Trwa 827. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 30 maja 2024 r.
22:52. Biden rozluźnia restrykcje. Ukraina może atakować wewnątrz Rosji (wyłącznie w pobliżu Charkowa) amerykańską bronią
Prezydent USA Joe Biden rozluźnił restrykcje, dotyczące użycia amerykańskiej broni przez Ukrainę, pozwalając siłom ukraińskim na rażenie celów wewnątrz Rosji w pobliżu Charkowa - powiedzieli przedstawiciele administracji USA amerykańskim mediom.
Jak przekazali urzędnicy m.in. agencji AP i portalowi Politico, zniesienie ograniczeń dotyczących amerykańskiej broni, w tym rakiet i artylerii, dotyczy przypadków odpowiedzi na rosyjski ostrzał lub na rosyjskie siły, które przygotowują się do uderzenia na Ukrainę.
Politico dodaje, że strategia zakazu ataków dalekiego zasięgu na terytorium Rosji nie zmieniła się. Mimo to, decyzja podjęta przez Bidena jest znaczącą zmianą w trwającym od początku wojny podejściu. Doszło do niej po tygodniach intensywnego lobbingu ze strony Ukraińców, polityków Kongresu obydwu partii oraz międzynarodowych przywódców, w tym sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.
20:48. Ukraiński sztab generalny potwierdza atak na przeprawę promową na Krymie
Sztab generalny Ukrainy poinformował w czwartek o przeprowadzeniu pomyślnego ataku za pomocą pocisków dalekiego zasięgu ATACMS na przeprawę promową przez Cieśninę Kerczeńską na Krymie. Wcześniej o ostrzale powiadomiły okupacyjne władze półwyspu.
Nocą ze środy na czwartek ukraińskie wojska zaatakowały rakietami ATACMS przeprawę promową, która jest wykorzystywana przez siły przeciwnika do zaopatrzenia swoich jednostek na anektowanym półwyspie - przekazano w komunikacie sztabu.
Jak dodano, w ataku uszkodzone zostały dwa promy. Jeden z nich osiadł na mieliźnie, blokując funkcjonowanie całej przeprawy.
Zaznaczono, że w wyniku działań ukraińskich wojsk rakietowych wojskowa logistyka okupantów na Krymie została znacznie uszkodzona.
20:01. Szef niemieckiego MON: Przekażemy pół mld euro pomocy dla Kijowa
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius w czwartek w Odessie na południu Ukrainy ogłosił, że jego kraj przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa w wysokości pół miliarda euro - poinformowała agencja DPA.
W Odessie Pistorius spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem.
Będziemy nadal wspierać was w tej kampanii obronnej
— zapewnił Niemiec.
Wizyta ministra nie była wcześniej zapowiadana ze względów bezpieczeństwa - podkreślono.
18:40. Nie będzie zaproszenia dla Rosji do Normandii
Rosja nie zostanie zaproszona na obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii ze względu na inwazję rosyjską na Ukrainę i zaniepokojenie części sojuszników taką obecnością - podała agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne.
Reuters przypomina, że jeszcze w kwietniu organizatorzy zapowiadali, że Władimir Putin nie zostanie zaproszony, ale pewni przedstawiciele Rosji będą oczekiwani na uroczystości, ze względu na wkład ich kraju we wspólną walkę podczas II wojny światowej.
Źródła, na które powołuje się Reuters, poinformowały jednak, że przedstawiciele Rosji nie zostaną zaproszeni na obchody, na których będą obecni m.in. prezydenci Ukrainy i USA, Wołodymyr Zełenski i Joe Biden. Wcześniej w maju trzech dyplomatów unijnych przyznało w rozmowie z Reuterem, że obecność Rosji, która od dwóch lat prowadzi inwazję na Ukrainę byłaby niepokojąca.
W minionych latach przedstawiciele Rosji uczestniczyli w obchodach w Normandii. Putin był obecny na uroczystościach w 2014 roku, gdy obchodzono 70. rocznicę „D-Day”. Kilka miesięcy wcześniej Rosja przeprowadziła aneksję Krymu.
