Trwa 826. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 29 maja 2024 r.
22:06. Na grobie Jewgienija Prigożyna w Petersburgu zainstalowano… przedstawiającą go rzeźbę
Pracę nad nią kosztowały blisko 10 milionów rubli (ponad 440 tys. zł) - donosi Astra. Na posągu umieszczono trzy „gwiazdki bohatera”. Każda gwiazda ma symbolizować to, że zmarły szef Grupy Wagnera jest bohaterem Rosji, tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i tzw. Donieckiej Republiki Ludowej
— opisuje Biełsat.
21:13. Media: Rosjanie budują hangary ochronne dla samolotów 300 km od granicy
Rosjanie rozpoczęli budowę hangarów na lotniskach 300 kilometrów od granicy z Ukrainą, aby chronić samoloty przed dronami i pociskami balistycznymi ATACMS - poinformowała organizacja pozarządowa „Ukraińskie Centrum Wojskowe” na platformie X.
Budowa nowych hangarów została zauważona na zdjęciach satelitarnych lotniska Marynowka, które znajduje się w obwodzie wołgogradzkim w Rosji, 300 km od granicy z Ukrainą.
Na zdjęciu widać 12 nowych hangarów, które zapewniają schronienie dla myśliwców bombardujących Su-24 i myśliwców bombardujących Su-34.
Według Ukraińskiego Centrum Wojskowego Rosjanie oczekują, że hangary będą chronić samoloty przed dronami i pociskami balistycznymi ATACMS.
19:44. Blinken sugeruje, że USA mogą zmienić politykę ws. ataków Ukrainy na terytorium Rosji
Nie zachęcaliśmy i nie umożliwialiśmy Ukrainie ataków na terytorium Rosji, ale to do Ukrainy należy decyzja, jak najlepiej się bronić, zaś nasza pomoc dla Ukrainy zmienia się w zależności od zmieniających się warunków - powiedział w środę w Kiszyniowie sekretarz stanu USA Antony Blinken.
19:21. Wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją głównym tematem spotkania szefów dyplomacji państw NATO
Rozpoczynające się w czwartek w Pradze dwudniowe nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego nie ma wcześniej przygotowanej agendy, ale najwięcej uwagi zostanie poświęcone wsparciu Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją. Będzie też mowa o dezinformacji.
Omawiane mają być zagadnienia przeciwdziałania dezinformacji, w szczególnym okresie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - informuje polskie MSZ. Ministrowie z 32 państw NATO omówią także możliwości kolektywnej obrony.
Czeskie media przewidują, że jednym z tematów spotkania może być także kwestia wykorzystywania przez ukraińską armię zachodniego uzbrojenia do atakowania celów w Rosji
17:58. Otworzono trzeci obóz dla rosyjskich jeńców wojennych
Ze względu na dużą liczbę Rosjan, którzy się poddali, i faktyczne blokowanie wymiany przez stronę rosyjską Ukraina jest zmuszona do otwierania nowych miejsc przetrzymywania jeńców wojennych - poinformował w środę projekt „Chcę Żyć”.
Nowy obóz jeniecki „Centrum-3” przyjął pierwszych rosyjskich jeńców wojennych. (…) Prawdopodobnie nie jest to ostatni taki obóz dla rosyjskich jeńców wojennych, który rozpoczął działalność w tym roku
— czytamy w komunikacie.
17:00. Szefowa MSZ Finlandii: Ukraina może uderzać na terenie Rosji fińską bronią
Ukraina, prowadząca wojnę obronną, może atakować cele wojskowe na terytorium agresora, o ile jest to konieczne z punktu widzenia samoobrony – oświadczyła minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen.
Finlandia nie nałożyła szczególnych ograniczeń na korzystanie z przekazanego Ukrainie sprzętu wojskowego, ale założeniem jest, że należy go używać zgodnie z międzynarodowymi normami, w tym art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych
— powiedziała szefowa fińskiego MSZ w opublikowanym w środę wywiadzie dla serwisu „Uusi Suomi”.
Wcześniej w tym roku minister obrony Antti Hakkanen również mówił, że Finlandia dostarczając Ukraińcom sprzęt i broń, nie nałożyła ograniczeń terytorialnych co do jej wykorzystania. Według niego ewentualne ograniczenia, o których dyskutowano w mediach, dotyczyły raczej krajów, które wysłały ukraińskiej armii „broń dalekiego zasięgu”
16:00. Sondaż z Finlandii: obywatele bardziej niż politycy skłonni wysłać żołnierzy na pomoc Ukrainie
Ponad połowa Finów (52 proc.) byłaby gotowa wysłać na front żołnierzy z państw UE, gdyby Ukraina przegrywała wojnę z Rosją. Pomysł ten popiera jednocześnie 45 proc. fińskich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego – wynika z sondażu.
