Trwa 831. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 3 czerwca 2024 r.
18:55. Spotkanie ministrów obrony Ukrainy i Japonii
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow spotkał się z ministrem obrony Japonii Minoru Kiharą i podziękował za wsparcie dla jego kraju.
„Miałem zaszczyt spotkać się z ministrem obrony Japonii Minoru Kiharą. Jestem wdzięczny za ważną pomoc w leczeniu i rehabilitacji naszych żołnierzy. Jestem wdzięczny mojemu japońskiemu partnerowi za jego ważny wkład w zwycięstwo Ukrainy — od lutego 2022 roku Japonia przekazała Ukrainie ponad 7 miliardów dolarów pomocy, w tym wsparcie humanitarne i nieśmiercionośny sprzęt wojskowy” - napisał Umerow po spotkaniu.
18:50. SBU ściga szefa Junarmii Krymu, który w szkołach werbuje uczniów do udziału w wojnie
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ściga szefa rosyjskiej młodzieżowej organizacji paramilitarnej Junarmia na okupowanym Krymie, który w miejscowych szkołach werbuje uczniów do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie.
SBU poinformowała, że kierujący krymską Junarmią „rosyjski propagandysta” Serhij Hawrylczuk otrzymał status podejrzanego w śledztwie w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojny, które dotyczy również m.in. zaprzeczania agresji Rosji wobec Ukrainy.
Hawrylczuk, „będąc na swoim +stanowisku+, masowo angażuje miejscowych uczniów do udziału w organizacji militarnej kraju agresora. Instrukcje na temat wysyłania uczniów do Junarmii są kierowane do każdej szkoły półwyspu (Krymskiego)” – napisała SBU w komunikacie.
Ukraińska służba wyjaśniła, że na zajęciach Junarmii instruktorzy ideologicznie nastawiają dzieci przeciwko Ukrainie oraz szkolą je do używania broni palnej, rozpoznania wojskowego i sabotażu. Prowadzone są też tam zajęcia dotyczące rozminowywania.
„Pod koniec roku szkolnego uczniowie szkół średnich zdają odpowiedni +egzamin+, na podstawie wyników którego Hawrylczuk osobiście rekrutuje +absolwentów+ do rosyjskich sił zbrojnych. W ten sposób oskarżony wypełnia instrukcje Kremla dotyczące uzupełniania nowym personelem grup okupacyjnych (Rosji) walczących z Siłami Obronnymi (Ukrainy)” – powiadomiła SBU.
18:30. Na szczyt pokojowy w Szwajcarii nie przyleci prezydent USA
Biały Dom ogłosił, kto będzie reprezentował USA na szczycie pokojowym. Do Szwajcarii nie poleci prezydent Joe Biden. W tym terminie będzie prowadził kampanię wyborczą w Los Angeles.
Wiceprezydent USA Kamala Harris i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan będą reprezentować Stany Zjednoczone podczas szczytu pokojowego nt. wojny w Ukrainie, który odbędzie się w Lucernie w Szwajcarii - podał Biały Dom.
17:15. Zatrzymanie w Czechach w zw. z atakiem na ukraińskich wolontariuszy
Czeska policja zatrzymała cztery osoby w związku z atakiem na wolontariuszy inicjatywy Praski Majdan, którzy zbierali pieniądze na wsparcie Ukrainy w Pradze.
Do zatrzymania doszło na lotnisku w stolicy Czech.
17:10. Bloomberg: Rosja znalazła nowe miejsce do przeładunku ropy na Morzu Śródziemnym
Pod naciskiem greckiej marynarki wojennej, handlarze rosyjską ropą znaleźli nowe miejsce do przeładunku ropy naftowej na Morzu Śródziemnym.
Jak wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberga, tankowce przewożące rosyjską ropę przeładowują ją z mniejszych tankowców na większe w pobliżu miasta Nador na wschodnim krańcu wybrzeża Maroka.
16:30. Śledztwo w sprawie nagrania znęcania się Rosjan nad jeńcami
Ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie znęcania się żołnierzy rosyjskiej armii nad wziętymi do niewoli ukraińskimi jeńcami, którym kazano śpiewać hymn ZSRR i strzelano z broni palnej, imitując egzekucję – poinformowała Prokuratura Generalna w Kijowie.
Prokuratura uznała, że zdarzenie pokazane na rozpowszechnionym w internecie nagraniu oznacza złamanie konwencji genewskich w sprawie traktowania jeńców wojennych.
„Na wideo widać, jak rosyjscy żołnierze zadają ukraińskim wojskowym obrażenia ciała oraz pozorują egzekucję, strzelając z broni automatycznej w głowę jednego z jeńców wojennych” – przekazano w komunikacie w sieciach społecznościowych.