Grupa francuskich historyków i działaczy zaapelowała niedawno na łamach „Le Monde”, by nie zapraszać Rosji na tegoroczne obchody. Naukowcy powoływali się na trwającą agresję rosyjską przeciw Ukrainie. Argumentowali także, że współczesna Rosja nie jest jedyną spadkobierczynią Związku Sowieckiego jako strony walki z Niemcami hitlerowskimi. „Wiele byłych republik sowieckich, w tym Ukraina, zapłaciły za ostateczne zwycięstwo cenę nie mniej wysoką - proporcjonalnie do ich liczby ludności - niż Rosja” - podkreślili autorzy artykułu.
18:00. Szwecja gotowa zablokować import rosyjskiego LNG w reakcji na działania Węgier
Szwecja rozważa jednostronne zablokowanie importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), jeśli Węgry uniemożliwią lub uda im się złagodzić proponowane przez UE sankcje wobec Rosji.
Państwa członkowskie UE dyskutują o sankcjach wobec kluczowych rosyjskich projektów LNG, a także o zakazie wykorzystywania portów UE do reeksportu dostaw do krajów trzecich. Węgry sprzeciwiły się tej propozycji, a sankcje wymagają jednomyślności 27 państw członkowskich UE.
- Jeśli pakiet sankcji nie spełni swojego celu, jesteśmy gotowi poradzić sobie sami - powiedziała Ebby Busch, szwedzkia minister Energii, Biznesu i Przemysłu, na marginesie spotkania ministerialnego w Brukseli
17:30. Porozumienie z USA
Zełenski i Biden we Włoszech podpiszą dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa przed Szczytem Pokojowym - podaje Financial Times.
17:00. Ważna deklaracja szefa NATO
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poprzez uderzanie w cele wojskowe poza ich terytorium, z których atakują Rosjanie. W jego ocenie członkowie NATO powinni przemyśleć ograniczenia w stosowaniu uzbrojenia, jakie wysyłają na Ukrainę.
„Członkowie NATO dostarczają różnego rodzaju wsparcia Ukrainie, niektórzy mają ograniczenia dotyczące możliwości stosowania tego uzbrojenia, inni ich nie mają, to są decyzje podejmowane przez kraje” - mówił w Pradze Stoltenberg. „Ale musimy brać też pod uwagę, to jak zmienia się przebieg tej wojny - na początku prawie wszystkie walki miały miejsce głęboko na terytorium Ukrainy, a w ostatnich tygodniach i miesiącach do ciężkich walk dochodzi wzdłuż granicy między Ukrainą a Rosją, w regionie Charkowa” - podkreślił.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ważne słowa szefa NATO! Chodzi o działania Ukraińców na terytorium Rosji. „Czas, by zastanowić się nad tymi ograniczeniami”
16:30. 1 czerwca Zełenski odwiedzi Arabię Saudyjską
Prezydent Ukrainy chce zdobyć poparcie dla czerwcowego Szczytu Pokojowego, który odbędzie się w połowie miesiąca w Szwajcarii.
16:15. Norwegia pozwala Ukrainie na użycie broni poza terytorium
Ukraina może użyć zachodniej broni do celów na terytorium Rosji - ocenił szef MSZ Norwegii Espen Barth Eide. Zaznaczył jednak, że chce zachować ostrożność w sprawie zgody na wykorzystanie norweskich systemów zbrojeniowych.
„Uważamy, że również Ukraina na mocy międzynarodowego prawa ma krystalicznie czyste prawo do ataku na Rosję w Rosji w ramach obrony swojego terytorium” powiedział Eide, cytowany przez norweskiego nadawcę publicznego NRK.
Szef norweskiej dyplomacji dodał, że „Zachód nie może zmuszać Ukrainy za jej plecami do walki jedną ręką”. „Ukraina musi mieć możliwość prowadzenia walki w sposób, który będzie dla niej najskuteczniejszy” - podkreślił.
Eide, pytany o deklarację Norwegii w sprawie zgody na wykorzystanie norweskich systemów zbrojeniowych, odpowiedział, że „chce zachować ostrożność, aby nie mówić o tym głośno”. „To jest wojna i nasze publiczne wypowiedzi mają konsekwencje. To jest linia, którą podzielamy z innymi krajami” - zaznaczył.
