Trwa 833. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 5 czerwca 2024 r.
22:20. Zełenski: wsparcie Kataru dla ukraińskiej formuły pokojowej jest ważne
Wsparcie Kataru dla ukraińskiej formuły pokojowej jest ważne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z emirem Kataru Tamimem ibn Hamad Al Sanim. Prezydent podziękował mu za pomoc w powrocie na Ukrainę dzieci przymusowo wywiezionych przez Rosję po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na pełną skalę.
(Emir) mówił o przygotowaniach do Globalnego Szczytu Pokoju, którego jednym z tematów będzie uwolnienie schwytanych i deportowanych Ukraińców
— napisał Zełenski w mediach społecznościowych
Dziękujemy za pomoc w powrocie na Ukrainę dzieci siłą zabranych przez Rosję. Zgodziliśmy się kontynuować naszą współpracę w tym zakresie
— podkreślił prezydent.
21:25. AP: Ukraina używa już amerykańskiej broni do ataków wewnątrz Rosji
W ostatnich dniach Ukraina użyła już amerykańskiej broni do uderzenia na terytorium Rosji, po tym jak Stany Zjednoczone wydały na to zgodę - podała agencja Associated Press, powołując się na urzędnika z kraju zachodniego, zachowującego anonimowość.
Broń została użyta zgodnie z niedawno zatwierdzonymi wytycznymi prezydenta Joe Bidena, zezwalającymi na użycie amerykańskiej broni do uderzeń wewnątrz Rosji w ograniczonym celu obrony Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.
Źródło AP, które „nie zostało upoważnione do publicznego komentowania tej delikatnej kwestii”, nie sprecyzowało, gdzie amerykańską bronią uderzono w Rosji.
Dyrektywa Bidena zezwala na użycie broni dostarczonej przez USA do uderzania w siły rosyjskie, które atakują lub przygotowują się do ataku. Nie zmienia to polityki USA, która zabrania Ukrainie używania dostarczonych przez Amerykanów pocisków ATACMS lub pocisków dalekiego zasięgu i innej amunicji do ataków wewnątrz Rosji, powiedzieli amerykańscy urzędnicy.
19:18. Straty bojowe rosyjskiej armii
Zaktualizowana infografika ze stratami bojowymi rosyjskiej armii na Ukrainie:
16:58. Gen. Syrski: Sytuacja w pobliżu Kupiańska jest trudna, wróg próbuje przełamać obronę
Naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Ołeksandr Syrski wizytował rejon aktywnych działań bojowych w pobliżu Charkowa i Kupiańska. Sytuacja w pobliżu Kupiańska jest trudna, wróg próbuje przełamać obronę - podał.
Sytuacja w rejonie Kupiańska jest trudna. Wróg próbuje przełamać obronę naszych wojsk z dwóch kierunków. Trwają zacięte walki. Naszym zadaniem jest powstrzymanie wroga i zmuszenie go do przejścia do defensywy. Moim zadaniem jest zapewnienie temu obszarowi wystarczającej ilości amunicji i rezerw gotowych do walki, co znacznie wzmocni obronę
— zaznaczył naczelny dowódca ukraińskiej armii.
Wróg nadal prowadzi operacje ofensywne, koncentrując swoje główne wysiłki na kierunkach kurachowskim, pokrowskim, kupiańskim i charkowskim. Ponadto prowadzi aktywne operacje szturmowe w Wowczańsku i na obrzeżach Czasiw Jaru w celu zdobycia i przejęcia kontroli nad tymi dwoma miejscowościami
— napisał Syrski na Facebooku.
Naczelny dowódca powiedział również, że wróg koncentruje swoje główne wysiłki w kierunku Charkowa i próbuje przemieszczać się w kierunku Hłyboke-Łypci, ale ponosi znaczne straty i nie odnosi sukcesów.
W Wowczańsku naszym głównym zadaniem na tym etapie jest powstrzymywanie wroga, zadawanie mu maksymalnych strat i stopniowe posuwanie się naprzód w celu wyzwolenia naszych terytoriów
— zaznaczył generał.
