Trwa 815. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 18 maja 2024 r.
21:24. Chodorkowski: Ukraina straci Charków do końca roku, Odessę do połowy 2025 r.
Michaił Chodorkowski wypowiedział publicznie swoją prognozę dot. wojny na Ukrainie. Słowa byłego więźnia Putina nie napawają optymizmem. Chodorkowski wziął udział w konferencji zorganizowanej przez berliński think tank Zentrum Liberale Moderne.
Ukraina straci Charków do końca roku, Odessę do połowy 2025 r. (…), a do połowy 2026 r. przejdzie w wojnę partyzancką
– stwierdził Michaił Chodorkowski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Niepokojące prognozy Chodorkowskiego: Ukraina straci Odessę do połowy 2025 r. (…), a do połowy 2026 r. przejdzie w wojnę partyzancką
20:33. Polska przekazała samochód, który będzie wykorzystywany przy dokumentowaniu rosyjskich zbrodni
Polska podarowała Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej samochód ciężarowy, który będzie wykorzystywany m.in. do dokumentowania współczesnych rosyjskich zbrodni wojennych. Przekazanie pojazdu odbyło się w sobotę.
Ten samochód będzie wykorzystywany do ekspedycji na linię frontu oraz zbierania i przewożenia do naszego muzeum artefaktów tej wojny i dokumentacji, mówiącej o bohaterstwie naszych obrońców oraz zbrodniach rosyjskiego agresora
— powiedział PAP dyrektor muzeum Jurij Sawczuk.
Dziękujemy Polsce za tak ważne wsparcie, które odczuwaliśmy i odczuwamy od pierwszych dni wojny. A ten prezent jest tym bardziej symboliczny, że obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Muzeów
— dodał.
Pełniący obowiązki ministra kultury i polityki informacyjnej Rostysław Karandiejew ocenił, że przekazanie samochodu to kolejny gest, świadczący o solidarności Polski z walczącą Ukrainą.
Klucze do samochodu przekazał ambasador RP w Kijowie Jarosław Guzy. Wyjaśnił, że jest to jedna z form wsparcia dla Ukrainy, którego polskie władze udzielały już wcześniej, nie tylko od początku otwartej agresji Rosji na ten kraj.
19:25. Przywódca Tatarów krymskich wyraził nadzieję, że na Półwyspie powstanie baza NATO
Po wyzwoleniu Półwyspu Krymskiego spod rosyjskiej okupacji najpewniej stacjonować będzie tam potężna Flota Czarnomorska Ukrainy. I, daj Boże, powstanie tam baza NATO - powiedział przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, cytowany przez ukraińskie media.
Odbyliśmy wiele rozmów na temat tego, jaki będzie Krym po zakończeniu wojny. Jeszcze przed inwazją na pełną skalę mówiono, że będzie to teren wyłącznie wypoczynkowy, zdemilitaryzowany. Powiedziałem wtedy, żeby się nie spieszyć z takimi życzeniami
— przypomniał Dżemilew w rozmowie z portalem Krym.Realii.
Najprawdopodobniej będzie tam potężna Flota Czarnomorska Ukrainy. I, daj Boże, jeśli przystąpimy do NATO, baza Sojuszu
— dodał, podkreślając, że „mając takiego sąsiada, nie można myśleć o demilitaryzacji”.
18:40. Zniszczony Włóczańsk z lotu ptaka
Miasto prawie nie istnieje. Ukraińskie media pokazały Wowczańsk z lotu ptaka, który Rosja próbuje przejąć.
18:10. Zełenski: Ukraina ma perspektywy na nową kontrofensywę
Ukraina ma perspektywy na nową kontrofensywę, ale przede wszystkim konieczne jest zatrzymanie rosyjskiej ofensywy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla AFP.
„Są perspektywy. Aby to zrobić, trzeba przede wszystkim ustabilizować sytuację na froncie. Jest niestabilna. Teraz ich kolej. Musimy ich zatrzymać i będziemy ich zatrzymywać” – powiedział Zełenski.
Na pytanie, jakie kroki można podjąć w 2025 r. Zełenski odpowiedział: „Nie mogę panu powiedzieć. Wiem, ale nie mogę”.
18:00. Ukraina zaatakowała Rosjan pod Charkowem
Na kanale Telegram rozpowszechniane są nagrania potężnego ataku na szpital w Wołczańsku, w którym ukrywają się okupanci.
