Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Rosji wypłacenie setek tysięcy euro czterem stowarzyszeniom i około 80 osobom w związku z przyjętą w 2015 r. ustawą o organizacjach niepożądanych.
ETPCz podkreślił, że ustawa ta „wiąże się z poważnymi ograniczeniami dla objętych nią organizacji” – nie mogą one mieć biura, kont bankowych, ani realizować w Rosji projektów, a dostęp do ich stron internetowych w Federacji Rosyjskiej jest ograniczony.
Ponadto w 2021 r. zakazano obywatelom Rosji uczestniczenia w działalności tych organizacji.
Trybunał ocenił, że odnośna ustawa nie określa wystarczająco precyzyjnie nagannych poczynań organizacji oraz niejasno definiuje motywy, które mogą uzasadnić nadanie im statusu organizacji niepożądanych.
Te braki sprawiają, że ustawa jest stosowana w sposób nieprzewidywalny
-– podkreślono, dodając, że nie zabezpiecza ona przed niemal nieograniczoną uznaniowością władzy wykonawczej.
W ten sposób Rosja – uznał ETPCz – naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka w sferze swobody stowarzyszania się i wolności słowa.
Kontrowersyjna ustawa
W maju 2015 roku w Rosji przyjęto ustawę pozwalającą władzom uznać zagraniczne i międzynarodowe organizacje pozarządowe, a także firmy, za niepożądane na terytorium Federacji Rosyjskiej w przypadku, gdy „stwarzają zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego Rosji, jej obronności lub bezpieczeństwa”. Wpisanie na listę niepożądanych organizacji oznacza zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności w Rosji. Za złamanie zakazu grożą grzywny i kary pozbawienia wolności.
Po napaści na Ukrainę w lutym 2022 roku Rosja została wykluczona z Rady Europy i od 16 września 2022 roku nie jest już stroną Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ale odpowiada przed ETPCz za naruszenia popełnione przed tym terminem.
CZYTAJ TAKŻE:Europejski Trybunał Praw Człowieka potępił Rosję. Odmowa dostępu do archiwów narusza prawo do informacji
md/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/695899-rosja-ma-zaplacic-setki-tysiecy-euro-kary-wyrok-etpcz