Najbardziej pozytywnie nastawieni do wsparcia Ukrainy zachodnimi oddziałami wojskowymi są wyborcy ugrupowań lewicowych - Zielonych oraz Sojuszu Lewicy, odpowiednio 63 i 58 proc. Jednak w przypadku tej drugiej partii zaledwie kilkanaście procent jej kandydatów startujących w wyborach do PE popiera ten pomysł.
Z kolei aż 75 proc. polityków będących na listach rządowej partii Koalicja Narodowa opowiada się za wysłaniem żołnierzy na Ukrainę, przy 50-procentowym poparciu idei przez sympatyków tego ugrupowania biorących udział w ankiecie.
15:43. Szwedzkie samoloty radarowe znacząco wzmocnią ukraińskie lotnictwo
Samoloty rozpoznania i kontroli radarowej A SC 890, które Szwecja ma dostarczyć Ukrainie w ramach pomocy wojskowej, znacznie zwiększą zdolność ukraińskich sił powietrznych do prowadzenia walki powietrznej z rosyjskim agresorem - przekazała w środę służba prasowa Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Siły Powietrzne zauważyły, że obecność samolotu radarowego we flocie Ukrainy znacznie zwiększy zdolność wykrywania wrogich celów powietrznych, wczesnego ostrzegania i koordynowania walki powietrznej - poinformowała służba prasowa w komentarze dla portalu Ukraińska Prawda.
Rosja posiada w służbie radziecki czterosilnikowy samolot wczesnego ostrzegania A-50, ale dwa takie samoloty zostały już z powodzeniem wyeliminowane przez Siły Obronne Ukrainy.
15:38. Rosyjski atak na Nikopol. Zginęły dwie osoby
Rosyjskie wojska ostrzelały w środę z ciężkiej artylerii miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim, na południowym wschodzie Ukrainy; zginęło dwóch mężczyzn, poważnie ranna została kobieta - poinformował szef władz tego regionu Serhij Łysak.
Dwie osoby zginęły dziś w Nikopolu w wyniku wrogich ataków. 52-letni mężczyzna, który trafił pod ostrzał rano, zmarł w szpitalu. Lekarze walczyli o jego życie, ale jego obrażenia nie pozwalały na przeżycie
— napisał Łysak na Telegramie
Po południu rosyjscy żołnierze zabili kolejną osobę. Nieludzie wysłali drona kamikadze na karetkę pogotowia. 54-letni kierowca został zabity. Jego 53-letnia żona została ranna. Kobieta trafiła do szpitala w ciężkim stanie
— przekazał szef władz obwodowych.
Według Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy „w ciągu dnia rosyjskie siły okupacyjne ponownie zaatakowały Nikopol. Uderzyły w cywilną infrastrukturę miasta. W wyniku ataku uszkodzone zostały budynki mieszkalne i inne obiekty”.
14:30. Obywatel państwa UE, który na zlecenie Rosji podpalał obiekty energetyczne na Ukrainie, zatrzymany
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała obywatela jednego z państw UE, który działając na zlecenie rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) podpalał ważne strategicznie obiekty energetyczne w obwodzie odeskim.
Zatrzymany to „obywatel jednego z sąsiednich państw unijnych, który mieszkał w Ukrainie i pracował na rzecz FSB” – powiadomiła SBU w środę.
W komunikacie wyjaśniono, że w kwietniu mężczyzna wylał pięć kanistrów benzyny na urządzenia dwóch podstacji elektrycznych i wywołał w nich pożar. Podstacje te przesyłały prąd do ośmiu miejscowości w regionie odeskim, w tym do budynków mieszkalnych, szpitali i ciepłowni.
Został zwerbowany przez FSB i wiosną bieżącego roku dostał zadanie dokonania serii podpaleń w obwodzie odeskim. Zaangażował w to wspólnika, który miał pozwolenie na pobyt w Ukrainie
— ogłosiła SBU.
11:45. Ukraińska wicepremier: Trzeba wzmocnić sankcje na Rosję za wywózkę dzieci
Wspólnota międzynarodowa powinna wzmocnić sankcje za nielegalne uprowadzanie i wywózkę ukraińskich dzieci do Rosji; Kijów liczy na zaangażowanie Polski w tej sprawie – powiedziała w rozmowie z PAP wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Mamy ponad 4 tys. sierot, które oni wywieźli (do Rosji). Są one adoptowane, oddawane pod opiekę, zmienia są im nazwiska, zmienia się ich dane
— poinformowała.
