Trwa 798. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 1 maja 2024 r.
22:13. Departament Stanu USA: Rosja znów użyła broni chemicznej na Ukrainie
Departament Stanu USA w środę oskarżył Rosję o pogwałcenie zakazu stosowania broni chemicznej poprzez użycie przeciwko ukraińskim żołnierzom środka duszącego - chloropikryny. Nie był to odosobniony przypadek - podkreślono.
Użycie chloropikryny było „prawdopodobnie spowodowane chęcią (…) wyparcia sił ukraińskich z ufortyfikowanych pozycji i osiągnięcia taktycznych korzyści na polu bitwy” - przekazał Departament Stanu w oświadczeniu.
Zapowiedział, że przedstawi Kongresowi USA ustalenia, z których wynika, że użycie przez Rosję chloropikryny przeciwko żołnierzom ukraińskim stanowi naruszenie Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC). Zdaniem ministerstwa użycie gazu przez Moskwę „wynika z tego samego schematu, co operacje mające na celu otrucie” przywódcy opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego w 2020 r. oraz byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii w 2018 r. za pomocą środka paraliżującego z grupy Nowiczok.
18:00. Ekspert: Pakiet pomocy USA pozwoli Ukrainie utrzymać teren
Kiedy Kongres po sześciu miesiącach impasu przegłosował opiewający na ok. 60,8 mld dol. pakiet środków na wsparcie Ukrainy, decyzję tę przyjęto z wielką ulgą po obu stronach Atlantyku. Na rocznicowym spotkaniu tzw. grupy Ramstein prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiadał, że dzięki temu jego kraj może „nie tylko ustabilizować front, lecz także pójść naprzód, osiągając (swoje) cele w tej wojnie”.
Jak jednak stwierdził w rozmowie z PAP płk Liam Collins, były oficer wojsk specjalnych, który w przeszłości doradzał ukraińskiemu wojsku, pakiet przede wszystkim daje nadzieje na utrzymanie przez Ukraińców posiadanego terenu i nie należy oczekiwać przełomu w przewidywalnej przyszłości.
Myślę, że to nierealistyczne oczekiwać jakiejkolwiek większej ofensywy. Oni po prostu nie mają takich możliwości ze względu na to, czym dysponuje Rosja: masą żołnierzy i sprzętu, który wciąż może rzucać do walki. Więc ten pakiet pozwoli im trzymać teren bez oddawania pola Rosjanom
— ocenił ekspert.
16:51. Jak zniszczyć rosyjski BTR-82A w 3 krokach?
Ukraiński resort obrony opublikował nagranie, w którym odpowiedziano na pytanie: „jak zniszczyć rosyjski BTR-82A w 3 krokach”.
1 Zrzuć minę przeciwpancerną z drona. 2 Wrogi transporter opancerzony uderza w minę lądową na drodze. 3 Ciesz się efektem
— czytamy w opisie.
16:16. Tyle zostało z Robotyne
„Niegdyś kwitnąca wieś ukraińska, ale po wkroczeniu wojsk rosyjskich nie pozostała ani jedna nienaruszona ściana ani piwnica. Dziś to tylko punkt na mapie” - opisuje Kyiv Post, publikując zdjęcia Robotyne w obwodzie zaporoskim.
15:57. Nie żyje szósta ofiara rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę, który miał miejsce 29 kwietnia
Jak relacjonuje Biełsat za informacjami lokalnych władz, 32 osoby zostały ranne, w tym dzieci.
15:31. Sikorski: Mam nadzieję, że amerykańskie wparcie Ukrainy będzie inspiracją dla innych
Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził w środę nadzieję, że amerykańska decyzja o wysłaniu Ukrainie rakiet ATACMS „będzie inspiracją dla innych”. „To chyba wiadome, jak ważne jest dla nas wszystkich, byśmy wspierali Ukrainę” - mówiła obecna na konferencji szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.
Na wspólnej konferencji prasowej Sikorskiego i Baerbock w Słubicach padło m.in. pytanie o możliwość dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących Taurus.