16:50. Przerwy w dostawie prądu w siedmiu obwodach Ukrainy
Siedem regionów Ukrainy nadal nie ma prądu z powodu ostrzału wroga – poinformowało Ministerstwo Energii.
16:00. Ukraina oskarża szefa FSB Rosji i najwyższych urzędników
18 maja Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy poinformowało, że oskarżyło Aleksandra Bortnikowa, szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB) i kolejnych 20 najwyższych urzędników rosyjskich służb specjalnych o kierowanie i pomoc w nielegalnym utrudnianiu protestów podczas rewolucji na Euromajdanie na Ukrainie.
15:30. Ostrzał samochodu z cywilami w Wówczańsku
Czterech cywilów próbujących opuścić Wowczańsk samochodem znalazło się pod ostrzałem wroga podczas przejazdu przez miasto przy granicy z Rosją obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowało w sobotę Biuro Prokuratora Generalnego na Telegramie.
„Według śledztwa, 16 maja czterech cywilów próbowało opuścić Wowczańsk samochodem. W drodze przez miasto znaleźli się pod ostrzałem wroga. 70-letni kierowca i 83-letni pasażer zginęli na miejscu. Żona kierowcy i inny pasażer zostali ranni” - czytamy w komunikacie
14:50. Wowczańsk jest zupełnie zniszczony, pozostało w nim 100 osób
Położony na wschodzie Ukrainy Wowczańsk został przez Rosjan praktycznie zupełnie zniszczony. W mieście pozostaje około 100 osób - podała agencja ukraińska UNIAN, powołując się na informacje lokalnych władz.
Miasto Wowczańsk w obwodzie charkowskim zostało praktycznie zniszczone w wyniku rosyjskiej ofensywy, a Rosjanie w dalszym ciągu zrównują miasto z ziemią za pomocą kierowanych bomb lotniczych - powiedział szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Andrij Kowalenko.
„Wróg nie wykonał jednak swojego zadania i nie zdobył miasta” - dodał.
W objętych walkami terenach obwodu charkowskiego trwa ewakuacja ludności cywilnej. W Wowczańsku pozostaje około 100 osób, a w miejscowości Lipce jeszcze mniej - oświadczył szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Zaznaczył, że ewakuacja z północnej części miasta, zajmowanego obecnie przez Rosjan, jest niemożliwa. „W proces ewakuacji, pomimo ostrzału, zaangażowani są policjanci oraz wolontariusze, którzy działają w południowej części miasta” - powiedział Syniehubow.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, komentując sytuację na froncie w obwodzie charkowskim, powiadomił, że „chociaż nieprzyjaciel dwukrotnie próbował przebić się przez obronę, żołnierze Ukrainy utrzymują sytuację pod kontrolą”.
„Nasi obrońcy w niektórych rejonach prowadzą działania szturmowe w celu poprawy pozycji taktycznej, a także przeprowadzają działania przeczesujące teren. W rejonie miasta Wowczańsk jednostki ukraińskie wzmacniają obronę, aby poprawić pozycję taktyczną” - zaznaczyło ukraińskie wojsko
14:00. Pożar w rosyjskim Woroneżu
W Woroneżu płonie fabryka materiałów budowlanych. Nagranie opublikowali mieszkańcy miasta
13:20. Rosja zwiększyła nakłady na rekrutację i szkolenie propagandystów za granicą
Rosja, za pośrednictwem podległej ministerstwu spraw zagranicznych agencji, zwiększyła wydatki na szkolenia i rekrutację zagranicznych „dziennikarzy, blogerów i młodzieży” - podaje portal Ukrainska Prawda.
W pierwszych czterech miesiącach 2024 roku rosyjska Federalna Agencja ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej ogłosiła przetargi na realizację projektów „dokładnych relacji” z wojny toczonej na Ukrainie o wartości 230 mln rubli (ok. 2,5 mln dol.), czyli więcej niż w całym roku 2023 - podkreśla ukraiński portal.
Wyspecjalizowana agencja podległa rosyjskiemu MSZ zajmuje się oficjalnie stwarzaniem przyjaznej atmosfery dla realizacji politycznych i gospodarczych interesów Rosji za granicą, w szczególności w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw. Ma temu służyć koordynacja działań diaspory rosyjskiej, rosyjskich organizacji pozarządowych czy prowadzenie programów pomocowych.
