Trwa 840. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 12 czerwca 2024 r.
18:38. Stoltenberg: NATO przejmie koordynację dostaw broni na Ukrainę
Sojusz ma przejąć koordynację dostaw broni na Ukrainę - ogłosił w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli, gdzie w czwartek rozpocznie się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO.
Oczekuje, że ministrowie zaakceptują plan dzięki któremu NATO przejmie koordynacje wsparcia dla Ukrainy
— powiedział w środę Stoltenberg.
Wypowiedz Stoltenberga ma być próbą zabezpieczenia systemu dostaw broni do Ukrainy w obliczu możliwej wygranej Donalda Trumpa w listopadowych wyborach w USA - twierdzi agencja Reutera.
18:25. USA ogłaszają szeroki pakiet sankcji wymierzonych w gospodarkę wojenną Rosji
Resorty finansów i dyplomacji USA ogłosiły w środę szeroki pakiet dodatkowych sankcji mających uderzyć w „gospodarkę wojenną” Rosji i odciąć ją od dostaw kluczowych materiałów i usług, m.in. z Chin. Rosjanie zostaną odcięci też od amerykańskich usług IT.
Jak ogłosił w komunikacie Departament Skarbu USA, działania podjęte w przeddzień szczytu G7 we Włoszech mają na celu znaczące zwiększenie ryzyka sankcji wtórnych dla podmiotów prowadzących interesy z rosyjskimi bankami, przemysłem zbrojeniowym i innymi kluczowymi sektorami gospodarki. Dotyczy to również Chin, pełniących główną rolę w omijaniu dotychczasowych restrykcji.
Wśród długiej listy podjętych działań jest m.in. rozszerzenie sankcji na największe rosyjskie banki państwowe, w tym Sbierbank, Wnieszekonombank i WTB w odniesieniu do ich wszelkich znaczących transakcji, w tym z filiami tych banków w Chinach i Indiach. Dodatkowo sankcjami objęto łącznie 300 podmiotów i osób wspierających rosyjski przemysł obronny. Wiele z nich to chińskie firmy dostarczające towary podwójnego przeznaczenia - wysyłające m.in. części potrzebne do produkcji dronów, systemów przeciwdronowych, czy maszyny przemysłowe potrzebne do wytwarzania broni - a także sieci firm pozwalających Rosji omijać dotychczasowe restrykcje. Poza Chinami, chodzi o podmioty z Rosji, Białorusi, Brytyjskich Wysp Dziewiczych, Bułgarii, Kazachstanu, Kirgistanu, Serbii, RPA, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
17:34. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku na Krzywy Róg
Do 8 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Krzywy Róg w południowej Ukrainie, co najmniej 21 osób zostało rannych, w tym dwoje dzieci - podała w środę Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) na Telegramie.
Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski informował o sześciu zabitych i 11 rannych.
Krzywy Róg. Wróg przeprowadził dziś po południu atak rakietowy na dzielnice mieszkaniowe miasta. (…) Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do ośmiu osób. Co najmniej 21 osób zostało rannych, w tym dwoje dzieci. Kolejne cztery osoby są zaginione
— czytamy w komunikacie.
DSNS przekazała, że trwa operacja poszukiwawcza. Pracownicy Państwowej Służby Ratowniczej, Policji Narodowej, przedsiębiorstw użyteczności publicznej i wolontariusze „robią wszystko, co w ich mocy, aby uratować jak najwięcej osób”.
17:25. Biały Dom: Zakończyliśmy negocjacje z Ukrainą. Jutro porozumienie
Zakończyliśmy negocjacje z Ukrainą na temat dwustronnej umowy o bezpieczeństwie, a w czwartek we Włoszech dojdzie do podpisania jej przez prezydentów Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego - ogłosił w środę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
Umowa ma „wyłożyć ramy tego, jak będziemy współpracować z Ukrainą i innymi sojusznikami, by zapewnić, że Ukraina ma to, czego potrzebuje, zarówno jeśli chodzi o fizyczne zdolności, jak i wywiadowcze i inne” - powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu Air Force One, którym wraz z Bidenem leci na szczyt G7 w Apulii.
Podobne dwustronne porozumienia podpisało z Ukrainą jak dotąd 15 innych państw, zgodnie z postanowieniami z ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie.
16:31. SBU: Ujawniliśmy farmy botów, które pomagały Rosji
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ujawniła farmy botów, które pomagały Rosji „ rozprzestrzeniać „kremlowskie fałszywki” i hakować telefony ukraińskich żołnierzy. Jeden z zatrzymanych zarejestrował prawie 15 tysięcy fikcyjnych kont w różnych sieciach społecznościowych i sprzedawał je rosyjskim służbom.
SBU zneutralizowała dwie farmy botów działające w obwodach dniepropetrowskim i żytomierskim; zatrzymano dwie prowadzące je osoby - przekazano w środowym komunikacie służb.
