Trwa 843. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 15 czerwca 2024 r.
20:50. Za nami pierwszy dzień Szcyztu Pokojowego
W sobotę po południu w szwajcarskim Buergenstock rozpoczęła się konferencja poświęcona kwestii pokoju na Ukrainie. Reprezentanci kilkudziesięciu państw uznali, że kluczem jest przestrzeganie prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych, a także m.in. zapewnienie bezpieczeństwa jądrowego i żywnościowego.
Politycy podkreślali, że konflikt toczący się na Ukrainie musi zostać rozwiązany z zastosowaniem ustalonych reguł prawa międzynarodowego, w tym przede wszystkim Karty Narodów Zjednoczonych. Premier Estonii Kaja Kallas zwróciła jednak uwagę, że podczas procesu pokojowego nie należy stwarzać wrażenia, że jedne zasady są ważniejsze od innych.
Po wstępnych spotkaniach w sobotę zgormadzeni w Szwajcarii liderzy wezmą udział w niedzielę w trzech panelach poświęconych kwestiom humanitarnym na Ukrainie, bezpieczeństwu żywnościowemu i bezpieczeństwu jądrowemu. W tym ostatnim weźmie w niedzielę rano udział prezydent Andrzej Duda
19:00. Nowa strategia Kijowa
Ukraińskie wojsko zastosowało na wschodnim froncie nową taktykę. Według analityków żołnierze działają według zasady „uginaj się, ale się nie załamuj”. Strategia polegająca na odstąpieniu Rosjanom części terytoriów pozwala na wycofanie się do lepiej chronionych pozycji. W ten sposób Ukraina chce wytrzymać aż do momentu, gdy otrzyma całą obiecaną przez Amerykanów pomoc.
Ukraińska siła ognia poprawia się, odkąd amerykańscy prawodawcy zatwierdzili potrzebny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa. Jednakże dostawy broni nie nadchodzą tak szybko, by Ukraińcy byli wstanie odepchnąć rosyjską ofensywę. Rosjanie wciąż posuwają się na przód i przesuwają linię frontu. Jak zauważyła agencja AP, prawdopodobnie będą kontynuować natarcie przez całe lato, ponieważ suchszy teren i dłuższe dni będą tylko działały na ich korzyść.
W związku z tym żołnierze Ukrainy uciekli się do strategii „uginaj się, ale nie załamuj się”, określonej także przez Ukraińską Prawdę jako strategia „elastycznej taśmy”. Dzięki temu Kijów zyska na czasie, aż do momentu, gdy otrzyma całe obiecane wsparcie.
Według analityków, zastosowana strategia polega na oddaniu okupantowi części swoich terytoriów i wycofanie się na lepiej chronione pozycje. Dzięki temu wojska ukraińskie mogą skuteczniej walczyć i chronić swój personel. Dodatkowo poprzez oddanie małego terytorium, otwiera się szansa na zyskanie większego w przyszłości.
18:50. Raport z frontu
Według komunikatu operacyjnego ukraińskiego Sztabu Generalnego z godz. 19:00 czasu lokalnego, od północy na Ukrainie doszło do 74 starć bojowych. Według tego źródła, Rosjanie przy wsparciu lotnictwa atakują na kilku kierunkach, a najbardziej aktywni są na kierunku pokrowskim.
18:00. Zełenski o spotkaniu z Harris: Ważne
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że odbył „ważne” spotkanie z wiceprezydent USA Kamalą Harris, której podziękował za udział w szczycie w Szwajcarii. „Omówiliśmy dostawy broni z zapowiedzianych pakietów pomocy wojskowej USA, realizację porozumień zawartych z prezydentem Bidenem we Włoszech w sprawie dodatkowych systemów Patriot dla Ukrainy oraz sytuację na froncie” - przekazał.
17:50. Prezydent Czech: Nie możemy czekać z założonymi rękami
Prezydent Czech Petr Pavel odniósł się w mediach społecznościowych do konferencji w Bürgenstock. „Dziś przedstawiciele setek krajów z całego świata spotykają się w Szwajcarii, by dyskutować o tym, jak przywrócić pokój na Ukrainie. Nie iluzję pokoju, która przyznaje rację agresorowi, ale prawdziwy, sprawiedliwy i trwały pokój” - napisał. „Przed nami wciąż trudna droga, ale nie możemy czekać z założonymi rękami” - ocenił. Pavel zaznaczył, że rosyjskie ataki zagrażają ukraińskim elektrowniom jądrowym, a „dla dobra całego świata” należy zapobiec katastrofie.