16:00. Administracja Bidena zaniepokojona ukraińskimi atakami na radary w Rosji
Przedstawiciele administracji USA przekazali Ukrainie, że są zaniepokojeni ostatnimi atakami na radary wczesnego ostrzegania przed rakietami balistycznymi w Rosji - podaje „Washington Post”. Waszyngton obawia się, że mogą one zachwiać „stabilnością strategiczną” między USA i Rosją.
Jak podaje dziennik, przedstawiciele USA przekazali Ukrainie, że dwa niedawne ataki na rosyjskie radary używane m.in. do wykrywania nadchodzących uderzeń atomowych mogą być destabilizujące i mogą wywołać niepokój Rosji co do intencji USA.
„Rosja może pomyśleć, że ma zmniejszoną zdolność wczesnego wykrywania działań nuklearnych przeciwko sobie, co wówczas może stać się problemem” – powiedział urzędnik. „Dla wszystkich powinno być oczywiste, że (Stany Zjednoczone) nie mają żadnego zamiaru użycia broni nuklearnej przeciwko Rosji. Z pewnością istnieją jednak obawy dotyczące tego, jak Rosja mogłaby postrzegać ataki na swoje zdolności odstraszania” - dodał.
Gazeta sugeruje, że ataki pod Orskiem i Armawirem - według „WP” przeprowadzone przez ukraiński wywiad wojskowy - mogłyby skomplikować decyzję administracji na temat zniesienia restrykcji USA na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji, o co zabiega Kijów. W Waszyngtonie trwają rozmowy na ten temat, a w środę podczas wizyty w Kiszyniowie sekretarz stanu USA Antony Blinken sugerował, że dotychczasowa polityka może się zmienić.
15:00. Macron chce koalicji w Europie na rzecz szkolenia wojsk ukraińskich
Władze francuskie zabiegają o stworzenie koalicji krajów europejskich chcących szkolić żołnierzy ukraińskich; chodzi o kilkuset instruktorów francuskich i europejskich - podał dziennik „Le Monde”. Zastrzegł, że sprawa nie jest sfinalizowana.
„Nic nie jest jeszcze sfinalizowane, ale wysłanie instruktorów francuskich i europejskich na Ukrainę może być kwestią tygodni, a nawet dni” - podał dziennik. Powołując się na własne źródła, relacjonuje, że władze francuskie chcą utworzenia koalicji krajów, które chciałyby szkolić siły ukraińskie na miejscu.
Według tych doniesień chodzi o kilkuset specjalistów z kilku krajów. Francja miałaby w szczególności pomóc w utworzeniu nowej brygady zmotoryzowanej.
14:00. Eksplozje w Charkowie
13:30. Alarmy w wielu obwodach Ukrainy
Po godzinie 13-tej, ogłoszono alarmy w wielu obwodach Ukrainy, z powodu zagrożenia atakiem rakietowym z południa.
13:00. Propaganda Kremla: NATO „zachęca” Ukrainę do przedłużania konfliktu
Kreml oskarżył NATO o „podżeganie” Ukrainy do przedłużania konfliktu z armią rosyjską, w związku z intensywnymi dyskusjami w gronie sojuszników Kijowa, na temat użycia przez siły ukraińskie zachodniej broni przeciw Rosji. „Kraje członkowskie NATO, zwłaszcza Stany Zjednoczone i inne stolice europejskie, rozpoczęły w ostatnich dniach i tygodniach nowy cykl eskalacji” – oznajmił rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
12:50. Włochy nie chcą, by ich broń została użyta poza granicami Ukrainy
Włochy nie wyślą ani jednego żołnierza na Ukrainę i nie chcą, by przekazywana temu krajowi broń była używana poza jego granicami - oświadczył wicepremier, szef MSZ Antonio Tajani. Sprzeciwił się tym samym wykorzystaniu wysyłanej Ukrainie broni do ataków w Rosji. „Nie prowadzimy wojny z Rosją”- dodał.