16:00. Trzy osoby zginęły w ostatnich rosyjskich atakach
Trzy osoby zginęły w rosyjskich atakach we wschodniej i północno-wschodnie Ukrainie, które miały miejsce w minioną noc oraz dziś przed południem - podaje najnowszy raport lokalnych władz.
Szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin poinformował, że dwie osoby, w tym 12-letni chłopiec, zginęły, a jedna została ranna w wyniku rosyjskiego ostrzału wsi Mychajłówka. Rosyjski samolot zrzucił tam dwie bomby w odstępie 90 minut, które uszkodziły kilka domów w tej osadzie.
„Już jutro Ukraina będzie obchodzić Dzień Pamięci Dzieci, które zginęły w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Dzisiaj do tej smutnej listy dopisano jeszcze jedno nazwisko” - napisał Fiłaszkin w mediach społecznościowych.
13:00. 107 krajów i organizacji potwierdza udział w szczycie pokojowym
107 krajów i organizacji międzynarodowych potwierdziło swój udział w inauguracyjnym Szczycie Pokojowym, który odbędzie się w Szwajcarii w dniach 15-16 czerwca - poinformował w ukraińskiej telewizji sekretarz prasowy prezydenta Serhij Nykforow.
12:40. Putin nie chce bezpośredniej wojny z NATO
Władimir Putin nie chce bezpośredniej wojny z NATO ani nie chce wojny nuklearnej - ocenił w wywiadzie dowódca brytyjskich sił zbrojnych, admirał Tony Radakin. Wyraził przekonanie, że Ukraina odeprze rosyjską agresję.
W wywiadzie udzielonym brytyjskim mediom z okazji przypadającej w czwartek 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii Radakin ocenił, że wybuch III wojny światowej nie jest bliski, i ostrzegł przed używaniem „nieprecyzyjnego języka”. Przekonywał, że sytuacja na świecie stała się po prostu „trochę bardziej niebezpieczna”. Wyraził jednak przekonanie, że jeśli kiedykolwiek pojawi się kolejne egzystencjalne zagrożenie, takie jak to, które kiedyś stanowiły nazistowskie Niemcy, brytyjskie społeczeństwo ponownie stanie na wysokości zadania. „Myślę, że nasz naród ma tę dumę, ma to zaangażowanie” - powiedział.
12:30. Holandia wyraża zgodę na użycie myśliwców na terenie Rosji
Holandia udzieli Ukrainie pozwolenia na wykorzystanie przekazanych przez nią myśliwców F-16 do ataków na cele na terytorium Rosji - powiedziała w rozmowie z „Politico” minister obrony Holandii Kajsa Ollongren.
12:10. Wazna zgoda Niemiec
Niemcy przyznają, że siły ukraińskie mogą używać systemów Patriot do zestrzeliwania samolotów nad Rosją. Niemiecki generał dywizji Christian Freuding, szef Centrum Sytuacyjnego Bundeswehry na Ukrainę, nie wykluczył możliwości wykorzystania przez Ukrainę systemów rakietowych Patriot do zestrzelenia samolotów nad terytorium Rosji.
„Jest całkowicie możliwe, że systemy Patriot zostaną teraz rozmieszczone także w obwodzie charkowskim i użyte nad terytorium Rosji. Doskonale nadają się do zwalczania rosyjskich samolotów zrzucających przerażające w skutkach bomby szybujące” — powiedział Freuding.
Generał zastrzegł, że za taktyczne wykorzystanie tych systemów odpowiada wyłącznie ukraińskie wojsko.
12:00. Ukraińcy zniszczyli rosyjski konwój ciężarówek
Żołnierze 53. brygady zmechanizowanej jednostek „Malibu” i „Skrzydła do piekła” Sił Zbrojnych Ukrainy zmasakrowały rosyjski konwój 18 ciężarówek poruszający się w obwodzie kurskim. Nagranie z ataku opublikowano w mediach społecznościowych jednostek. Jak czytamy w komunikacie, dostrzeżony konwój zmierzał w kierunku obwodu sumskiego.
Na filmie widać, jak dron uderza w pierwszy samochód, blokując przejazd pozostałym. Rosjanie w popłochu zaczynają uciekać w innych kierunkach, ale i tam ukraińscy operatorzy dronów ich doganiają. „Część sprzętu odjechała, część została zniszczona. Rosjanie mają tylko jedną drogę. Drogę do śmierci” - informują siły zbrojne. „Poczuliśmy się jak na początku 2022 roku” - komentują nagranie rosyjskie kanały propagandowe.
