Trwa 828. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 31 maja 2024 r.
16:56. Zełenski dla „Guardiana”: zwłoka USA sprawiła, że Rosjanie śmieją się z Ukrainy i polują na nas
Zwłoka prezydenta USA Joe Bidena w wydaniu zgody na użycie zachodniej broni przeciw celom w Rosji sprawiła, że jej wojska śmieją się z Ukrainy i mogą „polować” na jej obywateli - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „The Guardian”.
16:38. Zełenski: otrzymaliśmy zgodę na ograniczone ataki z użyciem broni z USA na terytorium Rosji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że otrzymał zgodę USA na ograniczone użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji, ale nie ujawnił innych szczegółów. Tę informację również przekazał rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nykyforow portalowi Europejska Prawda.
Wczesnym rankiem otrzymaliśmy wiadomość od strony amerykańskiej. Otrzymałem tę wiadomość od moich wojskowych, ale nie mogę powiedzieć szczegółów
— powiedział Zełenski na konferencji prasowej w Sztokholmie po trzecim szczycie nordycko-ukraińskim.
Chcę zobaczyć w praktyce, co się wydarzy, ale nadal uważam, że jest to krok naprzód do celu, o którym mówiliśmy wcześniej, aby mieć możliwość ochrony naszych ludzi, którzy mieszkają w regionie przygranicznym
— dodał prezydent.
Nykyforow potwierdził doniesienia mediów, które pojawiły się dzień wcześniej, że administracja prezydenta USA Joe Bidena zgodziła się na ukraińskie ataki na terytorium Rosji przy użyciu amerykańskiej broni, ale tylko w pobliżu obwodu charkowskiego. Zgodnie z jej decyzją Ukraina może używać dostarczanych przez USA systemów rakietowych HIMARS do atakowania rosyjskich żołnierzy oraz centrów dowodzenia i kontroli.
15:53. Stoltenberg: Kraje NATO powinny przeznaczać dla Ukrainy przynajmniej 40 mld euro rocznie
Państwa NATO powinny się zobowiązać do przekazywania przynajmniej 40 mld rocznie na pomoc dla Ukrainy - powiedział w Pradze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Od agresji Rosji na Ukrainę w 2022 r. państwa NATO przekazywały na pomoc wojskową dla Ukrainy około 40 mld euro rocznie. Powinniśmy utrzymać przynajmniej ten poziom pomocy tak długo, jak długo to będzie potrzebne
— powiedział Jens Stoltenberg.
Jak dodał, sojusznicy powinni dzielić między sobą to obciążenie. To da Ukrainie poczucie stabilności.
15:11. Sikorski: Polska planuje wyszkolić jednostkę Ukraińców, osób podlegających poborowi
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział dziś w Pradze, że Polska planuje wyszkolić ukraińską jednostkę złożoną z obywateli tego kraju, przebywających w Polsce, którzy podlegają wcieleniu do wojska ukraińskiego. Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że będzie to skuteczniejszy sposób pomocy Ukrainie niż wysyłanie na jej terytorium misji szkoleniowej.
Polska rozważyła prośbę ukraińską, jeśli chodzi o szkolenia, ale doszliśmy do wniosku, że i bezpieczniej, i wydajniej będzie wyszkolić ukraińską jednostkę złożoną z Ukraińców w Polsce, którzy podlegają wcieleniu do wojska ukraińskiego, i że to po prostu będzie skuteczniejszy sposób pomocy Ukrainie
— stwierdził szef polskiej dyplomacji.
Sikorski uczestniczył w Pradze w dwudniowym nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Polski minister powiedział także, że poinformował partnerów o trwających negocjacjach z Ukrainą o dwustronnej umowie dotyczącej bezpieczeństwa.
Te negocjacje idą sprawnie
— stwierdził Sikorski i dodał, że ma nadzieję na podpisanie umowy jeszcze przed szczytem NATO w lipcu br. w Waszyngtonie.
Dwudniowe spotkanie ministrów NATO w Pradze było ostatnią okazją do bezpośredniej wymiany poglądów przed szczytem. Zdaniem szefa polskiej dyplomacji rozmowy w Pradze przybliżyły wypracowanie ważnych decyzji, dotyczących m.in. wzmocnienia przekazu w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu oraz ustanowienia mechanizmu finansowego wsparcia dla obronności Ukrainy w wysokości około 40 miliardów dolarów rocznie. Połowę mają wpłacać Stany Zjednoczone.
