Trwa 825. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 28 maja 2024 r.
18:56. Doradca Bidena: konfiskata wszystkich aktywów Rosji byłaby najlepsza, lecz to „czerwona linia”
Konfiskata całego zamrożonego rosyjskiego kapitału byłaby najlepszym i najmocniejszym sposobem wsparcia Ukrainy, ale dla wielu naszych partnerów w G7 stanowi to „czerwoną linię” - powiedział zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Daleep Singh.
18:35. Ukraiński wywiad wojskowy: Rosja rekrutuje w Afryce, płacąc najemnikom 2,2 tys. dolarów miesięcznie
Rosja aktywnie rekrutuje chętnych do walki w „mięsnych atakach” na terenie Ukrainy w Afryce, oferując im 2,2 tys. dolarów wynagrodzenia miesięcznie – powiadomił Główny Zarząd Wywiadu wojskowego Ukrainy, HUR.
Państwo agresor, Rosja, znacząco nasiliło kampanię rekrutacji cudzoziemskich najemników do wojny przeciwko Ukrainie: rekrutuje żywą siłę w Afryce Środkowej, w szczególności w Rwandzie, Burundi, Kongo i Ugandzie
— przekazał HUR na swojej stronie internetowej.
Według ukraińskiego wywiadu proces ten nadzorowany jest przez specjalnie powołaną jednostkę ministerstwa obrony w Moskwie. Jednostka ta jest „odpowiedzialna za rekrutację Afrykańczyków do udziału w ‘mięsnych’ atakach na ukraińskiej ziemi” – podkreślono w komunikacie. Wyjaśniono w nim, że afrykańskim najemnikom Rosjanie oferują opłatę początkową za podpisanie kontraktu w wysokości 2 tys. USD. Następnie proponują 2,2 tys. USD miesięcznego żołdu, wraz z ubezpieczeniem zdrowotnym. Ci, którzy zgodzą się walczyć przeciwko Ukrainie po stronie Rosji, mają słyszeć także propozycję otrzymania rosyjskiego obywatelstwa, przyznawanego zarówno żołnierzowi, jak i jego rodzinie – wynika z powiadomienia HUR.
18:14. Premier Szmyhal: czeska inicjatywa artyleryjska zgromadziła już ponad 1,6 mld euro
Zainicjowana przez Czechy inicjatywa artyleryjska na rzecz zakupu pocisków dla broniącej się przed Rosją Ukrainy zebrała już ponad 1,6 mld euro – poinformował we wtorek szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.
Premier składa wizytę w stolicy Czech, Pradze, gdzie rozmawia o tym przedsięwzięciu z europejskimi politykami, w tym m.in. prezydentem Andrzejem Dudą. Szmyhal spotkał się też w Pradze z premierem Czech Petrem Fialą.
Podczas spotkania dwustronnego z panem Fialą omówiliśmy realizację inicjatywy artyleryjskiej, na którą zebrano już ponad 1,6 mld euro. Dla nas najważniejsze jest, by pociski nadchodziły na czas, systemowo i zgodnie z grafikiem, już od czerwca
— wyjaśnił Szmyhal w mediach społecznościowych.
17:25. Prezydent Duda przybył do Czech na „Szczyt Amunicyjny”
Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przybył do czeskiej Pragi, gdzie wraz z premierami Czech, Danii, Niderlandów i Łotwy weźmie udział w „Szczycie Amunicyjnym”, poświęconym wspieraniu sprzętem wojskowym i amunicją Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją. W szczycie wezmą udział także przedstawiciele Ukrainy i USA.
Prezydent Duda przed wylotem do Pragi mówił, że zamierza w stolicy Czech rozmawiać o tym, jak pomóc Ukrainie w zatrzymaniu rosyjskiej ofensywy.
Za chwilę wylatujemy do Pragi na spotkanie w związku z tzw. czeską inicjatywa amunicyjną. Będziemy mówić o tym, w jaki sposób pomóc Ukrainie przeciwstawić się rosyjskiej ofensywie. Będziemy dyskutowali na najważniejsze tematy, w tym te związane z bezpieczeństwem
— mówił przed wylotem prezydent.
