Trwa 792. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
19:05. Ukraina przekazała Moskwie listę 561 dzieci przetrzymywanych w Rosji
Ukraina przekazała Rosji za pośrednictwem Kataru listę 561 dzieci przetrzymywanych w Rosji – oświadczył ukraiński rzecznik ds. praw człowieka Dmytro Łubinec po trwających przez dwa dni rozmowach w stolicy Kataru Dausze.
Oczekujemy na powrót do domu grupy ukraińskich dzieci. Na razie nie ujawniamy szczegółów. (…) Przekazaliśmy Katarowi listę 561 ukraińskich dzieci. Powiedziano nam, że strona rosyjska już się z nią zapoznaje
— oznajmił Łubinec na Telegramie.
Dzień wcześniej rosyjska rzeczniczka praw dzieci Maria Lwowa-Biełowa powiedziała, że przedstawiciele Rosji i Ukrainy przeprowadzili w Dausze pierwsze bezpośrednie rozmowy o wymianie przemieszczonych dzieci. Rzeczniczka powiadomiła, że w rosyjskiej ewidencji znajduje się 29 ukraińskich dzieci mieszkających w Rosji i trwają prace nad ich połączeniem z bliskimi na Ukrainie, zaś na Ukrainie znajduje się 11 dzieci, których bliscy żyją w Rosji.
Łubinec zaprzeczył jednak, by doszło do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami obu krajów.
Powrót ukraińskich dzieci i rozmowy z Rosją odbywają się za pośrednictwem katarskich dyplomatów
— zapewnił w telewizji.
18:45. Dron-kamikadze uderzył w autobus
Ukraiński dron-kamikadze miał uderzyć w autobus we wsi Kurkowicze w obwodzie briańskim w zachodniej Rosji, tuż przy ukraińskiej granicy. Rosyjskie władze twierdzą, że zostały ranne cztery osoby.
18:40. Tragiczne próby rozbrojenia miny
Rosjanie próbowali rozbroić minę przeciwczołgową. Skończyło się tragicznie.
18:30. Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. wyborów prezydenckich w Rosji
Parlament Europejski, uznając wybór Putina na prezydenta Rosji za nielegalny, przyjął rezolucję, która wzywa państwa członkowskie UE i społeczność międzynarodową, aby nie uznawały wyniku wyborów prezydenckich w Rosji za zgodny z prawem.
18:00. Minister rolnictwa Ukrainy podał się do dymisji
Ukraiński minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski złożył rezygnację ze stanowiska - poinformował przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk. Dzień wcześniej Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) uznało ministra Solskiego za podejrzanego o nielegalne wejście w posiadanie ziemi wartej 291 mln hrywien (ok. 7 mln dolarów). Ponadto miał on usiłować nielegalnie przejąć ziemię o wartości 190 mln hrywien (ok. 4 mln dolarów).
17:40. Rosjanie zajmują Krasnohoriwkę
Rosjanie powoli zajmują Krasnohoriwkę w obwodzie donieckim, na zachód od Doniecka. Poczynili postępy na południu miasta.
17:30. W KE spotkania ws. przeglądu przepisów rolnych
Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy wyjaśniające z przedstawicielami Ukrainy na temat oficjalnej kontroli prawodawstwa – weryfikacji zgodności z prawem UE – w ramach sekcji negocjacyjnej w sprawie rolnictwa.
Zbliżająca się część negocjacji akcesyjnych do UE „Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich” zostanie omówiona podczas spotkań wyjaśniających w dniach 25-26 kwietnia. Kolejne sesje zatytułowane „Bezpieczeństwo żywności, polityka weterynaryjna i fitosanitarna” odbędą się w dniach 29-30 kwietnia. Spotkanie w sprawie hodowli ryb zaplanowano na koniec maja.
Po tych sesjach Ukraina będzie zobowiązana do przedstawienia aktualnych informacji na temat postępów w każdej z sekcji. Komisja Europejska dokona następnie oceny prawodawstwa i zaleci wszelkie niezbędne dostosowania, aby rozpocząć negocjacje w sprawie konkretnego elementu.
17:20. Płonie rosyjski wóz bojowy piechoty
Okolice Nowomychajliwki w obwodzie donieckim. Płonie rosyjski wóz bojowy piechoty. Według danych ukraińskich, w toku pół roku walk o miejscowość armia Putina straciła ponad 300 sztuk sprzętu.