Ukraińskie media nazywają agencję „koordynatorem działań rosyjskiej sieci agentów na całym świecie”. Z jej funduszu finansuje się przyjazdy młodych aktywistów do Rosji oraz na tymczasowo okupowane terytoria Ukrainy. W samej Rosji uczestnicy programów są szkoleni w agencji informacyjnej Sputnik i gazecie Komsomolskaja Prawda - informuje Ukrainska Prawda.
13:10. Zełenski upamiętnił 80. rocznicę deportacji Tatarów krymskich
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie „zwycięstwa Ukrainy nad złem okupacji” i „sprawiedliwości kary” za wszystkie rosyjskie zbrodnie w 80. rocznicę deportacji Tatarów krymskich.
„Osiemdziesiąt lat temu popełniono jedną z najstraszliwszych zbrodni przeciwko życiu ludzkiemu: władze radzieckie deportowały Tatarów krymskich. Zarówno dzieci, jak i dorosłych - wszystkich. W ciągu kilku dni. Bezlitośnie. Na obcą ziemię. (…) Dokładna liczba ofiar śmiertelnych jest wciąż nieznana - co najmniej jedna trzecia ludności krymskotatarskiej straciła życie podczas tej deportacji” - podkreślił prezydent.
Przypomniał, że ludzie ci mogli wrócić do domów dopiero kilkadziesiąt lat później. Zauważył, że sprawcy nie zostali ukarani, a reżim nie został potępiony. Zdaniem prezydenta lekceważenie ludzkiego życia i przemoc państwowa, które dominowały w ubiegłym wieku, odrodziły się w naszych czasach.
„Dziesięć lat temu stare zło - zło zbrodni ludobójstwa - odnowiło swoją formę, zmieniło ideologiczną przykrywkę, ale nie zmieniło swojej istoty i celów, i nadal działało przeciwko Ukrainie, zaczynając od Krymu” - oświadczył Zełenski.
„Naszym wspólnym historycznym obowiązkiem jest odpowiedzieć na ataki Rosji odpornością naszego narodu, zwycięstwem naszego państwa nad złem okupacji i sprawiedliwą karą za wszystkie rosyjskie zbrodnie tej wojny, począwszy od 2014 roku” - oznajmił.
12:25. Drony uderzyły obiekty energetyczne. Polska awaryjnie przesyła prąd
Rosjanie zaatakowali dronami w nocy obiekty infrastruktury energetycznej w dwóch regionach wschodniej i środkowej Ukrainy. Na prośbę Kijowa do kraju sprowadzono awaryjnie prąd z Polski, Rumunii i Słowacji - poinformowała agencja Ukrinform.
Ministerstwo energetyki Ukrainy wyjaśniło na Facebooku, że drony okupantów zaatakowały w nocy obiekty energetyczne w obwodach połtawskim i charkowskim. Nie ma ofiar śmiertelnych. Na miejscu trwają prace naprawcze.
Resort dodał, że na prośbę Kijowa przeprowadzono awaryjne dostawy prądu z trzech krajów sojuszniczych. W ostatnich dniach potrzeby ukraińskich konsumentów zaspokajane były produkcją własną oraz komercyjnym importem energii, jednak w godzinach wieczornych obowiązywały w kraju pewne obostrzenia.
Dziś wieczorem w godzinach 19-24 we wszystkich regionach Ukrainy planowane są ograniczenia dostaw prądu dla odbiorców przemysłowych. Na razie nie przewiduje się odłączenia odbiorców w gospodarstwach domowych - podał Ukrinform.
Na dzień ten prognozowany jest import energii elektrycznej w ilości 20 411 megawatogodzin i brak eksportu energii - dodała agencja.
12:10. Zabici i ranni w obwodzie charkowskim
Czterech cywilów zginęło, a 33 zostało rannych w ostrzale wroga w obwodzie charkowskim w ciągu 24 godzin - poinformował na Telegramie Ołeh Syniehubow, szef władz obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.
„Niestety, liczba ofiar śmiertelnych wczorajszego ataku na Charków wzrosła do czterech - 33-letni mężczyzna zmarł dziś w szpitalu” - czytamy w komunikacie. Ponad 9 900 osób zostało ewakuowanych spod ostrzału w tym obwodzie - dodał Syniehubow.
Wcześniej Syniehubow napisał:
„Miasto Charków, dzielnica Szewczenkiwska. W wyniku ostrzału wybuchł pożar. Trzy osoby zginęły, 31 osób zostało rannych. We wsi Lypci, obwodu charkowskiego, doszło do wrogiego ostrzału z wielu wyrzutni rakietowych. Uszkodzone zostało prywatne gospodarstwo domowe, 53-letni mężczyzna został ranny. (…) W wyniku ostrzału częściowo zniszczony został budynek administracyjny szpitala, uszkodzone zostały budynki wielopiętrowe i przedszkole. Jedna kobieta została ranna”.