17:23. Zmarł założyciel i prezes agencji informacyjnej Interfax-Ukraina Ołeksandr Martynenko. Zełenski opublikował wpis
W wieku 63 lat zmarł w Kijowie założyciel i prezes agencji informacyjnej Interfax-Ukraina, były rzecznik prezydenta Leonida Kuczmy, Ołeksandr Martynenko – poinformowała agencja we wtorek po południu.
W kijowskim środowisku dziennikarskim znany był m.in. z tego, że mimo stanowiska szefa jednej z najważniejszych ukraińskich agencji osobiście obsługiwał wydarzenia medialne. Swoją wiedzą i kontaktami wspierał także dziennikarzy z Polski.
Na wieść o śmierci Martynenki prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że był on rzecznikiem prawdy, a jego działalność na zawsze pozostanie w historii jego kraju.
W naszych czasach ważne jest, aby przekazywać prawdę i być jej rzecznikiem, dlatego śmierć Ołeksandra Władlenowycza jest stratą dla całej Ukrainy. Przeszedł ważną i trudną drogę w ukraińskim dziennikarstwie, doświadczył z nim i z całą Ukrainą zarówno dobrych, jak i bardzo trudnych czasów. Jednak owoce jego pracy na zawsze pozostaną w historii Ukrainy i pamięci Ukraińców
— napisał szef państwa w mediach społecznościowych.
17:02. Rosja i MAEA osiągnęły porozumienie ws. bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) osiągnęła porozumienie z Rosją ws. bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie – poinformował dyrektor generalny Agencji Rafael Grossi, cytowany przez Reuters.
Grossi przyjechał we wtorek do Kaliningradu właśnie po to, by przedyskutować sytuację zaporoskiej elektrowni jądrowej z delegacją Rosatomu - rosyjskiej państwowej grupy zajmującej się energią nuklearną.
Szef Rosatomu Aleksiej Lichaczew oznajmił, że Rosja nie planuje na razie ponownego uruchomienia siłowni w Enerhodarze.
Jednak Reuters podaje, że w połowie maja grupa Greenpeace przedłożyła Rosatomowi oficjalne zapytanie dotyczące elektrowni i dowiedziała się, że planowane jest jej uruchomienie, które może się wiązać z „bezprecedensową eskalacją” zagrożeń.
W kwietniu Grossi ostrzegł podczas spotkania 35 członków Rady Gubernatorów MAEA, zwołanego w trybie pilnym na jednoczesne wnioski Rosji i Ukrainy, że ataki na siłownię w Enerhodarze, największą w Europie, mogą „zapoczątkować nowy, niezwykle niebezpieczny etap wojny” oraz „kluczową fazę konfliktu”.
Na terenie elektrowni, okupowanej od marca 2022 roku przez Rosję, od doszło wówczas do serii ataków z użyciem dronów, a Moskwa i Kijów oskarżyły się nawzajem o ich zorganizowanie.
16:20. Kolejne dwie bomby zrzucone przez rosyjskie lotnictwo na obwód biełgorodzki
Jak podaje Biełsat za rosyjskim kanałem Astra, w ciągu doby kolejne dwie bomby zostały zrzucone przez rosyjskie lotnictwo na obwód biełgorodzki.
Jeden pocisk znaleziono we wsi Pristień, drugi w miejscowości Noweńkoje. Jak podaje Astra, w ciągu ostatnich trzech miesięcy siły rosyjskie zrzuciły łącznie 70 bomb lotniczych na regiony Rosji i okupowane tereny Ukrainy
— czytamy.
14:35. Szturm na Adwijiwkę
Rosjanie podjęli kolejną próbę szturmu w kierunku Awdijki na pozycje ukraińskie. Zniszczono czołg, BMP-2 i piechotę rosyjską.
13:23. Rosja przyznała się do przetrzymywania w niewoli ukraińskiej dziennikarki
Rosja po raz pierwszy potwierdziła, że przetrzymuje w niewoli ukraińską dziennikarkę Wiktorię Roszczynę, która pracowała dla portalu Hromadske. Kobieta zaginęła 3 sierpnia 2023 roku na okupowanych przez siły rosyjskie terenach Ukrainy - podał we wtorek jej macierzysty portal.
