Trwa 811. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 14 maja 2024 r.
19:06. Międzynarodowa grupa ds. integracji Ukrainy z NATO: Kijów powinien otrzymać zaproszenie do negocjacji na szczycie w Waszyngtonie
Międzynarodowa Grupa Robocza ds. Integracji Ukrainy z NATO uważa, że na lipcowym szczycie w Waszyngtonie Kijów powinien otrzymać zaproszenie do negocjacji o członkostwie, które powinno nastąpić nie później niż w 2028 roku – poinformowała kancelaria prezydenta Ukrainy.
Grupa, na czele której stoją były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oraz szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak, opublikowała we wtorek zapowiadany w zeszłym tygodniu raport z propozycjami przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu.
18:28. Zbrodnie wojenne w obwodzie charkowskim!
Charkowska prokuratura wszczęła dwa postępowania karne w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskie wojsko w przygranicznej miejscowości obwodu charkowskiego.
Według śledztwa 14 maja 2024 r. we wsi Starycia w miejscowości Wowczańsk rosyjski żołnierz zastrzelił z bliskiej odległości 46-letniego mieszkańca. Wiadomo również, że 14 maja podczas zbrojnego ataku okupantów zaginął cywil. Jego miejsce pobytu jest obecnie nieznane
— czytamy w komunikacie.
18:00. Liczba rannych w Charkowie po rosyjskim ostrzale wzrosła do 17
Liczba osób rannych w wyniku ataków rosyjskich sił zbrojnych na Charków we wtorek po południu wzrosła do 17; są wśród nich dzieci - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Rosyjskie wojsko zastrzeliło z bliskiej odległości mieszkańca miejscowości Wowczańsk - przekazała z kolei prokuratura.
Liczba ofiar wynosi 17. Wśród nich są 12-letni chłopiec i 8-letnia dziewczynka. (…) 10 kobiet i pięciu mężczyzn. Najstarszy mężczyzna ma 87 lat. W sumie jeden cywil jest w ciężkim stanie. 11 osób odniosło umiarkowane obrażenia
— napisał Syniehubow na Telegramie.
Wcześniej mer Charkowa Ihor Terechow przekazał wiadomość o ataku na wieżowiec mieszkalny w centrum miasta.
Atak na dziesiąte piętro bloku mieszkalnego. Nie było pożaru. Obecnie chodzimy od drzwi do drzwi w poszukiwaniu ewentualnych ofiar. W miejscu drugiego uderzenia mamy trafione garaże - pali się ich około dziesięciu. Uszkodzony został budynek wielopiętrowy
— zaznaczył Terechow.
17:35. Straty bojowe Rosjan
Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało zaktualizowaną infografikę nt. strat bojowych rosyjskiej armii na Ukrainie.
17:08. Zełenski: prezydenci Francji i Korei Płd. potwierdzili swój udział w szczycie pokojowym
Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol i prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdzili swój udział w Globalnym Szczycie Pokojowym, który odbędzie się w Szwajcarii 15-16 czerwca - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek na platformie X.
Rozmawiałem z Emmanuelem Macronem i podziękowałem mu za potwierdzenie udziału w Szczycie Pokojowym. Doceniam ważną rolę Francji we wdrażaniu Formuły Pokoju, zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa jądrowego
— napisał prezydent na platformie X.
Zełenski rozmawiał również z Macronem na temat sytuacji na linii frontu, szczególnie w okolicach Charkowa.
W oddzielnej wiadomości prezydent Ukrainy poinformował o rozmowie ze swoim odpowiednikiem z Korei Południowej, który również potwierdził swoją obecność na spotkaniu w Szwajcarii. Zełenski zaznaczył, że dyskusja dotyczyła m.in. zachęcenia jak największej liczby państw, w tym krajów Azji i Pacyfiku oraz Afryki, do wzięcia udziału w szczycie.