15:06. Ukraina otrzymała od Niemiec drugi zestaw przeciwlotniczy Skynex
Jest to bardzo dokładny system, który można konfigurować na różne sposoby w zależności od zagrożenia i jest znacznie tańszy niż system rakietowy Patriot - opisuje The Kyiv Independent.
14:15. Alarm przeciwlotniczy w obwodzie Kurskim
Alarm przeciwlotniczy w obwodzie kurskim w Rosji.
13:40. Rakiety ATACMS w działaniu! Uderzenie w rosyjski poligon
Według doniesień trzy rakiety kasetowe ATACMS uderzyły w rosyjski poligon w Kubaniu w okupowanym obwodzie ługańskim.
13:09. Brytyjski resort obrony: rozszerza się śledztwo ws. korupcji w rosyjskim MON
Śledztwo w sprawie wiceministra obrony Rosji Timura Iwanowa prawdopodobnie objęło starszego od niego rangą pierwszego wiceministra obrony Rusłana Calikowa - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
Zwrócono uwagę, że Calikow jest określany jako patron Iwanowa i jest faktycznie osobą numer trzy w hierarchii ministerstwa obrony, po ministrze obrony Siergieju Szojgu i szefie sztabu generalnego gen. Waleriju Gierasimowie. Podobnie jak Iwanow, Calikow ma trwające od dawna związki z Szojgu, pod kierownictwem którego pracował w ministerstwie ds. sytuacji nadzwyczajnych, a następnie podążył za nim do władz regionalnych obwodu moskiewskiego i ministerstwa obrony.
Jak oceniono, jest realna możliwość, iż śledztwo w sprawie Iwanowa może dotknąć ministra finansów Antona Siłuanowa, gdyż niektóre źródła twierdzą, że jego dom wybudowały firmy budowlane ministerstwa obrony.
Korupcja od dawna jest problemem w rosyjskim ministerstwie obrony. W 2019 roku naczelny prokurator wojskowy Walery Pietrow powiedział, że korupcja była „w zasadzie źródłem większości problemów dotyczących państwa prawa”. Korupcja była czynnikiem wpływającym na niepowodzenia Rosji w konflikcie na Ukrainie, szczególnie na początku, gdy korupcję wskazywano jako powód przeterminowanych racji żywnościowych i słabej jakości opon, a informowano też o sprzeniewierzaniu paliwa
— napisano.
12:16. Trzy osoby zginęły w ostrzałach obwodów na wschodzie
Trzy osoby zginęły a cztery zostały ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów charkowskiego na północnym wschodzie i w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowały władze obwodowe na Telegramie.
Siły rosyjskie zaatakowały pociskami kierowanymi samochód i dom jednorodzinny w miejscowości Zołocziw w obwodzie charkowskim – podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.
W wyniku ostrzału zginęli znajdujący się w samochodzie cywile: mężczyzna i kobieta. Wybuchły także trzy inne samochody, które znajdowały się w pobliżu – ranni zostali 77-letni mężczyzna i 74-letnia kobieta
— napisał Syniehubow.
Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w miejscowości Kałynowe w obwodzie donieckim. „Pełne skutki ostrzału są jeszcze ustalane” – podał szef władz obwodowych Wadym Fiłaszkin. .
Podkreślił, że Kałynowe było ostrzeliwane drugi dzień z rzędu. Także we wtorek zginęła tam jedna osoba.
11:35. Straty bojowe Rosjan
Ukraiński resort obrony opublikował zaktualizowaną infografikę ze stratami bojowymi Rosjan.
11:00. Prezydent Duda proponuje szczyt Ukraina-UE
„Uważam, że powinniśmy zorganizować w Polsce - dla podkreślenia wagi tych najistotniejszych elementów w rozwoju Europy na przyszłość - dwa szczyty europejskie: pierwszy szczyt Unia Europejska - Stany Zjednoczone i drugi szczyt Unia Europejska - Ukraina, ukierunkowany na kwestie odbudowy Ukrainy i przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej” - powiedział prezydent.