17:40. Potężny pożar w magazynie gazu w Rosji
Do potężnego pożaru doszło w rosyjskim Saratowie w magazynie gazu ziemnego. Zdaniem lokalnych władz ogień pojawił się przez rozszczelnienie rurociągu spowodowane upałem. Mieszkańcy donoszą z kolei o odgłosach eksplozji. Na miejscu trwa akcja służb, a sieć obiegły zdjęcia szalejących płomieni. Brak informacji o poszkodowanych.
17:20. Oficjalnie powitanie uczestników szczytu
W kurorcie Buergenstock w Szwajcarii trwa oficjalne powitanie uczestników szczytu pokojowego.
17:00. Rosjanie wciąż się bogacą. Wzrosła liczba milionerów
Liczba Rosjan dysponujących majątkiem powyżej miliona dolarów wzrosła w 2023 roku o 50 proc. i wynosi obecnie 21,8 tys. osób, a wspólna wartość ich kapitału wzrosła o 62 proc. - poinformował portal eurasia.net.
Oznacza to, że liczba dolarowych milionerów w kraju była wyższa niż w trudnym dla Rosji 2022 roku (14,6 tys.) i w przedwojennym 2021 roku, kiedy takim statusem mogło pochwalić się 18,5 tys. obywateli Federacji Rosyjskiej. Wzrosła również liczba osób z kapitałem przekraczającym 5 mln dol. - w 2021 roku było ich 3,5 tys., w 2022 - 2,5 tys., a w 2023 roku - 4,1 tys.
„W 2023 roku (…) najważniejszym motorem wzrostu kapitału finansowego klientów (z kapitałem w wysokości 1 mln dol. lub więcej) w Rosji był napływ +nowych pieniędzy+, co wynika głównie z ograniczenia odpływu kapitału z Rosji” - powiedziała Lubow Prokopowa, dyrektor projektu Premium & Private Banking w rosyjskim portalu analityczno-finansowym Frank RG.
Eurasianet przypomina dane Bloomberga, z których wynika, iż w 2023 roku wzrosła też liczba rosyjskich miliarderów dolarowych, a także łączna wartość ich kapitałów. W głównej mierze dotyczy to osób blisko związanych z Kremlem, które dobrze zarabiają na wojnie z Ukrainą.
16:40. Meloni: Jednogłośne i stanowcze poparcie G7 dla Ukrainy
Przywódcy G7 podczas zakończonych obrad w Apulii udzielili Ukrainie jednogłośnego i stanowczego poparcia, które pozostanie w mocy tak długo, jak będzie to konieczne - oświadczyła dziś gospodyni spotkania, premier Włoch Giorgia Meloni na konferencji prasowej w Bari podsumowującej szczyt.
Szefowa włoskiego rządu oświadczyła odnosząc się do stanowiska „siódemki” w sprawie Ukrainy: „G7 powtarza jednogłośne zaangażowanie, by bronić międzynarodowego systemu reguł opartego na prawie, wystawionego na niebezpieczeństwo przez rosyjską agresję”.
“Zamierzamy dalej wspierać Ukrainę i postanowiliśmy wzmocnić nasze działania i zaangażowanie, by pomóc zaatakowanemu krajowi” - wyjaśniła Meloni.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Meloni po szczycie G7: Jednogłośne i stanowcze poparcie G7 dla Ukrainy. „Postanowiliśmy wzmocnić nasze działania”
16:00. Spotkanie Zełenskiego z Kamalą Harris
15:40. Borell przed szczytem pokojowym
„Ciągła agresja Rosji na Ukrainę nie wskazuje na rzeczywiste zainteresowanie pokojem. Niedopuszczalne żądania Putina mają na celu legitymizację inwazji i podważenie wysiłków pokojowych, podczas gdy Rosja dozbraja się i przygotowuje do długiej wojny. Agresor nie może dyktować warunków zawieszenia broni”
— napisał na swoim profilu na platformie X szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, komentując „plan pokojowy” Putina.
„Karta ONZ i rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie - poparta przez 141 krajów - przekłada zasady Karty ONZ na praktykę. Z niecierpliwością czekam na udział w nadchodzącym Szczycie Pokojowym, który to potwierdzi” - dodał we wpisie, który zamieścił tuż przed rozpoczęciem spotkania w Szwajcarii.
15:30. Zełenski: „Wierzę, że tutaj, na szczycie, będziemy świadkami tworzenia się historii”
Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z prezydent Szwajcarii Violą Amherd w krótkim oświadczeniu dla mediów otwierającym w Buergenstock konferencję ws. pokoju na Ukrainie oznajmił, że wierzy, iż zebrani na szczycie politycy będą „świadkami tworzenia się historii”.