15:27. Blinken: prezydent Biden zaaprobował użycie przez Kijów broni USA na terytorium Rosji
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek, że prezydent Joe Biden zaaprobował użycie przez Kijów amerykańskiej broni na terytorium Rosji, poinformowała agencja Reuters.
Blinken przekazał tę informację dziennikarzom po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Pradze.
Ukraina wnioskowała o amerykańską zgodę od kilku tygodni.
Poprzedniego dnia przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział agencji PAP, że USA zgadzają się, by Ukraina używała amerykańskiej broni przeciwko siłom rosyjskim ostrzeliwującym lub przygotowującym się do ataków na obwód charkowski, lecz zakaz stosowania ATACMS i innych rakiet dalekiego zasięgu na terytorium Rosji pozostanie w mocy.
15:16. Drony SBU zniszczyły na Krymie rosyjski radar dalekiego zasięgu
Drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zniszczyły na Krymie rosyjską stację radiolokacyjną dalekiego zasięgu o wartości 100 mln dolarów, z pomocą której okupanci kontrolowali 380-kilometrowy odcinek frontu – poinformowały ukraińskie media z powołaniem na źródła.
Jest to mobilna stacja radarowa „Niebo-SWU” do kontroli przestrzeni powietrznej oraz wykrywania i śledzenia m.in. pocisków rakietowych oraz samolotów strategicznych i samolotów typu stealth – przekazały w piątek agencje i portale internetowe w Ukrainie.
(…)Wroga stacja radiolokacyjna w okolicach Armianska na Krymie kontrolowała odcinek frontu o długości 380 km, zapewniając ochronę obiektów okupantów na terytorium Krymu
— napisała agencja Interfax-Ukraina.
Armiansk położony jest na Przesmyku Perekopskim na północnym zachodzie Krymu, przez który prowadzi droga lądowa z półwyspu na kontynentalną część Ukrainy.
14:32. Zełenski podpisał porozumienie ws. bezpieczeństwa z trzema krajami nordyckimi
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w piątek w Sztokholmie na szczycie nordycko-ukraińskim porozumienie w zakresie bezpieczeństwa ze Szwecją, Norwegią oraz Islandią. Dokument ma zapewnić walczącej z Rosją Ukrainie wieloletnie wsparcie wojskowe.
Wcześniej podobną umowę Ukraina podpisała z Danią oraz Finlandią. Według gospodarza spotkania, premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, łączna pomoc wojskowa i cywilna krajów nordyckich osiągnie kwotę około 17 mld euro.
Zełenski na konferencji prasowej z Kristerssonem dziękując za wsparcie, ostrzegł, że „jest jasne, że (Rosja) przygotowuje prowokacje w państwach bałtyckich, skierowane przeciwko ich granicom”.
Wizyta Zełenskiego w Sztokholmie nie była zapowiadana.
13:55. Miedwiediew: Zachód może się przeliczyć ws. użycia przez nas taktycznej broni jądrowej
Wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew oznajmił w mediach społecznościowych, że Zachód może przeliczyć się w ocenach, iż Moskwa nie użyje taktycznej broni jądrowej, i że „nikt nie może wykluczyć, że obecny konflikt nie przejdzie w ostatnią fazę”.
W komentarzu w serwisie Telegram były prezydent Rosji nazywa przedstawicieli Sojuszu Północnoatlantyckiego „pierdzielami z NATO”, a zaatakowaną przez Rosję Ukrainę „byłą Ukrainą”. Utrzymuje, że broń dalekiego zasięgu używana przez Ukrainę „już dzisiaj bezpośrednio jest kontrolowana przez wojskowych krajów NATO”. Ocenia, że jest to „udział w wojnie przeciw Rosji” i że „takie działania mogą stać się casus belli”.
Miedwiediew, który również wcześniej groził krajom zachodnim, oznajmił, że Ukraina i jej sojusznicy „dostaną odpowiedź o tak niszczącej sile, że Sojusz po prostu nie będzie mógł powstrzymać się przed zaangażowaniem w konflikt”. Określił wprost obecną wojnę z Ukrainą jako „konflikt wojenny z Zachodem”.
