Trwa 839. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 11 czerwca 2024 r.
19:14. Ukroboronprom i Rheinmetall otwierają wspólny zakład
Na Ukrainie rozpoczął działalność pierwszy wspólny zakład państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom i niemieckiego Rheinmetallu, w którym będą produkowane i naprawiane pojazdy opancerzone - poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. strategicznych gałęzi przemysłu.
W ramach partnerstwa ukraińskiego przemysłu obronnego i światowego giganta zbrojeniowego Rheinmetall działalność rozpoczął pierwszy na Ukrainie zakład naprawy i produkcji pojazdów opancerzonych, (funkcjonujący) w ramach wspólnego przedsięwzięcia
— czytamy w komunikacie resortu.
Powiadomiono, że głównym celem tej inicjatywy jest produkcja i naprawa niemieckiego uzbrojenia. Otwarcie zakładu przyspieszy remonty pojazdów bojowych i ich powrót na linię frontu, a także umożliwi wytwarzanie nowego sprzętu dla ukraińskiej armii przez producentów z tego kraju.
Staramy się rozwijać nasze zdolności produkcyjne wspólnie z naszymi sojusznikami i wierzymy, że ukraiński przemysł zbrojeniowy jest częścią europejskiego sektora zbrojeniowego. Wzmacnia (to) system bezpieczeństwa zbiorowego (w ramach) UE
— oznajmił Ołeksandr Kamyszin, minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy.
18:30. W tym roku na froncie będzie ponad 1 mln dronów
W ciągu pół roku Ukraina przekazała swoim siłom zbrojnym sześciokrotnie więcej dronów, niż w roku ubiegłym; zadanie dostarczenia im miliona dronów będzie wykonane – oświadczył dowódca Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskiej armii Wadym Sucharewski.
„W ciągu tego półrocza państwo przekazało Siłom Zbrojnym Ukrainy sześciokrotnie więcej dronów, niż w całym ubiegłym roku i ta tendencja tylko się zwiększa. Zadanie prezydenta (Wołodymyra Zełenskiego) w sprawie ponad miliona dronów FVP zostanie wykonane z nawiązką” – zapowiedział płk Sucharewski podczas konferencji prasowej w Kijowie.
Wyjaśnił, że drony produkowane są w Ukrainie, jednak wciąż nie w ilościach przemysłowych. Aktywnie działa jednak międzynarodowa koalicja dronowa, która – jak podkreślił – jest bardzo efektywna.
Do koalicji dronów, założonej 14 lutego br. i kierowanej przez Łotwę i Wielką Brytanię, należą: Łotwa, Ukraina, Dania, Estonia, Niemcy, Litwa, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania i Kanada.
18:15. UE przyjęła nowe umowy o wartości 1,4 mld euro, aby wesprzeć odbudowę Ukrainy
Podczas wtorkowej konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy w Berlinie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła podpisanie nowych umów gwarancyjnych i dotacyjnych dla Kijowa o wartości 1,4 mld euro. Wśród sygnatariuszy jest polski Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
„Unia Europejska gromadzi finansową siłę, aby pomóc Ukrainie stawić opór (Rosji) i odbudować się. Od wpływów z zamrożonych aktywów rosyjskich po nasz 50-miliardowy fundusz - zapewniamy, że Ukraina otrzyma wszelkie potrzebne jej wsparcie. Dzisiaj rozpoczynamy nasz plan inwestycyjny w ramach funduszu, podpisując pierwsze umowy o wartości 1,4 mld euro z naszymi bankami partnerskimi, aby przyciągnąć dalsze inwestycje sektora prywatnego. Społeczność biznesowa chce zwiększyć swój wkład. Razem pomożemy Ukrainie” - zadeklarowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Umowy, obejmujące 1 mld euro gwarancji kredytowych i 400 mln euro dotacji, mają przynieść korzyści prywatnym firmom, w tym małym i średnim przedsiębiorstwom, a także gminom i ukraińskim przedsiębiorstwom państwowym. Wśród sygnatariuszy znalazły się m.in. Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, niemiecki bank rozwoju Kreditanstalt fuer Wiederaufbau (KfW) i BGK.
18:00. KE zaproponowała przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy
Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie tymczasowej ochrony w UE uchodźców z Ukrainy o kolejny rok, od 5 marca 2025 r. do 4 marca 2026 r. „Nadal nie ma bezpiecznych i trwałych warunków powrotu ludzi, dlatego Komisja uważa, że przyczyny tymczasowej ochrony nadal istnieją i konieczne jest przedłużenie tego okresu ochrony o kolejny rok” – powiedział Christian Wiegand, oficjalny przedstawiciel KE podczas konferencji w Brukseli. Według niego pozwoli to zapewnić stabilną sytuację 4,2 mln osób, które w obecnych okolicznościach znalazły się w krajach Unii Europejskiej.