Prezydent powiedział, że rozpoczynająca się konferencja jest już sukcesem, ponieważ „udało nam się przywrócić światu ideę, że wspólne wysiłki mogą powstrzymać wojnę i ustanowić sprawiedliwy pokój”.
„Dziś jest dzień naszego wspólnego sukcesu. Naprawdę udało nam się dać szansę dyplomacji” - dodał. Podkreślił, że Ukraina nigdy nie chciała wojny. „To zbrodnicza i absolutnie niesprowokowana agresja Rosji, a jedynym, który jej chciał, był Putin”.
13:20. USA zapowiedziały zwiększenie pomocy dla Ukrainy
Wiceprezydent USA Kamala Harris zapowiedziała nową pomoc w wysokości ponad 1,5 mld dol. dla Ukrainy, przede wszystkim na odbudowę sektora energetycznego i pomoc humanitarną.
Harris, która przybyła do Buergenstock w Szwajcarii na rozpoczynającą się w sobotę dwudniową konferencję pokojową ws. Ukrainy, oznajmiła, że suma ta obejmuje 500 mln dol. z nowego funduszu na pomoc energetyczną.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wczoraj, że w konferencji w Szwajcarii weźmie udział sto państw i organizacji międzynarodowych zjednoczonych „wspólnym celem trwałego i sprawiedliwego pokoju”.
13:05. Ostrzał wioski w obwodzie donieckim. 3 ofiary
Rosyjskie wojska ostrzelały wioskę Ułakły w rejonie wołnowaskim w obwodzie donieckim na Ukrainie. Rosjanie zaatakowali wioskę z wielu wyrzutni rakietowych przy użyciu amunicji kasetowej - poinformowały lokalne władze na Telegramie. Trzy osoby zginęły.
„W dniu dzisiejszym doszło do straszliwego ostrzału wsi Ułakły we wspólnocie terytorialnej Welykonowosilkiwska w rejonie wołnowaskim w obwodzie donieckim. Centralna część wioski została trafiona amunicją kasetową wystrzeloną z wielu wyrzutni rakietowych” - napisano w wiadomości.
„Niestety, ten akt przemocy spowodował znaczne ofiary wśród ludności cywilnej. Trzy osoby zginęły, a pięć zostało rannych. Wszystkie ofiary były cywilami, którzy znajdowali się w obszarze ostrzału” - czytamy w komunikacie. Służby ratownicze, lekarze i lokalne władze natychmiast przybyły na miejsce tragedii. Ofiary zostały przewiezione do najbliższych placówek medycznych w celu udzielenia pomocy medycznej.
12:30. Szef MSz Węgier o ramach negocjacyjnych
Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że jego krajowi udało się włączyć wszystkie swoje warunki do ram negocjacyjnych.
Szijjarto twierdzi, że po „zaciekłych dyskusjach” UE zgodziła się, że ramy negocjacyjne dla Ukrainy powinny obejmować wszystkie żądania Węgier dotyczące przestrzegania praw mniejszości narodowych.
Niektóre państwa członkowskie nie chciały słyszeć o tym warunku, ale daliśmy jasno do zrozumienia, że nalegamy na przywrócenie praw mniejszości do zachowania tożsamości narodowej, używania języka ojczystego i studiowania w języku ojczystym — powiedział szef MSZ Węgier.
12:05. Ukraińcy blokują Rosjan w Wowczańsku
Siły Zbrojne Ukrainy blokują jednostki rosyjskie w Zakładach Kruszyw w Wowczańsku. Według rosyjskich mediów okupanci od dwóch dni bezskutecznie próbują odblokować swoje wojska na terenie zakładu.
Rosyjscy żołnierze w fabryce są stale pod ostrzałem, co prowadzi do wzrostu liczby rannych i zabitych. Zaopatrzenie zakładu w leki i żywność jest skomplikowane.
12:00. Propaganda Kremla
Prawie 700 tys. rosyjskich żołnierzy walczy na Ukrainie - powiedział Władimir Putin. W grudniu 2023 r. twierdził, że na Ukrainie walczy 617 tys. żołnierzy.
Andrij Jusow, rzecznik ukraińskiej agencji wywiadu wojskowego, odpowiedział 15 grudnia, że prawdziwa liczba to około 450 tys., a Rosja wyolbrzymia liczby, aby „zwiększyć presję informacyjną na nasz kraj”.
11:45. Zełenski porównał rosyjskie rakiety przeciwlotnicze do „bombardowania dywanowego” Hitlera.