11:20. Atak rakietowy w Rosji
Trwa atak rakietowy na Biełgorod i obwód biełgorodzki w Rosji.
10:45. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 511 130 żołnierzy, 7 779 czołgów, 15 002 pojazdy opancerzone, 13 280 zestawów artyleryjskich, 1 090 wyrzutni rakiet, 24 824 zestawy przeciwlotnicze, 357 samolotów, 326 śmigłowców, 10 739 bezzałogowych statków powietrznych, 2 268 pocisków manewrujących, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 18 159 pojazdów (w tym cystern) i 2 199 jednostek sprzętu specjalnego.
10:30. Rosja szykuje prowokację w Chersoniu?
Szef Okręgowej Administracji Wojskowej Oleksandr Prokudin poinformował, że wróg rozpowszechnia kolejną dezinformację o tym, że „w Chersoniu planowana jest prowokacja mająca na celu inscenizację śmierci ludności cywilnej”.
„Drodzy mieszkańcy Chersonia, proszę w najbliższej przyszłości nie wychodzić na ulice, jeśli nie jest to konieczne. I pamiętajcie o reagowaniu na sygnały o nalotach” - napisął Prokudin.
10:00. Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty
Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
09:50. Chiny odpowiadają Zełenskiemu w związku z zarzutami o torpedowanie szczytu
Prezydent Wołodymyr Zełenski oskarżył Chiny o pomoc Rosji w zakłócaniu światowej konferencji pokojowej w Szwajcarii. Chiny oświadczyły, że nie wezmą udziału w szczycie, ponieważ Rosja nie będzie w nim uczestniczyć wraz z Ukrainą.
Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że jego zdaniem wszyscy powinni docenić wszelkie wysiłki na rzecz wspierania środków pokojowych wokół wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Rzeczniczka ministerstwa Mao Ning oświadczyła, że nie ma sytuacji, w której Chiny wywierałyby presję na inne kraje. Na tej samej konferencji prasowej Mao powiedziała również, że Chiny chcą „pogłębić współpracę w dziedzinie ropy i gazu z Rosją”.
Wczoraj przemawiając na forum obronnym Shangri-La w Singapurze, będącym najważniejszą konferencją bezpieczeństwa w Azji, Zełenski powiedział, że Chiny wywierają presję na inne kraje i ich przywódców, aby nie uczestniczyli w Szczycie Pokojowym na Ukrainie zaplanowanym na 15–16 czerwca.
09:15. Rosyjski atak na obiekt rekreacyjny. Jedna ofiara
W poniedziałek we wczesnych godzinach porannych Rosja przeprowadziła atak rakietowy na rejon czuhuowski w obwodzie charkowskim. Uszkodzony został obiekt rekreacyjny. Co najmniej jeden cywil zginął, a dwóch zostało rannych.
09:00. Cztery osoby ranne po wczorajszych atakach na obwód charkowski
Ołeh Syniehubow, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Charkowie, przekazał, że w wyniku rosyjskiego ostrzału w całym obwodzie charkowskim cztery osoby zostały ranne.
08:50. Potężne pożary lasów w obwodzie charkowskim. Ponad 4,3 tys. hektarów
W obwodzie charkowskim gasi się obecnie 7 pożarów lasów na łącznej powierzchni ponad 4300 hektarów – podaje służba prasowa Państwowej Służby Ratunkowej obwodu charkowskiego.
W gaszeniu pożarów lasów brały udział 23 jednostki sprzętu pożarniczego i ratowniczego oraz 103 ratowników Państwowego Pogotowia Ratunkowego, 4 pirotechnicznych i 2 lekarzy, 15 jednostek sprzętu leśnego i 39 leśników. Gaszenie komplikuje ciągłe zagrożenie ponownym ostrzałem i duże zanieczyszczenie lasów materiałami wybuchowymi.
08:15. Ukraina otworzy ambasadę na Filipinach
Wołodymyr Zełenski niespodziewanie pojawił się dziś na Filipinach, dziękując za deklarację udziału w szczycie pokojowym.
- Cieszę się, że mogę dzisiaj usłyszeć od Was, że uczestniczycie w naszych podstawowych krokach na rzecz pokoju” – powiedział Zełenski w rozmowie z prezydentem Ferdynandem Marcosem Jr. Zapowiedział także, że Ukraina otworzy w tym roku ambasadę w Manili.
Zełenski pojawił się w weekend niezaplanowany na największej azjatyckiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu, która odbyła się w Singapurze, gdzie Marcos Jr wygłosił przemówienie programowe.