16:30. Atak na centrum Charkowa. Są ranni
Ukraińskie media informują, że rannych jest co najmniej 15 osób.
16:20. Dowódca łotewskiej Gwardii Narodowej: celem Rosji może być zajęcie czterech obwodów Ukrainy
Głównym celem strategicznym, którym kieruje się Rosja przy wznawianiu ataków na okolice Charkowa, może być pełne zajęcie czterech obwodów na południowym wschodzie Ukrainy – oświadczył dowódca łotewskiej Gwardii Narodowej gen. Kaspars Pudans w telewizji TV3.
Rosyjski dyktator Władimir Putin 30 września 2022 r. ogłosił włączenie tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej, choć do tej pory nie zostały one w całości zajęte przez siły rosyjskie.
Zdaniem Pudansa ich pełne zajęcie może być głównym celem strategicznym Rosji, a wznowienie ataków na okolice Charkowa może służyć związaniu sił ukraińskich z dala od wschodniego i południowego frontu.
Pudans ocenił, że Charków nadal jest dla Rosjan nieosiągalnym celem przy obecnym poziomie koncentracji ukraińskich zasobów militarnych. Jego zdaniem strona rosyjska zdaje sobie z tego sprawę i nie kieruje się chęcią zajęcia miasta, tylko zmuszenia armii ukraińskiej do korzystniejszego dla Rosji rozlokowania sił.
14:45. Rosja wyposaża okręty w Buławy
TASS podała, że rosyjska flota na północy i Pacyfiku składa się obecnie z siedmiu okrętów podwodnych typu Borei, a każdy z nich przenosi 16 Buław. Każda z nich z kolei może przenieść do sześciu głowic nuklearnych
14:04. Biełsat: rodziny Rosjan, którzy zginęli na Ukrainie, walczą o „trumienne miliony”
Krewni Rosjan, którzy zginęli na wojnie, nierzadko toczą prawdziwe batalie o wysokie zasiłki przysługujące rodzinom po śmierci żołnierza, tzw. trumienne – pisze telewizja Biełsat
W sądach w całej Rosji wdowy walczą o miliony rubli z teściami, a matki – z byłymi mężami, którzy dawno opuścili rodzinę. Pieniądze namiętnie dzielą nawet ciotki i dziadkowie
— pisze Biełsat, przytaczając ustalenia swojego rosyjskojęzycznego portalu Wot tak w artykule zatytułowanym „Bitwa o trumienne”. Jak zaznaczają autorzy, wielu z tych walczących krewnych to żyjący na skraju ubóstwa mieszkańcy małych wiosek i nikt nie chce przegapić okazji do wzbogacenia się lub przynajmniej spłacenia długów.
Oksana wytoczyła byłemu mężowi proces o 6 mln rubli (ok. 260 tys. zł), a Jewgienia, która straciła na wojnie ojca i ojczyma, wywalczyła zmianę prawa, umożliwiającą dorosłym dzieciom uzyskanie jednorazowego zasiłku w wysokości 5 mln rubli (ok. 215 tys. zł).
Państwo rosyjskie zachęca do udziału w wojnie przez różnego rodzaju wypłaty dla żołnierzy, ale także trumienne, czyli wysokie zasiłki przysługujące krewnym żołnierzy po ich śmierci. Dla wielu obywateli Rosji kwoty tych zasiłków to sumy niemożliwe do zarobienia w normalnych warunkach, uczciwą pracą i często to właśnie możliwość uzyskania tego zasiłku od państwa staje się przyczyną sporów między krewnymi.
13:57. Rosja przyjęła na uzbrojenie międzykontynentalną rakietę balistyczną Buława
Rosja przyjęła na uzbrojenie międzykontynentalną rakietę balistyczną Buława – poinformowała agencja Reutera, powołując się na głównego konstruktora systemu Jurija Sołomonowa.