13:32. Zełenski: W ramach wymiany jeńców do kraju wróciło 75 osób
Ukraina dokonała kolejnej wymiany jeńców wojennych z Rosją, w ramach której do ojczyzny powróciło 75 osób, w tym czterech cywilów – poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Według MSW w tej grupie są m.in. obrońcy okupowanego dziś Mariupola.
Przez cały ten czas nie przestaliśmy działać ani na jeden dzień, aby sprowadzić do domu każdego z rosyjskich jeńców. A dziś osiągnęliśmy ważny wynik: 75 naszych ludzi wróciło do Ukrainy. Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy i Gwardii Narodowej, funkcjonariusze straży granicznej, czterech cywilów - wszyscy są już na ojczystej ziemi
— napisał w mediach społecznościowych.
Prezydent zapewnił, że władze pamiętają o wszystkich obywatelach, których więzi Rosja, i dokładają starań, by każdy z nich został odnaleziony.
Ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy wyjaśniło, że do kraju powróciło: 29 pracowników tego resortu, 21 żołnierzy Gwardii Narodowej oraz ośmioro policjantów.
Wśród wymienionych są obrońcy Mariupola, Wyspy Węży, Hostomla i 14 obrońców elektrowni atomowej w Czarnobylu
— przekazał resort w komunikacie.
Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych Ukrainy powiadomił, że była to już 52. wymiana jeńców z Rosją od początku jej wtargnięcia na Ukrainę na pełną skalę.
Do dziś udało się uwolnić 3210 obrońców i obrończyń Ukrainy
— podał na Telegramie
Wraz z wymianą jeńców dokonano także wymiany ciał poległych w wojnie obronnej Ukrainy przed Rosją. Do ojczyzny powróciły szczątki 212 osób – poinformował Sztab Koordynacyjny.
13:21. Scholz przeciwko wysłaniu niemieckich wojsk na Ukrainę i strefie zakazu lotów
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wykluczył rozmieszczenie niemieckich żołnierzy na Ukrainie i udział w strefie zakazu lotów. „Nie chcemy tam wchodzić z naszymi żołnierzami”, powiedział podczas dyskusji zorganizowanej przez gazetę „Thueringer Allgemeine” w Erfurcie.
13:06. Chiny: nasz udział w konferencji pokojowej ws. Ukrainy byłby trudny przy obecnych ustaleniach
Udział Chin w szwajcarskim szczycie pokojowym w sprawie Ukrainy byłby trudny, ponieważ nie zostały spełnione określone warunki - powiedziałarzeczniczka MSZ Mao Ning. Kreml wyraził uznanie dla tej decyzji.
12:52. Centrum Dossier ujawniło maile szefa rosyjskiego MON!
Rosyjski dysydent Michaił Chodorkowski analizował w mediach społecznościowych informacje Centrum Dossier dotyczące ujawnionych maili nowego szefa rosyjskiego MON Andrieja Biełousowa. „Mianowanie przez Putina Biełousowa na stanowisko ministra obrony w obliczu trwającej nielegalnej wojny jest rzeczą oczywistą. Obydwaj są hipokrytami, którzy mówią jedno, a robią drugie” - stwierdził Chodorkowski.
12:50. Już 500 tys. Rosjan zabitych lub rannych na Ukrainie
Całkowita liczba rosyjskich ofiar wojny na Ukrainie od jej rozpoczęcia w lutym 2022 roku - uwzględniając łącznie zabitych i rannych - prawdopodobnie osiągnęła 500 tys. - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że rosyjskie straty przez cały 2024 rok utrzymują się na wysokim poziomie, a w maju średnia dobowa liczba ofiar przekroczyła 1200, co jest najwyższym wskaźnikiem od początku wojny.
Oceniono, że zwiększona liczba ofiar jest najprawdopodobniej odzwierciedleniem trwającej rosyjskiej ofensywy na wyczerpanie, która jest prowadzona szeroko wzdłuż linii frontu. Wyjaśniono, że większość rosyjskich sił najprawdopodobniej przechodzi tylko ograniczone przeszkolenie i nie są one w stanie przeprowadzać złożonych operacji ofensywnych, w efekcie czego Rosja w celu osłabienia ukraińskiej obrony przeprowadza fale niewielkich, ale kosztownych ataków.
