Trwa 841. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 13 czerwca 2024 r.
18:50. Zełenski apeluje o „Plan Marshalla” dla Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do przywódców G7 podczas szczytu w Apulii o przyjęcie „Planu Marshalla” na rzecz odbudowy jego kraju, zaatakowanego przez Rosję.
W czasie obrad szefów państw i rządów „siódemki” w Borgo Egnazia Zełenski oświadczył też, że zdjęcie ograniczeń dotyczących użycia zachodniej broni podniosło ochronę przed rosyjskimi atakami powietrznymi.
Ukraiński przywódca poinformował, że z gospodarzem spotkania, premier Włoch Giorgią Meloni rozmawiał o następnym pakiecie pomocy dla jego kraju.
18:22. Cameron: jeśli Rosja się obawia zachodniej broni, niech się wycofa
Ukraina ma prawo się bronić, a jeśli Rosja obawia się, że zachodnia broń zostanie użyta przeciw niej na jej terytorium, jest proste rozwiązanie - niech się wycofa z nielegalnie okupowanych terenów - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.
18:18. Przywódcy G7 zdecydowali o wypłacie 50 mld dolarów Ukrainie z zysków z rosyjskich aktywów
Przywódcy państw G7, obradujący we włoskim regionie Apulia osiągnęli w czwartek porozumienie w sprawie wypłaty 50 mld dolarów Ukrainie z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - podał Reuters. Gościem szefów państw i rządów „siódemki” jest ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Również podczas szczytu oczekuje się podpisania ukraińsko-amerykańskiej umowy o bezpieczeństwie przez prezydentów Zełenskiego i Joe Bidena.
16:53. Ukraiński minister: Bez dodatkowej obrony przeciwlotniczej zabraknie prądu zimą
Bez dodatkowych systemów obrony przeciwlotniczej nie wystarczy prądu w zimie - powiedział ukraiński minister ds. energii Herman Hałuszczenko agencji Reutera. Dodał, że broń musi dotrzeć do kraju w przyszłych tygodniach, inaczej ukraińska infrastruktura energetyczna nie przetrwa zimy.
Mamy pięć miesięcy do zimy. Jeśli nie obronimy się teraz, to nie zdołamy przeprowadzić prac naprawczych. 50 proc. mocy (systemu enrgetycznego) nie wystarczy, aby przejść przez zimę
— mówił Hałuszczenko we wtorek w Berlinie.
Słowa ministra znajdują potwierdzenie w oświadczeniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który podczas konferencji w Berlinie dotyczącej odbudowy kraju powiedział, że Rosja zniszczyła połowę ukraińskich mocy wytwórczych prądu, odkąd pod koniec marca tego roku zaczęła atakować instalacje energetyczne.
Jak informuje BBC, Ukraina kupuje energię od Unii Europejskiej, próbując pokryć swoje niedobory. Ukraińskie ministerstwo energii podało, że od środy planuje importować największą jak dotąd ilość energii. Jednak nie wystarczy to na pokrycie deficytu. Oznacza to, że od godz. 15 do 23 w całym kraju zaplanowano przerwy w dostawie prądu. Ma to chronić infrastrukturę krytyczną, w tym szpitale i obiekty wojskowe.
16:52. Dowódca Legionu Gruzińskiego: Próbowano mnie otruć
Mamuka Mamulaszwili, dowódca Legionu Gruzińskiego walczącego w Ukrainie przeciwko rosyjskim wojskom powiedział Radiu Wolna Europa, że kilka miesięcy temu próbowano go otruć. W próbkach krwi mężczyzny wykryto m.in. arszenik.
Dowódca legionu przekazał, że kilka miesięcy temu poczuł silny brzuch w jamie brzusznej, po czym próbki jego krwi i tkanki wysłano do laboratorium w Niemczech. Wykryto w nich dużą zawartość arsenu, rtęci i cyny, które najprawdopodobniej spożył wraz z jedzeniem.
Według Gruzina była to już trzecia próba jego otrucia. Zaznaczył, że media w Rosji już wiele razy pisały o jego rzekomej śmierci.
16:37. Austin: Rosyjska ofensywa na Charków zwalnia
Po zniesieniu przez sojuszników ograniczeń dotyczących użycia broni przez Ukrainę postęp Rosji w rejonie Charkowa spowalnia, a linia frontu stabilizuje się - powiedział w czwartek sekretarz obrony USA Lloyd Austin.
Austin bierze udział w spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich NATO w Brukseli.