Rosja przeprowadziła w listopadzie udany test Buławy, która zdaniem Federacji Amerykańskich Naukowców może przenosić do sześciu głowic nuklearnych. Pocisk wystrzelono z okrętu podwodnego o napędzie jądrowym czwartej generacji.
Mierząca 8 metrów długości rakieta Buława (SS-NX-30 w klasyfikacji NATO) ma zasięg 8 tys. km.
13:46. Dwoje emerytów zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału Wowczańska i okolic
Dwoje starszych mieszkańców Wowczańska i okolic zginęło we wtorek w rezultacie rosyjskich ataków - poinformował na Telegramie Ołeh Syniehubow, szef władz obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.
80-letnia kobieta poniosła śmierć w wyniku wrogiego ostrzału Wowczańska o godzinie 11:55. Zaczął się palić prywatny dom. 83-letni cywil zmarł w wiosce Hatyszcze w wyniku odniesionych ran od odłamków
Szef władz obwodu charkowskiego zaznaczył, że wojska rosyjskie nadal używają przeciwko ludności cywilnej wszystkich rodzajów broni.
Wcześniej Syniehubow przekazał, że Rosjanie nadal próbują posuwać się naprzód w najbliższych okolicach Wowczańska. Na północnych obrzeżach miasta trwają walki.
Syniehubow przekazał też nowe dane dotyczące osób ewakuowanych z zagrożonych terenów. „W bezpieczniejszych miejscach przebywa już 7531 osób, w tym 568 dzieci i 201 osób niepełnosprawnych” - sprecyzował.
13:06. Trwają walki o ważną miejscowość Czasiw Jar w obwodzie donieckim
Trwają walki z wojskami rosyjskimi, które atakują ważną strategicznie miejscowość Czasiw Jar w obwodzie donieckim, próbując znaleźć słabe punkty w ukraińskiej obronie - poinformował rzecznik ukraińskiego Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego Chortyca podpułkownik Nazar Wołoszyn.
Aktywne działania wojenne trwają dzień i noc. W ostatnich dniach wróg nie ma żadnych zdobyczy terytorialnych. Nadal niszczy miasteczko (Czasiw Jar) za pomocą artylerii i bezzałogowych statków powietrznych
— powiedział Wołoszyn w ukraińskiej telewizji.
Według niego Rosjanie próbują zdobyć Czasiw Jar, aby móc zaatakować Słowiańsk i Kramatorsk.
W ocenie ekspertów amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną ewentualne przejęcie przez wojska rosyjskie kontroli nad miasteczkiem Czasiw Jar może prowadzić następnie do ofensywy na pobliską Konstantynówkę, od dawna postrzeganą jako ważny cel rosyjskiej operacji w Donbasie. Opanowanie tych miejscowości prawdopodobnie umożliwiłoby przygotowanie natarcia na Kramatorsk i Słowiańsk, dwa najważniejsze miasta Donbasu wciąż pozostające pod kontrolą Kijowa.
12:13. Wysoki przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony aresztowany za korupcję
Jurij Kuzniecow, wysoki rangą przedstawiciel ministerstwa obrony Rosji, odpowiadający w resorcie za zasoby ludzkie, został aresztowany za korupcję – poinformował we wtorek rosyjski Komitet Śledczy.
Kuzniecow to już drugi ważny przedstawiciel ministerstwa obrony aresztowany za łapownictwo w ciągu niecałego miesiąca. Wiceminister Timur Iwanow jest podejrzewany o „przyjęcie łapówki w wyjątkowo dużym rozmiarze”.
12:08. Scholz studzi oczekiwania dotyczące konferencji pokojowej w sprawie Ukrainy
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz studzi na łamach magazynu „Stern” oczekiwania dotyczące zaplanowanej na czerwiec w Szwajcarii konferencji pokojowej w sprawie Ukrainy. Jego zdaniem „nikt nie powinien mieć wygórowanych oczekiwań; nie negocjujemy tam końca wojny” z Rosją.