17:30. 86% Rosjan uważa się za patriotów
Zdecydowana większość Rosjan (86%) uważa się za patriotów – wynika z danych sondażowych Fundacji Opinii Publicznej (FOM). Według FOM 81% Rosjan uważa, że człowieka, który nie czuje się dumny ze swojego kraju, nie można nazwać patriotą, a 70% Rosjan nie uważa za patriotów współobywateli, którzy starają się uchylić od służby wojskowej.
16:10. Ratownicy uratowali życie 77-letniego mężczyzny w Charkowie
Mężczyzna po rosyjskim ataku znalazł się pod gruzami budynku mieszkalnego. Po około godzinnej akcji ratowniczej służbom udało się wyciągnąć mężczyznę i został on przewieziony do szpitala. W ostrzelanym przez siły rosyjskie Chersoniu ranna została 102-letnia kobieta. Co najmniej pięciu cywilów zginęło w wyniku rosyjskich ataków w obwodach charkowskim i donieckim w ciągu ostatniej doby, 20 osób zostało rannych – przekazały we wtorek 11 czerwca rano ukraińskie władze lokalne.
16:00. Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie wcielają do armii więźniarki
Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego, mówił o tym w rozmowie z „The New York Times”. Więźniarki mają być wcielane do rosyjskiej armii od kilku miesięcy. Kobiety nie są mobilizowane lecz zaciągają się do wojska, ale czasem są do tego zmuszane siłą - twierdzi Jusow.
15:40. Von der Leyen: Jeszcze w czerwcu negocjacje akcesyjne z Ukrainą
Deklarację o przyszłości Ukrainy w UE szefowa Komisji Europejskiej wygłosiła w trakcie emocjonalnego wystąpienia.
Von der Leyen dużo miejsca poświęciła konkretom, wspominając m.in. o zamrożonych w europejskich bankach rosyjskich pieniądzach, które zaczną zasilać Ukrainę. Pierwsza transza w wysokości 1,5 mld Euro powinna popłynąć do Kijowa już w lipcu. Pieniądze pochodzą z odsetek od aktywów rosyjskich. Dodatkowo Unia ma przekazać z własnych źródeł kolejną transzę pomocy w wysokości 1,9 mld Euro. 90 proc. z tych kwot zasili armię, pozostałe posłużą odbudowie zniszczonej gospodarki.
15:25. Zełenski w niemieckim Bundestagu
Po południu Wołodymyr Zełenski pojawił się w niemieckim parlamencie - Bundestagu. Jak pisze reporter POLITICO na sali pojawili się się deputowani AfD oraz partii BSW Sahry Wagenknecht.
15:00. Zełenski w Berlinie: Rozmawialiśmy z Scholzem o sytuacji na froncie
„Dziś wspólnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawialiśmy o sytuacji na froncie. Bardzo obiektywnie - o tym, co możemy zrobić w nadchodzących miesiącach i latach, aby zapewnić Ukrainie wystarczającą produkcję energii. Także o integracji europejskiej Ukrainy - o naszych oczekiwaniach z czerwca tego roku. Ukraina zrobiła wszystko, co konieczne, aby faktycznie rozpocząć negocjacje w sprawie członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Dziękuję za uwagę poświęconą Ukrainie i możliwość przeniesienia naszych stosunków – między Ukrainą a Niemcami – na jeszcze wyższy poziom” - napisał na Telegramie Wołodymyr Zełenski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski w Berlinie: „Obrona powietrzna jest odpowiedzią na wszystko”. Odbudowa i wsparcie to główne tematy rozmów z Olafem Scholzem
14:00. Szmyhal: Potrzebujemy rocznie 10-30 mld dolarów inwestycji w ciągu najbliższych 10 lat
Ukraina potrzebuje rocznie od 10 do 30 miliardów dolarów inwestycji w ciągu najbliższych 10 lat - oświadczył we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal na spotkaniu wielostronnej platformy koordynacyjnej darczyńców, które odbyło się w ramach berlińskiej konferencji na temat odbudowy Ukrainy.
„Ważne jest dla nas, aby wsparcie naszych partnerów było przewidywalne, rytmiczne i stabilne. Potrzebujemy odbudowy, dostępu do rynków zagranicznych i lepszej logistyki. Potrzebujemy inwestycji zagranicznych i transferu technologii od naszych partnerów. Ukraina potrzebuje od 10 do 30 miliardów dolarów rocznych inwestycji w ciągu najbliższych 10 lat” - napisał Szmyhal na Telegramie.
