Trwa 819. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 22 maja 2024 r.
15:12. Rosjanie ostrzelali radiowóz w Wołczańsku
Jak podaje Biełsat, w Wołczańsku Rosjanie ostrzelali radiowóz, którym jechało dwóch policjantów niosących ratunek cywilom.
Jeden z nich zginął, drugi został ranny.
13:25. KE: Dzięki „korytarzom solidarności” Ukraina wyeksportowała ponad 136 mln ton towarów
Działające od dwóch lat tzw. korytarze solidarności umożliwiły Ukrainie eksport ponad 136 mln ton towarów, takich jak zboże, rudy i stal, oraz import ponad 52 mln ton towarów, w tym paliw, pojazdów, nawozów, a także pomocy wojskowej i humanitarnej - poinformowała w środę Komisja Europejska.
W 2022 r. KE we współpracy z Ukrainą i Mołdawią utworzyła tzw. korytarze solidarności, aby usprawnić działanie szlaków transportowych UE–Ukraina–Mołdawia po inwazję Rosji na Ukrainę. To alternatywne szlaki logistyczne, pozwalające na transport towarów koleją, drogami i śródlądowymi drogami wodnymi. Korytarze, utworzone w celu ominięcia rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, obecnie obejmują handel we wszystkich sektorach.
Umożliwiają one Ukrainie i Mołdawii eksport wszelkiego rodzaju towarów na rynki światowe i zapewniają dostarczenie niezbędnych produktów na Ukrainę. Korytarze solidarności przebiegają przez region Dunaju, Polskę, kraje bałtyckie i region Adriatyku. Uzupełniają utworzony przez Ukrainę jesienią 2023 r. szlak przez Morze Czarne.
Zdaniem KE kluczowe dla całego importu są korytarz dunajski i korytarz polsko-bałtycki, podczas gdy Adriatyk ma szczególne znaczenie dla ukraińskiego eksportu towarów nierolnych.
12:56. Ukraiński eksport zbóż najwyższy od początku wojny
W kwietniu tego roku ukraiński eksport zboża i nasion oleistych osiągnął 6,6 mln ton, co jest najwyższym poziomem od początki wojny z Rosją i pokazuje zdolność Ukrainy do eksportu przez utworzony przez nią korytarz na Morzu Czarnym - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej oceniono, że przepustowość czarnomorskich portów Ukrainy niemal na pewno osiągnęła wyższy poziom niż w jakimkolwiek momencie w czasie konfliktu, w tym w okresie funkcjonowania Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej. Podano, że w kwietniu tego roku poprzez porty czarnomorskie Ukraina wyeksportowała ok. 5,2 mln ton zboża i nasion oleistych, podczas gdy w szczytowym momencie Inicjatywy, w październiku 2022 roku - 4,2 mln ton.
Poinformowano, że ukraiński korytarz morski od czasu jego utworzenia w sierpniu 2023 roku umożliwił ok. 1600 kursów statków i eksport ok. 45 mln ton ładunku. Większość z tego stanowiły produkty rolne, których w tym dziewięciomiesięcznym okresie wysłano ponad 30 mln ton, a reszta to przede wszystkim ruda żelaza i produkty stalowe, których eksport drogą morską nie był możliwy w czasie obowiązywania Inicjatywy. Jak dodano, wszystko to wspiera odbicie gospodarcze Ukrainy w 2024 roku.
11:51. SBU zatrzymała biznesmena, który pomógł Rosjanom przygotować atak na Wowczańsk
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała biznesmena, który przekazywał wojskom rosyjskim informacje o rozmieszczeniu ukraińskiej ciężkiej artylerii w obwodzie charkowskim i pomagał Rosjanom w przygotowaniach do ataku na Wowczańsk w tym regionie - powiadomiła w środę SBU.
Według ustaleń śledztwa, przedsiębiorca ze wsi Wilchuwatka w rejonie (powiecie) kupiańskim pomagał osłabiać obronę regionu. Jego córka wyjechała do Rosji na początku inwazji na pełną skalę i miała powiązania z rosyjskimi służbami specjalnymi. Dlatego na polecenie tych służb mężczyzna potajemnie podróżował po miejscowościach obwodu charkowskiego i zapisywał współrzędne lokalizacji ukraińskich wojsk.
Wróg był najbardziej zainteresowany geolokalizacją ciężkiej artylerii Sił Zbrojnych Ukrainy, która utrzymuje pod kontrolą ogniową pododdziały szturmowe okupantów próbujące zdobyć Wowczańsk
— napisała SBU na Telegramie.
Kolaborant wykorzystywał również swoich kolegów i znajomych, od których dowiadywał się „niezbędnych” informacji podczas codziennych rozmów. Następnie mężczyzna przekazywał rosyjskiemu wywiadowi zdobyte dane poprzez wiadomości głosowe w komunikatorze.
W swoich doniesieniach mężczyzna szczegółowo opisał lokalizację ukraińskich wojsk w odniesieniu do lokalnych punktów orientacyjnych. Rosjanie planowali wykorzystać uzyskane informacje do przygotowania ataków lotniczych i rakietowych.