W Dnieprze zatrzymano 30-letniego mieszkańca tego miasta, który zarejestrował prawie 15 000 fikcyjnych kont w różnych sieciach społecznościowych i komunikatorach. Używał do tego celu kart SIM ukraińskich operatorów komórkowych. Stworzone przez siebie konta sprzedawał na forach darknetowych, gdzie jego głównymi klientami byli przedstawiciele rosyjskich służb specjalnych
— poinformowała SBU.
13:27. Siły ukraińskie zaatakowały w nocy rosyjskie wyrzutnie przeciwlotnicze na Krymie
Ukraińskie wojska w nocy z wtorku na środę ponownie zaatakowały rosyjskie przeciwlotnicze systemy rakietowe, które Rosjanie rozmieścili na okupowanym półwyspie Krym - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Telegramie.
Wczoraj wieczorem nasze siły ponownie zaatakowały rosyjskie systemy rakiet przeciwlotniczych, rozmieszczone przez najeźdźców na półwyspie (należącym) do Ukrainy. Tym razem przeprowadzono zmasowane uderzenie rakietowe na jeden dywizjon rakiet przeciwlotniczych S-300 wroga w pobliżu Belbeku, a także na dwa dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-400 w pobliżu Belbeku i Sewastopola
Trafienia zostały potwierdzone. Zniszczono przede wszystkim dwa radary systemów S-300 i S-400. Doniesienia o trzecim radarze są w trakcie wyjaśniania
— czytamy w komunikacie.
Według Sztabu Generalnego odnotowano również wybuchy amunicji we wszystkich trzech lokalizacjach, w których rozmieszczone były rosyjskie dywizje systemów przeciwlotniczych.
11:39. Brytyjskie MON: Rosjanie osiągnęli ograniczone przełamanie na przedmieściach Czasiw Jaru
Rosyjskie wojska lądowe prawdopodobnie osiągnęły ograniczone przełamanie na wschodnich przedmieściach miejscowości Czasiw Jar we wschodniej Ukrainie i prawdopodobnie przejęły kontrolę nad wsią Iwaniwske na południowy wschód od Czasiw Jaru - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano o ciężkich walkach, które toczone są na obszarach zabudowanych Czasiw Jaru, gdzie ukraińskie siły próbują powstrzymać rosyjskie postępy. Dodano, że rosyjskie wojska prawdopodobnie pozostają po wschodniej stronie kanału, który przechodzi przez tę miejscowość i stanowi przeszkodę w ich postępach.
Jak oceniono, jest wysoce prawdopodobne, że rosyjskie siły lądowe oczyszczają przedmieścia Czasiw Jaru przy użyciu piechoty i poziom rosyjskich strat jest wysoki, a ukraińskie siły zbrojne informowały o artyleryjskim ataku na tę miejscowość przy użyciu broni termobarycznej.
11:24. Właściciel ukraińskiego koncernu rolnego: Nie czas na spory z UE o eksport żywności
Ukraina nie powinna przedłużać sporu z Unią Europejską w sprawie eksportu żywności, gdyż grozi to utratą jej poparcia w wojnie z Rosją - ostrzegł w w środę w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „Financial Times” Andrij Werewski, właściciel jednej z największych ukraińskich firm rolnych.
Myślę, że Ukraina nie powinna walczyć z Polską lub innymi krajami europejskimi w sprawie ceł importowych i ochrony rynku europejskiego. Mamy wystarczająco dużo (innych) rynków dla Ukrainy; mówię o Indiach, Afryce, Azji, Chinach itp. i nie sądzę, że powinniśmy walczyć i eskalować stosunki między Europą a Ukrainą z powodu dostaw rolnych
— uważa Werewski, mieszkający w Szwajcarii założyciel firmy Kernel, która jest największym na świecie eksporterem oleju słonecznikowego.
Jeśli część Europy Wschodniej chce chronić swój rynek przed ukraińską produkcją, powiedziałbym, że niech tak będzie… współpracujmy nad ważniejszymi rzeczami dla Ukrainy. Wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale ja tak właśnie uważam
— dodał.
11:14. Gen. Syrski: Siły rosyjskie utknęły w Wowczańsku
Siły rosyjskie przestały przesuwać się do przodu w Wowczańsku w obwodzie charkowskim, które to miasto próbują zająć od maja – poinformował w środę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.
Na kierunku charkowskim wróg działa bez powodzenia, próbując przesunąć się do przodu w głąb linii bojowych i utworzyć tzw. pas bezpieczeństwa. W Wowczańsku przeciwnik ugrzązł mimo ściągania sił i środków, które stale uzupełnia kosztem jednostek na innych kierunkach
— napisał na Telegramie Syrski po wizycie w jednostkach broniących się w najgorętszych punktach wschodniego frontu.
Jak zaznaczył, siły rosyjskie kontynuują intensywne działania ofensywne na całej linii frontu, a zwłaszcza na kierunku pokrowskim i kurachowskim, gdzie już od kilku miesięcy trwają zacięte walki, ale siłom ukraińskim udaje się powstrzymywać postępy wroga.