Rosja zużywa 3200-3500 KAB-ów miesięcznie – są to bomby powietrzne kierowane. To jest naprawdę duży problem
— podkreślił Wołodymyr Zełenski.
< KAB są używane wyłącznie przeciwko cywilom i infrastrukturze cywilnej. Aby ludzie się bali i uciekali z tego lub innego miasta, z tej lub innej społeczności, aby Rosja mogła zająć te wioski i miasta. To jest główny cel. To właśnie robił Hitler - bombardowania dywanowe. To jest to samo, to ta sama metodologia - dodał.
11:25. Atak podczas ewakuacji
W obwodzie donieckim, podczas ewakuacji w rejonie Awdijiwki, załoga policyjna Białych Aniołów została trafiona przez wrogiego drona, który uderzył 10 metrów od ich samochodu.
Według Ukrinform, zostało to zgłoszone przez policję obwodu donieckiego i opublikowano nagranie wideo z miejsca zdarzenia.
10:30. HUR zaatakował lotnisko w Mrozowsku
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Kyryło Budanow potwierdził w rozmowie z The War Zone, że lotnisko w Mrozowsku w obwodzie rostowskim w Rosji zostało zaatakowane w nocy w czwartek, gdzie użyto co najmniej 70 dronów.
Zdjęcia satelitarne uzyskane przez The War Zone potwierdzają, że lotnisko Mrozowsk w Rosji, około 150 mil od linii frontu, zostało zaatakowane przez Ukraińców. Twierdzi się, że operacja została przeprowadzona za pomocą masowego ataku dronów. Ukraińskie jednostki obronne i wywiadowcze użyły co najmniej 70 dronów do zaatakowania bazy w czwartek.
10:00. Scholz: propozycje pokojowe Putina nie są poważne
Przywódcy państw G7 nie omawiali wysuniętych wczoraj propozycji pokojowych Władimira Putina, gdyż wszyscy wiedzą, że nie są one poważne – oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz we Włoszech przed odlotem do Szwajcarii na konferencję ws. pokoju na Ukrainie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Scholz przed wylotem na szczyt pokojowy w Szwajcarii: Propozycje pokojowe Putina nie są poważne
09:45. Zełenski: Mamy do czynienia z terrorystami
Droga do pokoju jest długa, ponieważ mamy do czynienia z terrorystami i musimy podążać najwłaściwszą drogą, opartą na Karcie ONZ i prawie międzynarodowym. Bardzo ważne jest, abyśmy mieli jedną podstawę. I tak postępujemy, nie naruszając prawa, nie naruszając praw człowieka
– powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla włoskiego kanału SkyTG24, który zamieścił na Facebooku.
09:35. Kolejne ofiary ostrzałów w obwodzie chersońskim
W ciągu ostatniej doby zginął jeden mieszkaniec, jeden został ranny, a kilka domów mieszkalnych zostało zniszczonych w wyniku rosyjskich ataków na ten obwód - poinformował szef wojskowych władz obwodowych Ołeksand Prokudin.
„W ciągu ostatniej doby pod wrogim ostrzałem i nalotami znalazły się miejscowości Nowokajiry, Tiahynka, Dudczany, Stanisław, Wełetenśke, Kaczkariwka, Ołeksandriwka, Biłozerka, Berysław, Jantarne, Burhunka, Kizomys, Olhiwka, Lwowe, Tokariwka, Prydniprowske, Nowodmytriwka i miasto Chersoń”
— napisał Prokudin na Telegramie. „W wyniku rosyjskiej agresji zginęła jedna osoba, a druga została ranna” - czytamy w komunikacie.
Prukudin dodał, że rosyjskie wojsko ostrzelało obszary mieszkalne osiedli regionu, uszkadzając w szczególności siedem prywatnych domów. Uszkodzono myjnię samochodową, warsztat samochodowy, koparkę i prywatny samochód.
09:20. Prezydent Duda przed wylotem na szczyt
Konferencja pokojowa ws. Ukrainy w Szwajcarii ma za zadanie pokazać partnerom odległym geograficznie skalę zagrożenia dla całego świata, jakie niesie rosyjska agresja wobec Ukrainy - oświadczył przed odlotem na konferencję prezydent Andrzej Duda.