O uwięzieniu dziennikarki świadczy list z ministerstwa obrony Rosji, który otrzymał ojciec Wiktorii, Wołodymyr Roszczyn - powiedział szef Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy, Serhij Tomilenko.
Zgodnie z dostępnymi informacjami, Roszczyna Wiktoria Wołodymyriwna, urodzona 6 października 1996 roku, została zatrzymana i jest obecnie przetrzymywana na terytorium Federacji Rosyjskiej
— czytamy w piśmie przygotowanym przez rosyjską żandarmerię wojskową.
Ojciec dziennikarki otrzymał list, datowany na 17 kwietnia, około 22 kwietnia. Skontaktował się z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża, który potwierdził, że Wiktoria jest w niewoli i nie ma obecnie do niej dostępu. Serhij Tomilenko dodał, że wcześniejsze prośby krewnych dziennikarki skierowane do rosyjskich władz pozostały bez odpowiedzi.
13:12. Szef dyplomacji UE za użyciem europejskiej broni przekazanej Ukrainie przeciw celom w Rosji
Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell we wtorek wezwał państwa członkowskie do znalezienia równowagi między prawem Ukrainy do obrony a obawami przed eskalacją konfliktu. Ocenił, że Kijów musi być w stanie wykorzystywać zachodnią broń do uderzania w cele na terytorium Rosji.
Według prawa konfliktów zbrojnych jest to całkowicie możliwe i nie ma w tym sprzeczności, że mogę wziąć odwet lub walczyć z każdym, kto zaatakuje mnie ze swojego terytorium
— powiedział Borrell przed spotkaniem ministrów obrony UE w Brukseli.
Należy zachować równowagę między ryzykiem eskalacji a koniecznością obrony Ukraińców
— dodał.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg opowiedział się za tym, ale kilka sojuszniczych krajów Ukrainy, w tym Niemcy i Stany Zjednoczone, jest niechętnych, obawiając się bezpośredniego konfliktu z Moskwą.
13:00 Szwecja wstrzymuje plan przekazania samolotów bojowych Gripen
Szwecja wstrzymuje plan przekazania Ukrainie samolotów bojowych Gripen - poinformował szwedzki minister obrony Pal Jonson. Jako powód wymienił prośbę sojuszników, aby skupić się na jednym modelu myśliwców, czyli amerykańskich F-16.
„Wprowadzenie dwóch systemów myśliwców jednocześnie byłoby problematyczne”
— podkreślił Jonson cytowany przez agencję TT, dodając że nie wyklucza, iż kwestia samolotów Gripen dla Ukrainy może być aktualna w przyszłości.
„Obecnie uwaga strony ukraińskiej skupia się na realizacji programu (darowizny) F-16” - zaznaczył.
12:20. Zełenski: nieobecność Bidena na szczycie pokojowym oznaczałaby „owacje na stojąco” dla Putina
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek zaapelował do prezydenta USA Joa Bidena o udział w szczycie pokojowym w Szwajcarii. Jak powiedział, nieobecność amerykańskiego lidera na tym wydarzeniu oznaczałaby „owacje na stojąco” dla Władimira Putina.
Składający wizytę w Belgii Zełenski i belgijski premier Alexander De Croo podpisali w Brukseli dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie, które zakłada m.in. przekazanie Ukrainie 30 myśliwców F-16. Na konferencji prasowej ukraiński prezydent ponowił swój apel do światowych liderów o udział w szczycie pokojowym, który odbędzie się w Szwajcarii 15 i 16 czerwca.
Zełenski podkreślił, że szczególnie zależy mu na obecności Bidena.
Wiemy, że USA wspierają ten szczyt, ale nie wiemy, na jakim szczeblu (będą reprezentowane)
— powiedział.
Z całym szacunkiem dla wszystkich w Stanach Zjednoczonych, bo przecież bardzo nas wspierają: organizowany jest szczyt dla całego świata i on potrzebuje obecności prezydenta Bidena
— podkreślił ukraiński przywódca. Jak przekonywał, udział Bidena uwiarygodni szczyt w oczach innych liderów ceniących stanowisko USA, za to „jego nieobecność to będą owacje na stojąco dla Putina”.