Według Kijowa, od początku pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczętej w lutym 2022 roku, Rosja uprowadziła prawie 20 tys. ukraińskich dzieci. Tylko 388 udało się odzyskać – można wywnioskować na podstawie danych publikowanych na stronie internetowej Dzieci Wojny, prowadzonej przez ministerstwo reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych, którym kieruje Wereszczuk.
Wicepremier wyjaśniła, że w negocjacje na temat powrotu uprowadzonych ukraińskich dzieci zaangażowanych jest wiele państw, w tym Polska. Zaznaczyła jednak, że dotychczasowe naciski w tej sprawie są niewystarczające.
Uważamy, że należy wzmocnić presję na Rosję. Powinna być ona koordynowana na szczeblu międzynarodowym
— oceniła.
11:04. Rosjanie planują intensywne deportacje ukraińskich dzieci
Władze Rosji planują przeprowadzenie latem br. intensywnych deportacji ukraińskich dzieci - poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Przywódca kontrolowanej przez Kreml tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) na wschodzie Ukrainy powiadomił, rosyjskie regiony „ugoszczą” w tym roku ponad 12 tys. dzieci z okupowanego obwodu ługańskiego, a rosyjski program „Użyteczne Wakacje” zasponsoruje wyjazdy 40 tys. dzieci, które „odwiedzą” Rosję w ramach obozów letnich i zajęć edukacyjnych. Przygotowywane są również obozy letnie na okupowanym Krymie i w Rosji. Przez całe lato ma tam „gościć” ponad 600 dzieci z terytoriów Ukrainy podbitych przez Rosjan.
ISW przekazał, że nieokreślona liczba dzieci z okupowanego obwodu chersońskiego pojedzie do obozu „Okean” w Kraju Nadmorskim na wschodzie Rosji, skąd bliżej do Alaski, niż na Ukrainę. Młodzi Ukraińcy będą tam korzystać z „programu edukacyjnego, sportowego i kulturalnego”. Dodatkowo 575 dzieci z regionu chersońskiego ma udać się na trzytygodniowe obozy letnie na Krymie oraz w rosyjskiej republice Adygei. Ich pobyt zostanie sfinansowany z rosyjskich środków budżetowych.
Wreszcie - jak poinformowało ministerstwo oświaty i nauki ŁRL - nieokreślona liczba młodzieży z okupowanego obwodu ługańskiego weźmie udział w wojskowo-patriotycznym obozie sportowym „Awangarda” w obwodzie wołgogradzkim w Rosji, gdzie będzie szkolić się w zakresie inżynierii i taktyki wojskowej, zapobiegania pożarom, skoków ze spadochronem, łączności, podstaw bezpieczeństwa narodowego, obsługi dronów oraz medycyny taktycznej.
10:44. Dwóch cywilów zabitych w obwodzie sumskim
Dwóch cywilów zginęło, a trzech zostało rannych w porannym ataku rakietowym Rosji na gminę Krasnopole w obwodzie sumskim na północy Ukrainy – poinformowały w środę wojskowe władze obwodowe w mediach społecznościowych.
Dziś, 29 maja, z terytorium Federacji Rosyjskiej dokonano ataku rakietowego na hromadę (gminę) krasnopolską. W wyniku wrogiego uderzenia, według wstępnych danych, zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne
— ogłoszono w komunikacie.
Sumska administracja obwodowa przekazała, że w następstwie ataku uszkodzony został dom kultury i budynki administracyjne. Zaapelowała jednocześnie do mieszkańców o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w czasie alarmów powietrznych.
09:09. Rosjanie zabili co najmniej czterech cywilów
Co najmniej cztery osoby cywilne zostały zabite w wyniku ataków Rosji na wschodzie i południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby; do 19 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego ataku rakietowego na hipermarket w Charkowie – przekazały w środę rano władze lokalne.
Wadym Fiłaszkin, szef ukraińskich władz wojskowych w częściowo okupowanym przez Rosję obwodzie donieckim, poinformował o śmierci trzech osób w miastach Toreck i Sełydowe.
28 maja Rosjanie zabili trzech mieszkańców obwodu donieckiego: dwóch w Torecku i jednego w Sełydowem. Czternaście osób zostało rannych w ciągu doby” – napisał na Facebooku. „Rosja zabija cywilów!
