Trwa 844. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 16 czerwca 2024 r.
22:45. Straty bojowe rosyjskiej armii na Ukrainie
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii:
20:34. Ambasador Ukrainy dziękuje Polsce za udział w szczycie pokojowym
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz podziękował na platformie X prezydentowi RP i całej polskiej delegacji za udział w szczycie pokojowym, który odbył się w Szwajcarii.
Dziękuję Prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie i całej delegacji RP za udział w historycznym Pierwszym Globalnym Szczycie Pokoju. Polska potwierdza swoje przywództwo i odpowiedzialną postawę w obronie prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej w międzynarodowo uznanych granicach
— napisał ambasador.
Zaznaczył, że sprawiedliwy pokój w Ukrainie i porażka kolonialnej polityki rosyjskiego agresora niewątpliwie jest także Polską racją stanu: gwarancją zapewnienia obecnym i przyszłym pokoleniom Polek i Polaków życia w pokoju i pomyślności. „Razem silniejsi!” - dodał.
18:22. Kolejny szczyt pokojowy może się odbyć przed wyborami w USA
Kolejna międzynarodowa konferencja w sprawie pokoju na Ukrainie mogłaby się odbyć jeszcze przed zaplanowanymi na listopad wyborami prezydenckimi w USA - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Szwajcarii Ignazio Cassis.
To zależy od woli Ukrainy, organizatorów i przywódców państw
— powiedział Cassis po zakończonej w niedzielę pierwszej konferencji ws. Ukrainy, która od soboty odbywała się w szwajcarskim kurorcie Buergenstock.
Wcześniej, na konferencji prasowej kończącej dwudniowe wydarzenie, prezydentka Viola Amherd powiedziała, że Szwajcaria „będzie nadal uczestniczyć w dyskusjach” i „oczywiście jest gotowa na organizację (kolejnych) spotkań, jeśli będzie taka potrzeba”.
Zakończony w niedzielę szczyt pokojowy w Buergenstock z udziałem ponad 90 państw i organizacji międzynarodowych był „wielkim sukcesem Ukrainy i wszystkich partnerów” - ocenił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
15:21. Komunikat ze Szczytu Pokojowego: Dążenie do pokoju wymaga udziału obu stron
Droga do pokoju wymaga udziału wszystkich stron, ale podstawą uzgodnień powinno być poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy – napisano w komunikacie z dwudniowego szczytu ws. pokoju na Ukrainie, zakończonego w niedzielę w szwajcarskim Buergenstock.
Trwająca wojna Rosji przeciwko Ukrainie „w dalszym ciągu powoduje cierpienie ludzi i zniszczenia na dużą skalę” oraz stwarza zagrożenia globalne - podkreślono w dokumencie, do którego dotarły m.in. agencje Reuters, AFP i AP.
Komunikat końcowy podpisała większość z ponad 90 państw i organizacji międzynarodowych uczestniczących w wydarzeniu. Nie zrobiły tego m.in. Indie i Arabia Saudyjska – zaznaczył Reuters.
12:07. Kułeba: Nadejdzie moment, w którym konieczne będzie podjęcie rozmów z Rosją
Deklaracja szczytu pokojowego, odbywającego się w Szwajcarii, uwzględnia wszystkie pryncypialne propozycje naszego państwa. Ukraina będzie musiała zaangażować się w dialog z Rosją, ale nie w języku ultimatum - oświadczył w niedzielę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
Doskonale rozumiemy również, że nadejdzie moment, w którym konieczne będzie podjęcie rozmów z Rosją. Ale nasze stanowisko jest bardzo jasne: nie pozwolimy Rosji mówić językiem ultimatum, tak jak mówi teraz
— powiedział Kułeba dziennikarzom w Buergenstock w Szwajcarii.
Kuleba zauważył również, że ostatnie ultimatum Putina „nie wzbudziło żadnego apetytu na szczycie, ponieważ wszyscy rozumieją, że zrobiono to w jednym prostym celu - aby stworzyć falę PR w przeddzień szczytu”.
Na chwilę obecną tekst został sfinalizowany. Pod koniec szczytu prezydenci ogłoszą przyjęcie rezolucji, deklaracji. Będzie ona otwarta do przystąpienia przez inne kraje i po zakończeniu szczytu… Tekst jest zrównoważony, wszystkie nasze pryncypialne stanowiska, na które nalegała Ukraina, zostały wzięte pod uwagę
— podkreślił Kułeba.
