Partie polityczne francuskiej lewicy osiągnęły w czwartek porozumienie w sprawie sojuszu przed wyborami parlamentarnymi i przedstawią w piątek jego program. Sojusz zwany „frontem ludowym” tworzą głównie: socjaliści, komuniści, Zieloni i skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona.
Po całodniowych negocjacjach partie ogłosiły, że uzgodniły listę kandydatów w okręgach wyborczych i osiągnęły porozumienie w sprawie programu, który zostanie przedstawiony w piątek w południe. W komunikacie partie zapewniły, że powstanie sojuszu lewicy oznacza, że „dojście do władzy Zjednoczenia Narodowego nie jest już przesądzone!”.
Kto kandydatem lewicy na premiera?
Szef Partii Komunistycznej Fabien Roussel powiedział w telewizji BFNTV, że uzgodniono „bardzo oczekiwane przez Francuzów działania”, jak np. podwyżki pensji i indeksację płac i emerytur.
Nie wiadomo dotąd, kogo lewica zaproponuje na premiera. Szef Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon oznajmił, że jest gotów się tego podjąć, lecz „nie narzuca” swej kandydatury. Trwają jednak, jak podał dziennik „Liberation”, poszukiwania polityka, którego osoba mniej dzieliłaby lewicę.
Sondaż opublikowany w ostatnich dniach wskazuje, że na sojusz partii lewicowych gotowych jest zagłosować 28 proc. Francuzów, a na prawicowe Zjednoczenie Narodowe - 31 procent. Centrowa koalicja skupiona wokół prezydenta Emmanuela Macrona z 18-procentowym poparciem pozostaje w sondażu daleko za tymi dwoma formacjami.
Historyczny front ludowy
Obecny sojusz jest odtworzeniem wcześniejszego aliansu lewicy, ale dołączyły do niego mniejsze partie. Poprzedni sojusz - NUPES, powstał w maju 2022 r. i nękany był podziałami w sprawach wewnętrznych i międzynarodowych. Jesienią 2023 r. największa z partii lewicy - Partia Socjalistyczna - zawiesiła udział w NUPES z powodu różnic z Francją Nieujarzmioną w ocenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Nazwa „front ludowy” nawiązuje do historycznych ruchów o tej samej nazwie z lat 30. XX wieku, powoływanych w Europie m.in. z inicjatywy komunistów francuskich, w reakcji na objęcie władzy w Niemczech przez NSDAP i popularność idei faszystowskich. We Francji Front Ludowy zaowocował koalicją lewicy, która sprawowała władzę w latach 1936-1937.
Po zdecydowanej wygranej we Francji prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego prezydent Macron rozwiązał parlament i wyznaczył na 30 czerwca przedterminowe wybory do Zgromadzenia Narodowego.
CZYTAJ TAKŻE: Macron przestraszył się wyborów. Chce stworzyć szeroką koalicję. „Jesteśmy gotowi włączyć idee socjaldemokratów i ekologów”
PAP/kot
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/695362-francuska-lewica-zwiera-szyki-bedzie-front-ludowy