— podkreślił.
Rosjanie ostrzelali także kilkanaście miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Celowali w dzielnice mieszkalne, obiekty infrastruktury i przedsiębiorstwa.
Przez rosyjską agresję zginęła jedna osoba
— powiadomił na Telegramie szef wojskowych władz obwodowych w Chersoniu Ołeksandr Prokudin.
W graniczącym z Rosją obwodzie czernihowskim, na północ od Kijowa, wojska okupacyjne atakowały miejscowości przygraniczne; we własnym domu w wyniku ostrzału moździerzowego zginął mężczyzna – przekazały władze obwodowe.
08:18. Siły powietrzne Ukrainy zniszczyły 13 z 14 rosyjskich dronów uderzeniowych
Siły Powietrzne Ukrainy zniszczyły 13 z 14 dronów uderzeniowych, którymi siły rosyjskie zaatakowały ostatniej nocy cele na południu, zachodzie i w środkowej części kraju – poinformował w środę rano ukraiński generał Mykoła Ołeszczuk.
Dowódca wojsk powietrznych ujawnił, że stosowane przez Rosjan drony produkcji irańskiej Shahed 131 i 136 wystartowały z rejonu Primorsko-Achtarska na zachodnim wybrzeżu Morza Azowskiego.
W odparciu ataku wroga uczestniczyły samoloty myśliwskie, jednostki rakiet przeciwlotniczych sił powietrznych, mobilne grupy ogniowe Sił Obrony Ukrainy i jednostki walki elektronicznej. W wyniku bitwy powietrznej 13 Shahedów zostało zestrzelonych w obwodach mikołajowskim, kirowohradzkim i rówieńskim
— oświadczył Ołeszczuk w mediach społecznościowych.
00:01. Europejscy przywódcy w Pradze: potrzebne coraz większe wsparcie Ukrainy
Ukraina potrzebuje coraz większego wsparcia sprzętowego dla skutecznej obrony przed rosyjską ofensywą; kluczowe są dostawy amunicji i broni przeciwlotniczej - zgodzili się przywódcy Polski, Czech, Danii, Holandii, Łotwy i Ukrainy na “Szczycie Amunicyjnym” w Pradze.
We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Czech Petrem Fialą, premier Danii Mette Frederiksen, premier Łotwy Eviką Siliną oraz niderlandzkim premierem Markiem Rutte wziął udział w “Szczycie Amunicyjnym” w Pradze, poświęconym czeskiej inicjatywie zakupów amunicji artyleryjskiej dla broniących się przed Rosją Ukraińców. W spotkaniu wziął udział także premier Ukrainy Denys Szmyhal oraz przedstawiciel rządu USA.
Przed zasadniczym rozmowami liderzy przedstawili swoje stanowiska na konferencji prasowej.
Fiala oznajmił, że do czeskiej inicjatywy przystąpiło 15 państw Unii Europejskiej i NATO, które przekazały na ten cel ponad 1,6 mld euro. Dodał, że pierwsze tysiące sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm - dostosowanego do sprzętu NATO - dotrą na Ukrainę w czerwcu. Powiadomił, że władze w Kijowie mogą spodziewać się pierwszej dostawy w ciągu najbliższych kilku dni.
Polski prezydent ocenił, że obecnie sytuacja na Ukrainie wchodzi w krytyczny moment. Zwracał uwagę, że obecnie Rosja przygotowuje się do kolejnej ofensywy na Ukrainie i posiada istotną zdolność odnawiania potencjału wojskowego - nie tylko żołnierzy, ale także broni i amunicji.
Gospodarka rosyjska weszła na szlak wojenny
— powiedział prezydent.
Jednocześnie - wskazywał polski prezydent - Ukraina zmaga się z niedoborem amunicji i ograniczoną zdolnością odnawiania swoich zasobów.
W tym kontekście gros odpowiedzialności za dostarczanie Ukrainie amunicji spoczywa na ramionach Zachodu, jest w naszym wspólnym interesie
— podkreślił.
Musimy zrobić wszystko, żeby pomóc Ukrainie powstrzymać rosyjską agresję. Potencjalna porażka stworzyłaby strategiczne zagrożenie dla całej architektury bezpieczeństwa euroatlantyckiego
— dodał.
Duda z zadowoleniem przyjął czeską deklarację o gotowości do pozyskiwania i transportowania do Ukrainy 800 tys. pocisków artyleryjskich.
Inicjatywa czeska ma pełne poparcie polityczne i finansowe ze strony Polski
— oświadczył.