W innych sektorach wróg prowadzi działania ofensywne w celu rozciągnięcia aktywnej linii frontu, ograniczenia (mobilności) naszych wojsk i uniemożliwienia ich przerzucenia do innych obszarów walk. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja pozostaje trudna ze względu na dużą intensywność działań wojennych i powszechne użycie przez wroga pojazdów opancerzonych oraz znacznej liczby kierowanych bomb lotniczych
— podkreślił Syrski.
Według niego pomimo skomplikowanej sytuacji Siły Obronne Ukrainy mają szanse zmienić sytuację na swoją korzyść, a żołnierze robią wszystko, co w ich mocy, aby to zrobić.
Ponadto Syrski zwrócił uwagę na skuteczną pracę większości dowódców i sztabów. Według niego dowódcy ukraińskich jednostek są w pełni świadomi sytuacji i umiejętnie wykorzystują wszystkie rodzaje broni, w szczególności drony wszystkich typów.
Dziękuję żołnierzom, sierżantom i młodszym oficerom za ich odporność i odwagę. Razem pokonamy wroga
— podsumował.
14:03. 17-latkowie za granicą dostaną odroczenie
Rząd Ukrainy przygotowuje uchwałę, która pozwoli 17-letnim Ukraińcom przebywającym za granicą uzyskać odroczenie rejestracji wojskowej do czasu ich powrotu na Ukrainę lub do zakończenia stanu wojennego - poinformowała w środę wicepremier Iryna Wereszczuk.
Ministerstwo obrony przypomniało w ostatnim czasie, że 17-latkowie muszą przyjechać na Ukrainę i zarejestrować się do służby wojskowej. Z kolei Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Ukrainy zapowiedziały, że takie osoby otrzymają stosowne wezwania.
Wereszczuk zastrzegła na Telegramie, że choć z prawnego punktu widzenia resort obrony ma rację, to rząd „zdaje sobie sprawę, że zmuszanie uczniów, którzy nie są w wieku mobilizacyjnym, do podróży na Ukrainę w celu poddania się odpowiednim procedurom, tylko zwiększy obciążenie dla Wojskowej Komisji Lekarskiej i nie pomoże w mobilizacji”.
13:35. Powracający z rosyjskiej niewoli jak więźniowie obozów koncentracyjnych
Stan zdrowia i wygląd ukraińskich jeńców, którzy w ramach wymiany powracają z niewoli z Rosji, wywołuje skojarzenia z niemieckimi nazistowskimi obozami śmierci – oświadczył projekt „Chcę żyć” ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR, publikując zdjęcia jednego z wymienionych.
Jest to Roman Horiłyk, kontroler ochrony w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, wywieziony przez Rosjan na Białoruś w marcu 2022 roku, który powrócił do ojczyzny po ostatniej wymianie jeńców 31 maja.
Na zdjęciach, opublikowanych przez „Chcę żyć” w Telegramie, widać wychudzonego mężczyznę o niezdrowej skórze i z wystającymi żebrami, z którego zwisa bielizna.
Stan zdrowia Romana i innych ukraińskich jeńców wojennych wywołuje przerażenie i skojarzenia z najbardziej ciemnymi stronicami historii ludzkości – nazistowskimi koncentracyjnymi obozami śmierci
— ocenił projekt.
W komunikacie poinformowano, że ani Horiłyk, ani inni 74 jeńcy, którzy powrócili ostatnio z Rosji, podczas pobytu w tym kraju ani razu nie zostali odwiedzeni przez przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.
13:19. HUR przeprowadza atak DDoS na dużą skalę na rosyjskie instytucje państwowe i firmy
Ukraiński wywiad wojskowy HUR przeprowadza atak DDoS na dużą skalę, powodując poważne zakłócenia w funkcjonowaniu w Rosji instytucji państwowych i firm - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda powołując się na przedstawiciela HUR.
Praca wielu instytucji państwowych i firm prywatnych w Federacji Rosyjskiej została sparaliżowana - twierdzi to źródło. Usługi niektórych banków, w szczególności Sbierbanku i AlfaBanku, są niedostępne. Według źródła, występują również poważne zakłócenia w pracy sieci społecznościowej VKontakte.
