Parlament Europejski zatwierdził dziś podczas sesji w Strasburgu Akt o przemyśle neutralnym emisyjnie. Nowe prawo ma wesprzeć unijną produkcję technologii niezbędnych do dekarbonizacji.
Akt UE w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie to inicjatywa wchodząca w skład Europejskiego Zielonego Ładu. Jego celem jest zwiększenie w UE produkcji czystych technologii, czyli emitujących bardzo niskie, zerowe lub ujemne ilości gazów cieplarnianych.
Technologie, które mają zostać objęte unijnym wsparciem to m.in. odnawialne źródła energii, energia jądrowa, magazynowanie energii, sieci energetyczne i biotechnologie. Nowe prawo uprości proces wydawania zezwoleń, ustalając maksymalne terminy na projekty w zależności od ich zakresu.
Celem regulacji jest, aby do 2030 roku UE była w stanie zaspokoić co najmniej 40 proc. swojego rocznego zapotrzebowania energetycznego dzięki technologiom neutralnym pod względem emisyjnym.
„Ambicje klimatyczne”
To głosowanie to dobra wiadomość dla europejskiego przemysłu. (…) Aby osiągnąć wszystkie nasze ambicje gospodarcze, klimatyczne i energetyczne, potrzebujemy przemysłu w Europie. Niniejsza ustawa stanowi pierwszy krok w kierunku dostosowania naszego rynku do tego celu
— podkreślił europoseł sprawozdawca Christian Ehler (EPL).
Akt o przemyśle neutralnym emisyjnie zatwierdzono większością 361 głosów do 121, przy 45 wstrzymujących się. Aby stał się obowiązującym prawem, będzie teraz musiał zostać formalnie przyjęty przez Radę.
„Styl sowiecki”
Sprawę pomysłu „przemysłu neutralnego emisyjnie” komentowała Izabela Kloc, która jest eurodeputowaną PiS.
Pomysły Komisji Europejskiej w sprawie „przemysłu neutralnego emisyjnie”, przedstawione w ubiegłym tygodniu, przypominają działania z gospodarki centralnie planowanej w stylu sowieckim
– mówiła europosłanka PiS w 2023 roku.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/689796-niebezpieczna-decyzja-pe-przemysl-neutralny-emisyjnie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.