12:00. Resort obrony: ukraińskie ataki osłabiły rosyjską obronę na Krymie
Cztery przeprowadzone przez Ukrainę w ciągu miesiąca skuteczne ataki na okupowanym Krymie znacząco osłabiły rosyjską obronę powietrzną na tym terytorium i zapewne zmuszą Rosję do dalszego rozproszenia jej elementów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 14 maja siły zbrojne Ukrainy przeprowadziły ataki na rosyjskie cele wojskowe na okupowanym Krymie, a wstępne doniesienia sugerują, że zniszczone zostały elementy rakietowego systemu obrony powietrznej S-400 Triumf (w kodzie NATO: SA-21), w tym radar i wyrzutnie. Dodatkowo doniesienia wskazują, że zostały zniszczone co najmniej dwa stojące na ziemi samoloty MiG-31BM (w kodzie NATO: Foxhound C).
Zwrócono uwagę, że to czwarty przypadek w ciągu miesiąca, by rosyjska obrona powietrzna na Krymie doznała strat, bo ukraińskie siły zbrojne poprzednio przeprowadziły 12 maja udane ataki na radar w Aj-Petri w Górach Krymskich oraz lotnisko wojskowe w Dżankoju w dniach 16 i 29 kwietnia. Oceniono, że łącznym efektem tych ataków jest degradacja zdolności Rosji do obrony powietrznej wokół Krymu, a zarazem zademonstrowanie przez Ukrainę zdolności do wpływania na operację rosyjskiej obrony powietrznej.
„Jest wysoce prawdopodobne, że to doprowadzi do rozproszenia przez Rosję jej zasobów powietrznych, aby zwiększyć ich odporność na działania bojowe, lub będzie ryzykować ona utratą kolejnych samolotów, musząc przenieść elementy obrony powietrznej z innego miejsca. Zmniejszenie obszaru działania samolotów A-50U (Mainstay) i odesłanie ich z lotnisk wojskowych na Krymie prawdopodobnie zwiększy liczbę godzin lotów oraz wylotów przypadających na pilotów myśliwców, aby uzupełnić luki w obszarze patrolowania, co będzie prowadzić do konieczności częstszej konserwacji floty” - napisano.
11:50. Do Doniecka wróciło po ewakuacji ponad 230 tys. osób
Do kontrolowanych przez Kijów części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy powróciło już ponad 230 tys. wcześniej ewakuowanych osób - poinformowała agencja Ukrinform.
Na terenach obwodu, stale ostrzeliwanego przez rosyjskie wojska, mieszka obecnie ok. 472 tys. osób. Obwód doniecki posiada w tej chwili najdłuższą linię frontu wynoszącą ok. 300 km.
„Ewakuacja w regionie trwa od 26 lutego 2022 r. I do tej pory władze wszystkich szczebli oraz formacje ochotnicze ewakuowały niemal 1,5 mln cywilów. W okresie tym do domów wróciło jednak ponad 230 tys. osób” - poinformowały lokalne władze.
Wśród ewakuowanych na przestrzeni ponad dwóch lat znalazło się niemal 169 tys. dzieci i około 44 tys. osób niepełnosprawnych. Władze regionu nadal wzywają mieszkańców do udania się w bezpieczniejsze miejsca kraju.
Do 22 lutego 2022 roku w obwodzie donieckim, na terytorium kontrolowanym przez władze ukraińskie, mieszkało około 1,8 mln osób.
11:30. Kijów zniszczył niemal 14 proc. zdolności produkcyjnych rosyjskich rafinerii
Ukraina zniszczyła niemal 14 proc. potencjału produkcyjnego rosyjskich rafinerii - poinformowała agencja Bloomberga, dodając, że zniszczenia te doprowadziły do wzrostu cen paliwa w Rosji nawet o 30 proc.
Rafinerie atakowane są przez ukraińskie bezzałogowce.
„Ataki dronów na rosyjską infrastrukturę energetyczną na początku tego roku wyłączyły 14 proc. krajowych mocy rafinacji ropy naftowej i doprowadziły do wzrostu krajowych cen paliw, jednak miały minimalny wpływ na produkcję energii elektrycznej” - napisał Bloomberg, powołując się na dane Pentagonu.