„Stanowisko Włoch jest bardzo jasne. Nie wyślemy ani jednego włoskiego żołnierza, by walczył na Ukrainie. I nie chcemy, aby uzbrojenie, jakie wysyłamy, było wykorzystywane poza granicami Ukrainy”
— powiedział Tajani w wywiadzie dla telewizji RAI.
„To jest w porozumieniu, które zawarliśmy (z Ukrainą - PAP). Nasza konstytucja zabrania nam prowadzenia wojny z innym krajem. Nie prowadzimy wojny z Rosją. Czym innym jest obrona Ukrainy przed inwazją” - podkreślił szef dyplomacji.
12:30. „Financial Times” o obronie powietrznej NATO na wschodniej flance
NATO posiada zaledwie ułamek zdolności obrony powietrznej potrzebnej do ochrony jej wschodniej flanki – ujawnia brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na wewnętrzne wyliczenia NATO.
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie podkreśliła znaczenie obrony powietrznej, czego dowodzą kierowane do Zachodu prośby Kijowa o dodatkowe systemy i rakiety do ochrony miast, wojsk i sieci energetycznej przed codziennymi nalotami, jednak Europa sama zupełnie nie jest przygotowana do obrony przed atakami z powietrza - pisze „FT”.
12:15. Unia Europejska podniesie cła importowe na zboże z Rosji i Białorusi
Kraje Unii Europejskiej podjęły ostateczną decyzję o nałożeniu wyższych ceł na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne sprowadzane z Rosji i Białorusi. Wyższe cła mają doprowadzić do zatrzymania importu zbóż z tych krajów do UE.
Unia zwiększy cła importowe na zboża, w tym pszenicę, kukurydzę i żyto, a także na nasiona oleiste i produkty pochodne oraz wysłodki buraczane i suszony groszek z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie będzie obowiązywać od 1 lipca br.
O nałożenie wyższych ceł przez Unię apelowała Polska, Czechy oraz kraje bałtyckie.
11:30. Szokujące doniesienia CNN o przemocy seksualnej Rosjan wobec Ukraińców
Rosja prowadzi na Ukrainie systematyczną kampanię przemocy seksualnej wobec więzionych mężczyzn, zarówno cywilów, jak i żołnierzy - poinformowała telewizja CNN.
W materiale amerykańskiej telewizji przedstawiono historię 39-letniego Romana. Mężczyzna przywołał moment wtargnięcia do jego domu w Chersoniu funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).
„Przewrócili dom do góry nogami, szukając obciążających dowodów. Znaleźli w telefonie wiadomość, w której nazwałem rosyjskich żołnierzy +orkami+, po czym związali mnie i wepchnęli do samochodu” - zeznał.
Mieszkaniec położonego na południu Ukrainy miasta opowiedział, że przez kilka dni rażono go prądem w okolicy narządów płciowych, grożono mu zgwałceniem szklaną butelką oraz sterylizacją. „Wyglądało na to, że mają fetysz na punkcie genitaliów, czasem mówili wszystkim więzionym mężczyznom, że zgwałcą nas pałkami” - dodał.
Jak podkreśla CNN, doświadczenie przemocy seksualnej ze strony sił rosyjskich jest powszechne wśród Ukraińców - cywilów i żołnierzy. Organizacje broniące praw człowieka od dawna informują o powszechnym stosowaniu przemocy seksualnej przez rosyjską policję i siły bezpieczeństwa wobec więźniów i osób przetrzymywanych - przypomniała CNN.
10:00. Drony morskie wywiadu HUR zniszczyły dwa kutry rosyjskiej marynarki
Drony morskie wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) zniszczyły dwa kutry rosyjskiej marynarki wojennej u wybrzeży okupowanego Krymu; wojska Rosji broniły się przed atakiem z zastosowaniem lotnictwa – powiadomił HUR w mediach społecznościowych.
Rosyjskie jednostki KS-701 klasy Tuniec zostały trafione przez ukraińskie bezzałogowce w nocy, w zatoce Wąska w pobliżu wsi Czornomorskie na zachodzie Krymu. Ukraińcy zastosowali nawodne drony uderzeniowe własnej produkcji Magura V5 – poinformował HUR na Telegramie.