Rosyjski regulator mediów Roskomnadzor twierdzi, że zakłócenia są wynikiem „awarii głównej sieci komunikacyjnej”. Jednak według źródeł Ukrainskiej Prawdy prawdziwą przyczyną jest trwający atak DDoS na dużą skalę, który przeprowadzają ukraińscy specjaliści od cyberwojny.
Od godziny 11:00 (godz. 10 w Polsce) nie ma dostępu do usług internetowych wielu rosyjskich resortów, w tym ministerstw obrony, finansów, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości, przemysłu i energii, technologii informatycznych i komunikacji oraz sytuacji nadzwyczajnych.
11:10. ISW: Rosjanie skarżą się na przewagę Ukraińców w stosowaniu dronów i środków walki elektronicznej
„Rosyjscy tzw. blogerzy wojenni skarżą się na przewagę Ukraińców w stosowaniu dronów i środków walki elektronicznej, oceniając, że nawet czterokrotnie przekracza ona możliwości ich własnej armii” – napisał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wybrani rosyjscy komentatorzy wojskowi nadal narzekają na przewagę ukraińskich dronów i środków walki elektronicznej na polu bitwy, podkreślając, że szybkie i ciągłe innowacje taktyczne i technologiczne kształtują przestrzeń walki w Ukrainie
— podał think tank.
ISW przywołuje listę skarg, opracowaną przez jednego z rosyjskich blogerów, który ocenił, że wyzwania stojące przed siłami rosyjskimi w zakresie odpierania ukraińskich ataków dronowych są jednym z najważniejszych czynników, wpływających na możliwości ofensywne Rosji oraz obronne Ukrainy.
Rosyjski komentator uznał m.in., że wojska ukraińskie mają przewagę w liczbie dronów typu FPV oraz ich operatorów.
Bloger stwierdził, że ukraińskie grupy szturmowe mają trzy-czterokrotną przewagę FPV nad porównywalnymi jednostkami rosyjskimi
— czytamy.
Bloger zauważył także, że Ukraina w ramach swoich jednostek naziemnych dysponuje wyspecjalizowanymi i scentralizowanymi jednostkami dronów, co pozwala na lepszą integrację działań rozpoznawczych i ofensywnych.
Siłom rosyjskim brakuje natomiast scentralizowanego i zorganizowanego systemu jednostek dronów oraz odpowiednich zdolności walki i rozpoznania elektronicznego do zwalczania ukraińskich dronów
— zaznaczono w raporcie.
ISW wymienił w nim opinię innego rosyjskiego blogera, który odnotował, że wyspecjalizowane w obsłudze bezzałogowców jednostki ukraińskie „intensywnie namierzały i niszczyły niechroniony rosyjski sprzęt pancerny na kierunku Awdijiwki, hamując rosyjskie perspektywy ofensywne na tym obszarze”.
Źródła rosyjskie zwracają jednocześnie uwagę, że ich ministerstwo obrony nie opracowało centralnego mechanizmu dostaw dronów, a armia otrzymuje je na zasadach doraźnego wolontariatu.
W miarę jak siły ukraińskie dostosowują się i lepiej integrują nowe technologie ze swoimi siłami, siły rosyjskie prawdopodobnie będą odczuwać presję, aby zrobić to samo w celu utrzymania technologicznej i taktycznej równowagi na polu bitwy. Ten wyścig ofensywa-obrona i skalowanie zdolności ma kluczowe znaczenie dla rozwoju środków bojowych we współczesnej wojnie
— podsumował ISW.
09:32. Atesz: Rosjanie budują ekrany drogowe, by ukryć systemy obrony powietrznej
Rosyjskie władze na okupowanym Krymie budują ekrany drogowe, by ukryć przed mieszkańcami półwyspu systemy obrony powietrznej, regularnie niszczone przez ukraińskie ataki – powiadomił w środę ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.
Przyczyną (budowania ekranów) stały się przeprowadzone z sukcesem uderzenia Sił Obrony Ukrainy, które doprowadziły do zniszczenia środków obrony powietrznej (rosyjskiej armii) — ogłosił Atesz w mediach społecznościowych.