11:52. Szef wywiadu wojskowego: siły rosyjskie zablokowane w obwodzie charkowskim
Siły rosyjskie, które od pięciu dni atakują północne, przygraniczne rejony obwodu charkowskiego, zostały „w zasadzie zablokowane” wzdłuż granicy i sytuacja stabilizuje się – oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR, generał Kyryło Budanow.
Przede wszystkim kontynuowana jest aktywna faza rosyjskiej operacji granicznej w obwodzie charkowskim, którą wszyscy obserwują już piąty dzień. Powiedzieć, że odnieśli tam oni (Rosjanie) znaczący sukces, to zdecydowanie nieprawda
— powiedział szef HUR w ukraińskiej telewizji.
Budanow przyznał jednocześnie, że „sytuacja jest dość napięta i zmienia się bardzo szybko”.
Jednak nawet (oceniając sytuację) wczoraj wieczorem, moim zdaniem istnieje szybka tendencja do stabilizacji sytuacji. Oznacza to, że wróg w zasadzie został już zablokowany na liniach, na które mógł wejść. Ukraińskie Siły Obrony kontynuują swoją operację, aby jeszcze bardziej ustabilizować sytuację i zacząć wypychać wroga poza granice naszego kraju
— podkreślił.
11:38. Putin mianował Patruszewa swoim doradcą
Władimir Putin mianował dotychczasowego sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa swoim doradcą – poinformowano na stronie internetowej Kremla. Ma on odpowiadać za budowę okrętów.
Drugim doradcą dyktator Rosji mianował swego dawnego ochroniarza, a potem gubernatora obwodu tulskiego Aleksieja Diumina. Jednocześnie swego doradcę gospodarczego Maksima Orieszkina awansował na stanowisko wiceszefa administracji prezydenckiej.
Szefem administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej pozostał Anton Wajno. Stanowisko utrzymało też dwóch jego zastępców, Aleksiej Gromow i Siergiej Kirijenko.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Diumin będzie nadzorować przemysł zbrojeniowy, zaś Patruszew - budowę okrętów. Jak podkreślił Pieskow, budowa okrętów to duży, strategiczny sektor, gdzie doświadczenie Patruszewa będzie odgrywać ogromną rolę.
W gestii Orieszkina znajdą się kwestie gospodarcze oraz transport – dodał rzecznik.
W niedzielę Putin wysunął kandydaturę wicepremiera Andrieja Biełousowa na ministra obrony Rosji, a dotychczasowego szefa resortu Siergieja Szojgu mianował sekretarzem Rady Bezpieczeństwa.
CZYTAJ TAKŻE: Zmiany na Kremlu. Szojgu nie będzie już ministrem obrony Rosji! Otrzyma inne stanowisko. Kogo Putin wyznaczył do resortu?
11:13. Brytyjski resort obrony: mało realne, by Rosja zajęła Charków bez dodatkowych sił
Jest mało prawdopodobne, że Rosja zgromadziła wystarczające siły bojowe, by zdołała zająć Charków, bez skierowania dodatkowych wojsk na ten obszar - oceniło we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że nowo sformowane rosyjskie Północne Zgrupowanie Wojsk zaatakowało obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy i przejęło kontrolę nad kilkoma wsiami, a przygraniczne miasteczko Wowczańsk, o które toczą się walki, niemal na pewno jest najbliższym celem Rosjan.
Dodano, że Rosja niemal na pewno próbuje odciągnąć ukraińskie wojska od innych części linii frontu i zagrozić Charkowowi, będącemu drugim co do wielkości miastem Ukrainy.