06:56. Poseł CDU: Ukraina nadal może wygrać, ale musi mieć kompleksowe wsparcie
Ukraina nadal może wygrać, ale musi mieć kompleksowe wsparcie. Jak dotąd Niemcy w tym względzie działają poniżej swoich możliwości. Kanclerz Olaf Scholz nie chce, by Ukraina wygrała, a Rosja tym samym przegrała - mówi w rozmowie z serwisem Fake Hunter deputowany CDU Roderich Kiesewetter.
Na pytanie o to, czy uważa, że pomoc Berlina dla Kijowa jest obecnie wystarczająca, Kiesewetter, który jest również pułkownikiem Bundeswehry w stanie spoczynku, odpowiada, że w tej kwestii Niemcy „są głównym hamulcowym”, zarówno pod względem „wsparcia wojskowego, jak i zaostrzenia sankcji czy zaproszenia Ukrainy do NATO”.
06:38. Projekt konkluzji po szczycie ws. pokoju na Ukrainie:
Konieczne jest zabezpieczenie instalacji jądrowych, w tym zaporoskiej elektrowni, pod kontrolą Ukrainy. Kluczowe są także nieprzerwane dostawy żywności, a także uwolnienie jeńców i porwanych ukraińskich dzieci - czytamy w projekcie dokumentu końcowego szczytu pokojowego ws. Ukrainy w Szwajcarii, który publikuje Reuters.
Dwudniowa konferencja współorganizowana przez Szwajcarię i Ukrainę w ośrodku Buergenstock rozpoczęła się w sobotę po południu; przybyli na nią reprezentanci niemal setki państw i organizacji międzynarodowych, w tym ok. 60 głów państw i szefów rządów - m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Francji Emmanuel Macron czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także liderzy państw Ameryki Łacińskiej - jak prezydent Argentyny Javier Milei i Chile Gabriel Boric - czy Afryki i świata arabskiego.
Po wstępnych spotkaniach w sobotę zgormadzeni w Szwajcarii liderzy wezmą udział w niedzielę w trzech panelach poświęconych kwestiom humanitarnym na Ukrainie, bezpieczeństwu żywnościowemu i bezpieczeństwu jądrowemu. Już w nocy jednak Reuters opublikował projekt konkluzji szczytu, w którym zawarto m.in. stanowiska dotyczące tych trzech obszarów
04:20. Trump zapowiedział, że położy kres prośbom prezydenta Zełenskiego o pieniądze
Podczas wiecu przedwyborczego w Detroit kandydat Republikanów na urząd prezydenta Donald Trump określił lidera Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego mianem „najlepszego sprzedawcy wszechczasów” ze względu na pomoc, którą ukraiński polityk uzyskał od USA.
00:25. Prezydent Finlandii: Ukraina wzmocniła swoją pozycję
Prezydent Finlandii Alexander Stubb uważa, że dzięki wsparciu zachodnich sojuszników Ukraina jest obecnie w lepszej pozycji do rozpoczęcia negocjacji pokojowych, niż kilka tygodni temu.
Fiński lider wystąpił w szwajcarskim Buergenstock na inauguracyjnej sesji międzynarodowej konferencji ws. pokoju na Ukrainie.
00:22. Zełenski spotkał się z prezydentami Kenii i Argentyny
Odbyłem spotkanie z prezydentem Kenii Williamem Ruto. Dziękuję za udział w Szczycie Pokojowym i zasadnicze stanowisko w sprawie wspierania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
— napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku.
Omówiono bardzo ważną dla obu krajów kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, rozwoju stosunków ukraińsko-kenijskich oraz projektów w zakresie eksportu produktów rolnych. Rozważamy ewentualny udział Kenii w tworzeniu węzłów dla ukraińskiego zboża w portach Afryki
— podkreślił.
Zełenski odniósł się też do spotkania z prezydentem Argentyny Javierem Milei.
Omówiliśmy kolejne kroki w zakresie wdrożenia poszczególnych punktów Formuły Pokoju. Dziękuję za ostatni wkład Argentyny do Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Dzieci Ukraińskich. Rozważono również kwestię współpracy dwustronnej, w szczególności w sferze handlu
— poinformował prezydent Ukrainy.
Dziękujemy za udział w inauguracyjnym Szczycie Pokoju. Doceniam szeroką obecność krajów Ameryki Łacińskiej na szczycie. Jestem pewien, że historia zapamięta naszą długą podróż do pokoju
— zaznaczył.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/695607-relacja-844-dzien-wojny-projekt-konkluzji-po-szczycie