10:55. Eksplozja w Mariupolu
W tymczasowo okupowanym Mariupolu doszło do wybuchu.
10:50. Jewłasz: Rosja zaatakowała Odessę Iskanderami
Rosyjscy okupanci obrali Odesę za swój kluczowy cel - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz.
Jewłasz przekazał, że do ostatniego, nocnego ataku na Odessę Rosjanie użyli rakiet Iskander, rakiet balistycznych trudnych do przechwycenia. Zginęły trzy osoby
09:40. Kolejny rosyjski atak na Charków
W wyniku ostrzału rakietowego miasta zginęły dwie osoby. Pocisk trafił w samochód, którym jechało starsze małżeństwo. Kolejne trzy osoby odniosły obrażenia.
09:26. Ukraiński wywiad wojskowy zaatakował rafinerię w Riazaniu!
Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) uderzyły w nocy z wtorku na środę w rosyjską rafinerię w Riazaniu – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na przedstawiciela HUR.
Wojskowy cel w Riazaniu został trafiony. Są znaczne zniszczenia
— cytuje portal swoje źródło.
HUR zazwyczaj nie informuje oficjalnie o operacjach specjalnych wywiadu. Ministerstwo obrony Ukrainy podkreśla natomiast, że rafinerie, które zaopatrują rosyjski przemysł zbrojeniowy, są legalnym celem dla sil ukraińskich.
Riazańska rafineria należy do koncernu Rosnieft.
09:15. ISW: siły rosyjskie mogą pójść w kierunku Torecka
Siły rosyjskie mogą pójść w kierunku Torecka w obwodzie donieckim, szykując się do ofensywy na Czasiw Jar - ocenił w środę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Siły rosyjskie po raz pierwszy od kilku dni nie zdobyły żadnych nowych terenów wokół Awdijiwki w obwodzie donieckim i choć jeden dzień nie przesądza o trendzie, może to świadczyć o pewnym spowolnieniu ataków w tym rejonie przy jednoczesnym szykowaniu się do ofensywy wokół miasta Czasiw Jar w tym samym obwodzie - zaznaczył Instytut.
Siły rosyjskie mogą zdecydować o pójściu z klina na północ od Awdijiwki w kierunku Torecka, aby uzupełnić rosyjskie działania ofensywne koło Czasiw Jaru, co zapewne wymagałoby od Rosjan przerwy taktycznej przed skoncentrowaniem sił
— pisze ISW.
ISW podkreśla, że Czasiw Jar jest ważnym celem operacyjnym dla sił rosyjskich, gdyż byłby on dobrą bazą wypadową do ataków na Drużkiwkę i Konstantynówkę, które wchodzą w skład pasa dużych ufortyfikowanych miast w obwodzie donieckim.
Tymczasem minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zlecił większe i szybsze dostawy broni na potrzeby wojny na Ukrainie – poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na komunikat rosyjskiego resortu obrony.
Aby utrzymać wymagane tempo ofensywy(…) jest niezbędne zwiększenie ilości i jakości broni oraz sprzętu wojskowego dostarczanego jednostkom
— zacytowało ministerstwo słowa Szojgu.
07:36. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Najcięższe walki koło Awdijiwki i Bachmutu
Najcięższe walki na Ukrainie toczyły się w ciągu ostatniej doby na kierunkach awdijiwskim i bachmuckim w Donbasie na wschodzie kraju – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.
Na kierunku bachmuckim siły ukraińskie odparły 33 ataki w okolicach m.in. Biłohoriwki w obwodzie ługańskim oraz wsi Werchniokamjanske, Rozdoliwka, Andrijiwka i miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim.
Na kierunku awdijiwskim ukraińscy obrońcy również odparli 33 ataki, m.in. koło miejscowości Archanhelske, wsi Umanske i Semeniwka.
W sumie w ciągu ostatniej doby doszło do 122 starć. Siły rosyjskie przypuściły 8 ataków rakietowych i 61 lotniczych, a także 129 razy ostrzelały siły ukraińskie i miasta.
W wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych są niestety ranni wśród ludności cywilnej. Zniszczone i uszkodzone zostały domy jedno- i wielorodzinne oraz inna infrastruktura cywilna
— podkreślił sztab.
07:32. Skutki nocnego ataku na Odessę
Burmistrz Odessy zamieścił nagranie dokumentujące, jak wygląda miasto po rosyjskim ataku rakietowym.
01:00. Rosyjski atak rakietowy na Odessę. Trzy osoby zginęły
Trzy osoby zginęły, a kolejne trzy zostały ranne w środę nad ranem w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę na południu Ukrainy - powiadomił szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper w komunikacie na Telegramie.
Kiper poinformował, że w wyniku ataku uszkodzona został infrastruktura cywilna.
Agencja Reutera przypomina, że w poniedziałek rosyjski pocisk uderzył w placówkę edukacyjną w Odessie, zabijając pięć osób.
00:01. Oficer: bezradność z powodu braku uzbrojenia przeraża bardziej niż misje bojowe
Świadomość bezradności z powodu braku pocisków do wyrzutni rakietowych przeraża mnie dużo bardziej niż niebezpieczne zadania bojowe pod Bachmutem - przyznał 23-letni ukraiński oficer Dmytro Płys, cytowany we wtorek na profilu dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy na Facebooku.
Wraz z moimi towarzyszami broni jesteśmy gotowi kontynuować zestrzeliwanie wrogich samolotów, rakiet i dronów. (Jesteśmy) gotowi podejmować ryzyko, nie spać w nocy, robić wszystko, co możliwe, aby ochronić nasze rodziny i przyjaciół - całą Ukrainę - przed rosyjskimi atakami. (…) Chcę też powtórzyć wyczyn moich kolegów i „umieścić” na swoim koncie coś ciekawszego niż samoloty szturmowe lub śmigłowce. Być może (rosyjskie) Su-57, A-50, Ił-22 lub Tu-22. Ale na to moja „trzysetka” (system obrony przeciwlotniczej S-300 produkcji sowieckiej - PAP) nie wystarczy
— przyznał wojskowy.
Dmytro nie zwykł narzekać. Podobnie jak większość ukraińskich żołnierzy, wyznaje zasadę:
Rób to, co jesteś w stanie (za pomocą) tego, co masz
— czytamy na profilu dowództwa, które nawiązało w ten sposób do coraz bardziej dotkliwych braków uzbrojenia na froncie.
Potrzeba modernizacji i przejścia na bardziej nowoczesną zachodnią broń to już od dawna absolutna konieczność w armii. Obsługa systemu przeciwlotniczego S-300P, opartego na technologiach sowieckich, staje się coraz trudniejsza - podkreślono w komunikacie sił powietrznych.
Po kilku miesiącach sporu politycznego między Demokratami i Republikanami Izba Reprezentantów USA przegłosowała 20 kwietnia ustawę o pomocy Ukrainie, opiewającą na 60,8 mld dolarów. Cztery dni później dokument podpisał prezydent Joe Biden. W ocenie większości analityków decyzja Waszyngtonu umożliwi Kijowowi dalsze odpieranie rosyjskiej agresji.
Wcześniej m.in. szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns ostrzegał, że bez natychmiastowego wsparcia ze strony USA Ukraina może przegrać wojnę z Rosją jeszcze przed końcem 2024 roku. 7 kwietnia ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał, że od decyzji Kongresu zależy wręcz przetrwanie jego państwa.
Z frontu napływały w ostatnich tygodniach doniesienia, że rosyjskie wojska uzyskały bardzo dużą przewagę nad Ukraińcami pod względem ilości uzbrojenia i siły ognia. Pojawiały się m.in. informacje o czterokrotnej, a nawet pięciokrotnej przewadze, jeśli chodzi o liczbę pocisków artyleryjskich wystrzeliwanych w ciągu doby.
Red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/690322-relacja-798-dzien-wojny-uderzenie-w-rafinerie-w-riazaniu