Rosja nadal rekrutuje dodatkowe siły, aby utrzymać to podejście. Jednak potrzeba stałego uzupełniania personelu na linii frontu niemal na pewno będzie nadal ograniczała zdolność Rosji do tworzenia oddziałów o wyższych zdolnościach
— napisano.
12:22. Ukraina może używać niemieckiej broni przeciwko celom w Rosji!
Niemcy zezwoliły Ukrainie na użycie dostarczonej przez nich broni przeciwko celom na terytorium Rosji, jest to zgodne z prawem międzynarodowym - oświadczył w piątek rzecznik rządu w Berlinie Steffen Hebestreit.
Ukraina w ostatnich tygodniach jest mocno atakowana, „szczególnie w obwodzie charkowskim z pozycji w sąsiednim przygranicznym obszarze Rosji” - powiedział rzecznik, cytowany przez dziennik „Die Welt”.
Jesteśmy przekonani, że Ukraina ma prawo, na mocy prawa międzynarodowego, do obrony przed tymi atakami
— dodał.
Ukraina może użyć w tym celu broni dostarczonej zgodnie ze swoimi międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi, w tym broni dostarczonej przez Niemcy - podkreślił Hebestreit.
12:18. Rosyjski sąd po raz kolejny przedłużył areszt dziennikarce RWE
Sąd w Kazaniu przedłużył o kolejne dwa miesiące, do 5 sierpnia, areszt Alsu Kurmaszewej, dziennikarki Radia Wolna Europa (RWE) przetrzymywanej w Rosji od zeszłego roku – podała w piątek agencja Reuters. Reporterka jest oskarżona o szerzenie kłamstw na temat rosyjskiej armii oraz o niezarejestrowanie się jako „zagraniczny agent”.
12:00. Tajwwan i Ukraina tematami pierwszego od dwóch lat spotkania ministrów obrony USA i Chin
Szef Pentagonu Lloyd Austin w piątkowej rozmowie z ministrem obrony Chin Dongiem Junem mówił m.in. o aktywności chińskiego wojska wokół Tajwanu oraz o wspieraniu przez Pekin rosyjskiego przemysłu obronnego. Dong przestrzegł przed ingerowaniem w wewnętrzne sprawy jego kraju.
Pierwsze od ponad dwóch lat spotkanie twarzą w twarz szefów resortów obrony USA i Chin odbyło się w Singapurze w kuluarach międzynarodowej konferencji bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue. W poprzednim spotkaniu, w Kambodży, wzięli udział Austin i ówczesny chiński minister Wei Fenghe.
11:58. Caritas z okazji Dnia Dziecka: 7 tys. prezentów dla najmłodszych na Ukrainie
Caritas Polska organizuje obchody Dnia Dziecka w siedmiu diecezjach katolickich na Ukrainie, gdzie rozda 7 tys. prezentów. W Polsce 25 tys. Pudełek Szczęścia trafi do najmłodszych ze świetlic środowiskowych i domów dziecka – powiedziała PAP wicedyrektor Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
W tym roku Caritas Polska organizuje obchody Dnia Dziecka nie tylko w Polsce, ale i w siedmiu diecezjach na Ukrainie od 1 do 9 czerwca.
Specjalne spotkania dla najmłodszych odbędą się m.in. w diecezji kijowsko-żytomierskiej, charkowsko-zaporoskiej czy archidiecezji lwowskiej. Planujemy rozdać prezenty 7 tys. dzieci”
— powiedziała PAP wicedyrektor Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
10:30. Straty bojowe rosyjskiej armii
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę przedstawiającą straty bojowe rosyjskiej armii.
09:53. Armia Ukrainy zaatakowała rakietami produkcji ukraińskiej terminale naftowe w Kraju Krasnodarskim!
Grupa uderzeniowa armii Ukrainy zaatakowała przeprawę promową i terminal naftowy Kaukaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji, wykorzystywane przez rosyjskie wojsko. Zastosowano w tym celu rakiety produkcji ukraińskiej Neptun – poinformował sztab generalny w Kijowie.