Ruch oporu wyjaśnił, że udane ukraińskie ataki na systemy obrony powietrznej są zasługą m.in. mieszkańców Krymu, którzy „aktywnie dzielili się informacjami o lokalizacjach sprzętu wojskowego okupantów”.
Wiemy, że Rosjanie planują zbudowanie wielu ekranów na trasach Krymu w najbliższym czasie. Apelujemy do ich budowniczych, by pisali do nas i dzielili się tymi cennymi informacjami. To może przekreślić ich plany
— zaapelował Atesz.
09:02. Jermak: przed szczytem w Szwajcarii Zełenski dwukrotnie spotka się z Bidenem
Wołodymyr Zełenski odbędzie dwa spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w celu omówienia ważnych kwestii wsparcia Ukrainy i wzmocnienia naszej obronności
— powiadomił szef kancelarii prezydenckiej Andrij Jermak w mediach społecznościowych.
08:25. Wojska rosyjskie zaatakowały dronami infrastrukturę i domy prywatne
Obiekty infrastruktury i budynki prywatne ucierpiały w wyniku ataków wojsk rosyjskich, które ponownie uderzyły minionej nocy w cele na terytorium Ukrainy z użyciem wyprodukowanych w Iranie dronów – poinformowały władze.
Siły Powietrzne podały, że Rosjanie wypuścili nad Ukrainę 27 dronów uderzeniowych Shahed 131 i 136. Wyleciały one z okolic rosyjskiego Kurska oraz przylądka Czauda na okupowanym Krymie.
W wyniku działań bojowych strącono 22 Shahedy w obwodach: mikołajowskim, chersońskim, dniepropietrowskim, sumskim i połtawskim
— napisał na Telegramie dowódca Sił Powietrznych Ukrainy, generał Mykoła Ołeszczuk.
Władze obwodu połtawskiego w środkowo-wschodniej części kraju powiadomiły o ataku dronów na obiekt przemysłowy, w wyniku którego ucierpiała jedna osoba.
W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy odłamki bezzałogowca zniszczyły jeden budynek prywatny i dziesiątki innych domów. Wiadomości o poszkodowanych nie ma.
W Nikopolu w obwodzie dniepropietrowskim, który atakowany był dronami i artylerią, uszkodzony został m.in. obiekt infrastruktury, domy prywatne oraz linie wysokiego napięcia – przekazały ukraińskie media.
06:59. Przedstawiciel Departamentu Stanu: Biden nadal uważa, że przyszłość Ukrainy jest w NATO
Prezydent Joe Biden nadal uważa, że Ukraina wstąpi do NATO i nie zmienił swojej polityki - powiedział PAP przedstawiciel Departamentu Stanu USA. Wyjaśnił w ten sposób słowa prezydenta z wywiadu dla magazynu „Time”, że według niego wojna obronna z Rosją nie musi skończyć się akcesją Ukrainy do Sojuszu.
05:35. Rozmowy Macron-Zełenski odbędą się w piątek w Paryżu
Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się w piątek z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim, by „omówić potrzeby Ukrainy” broniącej się przed inwazją rosyjską - podał Pałac Elizejski. Zełenski będzie na obchodach 80-lecia lądowania aliantów w Normandii.
W komunikacie strona francuska podała, że w czasie, gdy Rosja nasila ataki na froncie i otrzały ukraińskiej infrastruktury energetycznej prezydenci „omówią sytuację w terenie i potrzeby Ukrainy”. Rozmowa ta będzie „kontynuacją konferencji w sprawie wsparcia dla Ukrainy”, która odbyła się w Paryżu 26 lutego br.
Prezydent Ukrainy spotka się również z ministrem obrony Francji Sebastienem Lecornu. Wspólnie odwiedzą jeden z obiektów francusko-niemieckiego koncernu zbrojeniowego KNDS.
03:24. Biały Dom: Biden spotka się z Zełenskim we Francji
Prezydent USA Joe Biden spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas swojej wizyty we Francji - potwierdził doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Zapowiedział też, że dla USA czołowym priorytetem rozmów z Emmanuelem Macronem będzie wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz pomocy Ukrainie.