„Jednocześnie rząd Ukrainy uruchomił szereg programów stymulujących gospodarkę, które przyniosły pozytywne efekty. W ubiegłym roku PKB wzrósł o 5,3 procent. W pierwszych czterech miesiącach tego roku wzrósł o 4,4 procent” - zaznaczył premier. W 2022 roku, pierwszym roku rosyjskiej inwazji, gospodarka Ukrainy zmalała o około 30 proc.
13:30. Mer Charkowa: zgoda USA na uderzanie w cele w Rosji ograniczyła ataki na miasto
Rosja ograniczyła ataki na Charków po tym, jak USA zgodziły się na wykorzystywanie ich pocisków do uderzeń na cele w Rosji, skąd bombardowane jest to miasto – napisała agencja Reutera, która rozmawiała o tym w Berlinie z merem Charkowa Ihorem Terechowem.
Ukraińska armia uderzyła w pozycje wyrzutni rakietowych w Rosji, pomagając zmniejszyć liczbę ataków na Charków – podała agencja z powołaniem na Terechowa.
Położony w północno-wschodniej Ukrainie Charków jest drugim co do wielkości miastem w kraju. Znajduje się ono w pobliżu granicy z Rosją.
„To pomogło” – powiedział mer o decyzji Amerykanów. „Być może dlatego Charków… ma ten okres… spokoju w ciągu ostatnich kilku tygodni… że nie było wielkich ataków, jak to było, na przykład w maju” – mówił Terechow używając translatora.
12:55. Szef MSZ Włoch zapowiedział 140 mln euro pomocy dla Ukrainy
Pomoc w wysokości 140 milionów euro na odbudowę infrastruktury i innych kluczowych sektorów na Ukrainie zapowiedział szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani podczas berlińskiej konferencji na temat odbudowy kraju zaatakowanego przez Rosję. Poinformował też o nowym pakiecie pomocy wojskowej.
Tajani ogłosił, że nowy pakiet wsparcia przeznaczony będzie na infrastrukturę, kolej, służbę zdrowia, rolnictwa i rozminowanie.
„To najnowsza decyzja rządu. Jest też 45 milionów euro na odbudowę Odessy” - oznajmił szef włoskiej dyplomacji wyjaśniając, że we wtorek podpisane zostanie memorandum o współpracy w tej sprawie. Mówiąc o Odessie dodał: „Dla Włoch ważne jest wsparcie odbudowy katedry” w tym mieście, które - jak przyznał - przypomina włoskie.
Ponadto Antonio Tajani oświadczył, że zgadza się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą, który podkreślił, że pierwszym krokiem w ramach odbudowy musi być ochrona infrastruktury i budynków przy pomocy obrony przeciwlotniczej.
12:30. Sikorski: Rosja próbowała skolonizować Ukrainę przez 300 lat, to ludobójstwo kulturowe
Rosja próbowała skolonizować Ukrainę przez ponad 300 lat, to ludobójstwo kulturowe - powiedział minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski we wtorek w Berlinie podczas konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy.
„Historia i geografia ma znaczenie” - zaznaczył Sikorski, zwracając uwagę na historię rosyjskiej opresji w Ukrainie, gdzie Rosja m.in. próbowała zniszczyć ukraińskie dziedzictwo kulturowe.
Szef MSZ wspomniał o tym, że Polska sama doświadczyła rosyjskich ataków rakietowych. „Rosyjska rakieta spadła 10 km od mojego domu” - powiedział minister. Sikorski odwołując się do przykładu rakiety, która spadła zimą 2023 roku w okolicach Bydgoszczy, gdzie mieszka, zaznaczył, jak blisko jest rosyjski agresor.
11:48. Zełenski: Obrona powietrzna jest odpowiedzią na wszystko
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w Berlinie, że jego kraj potrzebuje co najmniej siedmiu systemów obrony powietrznej Patriot, aby skutecznie odpierać rosyjskie ataki. „Obrona powietrzna jest odpowiedzią na wszystko” - oświadczył Zełenski na konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy.
Zełenski podziękował w szczególności Niemcom za dostarczenie trzech systemów Patriot - pisze portal stacji ntv.
11:15. Scholz wzywa sojuszników do pilnego wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej
Na rozpoczętej w Berlinie konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do zwiększenia wsparcia dla ukraińskiej obrony powietrznej. Zaapelował do sojuszników by pilnie przyłączyli się do odpowiedniej inicjatywy niemieckiej „wszystkim, co możliwe”.
Ukraina potrzebuje środków do obrony przed rosyjskimi atakami, a „najlepsza odbudowa to taka, która wcale nie musi mieć miejsca” - powiedział kanclerz w przemówieniu otwierającym wydarzenie.