10:48. Blinken: amerykańskie uzbrojenie już jest w drodze, wkrótce będzie na miejscu
Amerykańskie uzbrojenie dla Ukrainy jest już w drodze i wkrótce przybędzie na miejsce – oświadczył we wtorek, podczas niezapowiedzianej wizyty w Kijowie, sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Zachwycamy się waszą siłą, waszym przywództwem i wytrzymałością. Wiemy, że jest to trudny czas. Wiemy także, że pomoc została już ustalona i już jedzie. Wkrótce przybędzie na Ukrainę i naprawdę wam pomoże, byście mogli walczyć przeciw agresji Rosji na polu boju
— powiedział, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Blinken złożył to oświadczenie podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Amerykański polityk dodał, że „USA, podobnie jak inni partnerzy Ukrainy, są przekonane, że Ukraina osiągnie zwycięstwo właśnie na polu boju” – napisała agencja.
Zełenski ze swej strony oświadczył, że jego kraj czeka na jak najszybszą pomoc ze Stanów Zjednoczonych.
10:23. Ukraiński wywiad: już 35 tys. zgłoszeń rosyjskich żołnierzy gotowych oddać się do niewoli
Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy HUR zebrał ok. 35 tys. zgłoszeń rosyjskich żołnierzy, którzy nie chcą walczyć na froncie i gotowi są oddać się do niewoli – poinformowało we wtorek Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii (StratKom).
Zgłoszenia nadsyłają przeważnie rosyjscy wojskowi w czynnej służbie. 260 osób z sukcesem skorzystało już z możliwości (poddania się) i trafiło pod ochronę Ukrainy i prawa międzynarodowego
— przekazało Centrum na Telegramie.
W komunikacie podkreślono, że po zakończeniu działań bojowych rosyjscy żołnierze, którzy teraz poddadzą się stronie ukraińskiej, mogą dokonać wyboru, czy chcą wrócić do ojczyzny czy pozostać za granicą.
Rosyjscy żołnierze walczący na Ukrainie mogą poddać się m.in. w ramach projektu „Chcę żyć”, prowadzonego przez Główny Zarząd Wywiadu HUR. We wrześniu HUR donosił, że deklarację o gotowości poddania się złożyło 25 tys. osób.
09:32. ISW: Rosja chce stworzyć strefę buforową, nie wnikając głębiej w obwód charkowski na Ukrainie
Rosja prawdopodobnie rzeczywiście chce stworzyć w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy strefę buforową, nie wnikając w głąb tego regionu - pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Stosunkowo szybkie tempo zajmowania przez siły rosyjskie Wowczańska i doniesienia o zniszczeniu przez nie kilku mostów na kluczowych szlakach wodnych w mieście wskazuje na to, że ich priorytetem jest stworzenie strefy buforowej
— czytamy. Obwód charkowski graniczy z obwodem biełgorodzkim w Rosji.
ISW pisze, że brak doniesień lub oznak, że siły rosyjskie przedostały się na południowy brzeg rzeki Wowcza lub w najbliższej okolicy. Żołnierze rosyjscy atakowali natomiast mosty na tej rzece na zachód i wschód od Wowczańska.
Nie jest jasne, dlaczego siły rosyjskie miałyby niszczyć mosty, przez które musiałyby przejść i zapewnić stabilną logistykę przez Wowczę w razie głębszych operacji ofensywnych w północnej części obwodu charkowskiego, ataki ta świadczą zatem o tym, że priorytetem sił rosyjskich mogą być natychmiastowe zdobycze w nieufortyfikowanym obszarze północnej Ukrainy
— pisze think tank.
Według źródeł ukraińskich i zachodnich wojska rosyjskie zamierzają stworzyć w obwodzie charkowskim 10-kilometrową strefę buforową, przez co Charków znalazłby się w zasięgu rosyjskiej artylerii lufowej, natomiast poza zasięgiem wojsk ukraińskich znalazłyby się rosyjskie centra logistyczne.
