniej o dwóch grupach rakiet, które nadleciały nad ten kraj od północy i z południa. Rosjanie użyli także do ataków dronów uderzeniowych.
Rakiety odpalono z czterech bombowców strategicznych Tu-95 MS, które wystartowały z bazy lotniczej Ołenia w Rosji – napisała agencja Ukrinform.
00:18. Zełenski: Dziękuję wszystkim obrońcom
Możemy i musimy zrobić wszystko, aby zapewnić Ukrainie wyniki. We wszystkim. Zawsze. Zawsze, kiedy jest okazja, kiedy są szanse i kiedy sami musimy stworzyć sobie własne szanse na zwycięstwo. Za sukces Ukrainy. Za każdym razem, gdy Ukraińcy naciskają, próbują i dążą do zwycięstwa. Każde zwycięstwo jest ważne w drodze do naszego zwycięstwa. A dzisiaj są tego efekty
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dziękuję naszej reprezentacji. Dziękuję naszej drużynie Ukrainy, która przybliża nasz kraj do Unii Europejskiej! Dziękuję wszystkim naszym obrońcom!
— dodał Zełenski.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/696344-relacja-850-dzien-wojny-rosnie-liczba-ofiar-w-charkowie