Trwają walki w okolicy Czasiw Jaru, Kliszczijiwki i Kałyniwki. Przeciwnik próbuje zająć te miejscowości w celu poszerzenia swego ruchu w kierunku Kramatorska i Słowiańska
— oznajmił Syrski.
10:52. Orban: Nie będziemy blokować decyzji NATO ws. Ukrainy
Nie będziemy blokować decyzji NATO w sprawie Ukrainy, na które naciskają inne państwa członkowskie, ale też nie chcemy w nich uczestniczyć – powiedział w środę premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Orban stwierdził, że stanowisko Węgier w sprawie wojny Rosji z Ukrainą jest inne niż stanowisko pozostałych państw członkowskich.
Musimy przyznać, że Węgry nie są w stanie zmienić opinii. Dlatego jasno powiedzieliśmy, że nie chcemy blokować żadnych decyzji
— powiedział premier.
10:04. Szef holenderskiego MON: Przekażemy Ukrainie F-16 i pozwolimy atakować nimi cele w Rosji
Holandia przekaże Ukrainie myśliwce F-16 już tego lata i pozwoli na wykorzystywanie ich do ataków na cele w Rosji – oświadczyła holenderska minister obrony Kajsa Ollongren w opublikowanym w środę wywiadzie dla ukraińskiego portalu Europejska Prawda.
Tych samolotów będzie coraz więcej i wzmocnią one wasze Siły Powietrzne. Nie mogę ujawnić daty, dlatego powiem jedynie, że nadejdą one tego lata. Obecnie realizujemy właśnie taki plan. Pierwsze samoloty otrzymacie jednak od Danii. My będziemy po Danii, ale taki jest wspólny plan
— powiedziała.
Ollongren ujawniła, że jej kraj pozwoli na atakowanie z pomocą F-16 celów wojskowych w Rosji, gdyż Ukraina ma prawo do obrony.
Prowadzicie wojnę przeciwko agresorowi. Zgodnie z artykułem 51. Karty Narodów Zjednoczonych jest to samoobrona. Zawsze mówiliśmy, że tak długo, jak Ukraina odpiera ataki i przestrzega międzynarodowego prawa humanitarnego, może również uderzać w cele wojskowe po drugiej stronie granicy, jeśli jest to konieczne w samoobronie. Wasze wojsko ma prawo podejmować takie decyzje
— podkreśliła.
Ollongren powiadomiła, że zgodnie z planem idą przygotowania ukraińskiej bazy technicznej, koniecznej do przyjęcia i obsługiwania samolotów F-16.
08:16. Obrona powietrzna odparła nocne ataki rosyjskich rakiet i dronów
Obrona powietrzna Ukrainy odparła nocne ataki Rosji, która użyła do nich dronów i m.in. rakiet lotniczych – poinformował w środę rano dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk. W centrum Kijowa po raz pierwszy od dłuższego czasu słychać było eksplozje.
Wojska rosyjskie wypuściły w stronę Ukrainy 30 środków uderzeniowych: cztery rakiety manewrujące Ch-101 i Ch-55 z samolotów Tu-95MS lotnictwa strategicznego, jedną rakietę balistyczną Iskander odpaloną z Krymu oraz jedną rakietę aerobalistyczną Ch-47M2 Kindżał, która nadleciała z obwodu tambowskiego w Rosji – przekazał Ołeszczuk w sieciach społecznościowych.
Dodał, że wrogie wojska wysłały także nad Ukrainę 24 drony produkcji irańskiej Shahed, które startowały z rosyjskiego Jejska i Primorsko-Achtarska.
Dowódca Sił Powietrznych poinformował, że ukraińska obrona zniszczyła jedną rakietę Kindżał i cztery rakiety Ch-101 i Ch-55, a także wszystkie 24 bezzałogowce.
W Kijowie, gdzie alarm powietrzny rozpoczął się o godz. 3 nad ranem (godz. 2 w Polsce) i trwał dwie godziny, po raz pierwszy od dłuższego czasu słychać było eksplozje. Władze uspokajały, że były one wynikiem działania obrony powietrznej.
Później kijowska obwodowa administracja wojskowa powiadomiła, że w wyniku ataku ucierpiała jedna osoba, a spadające odłamki wywołały pożary w kilku obiektach w dwóch rejonach (powiatach) obwodu.
00:00. Zełenski odwiedził Sanitz, gdzie szkolenie odbywają ukraińscy żołnierze
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził 21. Grupę Rakietową Ziemia-Powietrze w mieście Sanitz (Niemcy), w której bazie trenują ukraińscy żołnierze.
Dziękuję partnerom, kanclerzowi Olafowi Scholzowi, Federalnemu Ministrowi Obrony Borisowi Pistoriusowi, Niemcom i całej ludności niemieckiej za niezłomne wsparcie obronne Ukrainy, szczególnie za szkolenie naszych
— napisał na Facebooku Zełęnski.
Dziękuję żołnierzom za służbę. Wierzymy w Was. I dokładamy wszelkich starań, aby wzmocnić naszą ochronę!
— dodał.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/695118-relacja-840-dzien-wojny-uderzenie-w-okupowany-krym