„W celu uszkodzenia morskich dronów uderzeniowych na wejściu do zatoki Wąska rosyjscy okupanci na Krymie 32 razy podrywali lotnictwo bojowe, w tym samoloty Su 27/30/35, MiG-29, Be-12, An-26 oraz śmigłowce Ka-27/29 i Mi-8” – ogłoszono w komunikacie.
09:30. Generał Syrski: Rosjanie gromadzą siły w okolicach Charkowa
Rosja zwiększa liczebność swych wojsk w rejonie Striłecza-Łypci i Wowczańska w obwodzie charkowskim Ukrainy, ale siły te obecnie nie są wystarczające do przeprowadzenia ofensywy na pełną skalę - poinformował naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Ołeksandr Syrski.
„Wróg kontynuuje rozbudowę swoich wojsk w głównym rejonie natarcia Striłecza-Łypci oraz w rejonie Wowczańska, przesuwając dodatkowe pułki i brygady z innych rejonów i poligonów. Jednak siły te są obecnie niewystarczające do przeprowadzenia ofensywy na pełną skalę i przełamania naszej obrony”
— przekazał na Facebooku Syrski, który pracował w brygadach i batalionach broniących sektora charkowskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja mobilizuje wojska w obwodzie charkowskim! Gen. Syrski uspokaja: Nie są wystarczające do ofensywy na pełną skalę
08:30. Decyzja szczytu NATO będzie zawierać konkretne stanowisko ws. naszego członkostwa
Decyzja lipcowego szczytu NATO będzie zawierała konkretne stanowisko w sprawie nieodwracalności członkostwa Ukrainy w Sojuszu - poinformowała wicepremier Ukrainy ds. integracji z UE i NATO Olha Stefaniszyna, cytowana przez portal Europejska Prawda.
Przedstawicielka rządu odpowiedziała w telewizji na pytanie o spekulacje mediów, że Ukraina jest proszona, by nie ubiegała się o zaproszenie do NATO w tym roku.
„Istnieją zapewnienia ze strony sojuszników, w szczególności Stanów Zjednoczonych i innych krajów, które bezpośrednio odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu szczytu, że decyzje (najbliższego) szczytu będą zawierać konkretne stanowisko w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO, jego nieodwracalności i +mapy drogowej+ dla tego członkostwa” - oświadczyła Stefaniszyna.
Jak powiedziała, władze w Kijowie podkreślają, że szczyt w Waszyngtonie powinien stać się platformą do podejmowania strategicznych decyzji w sprawie obrony powietrznej Ukrainy, a konsultacje w tej sprawie odbywają się na poziomie dwustronnym.
Ukraina chce „sprawdzić, czy NATO jest w stanie skoordynować te wysiłki w celu zamknięcia nieba nad Ukrainą, poprzez decyzje dwustronne lub poprzez bardziej kompleksowe rozwiązania” - podkreśliła.
07:24. Nocny atak Rosji. Użyto dronów i rakiet
Wojska rosyjskie zaatakowały w nocy cele na Ukrainie, odpalając w ich kierunku rakiety manewrujące z bombowców strategicznych Tu-95 oraz drony uderzeniowe Shahed – poinformowały rano ukraińskie siły powietrzne.
Według użytkowników mediów społecznościowych jednym z celów ataków był Starokonstantynów w obwodzie chmielnickim w środkowej części kraju, gdzie znajduje się lotnisko wojskowe.
Napisał o tym m.in. ukraiński bloger o pseudonimie Nikołajewskij Waniok, który wyjaśnił, że Rosjanie uderzają w Starokonstantynów, uważając, iż lotnisko to będzie jedną z baz dla oczekiwanych przez Ukrainę samolotów F-16.
Starokonstantynów w obwodzie chmielnickim jest naszą tarczą powietrzną. Jest to miejsce, które według (Rosjan) przyjmie nowe ptaszki (samoloty F-16)
— napisał bloger na Telegramie.
