„Ochrona niepodległości i integralności terytorialnej kraju oraz uniknięcie zaangażowania w konflikt zbrojny” - to główne cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Finlandii, wynikające z przyjętych założeń w polityce zagranicznej kraju. Jak uważają tamtejsze władze - rozlania się wojny poza Ukrainę nie można wykluczyć.
Rosja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia militarnego, ale jest długoterminowym zagrożeniem dla Europy
-– mówi szefowa MSZ Elina Valtonen, omawiając nowe założenia w polityce zagranicznej w obliczu wstąpienia kraju do NATO.
Polityczne relacje z Rosją pozostają zamrożone i nie będą budowane, dopóki trwa (jej) agresywna wojna na Ukrainie, a Rosja łamie międzynarodowe zasady.
— zauważa minister.
Nowe wyzwania w polityce zagranicznej Finlandii
Według nowych założeń polityka zagraniczna Finlandii ma być realizowana według zasady „realizm oparty na wartościach”. Zakłada ona przestrzeganie zasad, takich jak: „demokracja, praworządność, prawo międzynarodowe, prawa człowieka, pokój, równość i równouprawnienie”. Jednocześnie dopuszcza współpracę z krajami, które „nie podzielają tych samych poglądów i wartości”.
W tym kontekście rządowy dokument nawiązuje bezpośrednio do linii polityki zagranicznej, którą prezydent Alexander Stubb prezentował w kampanii wyborczej na przełomie 2023 i 2024 roku oraz wiosną po objęciu urzędu.
W raporcie wskazano również, że NATO i USA stanowią dla obrony Finlandii „gwarancje bezpieczeństwa”. Dzięki przystąpieniu kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwietniu ubiegłego roku wzrósł próg użycia siły militarnej. Jednocześnie należy spodziewać się, że Rosja, także w konsekwencji wejścia Szwecji do NATO, wzmocni swoją pozycję wojskową na zachodnich granicach, gdy zakończy się wojna na Ukrainie.
Nuklearne odstraszanie
Przypomniano, że wraz z akcesją Finlandii nie określono ograniczeń co do charakteru członkostwa w NATO, a kraj uczestniczy także w polityce odstraszania nuklearnego.
NATO nie wymaga od nas zmian w polityce jądrowej. Podejmujemy decyzję w sposób niezależny
-– powiedziała Valtonen, podkreślając, że przez terytorium Finlandii „nie transportuje się broni jądrowej ani się jej nie przechowuje” w kraju.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
PAP/JW
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/696161-finlandia-odswieza-polityke-zagraniczna-dla-bezpieczenstwa