11:00. Szwecja planuje 7 mld dolarów wsparcia wojskowego dla Ukrainy w ciągu 3 lat
Szwedzki rząd zaplanował dodatkowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy w wysokości 75 mld koron (7,01 mld dolarów) w ciągu trzech lat.
„W celu wzmocnienia szwedzkiego wsparcia dla Ukrainy, rząd i Szwedzcy Demokraci zgadzają się wprowadzić ramowy program wsparcia wojskowego dla Ukrainy na lata 2024-2026. Szwecja zwiększy swoje wsparcie, a kwota ramowa wyniesie 75 mld koron w latach 2024-2026, 25 mld rocznie” - przekazał rząd.
Dzięki tej propozycji całkowite wsparcie wojskowe i cywilne Szwecji dla Ukrainy wyniesie ponad 100 mld koron.
10.45. Rosja przenosi dwa kolejne okręty z Sewastopola do Noworosyjska
Dwa kolejne okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej miały zostać przeniesione z okupowanego Sewastopola do Noworosyjska — informuje grupa Crimean Wind.
10:34. Ukraińskie drony wyposażone w wyrzutnie rakietowe Grad
Opracowane przez nas drony morskie typu Sea Baby zostały niedawno wyposażone w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Grad; w nocy z poniedziałku na wtorek skutecznie użyliśmy tego uzbrojenia przeciwko Rosjanom na Mierzei Kinburnskiej na południu kraju - powiadomiła w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Nasze +Sea Baby+ to nie tylko drony, lecz ciągle udoskonalana platforma wielofunkcyjna. Dzisiaj możemy potwierdzić, że są one wyposażone w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. To rozwiązanie technologiczne już przynosi potężne rezultaty, a zatem wroga czekają nowe niespodzianki. Działamy skutecznie, jak zawsze
— oceniło źródło z SBU w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.
W ukraińskich mediach pojawiły się w środę zdjęcia wykonane zimą i pokazujące ćwiczenia z użyciem morskich bezzałogowców wykorzystujących wyrzutnie Grad.
Morskie drony, którymi Ukraina uderzyła w lipcu 2023 roku w most na okupowany przez Rosję Krym, a następnie zaatakowała rosyjski okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG, to własne konstrukcje specjalistów SBU, powstające w podziemnej fabryce – wyjaśnił w sierpniu ubiegłego roku szef tej służby generał Wasyl Maluk, odnosząc się do dronów typu „Sea Baby”.
Media zauważyły wówczas, że nazwa tych bezzałogowców w języku ukraińskim to „maluk”, co brzmi tak samo, jak nazwisko szefa SBU.
10:33. Rosyjski atak na obwód doniecki. Trzy osoby zabite, dwie ranne
Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne, w tym 10-letnie dziecko, w ataku rakietowym sił rosyjskich na wieś pod Pokrowskiem w obwodzie donieckim Ukrainy - poinformowało w środę Biuro Prokuratora Generalnego. Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału miasta Toreck - podał szef donieckich władz wojskowych Wadym Fiłaszkin.
Do ataku doszło na podwórku prywatnego domu, w którym mieszkała rodzina. 52-letni mężczyzna i jego 46-letnia żona odnieśli obrażenia ciała niepozwalające na przeżycie. Dziesięcioletni syn pary doznał obrażeń w wyniku eksplozji miny. Wskutek eksplozji ranny został również 24-letni mieszkaniec sąsiedniego budynku. Ranni zostali przewiezieni do szpitala, gdzie otrzymali wykwalifikowaną opiekę medyczną
— czytamy w komunikacie.
Eksplozja we wsi Rih pod Pokrowskiem uszkodziła trzy gospodarstwa domowe i gazociąg. Do ataku wojska rosyjskie użyły rakiet Iskander. Pod kierownictwem prokuratury obwodowej w Doniecku wszczęto postępowanie przygotowawcze w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych.
Jeden mieszkaniec zginął w wyniku ostrzału miasta Toreck. Rosjanie ostrzelali miasto dziś rano, zabijając 26-letniego mężczyznę
— napisał Fiłaszkin na Telegramie.
Po raz kolejny zaapelował do mieszkańców, a zwłaszcza do rodzin z dziećmi:
Nie ryzykujcie życiem! Ewakuujcie się!
07:35. Dowódca ukraińskich sił powietrznych: Ostatniej nocy zniszczyliśmy wszystkie 24 drony wroga
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie 24 drony Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę ostatniej nocy - poinformował dowódca sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.
Wróg zaatakował za pomocą 24 bojowych dronów powietrznych typu Shahed-131/136. Starty przeprowadzono z rejonu Primorsko-Achtarska i Kurska w Rosji oraz z terytorium tymczasowo okupowanego Krymu. (…) Siły Obrony Ukrainy zdołały zestrzelić wszystkie 24 Shahedy!
— napisał generał na Telegramie.
Ołeszczuk zaznaczył, że atak został odparty przez przeciwlotnicze jednostki rakietowe sił powietrznych i mobilne grupy strzeleckie Sił Obrony Ukrainy, a także wykorzystano sprzęt do walki radioelektronicznej.