Jak mówił, Putinowi zależy na tym, by jak najmniejsza liczba światowych liderów wzięła udział w szczycie, by osłabić znaczenie tego wydarzenia.
11:24. Stoltenberg: nie mamy żadnych planów wysłania wojsk NATO na Ukrainę
Nie mamy żadnych planów wysłania wojsk NATO na Ukrainę albo zaangażowania się bezpośrednio w walkę - przekazał w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Jak podkreślił, wykorzystanie przez Ukrainę zachodniej broni przeciwko celom w Rosji nie uczyni NATO stroną konfliktu.
W Brukseli odbywa się spotkanie unijnych ministrów odpowiedzianych za sprawy obronności, z udziałem sekretarza generalnego NATO oraz ministra obrony Ukrainy Rustem Umierowem.
10:55. Borrell: Sytuacja na froncie wchodzi w krytyczny etap
Sytuacja na polu walki na Ukrainie wchodzi w krytyczny etap; Rosja otworzyła nowy front na północy i stara się zbliżyć do Charkowa – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że jednocześnie trwają ataki Rosji na cele cywilne na Ukrainie.
W Brukseli odbywa się spotkanie unijnych ministrów odpowiedzianych za sprawy obronności. Wezmą w nim udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz minister obrony Ukrainy Rustem Umierow, który poinformuje o najpilniejszych potrzebach swego kraju.
Zdaniem Borrella, sytuacja jest na tyle krytyczne, że pomoc wojskowa UE dla Ukrainy staje się jeszcze bardziej kluczowa. Dlatego – jak dodał - ministrowie będą rozmawiali jak lepiej wykorzystać środki dla Ukrainy z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
„Wszyscy wiedzą, czego potrzebuje Ukrainą. (…) Musimy im to dostarczyć. Mamy zasoby” – podkreślił Hiszpan.
10:31. Rząd Szwecji ogłosił pakiet energetyczny dla Ukrainy
Rząd Szwecji ogłosił we wtorek pakiet energetyczny dla Ukrainy o wartości 650 mln koron (ok. 56 mln euro), mający pomóc zapewnić dostawy prądu do produkcji broni oraz dla ludności cywilnej.
10:13. Premier Czech: pierwsze dostawy amunicji dotrą na Ukrainę w czerwcu
Premier Czech Petr Fiala powiedział we wtorek, że pierwsze dostawy amunicji pozyskanej w ramach czeskiej inicjatywy dotrą na Ukrainę w czerwcu. O przedsięwzięciu Fiala będzie rozmawiać tego dnia w Pradze z kilkoma europejskimi politykami, m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
Fiala nie podał szczegółów związanych z planowanymi dostawami.
Na zaproszenie czeskiego premiera obok prezydenta Dudy i ukraińskiego premiera do Pragi mają przyjechać szefowie rządów Danii - Mette Frederiksen, Holandii - Mark Rutte i Łotwy - Evika Silin. Fiala powiedział, że przewidziano też udział przedstawicieli Stanów Zjednoczonych.
10:00. Ukraina i Belgia podpisały umowę o bezpieczeństwie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Belgii Alexander De Croo podpisali we wtorek w Brukseli dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Obejmuje ona dostawę 30 myśliwców F-16 do 2028 roku.
Do podpisania umowy doszło w trakcie niespodziewanej wizyty ukraińskiego prezydenta w stolicy Belgii.
Dokument obejmuje co najmniej 977 mln euro belgijskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy w tym roku, a także zobowiązanie Belgii do zapewnienia wsparcia w ciągu dziesięcioletniego okresu obowiązywania umowy
— ogłosił Zełenski we wpisie na platformie X.
Jak podkreślił ukraiński prezydent, po raz pierwszy w takim porozumieniu określono dokładną liczbę myśliwców F-16. 30 samolotów ma zostać dostarczone na Ukrainę do 2028 roku; pierwsze według Zełenskiego przybędą w tym roku.
09:40. Szefowa resortu obrony Holandii: chcemy z innymi krajami zmontować system Patriot dla Ukrainy
Holandia dostarczy Ukrainie części systemu obrony powietrznej Patriot i prowadzi rozmowy z innymi krajami w celu zmontowania kompletnego systemu - poinformowała we wtorek holenderska minister obrony Kajsa Ollongren.