„Aby zaspokoić potrzeby własnego rynku, Rosja była zmuszona wstrzymać eksport na sześć miesięcy” - dodano. „Kreml rozpoczął import produktów naftowych z Białorusi i nadał priorytet transportowi kolejowemu” - ustalił amerykański wywiad.
Pentagon zwrócił też uwagę jak dalece ataki Ukrainy wpłynęły na operacje morskie Rosjan. „W związku z atakami Ukraińców Flota Czarnomorska zaczęła unikać wybrzeża i przerzuciła część statków ze swojej głównej bazy w okupowanym Sewastopolu na Krymie” - podano.
11:15. Sztab: w ciągu dobry zneutralizowaliśmy ponad 1,2 tys. rosyjskich okupantów
W ciągu ostatnich 24 godzin na terenie Ukrainy zneutralizowano ponad 1,2 tys. rosyjskich okupantów. Od początku wojny Rosja straciła w wojnie ponad 491 tys. osób - podał na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu ostatniej dobry żołnierze Ukrainy zniszczyli 13 czołgów, 43 bojowe wozy opancerzone, 36 systemów artyleryjskich, jeden samolot i 35 dronów.
Doszło do 101 starć bojowych. Rosjanie przeprowadzili 15 ataków rakietowych, 70 nalotów i ponad 450 ataków dronami kamikadze. Na lądzie przeprowadzono niemal 3 tys. ataków na pozycje ukraińskie.
Rosyjscy żołnierze dwukrotnie próbowali nieskutecznie przedostać się przez linie obronne wokół Charkowa na wschodzie Ukrainy.
11:00. Ukraiński dron uderzył w stację transformatorową pod Noworosyjskiem
Ukraiński dron-kamikadze uderzył w stację transformatorową pod Noworosyjskiem w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji. Tysiące mieszkańców pozostało bez prądu. W sieci pojawiło się nagranie pożaru.
10:55.
Kreminna w obwodzie ługańskim. Ukraiński dron-kamikadze momentalnie zlikwidował rosyjski czołg. Nastąpiła silna eksplozja.
10:20.
Afrykański najemnik w służbie Rosji broni się przed ukraińskim dronem-kamikadze.
10:35. Stany Zjednoczone podtrzymują swój sprzeciw
Administracja USA, jak poprzednio, sprzeciwia się użyciu przez Ukrainę amerykańskiej broni do ataków na terytorium Rosji, powiedział w piątek doradca Białego Domu John Kirby.
Nie namawiamy Ukrainy, aby użyła przekazanej amerykańskiej broni do uderzeń przeciwko Rosji. Nie nałożyliśmy na Ukrainę sankcji za takie użycie. Takie jest nasze stanowisko i ono się nie zmieniło
– powiedział na konferencji, odpowiadając na pytanie dziennikarza., czy USA zmieniły swoje podejście do tej kwestii, biorąc pod uwagę rozwój wydarzeń w strefie działań wojennych na Ukrainie.
10:30. Ukraina poprosiła USA o pozwolenie na użycie amerykańskiej broni do ataków na terenie Rosji
Ukraina zwróciła się do władz USA o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Federacji Rosyjskiej - poinformował amerykański dziennik „Wall Street Journal”.
„Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek” - przekazał „WSJ”. „Jeśli zgoda zostanie udzielona, będzie to oznaczać zasadniczą zmianę polityki Waszyngtonu, który od dawna stara się ograniczyć ryzyko eskalacji militarnej pomiędzy USA i Rosją, wspierając jednocześnie Ukrainę” - zauważono.
10:15. Robotyne ponownie zajęte przez Rosjan
Wojska rosyjskie ponownie zajęły Robotyne w obwodzie zaporoskim - jedyną wieś na kierunku tokmackim frontu, jaką Ukraińcy odbili w toku zeszłorocznej ofensywy - podaje Julian Roepcke, dziennikarz „Bilda”, który monitoruje linie frontu w Ukrainie, opierając sie na geolokalizowanych nagraniach.
08:48. Zełenski spodziewa się, że Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy
W wywiadzie dla agencji AFP prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że spodziewa się, iż Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy. Dodał jednak, że mimo postępów Rosjan sytuacja ukraińskich sił jest lepsza niż tydzień wcześniej.
Intensywny atak armii rosyjskiej nastąpił 10 maja.
Rozpoczęli operację, która być może będzie składała się wielu fal. A ta jest pierwsza
— oznajmił Zełenski w wywiadzie przeprowadzonym w piątek.