Prezydent wyraził nadzieję, że dostarczanie amunicji artyleryjskiej do Ukrainy pozwoli odwrócić negatywny trend na froncie.
Prezydent zwrócił też uwagę na rolę Polski jako hubu logistycznego dla dostaw broni do Ukrainy.
Podczas dzisiejszego spotkania potwierdzę pełną gotowość Polski zmobilizowania koniecznych instrumentów wymaganych dla skutecznego transportowania amunicji do Ukrainy
— zapewnił.
Premier Rutte zapewniał, że zgromadzeni w Pradze przywódcy zdają sobie sprawę z sytuacji na Ukrainie i jej znaczenia dla Europy, a apele Ukraińców o pomoc nie pozostaną niewysłuchane.
Zwracał uwagę, że wśród państw Zachodu wciąż powstają nowe projekty i programy mające zapewnić Ukrainie wsparcie w różnych obszarach - jak niemiecka inicjatywa wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej czy czeska inicjatywa amunicyjna, która, jak ocenił, obecnie rozwija się i przyspiesza.
Polityk przestrzegł, że mimo że sytuacja na froncie w pewnym stopniu się ustabilizowała, Rosja nie dąży do ograniczenia czy zaprzestania swojej agresji, wobec czego nie można zmniejszyć teraz zmniejszyć wysiłków czy zaprzestać wsparcia dla Ukrainy, a wysiłek, który podjęły w tym celu państwa Zachodu, musi trwać przez kolejne miesiące.
Wtórowała mu premier Łotwy Evika Silina, która zadeklarowała nieustanne wsparcie Ukrainy tak długo, jak to potrzebne. Podkreśliła, że zbliżające się posiedzenia Rady Europejskiej oraz szczyt NATO w Waszyngtonie powinny być wykorzystane jako okazja do zakomunikowania nieustającej jedności Zachodu ws. Ukrainy i gotowości do zwiększenia wysiłku dla jej wsparcia.
Premier Frederiksen podkreślała natomiast, że amunicyjne wsparcie dla Ukrainy musi dotrzeć na Ukrainę jak najszybciej. Oceniła, że milion pocisków, jaki w ramach czeskiej inicjatywy ma dotrzeć na Ukrainę do końca bieżącego roku, jest w stanie wywrzeć istotny wpływ na sytuację na froncie.
Dodała, że konieczne jest ciągłe i stałe rosnące zaopatrywanie Ukrainy amunicją artyleryjską, jak również systemami przeciwlotniczymi. Ponadto, jak wskazała, ważne jest wspieranie ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego, który mimo wojny rozwija się i dostarcza potrzebny na froncie sprzęt.
Nie możemy ryzykować tego, że Ukraina przegra wojnę
— stwierdziła.
Jako ostatni głos zabrał premier Szmyhal, który stwierdził, że Europa ma przywódców, którzy podejmują niezbędne kroki na rzecz zwycięstwa Kijowa w wojnie z Moskwą.
Ci politycy nie tylko rozumieją, że wojna z Rosją zapobiega jeszcze większej tragedii (na kontynencie), ale też podejmują określone działania
— podkreślił szef ukraińskiego rządu.
Szmyhal dziękował partnerom za taką postawę i podkreślał wagę wtorkowego spotkania w stolicy Czech.
Premier Ukrainy zapowiedział, że będzie chciał rozmawiać o systemach obrony powietrznej. Stwierdził, że jego kraj potrzebuje najszybciej jak to możliwe przynajmniej siedmiu systemów rakietowych Patriot oraz nowoczesnych samolotów bojowych, w tym F-16, które - jak mówił - mają dotrzeć na Ukrainę latem tego roku.
Czechy to państwo koordynujące w ostatnich miesiącach projekt szerokich zakupów amunicji artyleryjskiej dla broniącej się przed Rosją Ukrainy. Chodzi o zakup pocisków - zarówno kalibru NATO, i jak i poradzieckiego - w nieujawnionych państwach trzecich. Finansowy udział w inicjatywie ma szereg państw europejskich, w tym Polska.
Prezydent Czech Petr Pavel informował w marcu, że dzięki zaangażowaniu kilkunastu państw udało się zebrać kwotę wystarczającą na zakup kilkuset tysięcy pocisków dla Ukrainy, które - jak zapowiedział z kolei w ostatnich dniach premier Fiala - zaczną docierać na front w czerwcu.
red/PAP/FB/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/693413-relacja-826-dzien-wojny-na-ukrainie-kolejne-ofiary