Uderzeniowe drony bezzałogowe zostały zniszczone w obwodach mikołajowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim, donieckim, sumskim i odeskim
— dodał Ołeszczuk.
6:37. Armia rosyjska kontynuuje działania zaczepne. Intensywny ostrzał ukraińskich pozycji
W ciągu doby Rosjanie wielokrotnie ostrzeliwali rakietami terytorium Ukrainy , dokonali 367 uderzeń dronami kamikadze oraz prowadzili intensywny ostrzał pozycji ukraińskich wojsk i miejscowości przy użyciu różnych typów uzbrojenia - poinformował Sztab Generalny ukraińskiej armii.
Sztab Generalny ukraińskiej armii w wieczornym komunikacie podkreślił, że Rosjanie kontynuują działania zaczepne na większości kierunków, przede wszystkim w obwodzie donieckim, gdzie na kierunku pokrowskim agresor minionej doby 23 razy podejmował bezskuteczne próby sforsowania ukraińskich linii obrony. Podobną aktywność rosyjskie siły wykazują na kierunku charkowskim. Ukraińskie media, powołując się na źródła wojskowe, donoszą również, że we wtorek Rosjanie 34 razy ostrzeliwali przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim. Celem ataków były, m.in. obiekty infrastruktury energetycznej. Część mieszkańców została pozbawiona energii elektrycznej.
Według strony ukraińskiej od 10 maja rosyjska armia straciła około 2 tysięcy żołnierzy oraz znaczne ilości sprzętu wojskowego, w tym czołgów i wozów bojowych.
Sztab Generalny przyznał, że na niektórych odcinkach frontu, w tym na kierunku pokrowskim, sytuacja wymagała od sił ukraińskich przeprowadzenia manewru w celu optymalizacji zajmowanych pozycji.
W komunikacie, na który powołuje się „Ukraińska Prawda” podkreślono, że ukraińscy obrońcy kontratakują i podejmują działania w celu wzmocnienia stabilności obrony.
00:01. Zełenski: samoloty NATO śledzą tory lotów rosyjskich rakiet, więc mogą je również zestrzeliwać
Dajcie nam broń, abyśmy mogli walczyć z Rosją u naszych granic - powiedział amerykańskiemu dziennikowi „The New York Times” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prezydent apeluje do krajów sojuszniczych, aby zwiększyły dostawy broni i amunicji do Ukrainy oraz zaczęły zestrzeliwać rosyjskie rakiety nad Ukrainą.
Zełenski w wywiadzie przekazał, że Ukraina ma dwie możliwości, aby bronić się przed nalotami i ostrzałami, i przy obu potrzebna jest zachodnia broń.
Pierwsza to zestrzeliwanie rakiet, gdy wlecą nad terytorium Ukrainy; do tego potrzebujemy obrony powietrznej
– mówił.
Druga to ostrzeliwanie rosyjskich pozycji, które są położone 100 km w głąb Rosji. Do tego potrzebujemy rakiet dalekiego zasięgu i zgody na dokonywanie ataków w głąb Rosji
— zaznaczył, odnosząc się do faktu, iż Stany Zjednoczone wciąż nie wyraziły zgody, aby broń przez nie dostarczana była używana do ataków w głębi Rosji. Podkreślił też, że nie rozumie, dlaczego kraje NATO nie mogą zestrzeliwać rosyjskich rakiet, skoro i tak podnoszą swoje samoloty do śledzenia toru lotu rosyjskich pocisków.
Jak zaznacza „New York Times”, starania prezydenta Ukrainy o zwiększenie dostaw broni i amunicji przez Zachód są bezpośrednio wynikiem problemów armii ukraińskiej na wschodzie kraju i zwłoki USA z dostarczeniem pakietu pomocy, który po miesiącach oczekiwania został zatwierdzony przez amerykański Senat. Według amerykańskiego dziennika Ukraina mierzy się z najcięższą sytuacją od początku pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r.
Zełenski przyjął z zadowoleniem deklaracje wielu krajów o zamiarach wysłania swoich wojsk do Ukrainy w celach szkolenia oddziałów ukraińskich. Jednocześnie zaznaczył, że w tym momencie „są to tylko słowa”. Przekazał też, że decyzja o dostarczeniu większej ilości zestawów broni dalekiego zasięgu może zapaść na szczycie NATO w lipcu tego roku, który odbędzie się w Waszyngtonie.
Zełenski został wybrany w demokratycznych wyborach w 2019 r. Jego głównymi postulatami wyborczymi były starania o pokojowe rozwiązanie konfliktu z Rosją - zapoczątkowanego inwazją Krymu w 2014 r. - oraz walka z korupcją. Koniec jego mandatu przypada na 21 maja br., a wybory, które miały odbyć się w marcu, zostały odwołane ze względu na wojnę. Pytany o to, Zełenski, który w lutym br. cieszył się 60 proc. poparciem (dane Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii), odpowiedział: „jeśli chodzi o demokrację, Ukraina nie musi nikomu niczego udowadniać „.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/692613-relacja-819-dzien-wojny-rosyjski-atak-na-obwod-doniecki
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.