06:52. Zełenski dziękuje Macronowi za wsparcie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w poniedziałek z prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem Jr. i podziękował mu za „jasne stanowisko” w sprawie rosyjskiej inwazji oraz za zaangażowanie Filipin w szczyt pokojowy, choć nie jest pewne, czy filipiński przywódca uda się do Szwajcarii.
Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy być w waszym kraju, który wspiera Ukrainę, naszą integralność terytorialną i suwerenność
— powiedział Zełenski do Marcosa, który przyjął go w pałacu prezydenckim w Manili.
Ukraiński przywódca wskazał, że Filipiny zajęły „jasne stanowisko” w sprawie okupacji terytorium jego państwa m.in. głosując za przyjęciem w ONZ rezolucji potępiającej rosyjską inwazję.
Dziękuję za udział w szczycie, to silny sygnał
— podkreślił Zełenski, cytowany przez filipińską agencję PNA, odnosząc się do planowanej na 15-16 czerwca w Szwajcarii konferencji dotyczącej osiągnięcia pokoju w Ukrainie. Nie ma jednak pewności, czy Marcos zobowiązał się do osobistego udziału w tym spotkaniu - zaznacza PNA.
00:01. Pogrzeb 25-letniej dziennikarki i sanitariuszki Iryny Cybuch, poległej pod Charkowem
Blisko tysiąc osób wzięło w niedzielę udział w pogrzebie Iryny Cybuch, 25-letniej ukraińskiej dziennikarki i paramedyczki z batalionu „Szpitalników”, która zginęła podczas rosyjskiej ofensywy pod Charkowem. Zgodnie z prośbą poległej żałobnicy zamiast czerni nosili wyszywane koszule, przekazała agencja AP.
W kwietniu Cybuch, której zadaniem było prowadzenie ewakuacji rannych z pola walki, powiedziała w rozmowie z agencją PAP, że obecny konflikt „to wojna mojego pokolenia, ludzi urodzonych w latach 90. Jestem przekonana, że nie mogło nam się przytrafić nic lepszego niż tak świetna okazja do obrony naszych wartości. Nienawidzę tej wojny i takiego życia, ale taka jest nasza rzeczywistość”.
Śmierć urodzonej we Lwowie Cybuch wywołała szeroką reakcję w mediach społecznościowych, w których brat poległej rozpowszechnił napisany przed rokiem list.
Dziś wszystko już za mną, moje życie się skończyło i ważne było dla mnie, aby je przeżyć godnie: być osobą uczciwą, życzliwą i kochającą
— pisała.
Aby mieć siłę, by być wolnym człowiekiem, trzeba być odważnym.
Wśród uczestników nabożeństwa żałobnego było wielu żołnierzy, działaczy, dziennikarzy i osób śledzących wpisy zmarłej w mediach społecznościowych.
Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy są tu dzisiaj, bo to oznacza, że jesteśmy zjednoczeni, jesteśmy silni, przetrwamy
— powiedziała przyjaciółka Iryny, Kateryna Serdiuk.
Świadomość, że umierają nasi najlepsi rozrywa serce na strzępy, których nie da się już złożyć w całość
— powiedziała.
W rozmowie z PAP Cybuch podkreślała, jak trudne jest stykanie się z prognozami „domorosłych ekspertów” przewidujących, kiedy skończy się wojna.
Za każdym razem ten termin jest aktualizowany, a ty zaczynasz szukać w sobie sił, żeby wiedzieć, ile jeszcze trzeba będzie to wytrzymać
— powiedziała.
Ostrzegała też, że choć Polacy „mogą odczuwać, że Rosja nie ma na nich poważnego wpływu, to (…) rosyjska propaganda i to, ile Rosja inwestuje w politykę informacyjną (…), jest bardzo niedoceniane. Dzieje się tak w każdym kraju, w Polsce też”. Podkreśliła, że „Polacy powinni być największymi orędownikami tego, żeby Ukraina wygrała (…), żeby ta wojna nie zbliżyła się do Polski. A wojna z każdym dniem przybliża się do Polski, nawet jeśli terytorialnie nie jest to bardzo widoczne”.
W listopadzie została odznaczona przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Jestem młodą dziewczyną, taką samą jak każda we Francji czy Hiszpanii. Jedyna różnica jest taka, że na naszej granicy mamy reżim totalitarny, który zaatakował kraj, który bardzo kocham
– powiedziała w wywiadzie dla „Elle” przed dwoma laty.
Dlatego bronię mojego kraju i jestem gotowa umrzeć, aby panowała w nim wolność.
Red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/693951-relacja-831-dzien-wojny-na-ukrainie