Zakładając, że inne kraje partnerskie będą w stanie dostarczyć części i amunicję, to dzięki naszej ofercie będziemy w stanie w krótkim terminie dostarczyć Ukrainie co najmniej jeden kompletny system
— powiedział Ollongren cytowana przez media.
09:13. MSZ Bułgarii: dostarczymy Ukrainie 30 myśliwców F-16 do 2028 roku
Belgia dostarczy Ukrainie 30 myśliwców F-16 do 2028 roku, a pierwsze mają trafić do tego kraju już w tym roku - podała we wtorek agencja Belga, powołując się na ministrę spraw zagranicznych Belgii Hadje Lahbib. Deklaracja padła przed wtorkową wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli.
07:20. Straty bojowe Rosjan
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi rosyjskiej armii.
02:30. Prezydent Rinkevics wzywa Zachód do zniesienia ograniczeń dla Ukrainy w używaniu broni
Prezydent Łotwy Edgars Rinkevics w wywiadzie dla CNN wezwał w poniedziałek zachodnie kraje do zniesienia ograniczeń w używaniu przez Ukrainę dostarczanej przez nie broni. Podkreślił, że obecne postępy Rosji na polu walki są m.in. konsekwencją zwlekania i niezdecydowania Zachodu.
01:20. Eksplozje w okupowanym Ługańsku i na przedmieściach Moskwy
W okupowanym przez Rosjan Ługańsku na wschodzie Ukrainy doszło w poniedziałek wieczorem do eksplozji. Prorosyjskie władze poinformowały o co najmniej dwóch wybuchach w mieście.
Według wpisów w rosyjskich mediach społecznościowych do wybuchów prawdopodobnie doszło na terenie Ługańskiej Wyższej Wojskowej Szkoły Lotniczej, gdzie wybuchł pożar. Z kolei, jak pisze agencja Ukrinform, w wyniku ataku rakietowego na bazę wojskową w Sorokino w obwodzie ługańskim, która jest zajęta przez Rosjan, rannych zostało czterech rosyjskich żołnierzy.
Do eksplozji doszło także na przedmieściach Moskwy w mieście Bałaszycha. Tam zestrzelony został dron. W związku z tym doszło do zmian w kursowaniu samolotów na moskiewskich lotniskach.
O zestrzeleniu na Bałaszychą drona, którego odłamki spadły na prywatny dom, poinformował gubernator obwodu moskiewskiego Andrij Worobiow, który dodał, że nie było poszkodowanych.
W zeszłą noc ukraińskie drony zaatakowały obiekty na terenie Gelendżyka na terytorium Krasnodaru, gdzie znajduje się rezydencja Władimira Putina.
00:00. Gen. Syrski: Fancuzi będą prowadzili szkolenia na naszym terytorium
Francuscy żołnierze będą prowadzili szkolenia wojskowe na terytorium Ukrainy; dokumenty w tej sprawie zostały już podpisane – oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Ołeksandr Syrski. Resort obrony w Paryżu nie potwierdził wysłania instruktorów.
Generał Syrski po wideorozmowie z ministrem obrony Francji Sebastienem Lecornu podkreślił, że z zadowoleniem przyjął inicjatywę Paryża dotyczącą wysłania instruktorów wojskowych do jego kraju.
Podpisałem już dokumenty, które pozwolą pierwszym francuskim instruktorom odwiedzić nasze ośrodki szkoleniowe i zapoznać się z ich infrastrukturą i personelem
— poinformował Syrski w mediach społecznościowych.
Ministerstwo obrony Francji w komentarzu dla agencji AFP nie potwierdziło wysłania instruktorów. Oznajmiło jedynie, że „tak jak już wiele razy wspominano, szkolenia na terytorium Ukrainy były wśród projektów dyskutowanych od czasu konferencji w sprawie wsparcia dla Ukrainy, zwołanej przez prezydenta Emmanuela Macrona 26 lutego”.
Nadal pracujemy z Ukraińcami nad tym kierunkiem
— głosi oświadczenie.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/693286-relacja-825-dzien-wojny-wkrotce-pierwsze-dostawy-amunicji