16:00. Norwegia przekaże Ukrainie amunicję artyleryjską
Rząd Norwegii poinformował w czwartek o przekazaniu Ukrainie pocisków do moździerzy kalibru 81 mm o wartości 480 mln koron (41 mln euro). Jak podkreślono, darowizna ma pomóc ukraińskiej armii odeprzeć postępy Rosji na polu walki.
Ukraina zgłosiła zapotrzebowanie na rodzaj amunicji, który posiadamy w naszych magazynach
— oświadczył minister obrony Norwegii Bjorn Arild Gram cytowany w komunikacie.
14:57. Prezydent Ukrainy przybył na szczyt G7, spotka się też z papieżem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w czwartek na szczyt przywódców G7 w Apulii na południu Włoch, w którym weźmie udział jako gość specjalny. W trakcie tego szczytu Zełenski spotka się między innymi z prezydemtem USA Joe Bidenem i z papieżem Franciszkiem.
Zełenski bierze udział w specjalnej sesji przywódców Włoch, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Kanady, Japonii i Unii Europejskiej na temat Ukrainy.
14:53. Austin w Brukseli: kraje Grupy Kontaktowej przekazały Ukrainie ponad 98 mld dolarów wsparcia
Kraje Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (UDCG) przekazały jak dotąd Kijowowi wsparcie o wartości ponad 98 mld dolarów – poinformował sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas rozpoczęcia 23. spotkania tej Grupy w Brukseli.
14:38. Wicepremier Węgier: nie odeślemy nikogo z powrotem na Ukrainę
Nie odeślemy nikogo z powrotem na Ukrainę, wszyscy uchodźcy są bezpieczni na Węgrzech – poinformował wicepremier Węgier Zsolt Semjen, komentując niedzielne przekroczenie przez kilkadziesiąt osób granicy z Ukrainą.
W poniedziałek ukraińskie media poinformowały, że grupa 32 mężczyzn, obywateli Ukrainy, przedostała się nielegalnie ciężarówką na fałszywych, wojskowych numerach na Węgry, gdzie została zatrzymana przez tamtejsze władze.
Do incydentu doszło w niedzielę w okolicach ukraińsko-węgierskiego przejścia granicznego Kosyno-Barabasi. Kosyno znajduje się w ukraińskim obwodzie zakarpackim, który zamieszkuje ok. 100-tysięczna mniejszość węgierska.
14:24. „WP”: przyszłość porozumienia Biden-Zełenski ws. bezpieczeństwa Ukrainy jest niejasna
Prezydenci USA i Ukrainy, Joe Biden i Wołodymyr Zełenski, podpiszą na szczycie G7 w Apulii porozumienie o bezpieczeństwie. Obecna administracja USA obawia się, że w razie reelekcji Donalda Trumpa długoterminowe wsparcie może być wycofane. Przyszłość porozumienia jest niejasna – pisze „Washington Post”.
13:30. Rosyjski Resort obrony: na manewrach transportowano ćwiczebne głowice nuklearne
Podczas manewrów niestrategicznych sił jądrowych rosyjscy żołnierze przetransportowali ćwiczebne głowice nuklearne do polowych miejsc przechowywania i na lotniska - poinformowało ministerstwo obrony Rosji.
Resort zaznaczył, że Rosja i Białoruś w trakcie manewrów przećwiczyły wspólne przygotowanie białoruskich jednostek bojowych i rosyjskich pododdziałów wsparcia nuklearnego. Według ministerstwa wyniki ćwiczeń zadecydują o kierunkach przyszłego szkolenia żołnierzy.
13:25. dpa: rząd blokuje postęp w negocjacjach nad nowym pakietem sankcji UE na Rosję
Według dyplomatów w Brukseli niemieckie obawy i prośby o zmiany są główną przyczyną, dla której planowanie sankcji UE wobec Rosji nie zostało jeszcze sfinalizowane, informuje agencja dpa. Ostatnio można było odnieść wrażenie, że Niemcy są nowymi Węgrami, powiedział urzędnik UE, cytowany przez dpa.
12:50. Doszło do pierwszych cyberataków przed szczytem ws. Ukrainy
Władze szwajcarskie poinformowały, że „zgodnie z przewidywaniami” doszło do pierwszych cyberataków związanych z organizowaną przez ten kraj konferencją ws. pokoju na Ukrainie w najbliższy weekend.
Ataki te mają spodziewany charakter i nie ma w istocie ostrego zagrożenia
— poinformowało w oświadczeniu Federalne Biuro Bezpieczeństwa Cybernetycznego, nie podając źródeł ataków.