09:04. Ukraiński sztab: trwają walki z siłami rosyjskimi w obwodzie charkowskim, sytuacja pod kontrolą
Trwają walki z wojskami rosyjskimi, atakującymi obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy, jednak sytuacja w tym regionie jest pod kontrolą – oświadczył we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W sektorze charkowskim nasze jednostki odparły 13 ataków przeciwnika na kierunkach Nowa Towołżanka (Rosja)- Wowczańsk, Szebekino (Rosja) - Wowczańsk, Hatyszcze - Wowczańsk, Murom - Starycia, Srtiłecza - Hłyboke, Pylna - Hłyboke, Hłyboke - Łypci
— przekazał sztab w komunikacie na Facebooku. Jak poinformował, ukraińskie wojska przeczesują budynki w Wowczańsku.
Działania bojowe trwają, sytuacja znajduje się pod kontrolą
— zapewniło ukraińskie dowództwo. Według komunikatu straty wroga na tym odcinku wyniosły 164 ludzi i 25 sztuk sprzętu.
Armia poinformowała także o odparciu 22 ataków Rosjan w położonym na wschód od Charkowa rejonie Kupiańska.
W walkach nie utracono żadnych pozycji, a sytuacja jest pod kontrolą. Na niektórych obszarach pozycja taktyczna naszych wojsk poprawiła się. Trwają walki o niektóre pozycje w rejonach Kowaliwka - Nowojehoriwka i Kysliwka – Iwaniwka
— głosi komunikat.
Ogółem w ciągu ostatniej doby na wszystkich odcinkach frontu doszło do 148 starć bojowych – przekazano.
Przeciwnik dokonał sześciu ataków rakietowych, 30 lotniczych z zastosowaniem kierowanych bomb lotniczych, prawie 300 uderzeń dronami kamikadze oraz ponad 2,5 tys. ostrzałów pozycji naszych wojsk
— oświadczył Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
08:38. Portal Breaking Defence: Estonia rozważa wysłanie swoich żołnierzy na Ukrainę
Rząd Estonii poważnie omawia możliwość wysłania swych żołnierzy na zachodnią Ukrainę, by przejąć od żołnierzy ukraińskich zadania „na tyłach”, niezwiązane bezpośrednio z walką i umożliwić im przejazd na front – powiedział doradca prezydenta Estonii ds. bezpieczeństwa Madis Roll portalowi Breaking Defence.
Roll oznajmił, że rząd analizuje obecnie taki potencjalny ruch i chociaż Estonia wolałaby wykonać go w ramach misji NATO – „aby pokazać obejmującą szerokie spektrum, wspólną siłę i determinację” – to nie wyklucza uczynienia tego w mniejszej koalicji.
„Cały czas trwają dyskusje – powiedział Roll. – Powinniśmy rozważyć wszystkie ewentualności. Nie powinniśmy ograniczać się w koncepcjach dotyczących tego, co możemy zrobić”.
Zaznaczył, że „nie jest niewyobrażalne”, iż państwa NATO, które obecnie są przeciwne takiemu rozwiązaniu, zmienią zdanie „z upływem czasu”.
07:19. Media: pociąg towarowy wykoleił się po ataku drona w obwodzie wołgogradzkim
Pociąg towarowy wykoleił się w obwodzie wołgogradzkim na południu Rosji z powodu ataku drona – poinformował we wtorek rosyjski portal Baza.
Według portalu wypadło z torów dziewięć wagonów i zapaliły się dwie cysterny z paliwem. Jedna z nich wybuchła i na razie pożaru nie udało się ugasić.
Rosyjskie koleje podały w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, że do wykolejenia się wagonów na stacji Kotłubań doszło w wyniku „ingerencji nieuprawnionych osób w funkcjonowanie transportu kolejowego”. Jak dodano, według wstępnych informacji nie ma poszkodowanych.
06:40. Zniszczono w nocy 18 rosyjskich dronów
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły wszystkie 18 dronów, którymi wojska rosyjskie atakowały w nocy cele we wschodnich i centralnych regionach kraju – powiadomił we wtorek rano dowódca ukraińskich Sił Powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk.