Stało się to na początku doby 31 maja, noc po tym, jak Siły Obrony Ukrainy celnymi uderzeniami uszkodziły (dwa) promy na przeprawie promowej w Kerczu, które kursowały do portu Kaukaz i były wykorzystywane w logistyce wojskowej agresora
— oświadczył sztab.
Armia ukraińska ujawniła, że w kierunku terminalu naftowego Kaukaz odpaliła „kilka rakiet produkcji ukraińskiej, należących do brzegowego kompleksu rakietowego Neptun”. Podała także, że na miejscu słychać było wybuchy, a „wyniki ataku są ustalane”.
Sztab poinformował, że tej samej nocy strona ukraińska zaatakowała jeszcze jeden terminal naftowy w Kraju Krasnodarskim, do czego użyła dronów uderzeniowych. Miejsca ataku nie ujawniono.
„Nowoczesna” i „efektywna” rosyjska obrona powietrzna okazała się bezsilna wobec naszych rakiet i systemów bezzałogowych, i nie była w stanie obronić ważnych obiektów, które służyły do logistyki i dostaw dla armii Federacji Rosyjskiej. Ciąg dalszy nastąpi
— zapewnili ukraińscy wojskowi na Telegramie.
09:34. Rosyjski resort obrony: zniszczyliśmy ukraińskiego drona w Tatarstanie
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek, że krajowe systemy obrony powietrznej zniszczyły ukraińskiego drona w Tatarstanie w europejskiej części Rosji. Ukraińskie media przypominają, że w regionie znajdują się zakłady, w których składane są drony bojowe Shahed.
Wcześniej Reuters, powołując się na rosyjskie media, napisał, że ze względów bezpieczeństwa w Tatarstanie czasowo wstrzymano w piątek działanie dwóch lotnisk i ewakuowano pracowników części firm. Loty były wstrzymane przez około dwie godziny na lotniskach w Kazaniu i Niżniekamsku.
Reuters podkreślił, że na nagraniach, które krążą w mediach społecznościowych i nie zostały zweryfikowane, w Republice Tatarstanu widać było latające drony. Pojawiły się też informacje, że w głównym mieście regionu, Kazaniu, wyły syreny alarmowe.
Portal Ukrainska Prawda zaznacza, że świadkowie widzieli co najmniej dwa drony. Nie wiadomo, w którym miejscu zauważono bezzałogowce. Serwis podkreśla jednocześnie, że w republice produkowane są bojowe drony Shahed, które Rosja wykorzystuje w wojnie przeciwko Ukrainie.
09:18. Rosjanie ostrzelali rakietami przeciwlotniczymi Charków i zaatakowali Kijów
Wojska rosyjskie użyły pięciu przeciwlotniczych pocisków kierowanych w nocnym ataku na Charków, w którym zginęły co najmniej cztery, a rannych zostało 25 osób, oraz rakiety manewrującej, którą zestrzelono nad Kijowem – poinformowały w piątek rano władze Ukrainy.
Odłamki strąconego nad Kijowem pocisku uszkodziły pomieszczenia gospodarcze i samochody, nie ma jednak informacji o ofiarach.
W Charkowie, gdzie trafiony został pięciopiętrowy budynek, cały czas trwa akcja ratunkowa. Wśród rannych są dzieci. Wcześniej władze obwodowe informowały o trzech ofiarach śmiertelnych i 16 osobach z obrażeniami.
Sztab generalny Ukrainy poinformował w godzinach porannych, że w ataku na Charków siły rosyjskie zastosowały pięć przeciwlotniczych pocisków kierowanych S-300 i S-400, odpalonych z sąsiedniego obwodu biełgorodzkiego w Rosji.
Na Kijów wystrzelono z kolei pocisk manewrujący Iskander-K, który odpalono z rosyjskiego obwodu kurskiego. Nocne alarmy spowodowane były też aktywnością czterech dronów uderzeniowych Shahed produkcji irańskiej.
W wyniku działań bojowych jednostki rakiet przeciwlotniczych i mobilne grupy ogniowe zniszczyły cztery Shahedy w obwodach kijowskim, zaporoskim i dniepropietrowskim, a także pocisk manewrujący Iskander-K w obwodzie kijowskim
— przekazał sztab w raporcie.