Ataki DDoS (distributed denial-of-service) „spowodowały niewielkie awarie w wyznaczonym marginesie tolerancji”, które „nie wpłynęły w znaczący sposób na funkcjonowanie dotkniętych nimi jednostek” – dodano. Poprzez tego rodzaju cyberataki sprawcy chcą wprowadzić zakłócenia do przestrzeni cybernetycznej, „aby przekazać swe przesłania polityczne i zwrócić na nie uwagę” – dodało Biuro.
12:14. „The Guardian”: prawnicy dostarczyli MTK dowody, że Rosja celowo głodziła Mariupol
Rosja w zamierzony sposób głodziła ludność cywilną ukraińskiego miasta Mariupol podczas jego 85-dniowego oblężenia na początku 2022 roku, co stanowi zbrodnię wojenną - informuje „The Guardian”, powołując się na analizę przedłożoną Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.
Brytyjski dziennik pisze, że wniosek ten stanowi sedno dokumentacji składanej obecnie do MTK w Hadze przez prawników z międzynarodowej organizacji pozarządowej Global Rights Compliance (GRC), którzy współpracują z ukraińskim rządem. GRC argumentuje, że Rosja i jej przywódcy zamierzali zabić i skrzywdzić dużą liczbę cywilów.
Szacuje się, że podczas oblężenia i zdobywania Mariupola na początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło 22 tys. osób. W ciągu kilku dni od rozpoczęcia oblężenia, gdy temperatury spadły poniżej minus 10 stopni Celsjusza, cywile zostali pozbawieni wody, gazu i elektryczności. Catriona Murdoch z GRC powiedziała, że celem analizy było „sprawdzenie, czy istnieje szersza narracja”, czyli czy rosyjskie wojsko i jego dowódcy w celowy sposób pozbawiali ludność Mariupola żywności i innych niezbędnych do życia dostaw, co można uznać za zbrodnię wojenną.
10:58. Sondaż: według większości Ukraińców celem Rosji jest zniszczenie narodu ukraińskiego
Prawie dwie trzecie Ukraińców (60%) uważa, że celem rosyjskiej inwazji na ich kraj jest zniszczenie narodu ukraińskiego - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).
Większość Ukraińców - 60 procent - uważa, że Rosja dąży do zniszczenia narodu ukraińskiego (34 procent), a nawet do dokonania ludobójstwa na większości mieszkańców (26 procent). Kolejne 6 procent Ukraińców uważa, że Rosja chce podbić całe terytorium kraju, pozostawiając tylko autonomię kulturową w ramach Rosji
— napisano w raporcie z badania.
Kolejne 12 procent Ukraińców uważa, że Rosja dąży do zmiany rządu w Kijowie i utworzenia marionetkowego państwa ukraińskiego. Tylko 7 procent Ukraińców uważa, że agresor dąży tylko do utrzymania już okupowanych terenów i tak naprawdę nie rości sobie prawa do całego lub większości terytorium Ukrainy.
Ponadto jedna z opcji odpowiedzi została sformułowana w taki sposób, aby była bliska rosyjskiej propagandzie, a mianowicie przeprowadzenie denazyfikacji i demilitaryzacji Ukrainy bez naruszania jej niepodległości. Tylko 5 procent respondentów wybrało tę opcję
— zauważają badacze.
Niemal we wszystkich regionach ponad połowa respondentów (62 proc. na zachodzie i w centrum, 56 proc. na południu i 49 proc. na wschodzie) uważa, że Rosja dąży do zniszczenia narodu ukraińskiego, a nawet dokonania ludobójstwa.
10:27. Stoltenberg: w NATO jest szerokie porozumienie, że trzeba militarnie wesprzeć Ukrainę
Wśród krajów NATO istnieje szerokie porozumienie w sprawie potrzeby udzielenia wsparcia militarnego Ukrainie, odpierającej rosyjską inwazję – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli.
Dodał, że celem NATO jest w tym kontekście ograniczenie opóźnień w udzielaniu wsparcia militarnego Ukrainie.
Jednocześnie Stoltenberg przekazał, że nadal trwają prace nad osiągnieciem porozumienia w sprawie „długoterminowego zobowiązania finansowego dla Ukrainy”.
09:23. Rosyjski resort obrony: przećwiczono elektroniczne wystrzeliwanie rakiet
Wojska rosyjskie przećwiczyły elektroniczne wystrzeliwanie rakiet w ramach drugiego etapu manewrów niestrategicznych sił jądrowych – poinformowało ministerstwo obrony Rosji.
W ramach drugiego etapu ćwiczeń niestrategicznych sił jądrowych żołnierze pododdziału rakietowego Leningradzkiego Okręgu Wojskowego wykonali ćwiczebne zadania bojowe związane z potajemnym przemieszczeniem się na wyznaczone pozycje. Przeprowadzono też elektroniczne wystrzelenia rakiet do umownych wrogich celów
— oznajmił resort obrony. Jak dodano, uczestniczący w ćwiczeniach członkowie załóg marynarki wojennej przećwiczyli wyjście w morze w wyznaczone rejony patrolowe.