Bezzałogowce Shahed, które Rosja kupuje od Iranu, wystartowały z przylądka Czauda na okupowanym Krymie. Rosyjskie wojska wystrzeliły także z półwyspu rakietę balistyczną Iskander-M.
W wyniku walk powietrznych strącono wszystkie 18 Shahedów w granicach obwodów: kijowskiego, donieckiego, dniepropietrowskiego, czerkaskiego, kirowohradzkiego, zaporoskiego, chersońskiego i chmielnickiego
— napisał Ołeszczuk na Telegramie.
Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło tymczasem, że minionej nocy udaremnione zostały próby ostrzelania terytorium Federacji Rosyjskiej z zastosowaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych RM-70 „Wampir”.
Dwadzieścia pięć pocisków rakietowych zostało zniszczonych przez sprzęt obrony powietrznej dyżurujący w obwodzie biełgorodzkim
— ogłosił rosyjski resort.
04:50. Antony Blinken w Kijowie
Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył we wtorek do Kijowa po tym jak Kongres przyjął w zeszłym miesiącu opóźniany pakiet pomocy wojskowej dla tego kraju o wartości 61 miliardów dolarów, poinformował Reuters.
Niezapowiadana wcześniej podróż ma na celu okazanie solidarności Stanów Zjednoczonych z Ukrainą, która stara się odeprzeć ciężkie rosyjskie ataki na swojej północno-wschodniej granicy, wskazuje Reuters.
Blinken, który przybył do Kijowa pociągiem wcześnie rano, ma nadzieję „wysłać mocny sygnał uspokajający Ukraińcom, którzy najwyraźniej znajdują się w bardzo trudnym momencie” – powiedział amerykański urzędnik, który pod warunkiem zachowania anonimowości przekazał informacje reporterom podróżującym z Blinkenem.
Misją sekretarza jest tak naprawdę omówienie sposobu, w jaki nasza dodatkowa pomoc będzie realizowana, by wzmocnić ich obronę i umożliwić coraz większe przejmowanie inicjatywy na polu bitwy
— powiedział urzędnik
03:30. Biden podpisał ustawę wprowadzającą embargo na rosyjski uran
Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę wprowadzającą stopniowe ograniczenie i zakaz importu uranu z Rosji od 2028 r. Ustawa zawiera też środki na inwestycje w amerykańskie zakłady wzbogacania surowca do elektrowni jądrowych.
Jak powiedział w oświadczeniu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, podpisana przez Bidena ustawa zakłada „historyczną serię działań, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne poprzez zmniejszenie - a ostatecznie wyeliminowanie - naszego uzależnienia od Rosji w obszarze cywilnej energetyki jądrowej”. Ustawa została przyjęta jednogłośnie przez Senat i przez aklamację w Izbie.
00:36. Prezydent Serbii: jesteśmy gotowi pomóc Ukrainie; nasz ambasador wkrótce wróci do Kijowa
Serbia jest gotowa pomóc Ukrainie i wyśle wkrótce do Kijowa swojego ambasadora - powiedział w poniedziałek serbski prezydent Aleksandar Vuczić po spotkaniach w Belgradzie z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą i pierwszą damą Ukrainy Ołeną Zełenską.
00:11. Zełenski dziękuje żołnierzom za zestrzelenie Su-25 w obwodzie donieckim
Nasze zadanie jest krystalicznie jasne – udaremnić próbę rozszerzenia wojny przez Rosję. Wypełnienie tego zadania zależy dosłownie od każdego, kto znajduje się na ziemi – od Czernihowa po Wołczańsk, od Charkowa po Donieck
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Na ziemi ukraińskiej nie może być bezpiecznego miejsca dla okupanta. Jak i na naszym niebie. Dziś dziękujemy za zestrzelenie rosyjskiego Su-25 w obwodzie donieckim chłopakom ze 110. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Dobra robota, chłopaki!
— dodał.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/691680-relacja-811-dzien-wojny-walki-w-obwodzie-charkowskim
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.