07:23. Pentagon: Rosja używa północnokoreańskich rakiet w walkach w Ukrainie
Rosja używa północnokoreańskich pocisków balistycznych w walkach w Ukrainie – ustaliło ministerstwo obrony USA w raporcie, na który w piątek powołuje się agencja AFP. Eksperci wojskowi przeanalizowali szczątki rakiet, by zweryfikować oskarżenia, że Moskwa otrzymuje broń od Pjongjangu.
06:45. Reuters: Chiny nie wezmą udziału w konferencji pokojowej w sprawie Ukrainy
Władze Chin odrzuciły zaproszenie na konferencję pokojową w sprawie Ukrainy, ponieważ nie zostały spełnione ich warunki dotyczące udziału strony rosyjskiej i ukraińskiej - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą.
Międzynarodowa konferencja dotycząca osiągnięcia pokoju w Ukrainie jest planowana w dniach 15-16 czerwca w Buergenstock w Szwajcarii.
04:55. Prezydent Litwy zamierza upominać się o szybszą pomoc wojskową dla Ukrainy
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapewnił, że będzie podnosić na forach międzynarodowych kwestię rozbieżności w działaniach i słowach sojuszników Ukrainy, którzy nie zapewniają Kijowowi na czas niezbędnej pomocy wojskowej.
Jak pisze portal Ukrainska Prawda Nauseda przytoczył dane z Czech, z których wynika, że spośród 18 krajów, które przystąpiły do czeskiej inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy, jedynie cztery wypełniły swoje zobowiązania.
Szkoda, że niektóre deklaracje są głośno wyrażane, ale rzeczywistego rezultatu nawet w najmniejszym stopniu nie da się porównać z obietnicami. To jest duży problem, a nasi przyjaciele z Ukrainy wielokrotnie go wytykali palcem
— stwierdził. Według Nausedy sojusznicy Ukrainy powinni zdać sobie sprawę, że w przypadku porażki Ukrainy „wszyscy staniemy się celem”.
Prezydent Litwy apelował, aby zrobić wszystko, „aby Ukraina odniosła sukces, aby dziś dostała wszystko, czego potrzebuje”. „I zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby o tym mówić na Konferencji Pokojowej oraz na szczytach Rady Europejskiej i NATO” – zapewnił
03:48. Sondaż z Węgier: prawie połowa społeczeństwa nie chce, aby UE pomagała Ukrainie
Prawie połowa Węgrów uważa, że Unia Europejska nie powinna w żaden sposób pomagać zmagającej się z rosyjską inwazją Ukrainie – wynika z badania, przeprowadzonego przez ośrodek Zavecz Research na zlecenie portalu 24.hu.
Według sondażu aż 46 proc. Węgrów twierdzi, że UE nie powinna wspierać Ukrainy, podczas gdy na finansową, gospodarczą i humanitarną pomoc zgadza się 32 proc. badanych. Jedynie 16 proc. społeczeństwa wysłałaby również broń dla Kijowa.
Ponad trzy czwarte wyborców rządzącego na Węgrzech Fideszu nie chce udzielać żadnej pomocy Ukrainie, choć premier Viktor Orban często podkreśla znaczenie węgierskiej pomocy humanitarnej – zauważa portal 24.hu.
01:57. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na Charków
Do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na Charków, gdzie w nocy z czwartku na piątek trafiony został budynek mieszkalny - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Synehubow. Rannych jest 16 osób, w tym 12-letnia dziewczynka i 12-letni chłopiec.
Służby poinformowały, że rosyjska rakieta całkowicie zniszczyła co najmniej trzy piętra pięciopiętrowego budynku mieszkalnego. Wśród rannych jest lekarz medycyny ratunkowej, uszkodzona jest też karetka pogotowia.
Według wstępnych danych Rosjanie zaatakowali rakietami S-300. Służby ratunkowe alarmują, że pod gruzami budynku mogą znajdować się ludzie.