Ćwiczenia - według rosyjskiego ministerstwa obrony - mają na celu „podtrzymanie gotowości wojsk i sprzętu jednostek zastosowania bojowego” Rosji i Białorusi. W trakcie manewrów przećwiczone ma zostać wspólne przygotowanie jednostek sił zbrojnych Rosji i Białorusi do „bojowego zastosowania niestrategicznej broni jądrowej”. Manewry mają podtrzymać gotowość żołnierzy i sprzętu bojowego do zastosowania taktycznej broni jądrowej „w celu bezwarunkowego zagwarantowania suwerenności i integralności terytorialnej Państwa Związkowego”.
Przeprowadzenia manewrów zlecił w ubiegłym miesiącu Władimir Putin. Moskwa twierdzi, że jest to jej odpowiedź na groźby i prowokacje z Zachodu. Według analityków portalu Defence24.pl ćwiczenia z użycia taktycznej broni jądrowej służą zarówno weryfikacji rosyjskich zdolności, jak i zastraszaniu Zachodu w celu ograniczenia wsparcia dla Ukrainy.
08:27. Generał Budanow: rosyjska ofensywa trwa, sytuacja nie jest najlepsza, ale bez przesady
W połowie maja rozpoczęła się rosyjska kontrofensywa, sytuacja nie jest najlepsza, ale nie ma potrzeby przesadzać - oświadczył w czwartek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR, generał Kyryło Budanow.
To się dzieje (kontrofensywa - PAP). Zaczęła się w połowie maja. Niestety to trwa, sytuacja nie jest najlepsza, ale z drugiej strony, jeszcze raz mówię, nie powinniśmy wyolbrzymiać konsekwencji tego wszystkiego
— powiedział podczas rozmowy z dziennikarzami w ukraińskiej telewizji.
Szef HUR z zadowoleniem przyjął utworzenie Sił Systemów Bezzałogowych na Ukrainie, ale podkreślił, że „jest to wsparcie, żaden dron nie wygra wojny”.
Dopóki żołnierz z flagą nie wejdzie na terytorium, nic się nie wydarzy
— uważa Budanow.
W środę brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano o ciężkich walkach, które toczone są na obszarach zabudowanych bardzo ważnej miejscowości Czasiw Jar w obwodzie donieckim, gdzie ukraińskie siły próbują powstrzymać rosyjskie postępy.
Jak oceniono, jest wysoce prawdopodobne, że rosyjskie siły lądowe oczyszczają przedmieścia Czasiw Jaru przy użyciu piechoty i poziom rosyjskich strat jest wysoki, a ukraińskie siły zbrojne informowały o artyleryjskim ataku na tę miejscowość przy użyciu broni termobarycznej.
Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną ewentualne przejęcie przez wojska rosyjskie kontroli nad miasteczkiem Czasiw Jar może prowadzić następnie do ofensywy na pobliską Konstantynówkę, od dawna postrzeganą jako ważny cel rosyjskiej operacji w Donbasie. Opanowanie tych miejscowości prawdopodobnie umożliwiłoby przygotowanie natarcia na Kramatorsk i Słowiańsk, dwa najważniejsze miasta Donbasu wciąż pozostające pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy.
07:42. Raport: ogromne emisje CO2 na skutek wojny wywołanej przez Rosję
Wojna Rosji przeciw Ukrainie bezpośrednio spowodowała lub przyczyni się do emisji 175 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery – poinformowano w raporcie ukraińskiego ministerstwa środowiska i ukraińskich oraz międzynarodowych organizacji pozarządowych.
W raporcie podkreślono, że ujęte w nim szacunki obejmują zarówno emisje już uwolnione, jak i te, które powstaną podczas odbudowy po zniszczeniach spowodowanych wojną.
Wśród przyczyn emisji wymieniono „miliardy litrów paliwa spalanego w pojazdach bojowych, niemal milion hektarów spalonych pól i lasów, setki wysadzonych w powietrze zbiorników z ropą i gazem, ogromne ilości stali i cementu wykorzystane do ufortyfikowania setek kilometrów linii frontu”.
175 mln ton emisji dwutlenku węgla odpowiada ilości wytwarzanej przez 90 mln samochodów lub całą Holandię rocznie - podkreślono w raporcie.
Całkowite szkody klimatyczne, które spowodowała Federacja Rosyjska podczas 24 miesięcy wojny, wynoszą ponad 32 mld dolarów
— napisano w dokumencie.