06:24. Atak rakietowy na Kercz uszkodził dwa promy w Cieśninie Kerczeńskiej
Atak rakietowy na Kercz na okupowanym przez Rosję Krymie uszkodził dwa promy i doprowadził do zamknięcia przeprawy oraz mostu przez Cieśninę Kerczeńską wiodącego z półwyspu do Rosji – powiadomiły w czwartek rano ukraińskie media z powołaniem na lokalne władze okupacyjne.
O uszkodzeniu promów poinformował tzw. minister transportu Krymu Nikołaj Łukaszenko, który oświadczył, że siły ukraińskie zaatakowały obiekty infrastruktury transportowej w Kerczu na wschodzie Krymu.
Podczas odpierania ataku wroga na obiekty infrastruktury transportowej w mieście Kercz dwa promy – samochodowy i kolejowy - zostały uszkodzone przez odłamki zestrzelonych pocisków - uszkodzone zostały szyby nadbudówek. Nie było ofiar wśród marynarzy i cywilów. Po oszacowaniu szkód ruch na przeprawie promowej zostanie wznowiony
— przekazał na Telegramie.
00:10. Prezydent Ukrainy: Przygotowujemy się na dalsze działania wroga
„Przygotowujemy się na dalsze działania wroga – jasno rozumiemy, jakie zadania stawia Putin swojej armii i w jakim celu. Odpowiemy mu - na pewno” - przekazał w nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski poinformował, że wysłuchał raportów szefa sztabu generalnego i ministra obrony na temat obecnej sytuacji na froncie
Uwaga jest skupiona na wszystkich kierunkach a zwłaszcza Pokrowskiego i Kurachiwskiego w obwodzie donieckim, a także Kupiańskim i innych kierunkach w obwodzie charkowskim
— powiedział prezydent Ukrainy.
Przygotowujemy się na dalsze działania wroga – jasno rozumiemy, jakie zadania stawia Putin swojej armii i w jakim celu. Odpowiemy mu - na pewno
— dodał.
00:05. Zełenski: Rosji nie uda się zakłócić szczytu pokojowego w Szwajcarii
Rosja nie będzie już w stanie zakłócić szczytu pokojowego w Szwajcarii, chociaż bardzo się stara to zrobić - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.
Zełenski podkreślił, że Rosja w dalszym ciągu próbuje zakłócić zaplanowany na połowę czerwca w Szwajcarii światowy „szczyt pokojowy” poświęcony konfliktowi z Rosją i wywiera presję na inne kraje, aby trzymały się z daleka od tej konferencji.
Przygotowujemy także nasze dyplomatyczne odpowiedzi na próby podważenia przez Rosję szczytu pokojowego, który rozpoczyna się za dwa tygodnie. Rosja nie jest już w stanie zakłócać szczytu, choć bardzo się stara. Wywiera presję na przywódców, otwarcie grożąc różnym krajom destabilizacją. I to jest jedna z konsekwencji tego, że świat daje państwu terrorystycznemu zbyt dużo czasu
— przekazał Zełenski.
Jak pisze Reuters, Zełenski chce, aby szczyt w Szwajcarii stworzył front, który wywrze presję na Rosję i rozwinie jego „formułę pokojową”, która wzywa do wycofania wojsk rosyjskich i przywrócenia granic Ukrainy z 1991 roku.
W swoim wieczornym wystąpieniu Zełenski powiedział, że „prawie 100 krajów i organizacji międzynarodowych” jest obecnie powiązanych z „globalnymi wysiłkami” na rzecz rozwiązania konfliktu.
Szwajcarscy gospodarze szczytu nie zaprosili Rosji, a Moskwa ocenia, że bez jej udziału to wydarzenie jest bezcelowe.
00:01. Alarm przeciwlotniczy w 12 obwodach Ukrainy
Zagrożenie użyciem broni balistycznej na obszarach, na których ogłoszono stan alarmowy! Nie ignorujcie sygnałów ostrzegawczych z powietrza! Kierujcie się do schronu
— poinformowały Siły Powietrzne Ukraińskich Sił Zbrojnych. Alarm dotczy aż 12 obwodów.
red/wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/693534-relacja-827-dzien-wojny-na-ukrainie-nocny-atak-rosji