Prezydent ocenił jednak, że mimo istotnych postępów Rosjan sytuacja ukraińskich sił na froncie jest teraz lepsza niż wtedy, gdy najeźdźcy nieoczekiwanie przekroczyli granicę tydzień temu.
Zełenski powiedział, że wróg chce zaatakować Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy. Rosjanom nie udało się już raz zdobyć Charkowa podczas ataku w 2022 roku.
Jak komentuje AFP, siły rosyjskie usiłują teraz wykorzystać osłabienie armii ukraińskiej, która cierpi na niedobór żołnierzy i uzbrojenia. Zełenski przyznał w wywiadzie dla francuskiej agencji, że „pewna liczba brygad jest opustoszała”, bo brakuje tam ludzi.
08:00.
Ukraińskie drony-kamikadze polują na rosyjskie pojazdy wojskowe w obwodzie charkowskim. Nagranie z okolic Hlybokiego.
06:49. Ukraińska wicepremier: jesteśmy zainteresowani polskimi firmami specjalizującymi się w rehabilitacji
Ukraina jest zainteresowana współpracą z polskimi firmami medycznymi, szczególnie tymi, które specjalizują się w rehabilitacji i protezowaniu – zadeklarowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na spotkaniu z Misją Gospodarczą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Kijowie.
06:42. Straty bojowe Rosjan
Ukraiński sztab generalny opublikował zaktualizowane dane oraz infografikę nt. strat bojowych rosyjskich sił.
04:00. Sztab Generalny: ukraińska armia wzmacnia obronę regionów przygranicznych na kierunku charkowskim
Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraińska armia ostatniej doby udaremniła rosyjskie plany przebicia się w głąb terytorium Ukrainy, w szczególności na kierunku charkowskim, gdzie agresor dwukrotnie próbował sforsować linie obrony. Siły ukraińskie kontrolują sytuację, poinformował w piątek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu ostatniej doby doszło do ponad stu starć zbrojnych - Rosjanie dokonali, m.in. 15 ataków rakietowych, 70 uderzeń lotniczych oraz 452 ataki dronami-kamikaze na pozycje ukraińskich wojsk - poinformował Sztab Generalny w opublikowanym w piątek wieczorem w dobowym raporcie.
Sytuacja na linii frontu jest pod kontrolą ukraińskich sił obrony, które na poszczególnych odcinkach prowadzą również działania zaczepne. W rejonie miasta Wołczańsk ukraińskie jednostki wzmacniają obronę, aby poprawić swoją sytuację taktyczną - zaznaczono w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosjanie od 10 maja intensywnie atakują przygraniczne północne rejony obwodu charkowskiego, znajdującego się w sąsiedztwie obwodu biełgorodzkiego w Rosji. Według źródeł ukraińskich i zachodnich wojska rosyjskie zamierzają stworzyć w obwodzie charkowskim 10-kilometrową strefę buforową, przez co w zasięgu rosyjskiej artylerii znalazłby się Charków - drugie co do wielkości ukraińskie miasto.
00:01. MSZ wznowi usługi konsularne dla mężczyzn za granicą
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poleciło misjom dyplomatycznym za granicą wznowić od soboty usługi konsularne dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym – poinformowało biuro prasowe MSZ.
Resort powiadomił, że w ciągu trwającej kilka tygodni przerwy zaktualizowano wzorce dokumentów. Ministerstwo Obrony i inne organy władzy stworzyli mechanizm aktualizacji danych ewidencji wojskowej i ich synchronizacji z usługami konsularnymi MSW dla mężczyzn w wieku 18-60 lat.
Zgodnie z nowym ustawodawstwem oprócz dokumentów niezbędnych do otrzymania wybranej usługi konsularnej wnioskodawcy muszą też złożyć swój dokument ewidencji wojskowej w formie papierowej lub elektronicznej
— podał resort.
23 kwietnia Ukraina zawiesiła do 18 maja usługi konsularne dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, krytykując Ukraińców przebywających za granicą, którzy według władz oczekują pomocy od państwa, a nie pomagają mu w walce o przetrwanie.
W listopadzie BBC podała w raporcie opartym na danych dotyczących nielegalnych przekroczeń granicy z Polską, Mołdawią, Rumunią, Węgrami i Słowacją, że blisko 20 tys. mężczyzn zbiegło z Ukrainy od początku wojny, by uniknąć poboru.
red/PAP/FB/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/692215-relacja-815-dzien-wojny-na-ukrainie-wowczansk-zniszczony
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.