Jak przypomniał, w konferencji mają wziąć udział przedstawiciele ok. 100 państw i w jego ocenie spotkanie będzie dobrą okazją, by pokazać państwom odległym geograficznie, dla których rosyjska agresja jest czymś dalekim, że problem jest poważny i że stwarza niebezpieczeństwo dla całego świata.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda przed wylotem na Szczyt Pokojowy w Szwajcarii: Rosyjski imperializm musi zostać ukarany, jego łeb musi zostać obcięty
09:00. ISW o „propozycjach pokojowych” Putina
Putin przedstawił swoje bezkompromisowe żądania kapitulacji Ukrainy jako warunek wstępny „rozmów pokojowych”, w tym uznania nielegalnej aneksji przez Rosję terytoriów okupowanych i kontrolowanych przez Ukraińców — napisał ISW w swojej najnowszej analizie. - Putin powiedział, że siły ukraińskie muszą zacząć „całkowicie wycofywać się” z kontrolowanego przez Ukrainę terytorium w obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim (które Kreml nielegalnie zaanektował we wrześniu 2022 r.) oraz że Ukraina musi oficjalnie rezygnować z celu, jakim jest członkostwo w NATO, by Rosja zgodziła się na zawieszenie broni.
07:12. Deputowany CDU: Szczyt pokojowy w Szwajcarii ma promować ukraińską koncepcję
Priorytetem szczytu pokojowego w Szwajcarii jest promowanie ukraińskiej koncepcji sprawiedliwego pokoju i wspieranie wysiłków dyplomatycznych Kijowa - wyjaśnia w rozmowie z serwisem Fake Hunter niemiecki polityk, deputowany CDU do Bundestagu Roderich Kiesewetter.
Konferencja w Szwajcarii to bardzo dobra inicjatywa, która wspiera plan pokojowy (prezydenta Wołodymyra) Zełenskiego
— mówi poseł CDU. Wyjaśnia, że najważniejszym założeniem tego forum jest zbudowanie politycznego poparcia jak największej liczby państw dla Kijowa, aby umożliwić wypracowanie „trwałego pokoju na Ukrainie i w Europie w oparciu o Kartę Narodów Zjednoczonych i prawo międzynarodowe i to w perspektywie długoterminowej”.
Kiesewetter zastrzega, że nie należy oczekiwać, iż konferencja w Szwajcarii „nagle doprowadzi do wycofania się Rosji z Ukrainy” i rozpoczęcia rzeczowych negocjacji.
07:04. Ostrzały obwodu sumskiego. Jest ofiara śmiertelna
Jedna osoba zginęła, a siedem odniosło obrażenia na skutek rosyjskich ostrzałów obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby – poinformowały w sobotę władze obwodowe w komunikacie na Telegramie.
Siły rosyjskie 19 razy ostrzelały w ciągu doby obszary przygraniczne i miejscowości w obwodzie sumskim.
Na skutek ostrzałów hromady (powiatu) szostkińskiej śmierć poniosła jedna osoba, a cztery zostały ranne.
00:01. Zełenski: W szczycie pokojowym weźmie udział 100 państw i organizacji
Sto państw i organizacji międzynarodowych zjednoczonych „wspólnym celem trwałego i sprawiedliwego pokoju” weźmie udział w szczycie pokojowym organizowanym w weekend w Buergenstocku niedaleko Lucerny - ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w piątek przybył do Szwajcarii.
Zełenski przyleciał do Szwajcarii bezpośrednio z odbywającego się we Włoszech szczytu G7.
Szczyt pokojowy - napisał Zełenski w serwisie X - „pozwoli globalnej większości na podjęcie kroków w obszarach ważnych dla każdego: bezpieczeństwa nuklearnego i żywnościowego, uwolnienia jeńców i deportowanych, łącznie z deportowanymi ukraińskimi dziećmi”.
W szczycie uczestniczy około stu państw i międzynarodowych organizacji - podkreślił prezydent.
Jestem wdzięczny wszystkim, którzy postanowili wziąć w nim udział i zademonstrować wierność idei pokoju, prawa międzynarodowego i karcie ONZ
— napisał Zełenski. Dodał, że jako odpowiedzialna globalna większość uczestnicy „muszą podjąć wszelkie wysiłki, aby wojny, akty agresji, okupacje zostały zakończone i nigdy się nie powtórzyły”.
Właśnie dlatego szczyt został przygotowany w kształcie, pozwalającym „każdemu narodowi na wykazanie się zdolnościami przywódczymi” w drodze do osiągnięcia wspólnych celów - zaznaczył ukraiński prezydent.
Zorganizowany z inicjatywy Ukrainy i Szwajcarii w Buergenstocku niedaleko Lucerny szczyt odbędzie się w sobotę i niedzielę.
red/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/695506-relacja-843-dzien-wojny-szczyt-pokojowy-w-szwajcarii