07:03. Media: eksperci o bombach, które rosyjskie samoloty „upuszczają” na obwód biełgorodzki
Rosyjskie „bomby szybujące” czyli zwykłe bomby lotnicze z prostym systemem korygowania lotu, regularnie nie dolatują do celu, a „spadają” z rosyjskich samolotów nad terytorium Rosji lub okupowanej przez nią Ukrainy – pisze rosyjska niezależna „Nowa Gazieta. Europa”.
Przyczyną regularnego „upuszczania” bomb lotniczych na własne terytorium jest zdaniem ekspertów, cytowanych przez gazetę, jest „chałupnicza” konstrukcja modułu naprowadzania, a także, choć w mniejszym stopniu, błędy ludzkie.
W ciągu ponad 100 dni rosyjskie samoloty zrzuciły na terytorium, które Rosja uważa za „swoje” przynajmniej 88 bomb, które nie doleciały do zaplanowanych celów – wyliczyły media (informację tę podał 11 czerwca niezależny kanał ASTRA na Telegramie). Z tego co najmniej 39 spadło na terytorium obwodu biełgorodzkiego, a dwie – na sam Biełgorod (informacja portalu Insider).
07:00. W Brukseli spotkanie ministrów obrony NATO przed lipcowym szczytem Sojuszu w Waszyngtonie
W Brukseli rozpocznie się w czwartek dwudniowe spotkanie ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego, na którym szefowie resortów zajmą się przygotowaniami do zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Waszyngtonie.
Wzmocnimy nasze wsparcie dla Ukrainy, wzmocnimy naszą obronę i wyślemy naszym przeciwnikom silny sygnał odstraszający
— powiedział przed spotkaniem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
01:49. Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall AG rozwija współpracę z Ukrainą
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall AG poinformował o podpisaniu memorandum w sprawie rozszerzenia współpracy strategicznej z Ukrainą w dziedzinie produkcji zbrojeniowej.
Prezes Rheinmetall AG Armin Papperger, którego cytuje „Ukraińska Prawda” oświadczył, że trwają negocjacje w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa produkującego amunicję artyleryjską na Ukrainie.
Chcemy również przekazać pierwsze wozy bojowe piechoty Lynx już w tym roku i wkrótce rozpocząć ich produkcję na Ukrainie
— zapowiedział prezes niemieckiej firmy. 11 czerwca poinformowano, że na Ukrainie rozpoczął pracę pierwszy wspólny zakład, w którym będą remontowane i produkowane pojazdy opancerzone. Ukraiński minister ds. przemysłu strategicznego Aleksander Kamyszyn, który podpisywał memorandum podkreślił, że ukraiński przemysł obronny odradza się i wnosi znaczący wkład w ożywienie gospodarcze Ukrainy - także dzięki partnerom takim jak Rheinmetall.
00:10. Sekretarz generalny NATO: Sojusz przejmie koordynację dostaw broni do Ukrainy
Sojusz ma przejąć koordynację dostaw broni do Ukrainy - ogłosił w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli, gdzie w czwartek rozpocznie się spotkanie ministrów obrony państw NATO. Odniósł się również do rosyjskich prób destabilizacji krajów Sojuszu.
Stoltenberg powiedział, że ma nadzieje, iż ministrowie obrony państw Sojuszu zdecydują się na zaakceptowanie planu dzięki któremu NATO przejmie koordynacje wsparcia militarnego dla Ukrainy.
Jego wypowiedź ma być próbą zabezpieczenia systemu dostaw broni do Ukrainy w obliczu możliwej wygranej Donalda Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich w USA - komentuje agencja Reutera.
Sojusznicy podejmują zdecydowane środki, prowadząc aresztowania i sprawy sądowe przeciw wrogim działaniom na terytorium NATO, tymi działaniami są akty sabotażu, przemocy, cyberataki oraz dezinformacja
— oświadczył również Stoltenberg.
Dodał, że „działania Rosji nie zatrzymają nas przed wspieraniem Ukrainy”.
W obliczu narastających wrogich głosów o możliwym użyciu broni nuklearnej, sekretarz generalny NATO, zadeklarował, że Sojusz przystosowuje swój arsenał do zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa na świecie. Uzupełnił, że w tym obszarze doszło do znaczącego postępu.
W czwartek w Brukseli odbędą się również posiedzenia Rady NATO-Ukraina oraz Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy - kierowanej przez USA platformy koordynującej pomoc militarną dla Ukrainy.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/695237-relacja-841-dzien-wojny-budanow-rosyjska-ofensywa-trwa