Na inauguracji dwudniowej konferencji są obecni m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
10:25. Rosjanie zabili co najmniej pięciu cywilów w ciągu ostatniej doby
Co najmniej pięciu cywilów zginęło w wyniku rosyjskich ataków w obwodach charkowskim i donieckim w ciągu ostatniej doby, 20 osób zostało rannych – przekazały rano ukraińskie władze lokalne.
W nocy rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na miejscowość Nowopokrowska w rejonie czuhujiwskim w obwodzie charkowskim - poinformował szef władz tego obwodu Ołeh Syniehubow.
„W wyniku ostrzału dokonanego za pomocą KAB-500 (rosyjska kierowana bomba lotnicza) zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych. (…) Mężczyzna zginął, a inny został ranny, gdy pocisk balistyczny uderzył w ziemię. (…) W wyniku ostrzału zapalił się cywilny samochód. Jedna osoba zginęła. (…) Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku ostrzału przez KAB” - napisał Syniehubow na Telegramie
09:45. Rosyjska armia użyła pocisków Kalibr przeciwko celom na Ukrainie
Informację taką przekazał kpt Dmytro Pletenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy. Pocisk Kalibr miał zostać wystrzelony wczoraj z pokładu okrętu podwodnego.
09:30. 102-letnia kobiety ranna w ostrzale Chersonia. Jej stan jest stabilny
Informację taką przekazuje chersońska obwodowa administracja państwowa. Kobieta została ranna w ostrzale rejonu dniprowskiego Chersonia.
09:20. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Od początku dnia na Ukrainie doszło do 37 potyczek
Z komunikatu Sztabu wynika, że Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe, cztery ataki powietrzne przy użyciu bomb kierowanych i 40 ataków z użyciem dronów na pozycje wojsk i terenów zamieszkanych.
09:00. Władze USA zniosły zakaz dostarczania broni ukraińskiej jednostce Azow
Władze USA zezwoliły ukraińskiej jednostce wojskowej Azow z burzliwą przeszłością na korzystanie z amerykańskiej broni - poinformował dziennik „Washington Post”, powołując się na Departament Stanu USA. Żołnierze Azowa byli oskarżani o skrajnie nacjonalistyczne sympatie.
Według „Washington Post” brygada Azow, znana z długotrwałej obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu na początku inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, jest uważana za jedną z najlepszych ukraińskich jednostek bojowych. Jednak dekadę temu zakazano jej używania amerykańskiej broni, ponieważ urzędnicy w Waszyngtonie stwierdzili, że niektórzy z założycieli Azowa głosili rasistowskie, ksenofobiczne i skrajnie nacjonalistyczne poglądy, a przedstawiciele ONZ ds. praw człowieka oskarżyli brygadę o łamanie prawa humanitarnego.
Teraz brygada, niegdyś formacja ochotnicza wchłonięta przez ukraińską Gwardię Narodową w 2015 roku, będzie miała dostęp do takiej samej amerykańskiej pomocy wojskowej, jak każda inna jednostka. Zmiana polityki została ujawniona, gdy Siły Zbrojne Ukrainy stawiają czoła rosyjskiej armii, która zintensyfikowała ataki na cele na wschodzie Ukrainy i infrastrukturę energetyczną w całym kraju.
01:01. Zełenski spotka się z Scholzem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek późnym wieczorem o swoim przyjeździe do Berlina, gdzie spotka się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i weźmie udział w konferencji na temat odbudowy swojego kraju. Wygłosi także przemówienie w Bundestagu.
Kanclerz Scholz i ja omówimy dalszą pomoc wojskową, rozbudowę ukraińskiego systemu obrony powietrznej i wspólną produkcję broni
— napisał Zełenski na platformie X (dawny Twitter).
To jego trzecia wizyta w Berlinie od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę ponad dwa lata temu.
00:01. Szmyhal omówił z szefową holenderskiego MON wspólną produkcję obronną
Premier Ukrainy Denys Szmyhal rozmawiał z minister obrony Holandii Kajsą Ollongren o wspólnej produkcji obronnej i wymianie technologii. Ollongren przybyła na Ukrainę w poniedziałek z niezapowiedzianą wizytą.
Omówiliśmy z minister wspólną produkcję obronną i wymianę technologii. Rozmawialiśmy również o Globalnym Szczycie Pokoju w Szwajcarii. Doceniamy fakt, że Holandia będzie reprezentowana na najwyższym szczeblu
— napisał Szmyhal.
Premier Ukrainy podziękował Holandii za wsparcie we wzmacnianiu obrony powietrznej Ukrainy. Zwrócił uwagę na inicjatywę Holandii, aby wspólnie dostarczyć Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot.
Oczekujemy również szybkiej dostawy samolotów F-16, które pomogą chronić ludzi i infrastrukturę
— zaznaczył Szmyhal.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/694997-relacja-839-dzien-wojny-na-ukrainie-zelenski-w-berlinie