Sullivan zapowiedział spotkanie prezydentów USA i Ukrainy podczas briefingu na pokładzie prezydenckiego samolotu Air Force One w drodze do Paryża. Zarówno Zełenski, jak i Biden wezmą udział w czwartek w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę lądowania Aliantów w Normandii. Sullivan nie chciał zdradzić, kiedy i gdzie dojdzie do spotkania.
Powiedział natomiast, że USA skupione są na dostarczaniu Ukrainie broni i w szczególności elementów systemu obrony powietrznej. Wykluczył jednocześnie wysłanie instruktorów wojskowych na Ukrainę.
00:03. „Daily Telegraph”: NATO opracowuje korytarze logistyczne na wypadek wojny z Rosją
NATO opracowuje kilka „korytarzy lądowych”, które pozwolą na przerzucenie amerykańskich wojsk i uzbrojenia na linię frontu w przypadku poważnej wojny lądowej w Europie z Rosją - podał we wtorek brytyjski dziennik „Daily Telegraph”.
Według gazety w przypadku rosyjskiej agresji amerykańscy żołnierze zostaliby przerzuceni do któregoś z pięciu krajów - Norwegii, Holandii, Włoch, Grecji, Turcji - albo do kilku z nich, a następnie byliby kierowani na wschód wzdłuż wcześniej zaplanowanych szlaków logistycznych.
„Daily Telegraph” zauważa, że opracowywanie szlaków następuje po ostrzeżeniach dowódców NATO, że państwa członkowskie muszą przygotować się na konflikt z Rosją w ciągu najbliższych dwóch dekad, a szlaki logistyczne stały się kluczowym elementem tych przygotowań.
Istniejące plany zakładają, że w razie rosyjskiej inwazji na NATO wojska amerykańskie zostałyby przerzucone do portu w Rotterdamie, a następnie przetransportowane pociągami przez Niemcy do Polski. Za kulisami trwają jednak uzgodnienia dotyczące rozszerzenia korytarzy na inne porty, aby zapewnić, że naziemne szlaki komunikacyjne nie zostaną przerwane przez rosyjskie wojska.
Jak opisuje „Daily Telegraph”, jeśli siły NATO przerzucane z Holandii zostałyby trafione rosyjskimi pociskami dalekiego zasięgu lub północnoeuropejskie porty zostałyby zniszczone, Sojusz skupi się na portach we Włoszech, Grecji i Turcji. Z włoskich portów wojska amerykańskie mogłyby zostać przetransportowane drogą lądową przez Słowenię i Chorwację na Węgry. Istnieją podobne plany transportu sił z portów tureckich i greckich przez Bułgarię i Rumunię, aby dotrzeć do wschodniej flanki Sojuszu. Opracowywane są również plany transportu wojsk przez porty na Bałkanach, a także przez Norwegię, Szwecję i Finlandię.
Dziennik podaje, że w ciągu ostatnich pięciu lat NATO-wskie Połączone Dowództwo Wsparcia (JSEC) przeprowadziło przeglądy potencjalnych tras, które mogłyby zostać wykorzystane do transportu wojsk do walki z rosyjską inwazją. Porty w północnej Europie, w Holandii, Niemczech i krajach bałtyckich są uważane za szczególnie podatne na rosyjskie ataki rakietowe.
Dowódca JSEC, gen. Alexander Sollfrank przyznał, że ostrzeżenia, iż NATO ma tylko 5 proc. niezbędnej obrony powietrznej, aby zabezpieczyć wschodnią flankę, budzą zaniepokojenie także w kontekście obrony kluczowych węzłów logistycznych.
Obserwując i oceniając rosyjską wojnę na Ukrainie, zauważyliśmy, że Rosja zaatakowała ukraińskie bazy logistyczne. To musi prowadzić do wniosku, że jasne jest, iż ogromne bazy logistyczne, jakie znamy z Afganistanu i Iraku, nie są już możliwe, ponieważ zostaną zaatakowane i zniszczone bardzo wcześnie w sytuacji konfliktu
— powiedział.
Red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/694222-relacja-833-dzien-wojny-na-ukrainie