01:53. Reuters: Sekretarz generalny NATO zaproponuje przeznaczenie 40 mld euro rocznie dla Ukrainy
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaproponuje państwom członkowskim przeznaczenie co najmniej 40 miliardów euro rocznie na finansowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Miałoby się to odbywać w ramach „specjalnego funduszu”, utworzonego w ramach Sojuszu - poinformował Reuters, powołując się na źródło w NATO.
Według Reutersa propozycja Stoltenberga zostanie omówiona na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych NATO w piątek w Pradze w ramach dyskusji na temat sposobów zapewnienia długoterminowego wsparcia Ukrainie.
01:30. Prezydent Estonii podpisał ustawę o przejęciu zamrożonych aktywów Rosjan
Prezydent Estonii Alar Karis podpisał w czwartek ustawę, umożliwiającą wykorzystanie rosyjskich aktywów, zamrożonych na mocy międzynarodowych sankcji, na poczet szkód wojennych Ukrainy i odbudowę kraju.
00:36. Rosjanie trafili w budynek mieszkalny w Charkowie, jedna osoba nie żyje
Rosjanie trafili w nocy z czwartku na piątek w budynek mieszkalny w Charkowie. Co najmniej jedna osoba zginęła, 12 zostało rannych, w tym 12-letnia dziewczynka, wybuchł pożar i są zniszczenia - poinformował mer Charkowa Ihor Terechow.
Niestety trafiono w apartamentowiec. Są zniszczenia i pożar. Trwa zbierania informacji o ofiarach
— napisał w Telegramie Terechow.
Kilka minut później w Charkowie ponownie rozległy się eksplozje. Według Terechowa, kolejne trafienie nastąpiło w tym samym miejscu.
Według służb ratunkowych pod gruzami pięciopiętrowego budynku mogą znajdować się ludzie.
00:25. Biały Dom: Ukraina może używać amerykańskiej broni w odpowiedzi na ostrzał Charkowa, ale nie dotyczy to rakiet ATACMS
Prezydent Biden zgodził się, by Ukraina mogła używać amerykańskiej broni przeciwko siłom rosyjskim ostrzeliwującym lub przygotowującym się do ataku na obwód charkowski, lecz zakaz stosowania ATACMS i innych rakiet dalekiego zasięgu na terytorium Rosji pozostanie w mocy - powiedział PAP przedstawiciel administracji USA.
Biały Dom odpowiedział w ten sposób na pytanie PAP na temat doniesień o częściowym zniesieniu zakazu używania darowanej Ukrainie przez USA broni do uderzeń poza własnym terytorium.
Prezydent niedawno polecił swojemu zespołowi zapewnić Ukrainie możliwość użycia broni dostarczonej przez USA do celów przeciwogniowych w obwodzie charkowskim, aby Ukraina mogła odpowiedzieć siłom rosyjskim, które ją atakują lub przygotowują się do ataku
— potwierdził urzędnik. Dodał jednak, że „polityka dotycząca zakazu stosowania ATACMS lub uderzeń dalekiego zasięgu na terenie Rosji nie uległa zmianie”.
ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS rakiety balistyczne o zasięgu 300 km.
00:20. Śmierć pani medyk. Przejmujące słowa Zełenskiego
Wczoraj w obwodzie charkowskim zginęła na wojnie Iryna Tsybukh, medyk szpitali polowych. Była jedną z tych, którzy nie tylko bronili państwa, ale także robili wszystko, aby inni dołączyli, szkolili się i uczyli się skuteczności. W sprawach zarówno medycyny frontowej, jak i szacunku dla ukraińskich wojowników – w sprawach upamiętnienia działań Ukraińców. Wyrazy współczucia dla wszystkich braci i przyjaciół Iryny, wszystkich jej bliskich, wszystkich, którzy ją znali i wszystkich, których inspirowała do walki o Ukrainę i osiągania wyników dla Ukrainy. To bardzo ważne, aby jej praca i starania wszystkich naszych poległych bohaterów nadal trwały
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Niech pamięć o wszystkich tych, którzy oddali życie dla dobra Ukrainy będzie wieczna i błogosławiona! Dziękuję wszystkim na świecie, którym zależy i robią wszystko, co możliwe, aby rosyjskie zło jak najszybciej opuściło ukraińską ziemię
— dodał.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/693628-relacja-828-dzien-wojny-zielone-swiatlo-dla-broni-z-usa