17:00. Rosja wydala dwóch łotewskich dyplomatów
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało dziś, że wydala dwóch dyplomatów z Łotwy w odwecie po tym, jak państwo bałtyckie nakazało opuszczenie urzędnika ambasady rosyjskiej, podaje Reuters.
Od początku wojny na Ukrainie kraje zachodnie wyrzuciły setki rosyjskich dyplomatów, w wielu przypadkach za szpiegostwo. Rosja regularnie stosowała retorsje.
16:35. Dania zwiększy wsparcie wojskowe o 4,4 miliarda koron duńskich
W 2024 r. Dania zwiększy swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy o 4,4 mld koron duńskich (630 mln dolarów), po osiągnięciu w tej sprawie porozumienia zdecydowanej większości w duńskim parlamencie.
Decyzja o zwiększeniu wsparcia jest następstwem utrzymujących się konfliktów na Ukrainie i wpisuje się w międzynarodowe wysiłki jej wsparcia w związku z rosyjską agresją.
16:15. Uchodźcy z Ukrainy mogą przebywać w Niemczech nawet z nieważnym paszportem
Deutsche Welle, powołując się na przedstawiciela Senatu Berlina, poinformował, że jeśli ukraińska ambasada lub konsulat odmówi obywatelowi Ukrainy wydania lub przedłużenia ważności ukraińskiego paszportu wyłącznie na tej podstawie, że nie odbył on służby wojskowej, Berliński Urząd ds. Cudzoziemców wyda mu dokument podróży zastępujący paszport umożliwiający wyjazd za granicę.
16:00. Unikanie mobilizacji na Ukrainie
Agencja Ukrinform przedstawiła omówienie wyników badania dotyczącego kwestii mobilizacji na Ukrainie. - Chęć uniknięcia mobilizacji jest bardziej powszechna we wschodniej części Ukrainy. Tam 39 proc. respondentów wskazało, że większość ich znajomych, którzy mogą podlegać mobilizacji, stara się jej unikać. Na południu Ukrainy odsetek ten wynosi 32 proc., na zachodzie - 29 proc.. a w centrum kraju - 15 proc. Gotowość do włączenia się do wojsk Ukrainy w przypadku mobilizacji wyraziło 7 proc. ankietowanych.
15:55. Cztery osoby zginęły w ostrzałach w obwodzie donieckim
Cztery osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował na Telegramie szef władz obwodowych Wadym Fiłaszkin.
W godzinach porannych siły rosyjskie zaatakowały centralną część obwodu, w wyniku czego jedna osoba poniosła śmierć w miejscowości Oczeretyne, cztery zostały ranne w mieście Krasnohoriwka, a jedna doznała obrażeń w mieście Hirnyk. Później Fiłaszkin powiadomił o kolejnych ostrzałach rosyjskich, tym razem w wiosce Udaczne na zachodzie obwodu, gdzie w ataku rakietowym śmierć poniosły dwie osoby, a jedna została ranna. Przekazano też doniesienia o ataku na Kurachiwkę, gdzie zginęła jedna osoba
15:40. Dwie osoby ranne w rejonie kupiańskim
W miejscowości Nowoosynowe (rejon kupiański, obwód charkowski) dwie kobiety w wieku 70 i 73 lat zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału - poinformował - szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow. Według informacji lokalnych władz, stan jednej z poszkodowanych jest poważny.
14:15. Litwa chce pójść w ślady Polski
Litwa chce pójść w ślady Polski, jeśli chodzi o pobór do wojska ukraińskich mężczyzn mieszkających za granicą – oświadczył dziś minister obrony Laurynas Kascziunas, komentując wypowiedź polskiego ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, iż Warszawa jest gotowa pomóc Kijowowi w sprowadzeniu mężczyzn w wieku mobilizacyjnym.
„Oczywiście będziemy potrzebowali w tej sprawie stanowiska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ale myślę, że jest to właściwy kierunek” - powiedział Kascziunas dziennikarzom.
14:00. Ostrzał Nikipola
Rosjanie zaatakowali Nikipol ostrzałem z artylerii. Dwie osoby zostały ranne, trwa szacowanie strat materialnych.
13:55. Będzie państwowy rejestr ofiar
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Heraszczenko przekazała, że ukraiński parlament w pierwszym czytaniu poparł ustawę, która przewiduje utworzenie państwowego rejestru osób, które ucierpiały w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
13:45. Rosja produkuje więcej broni, niż potrzebuje
Rosja produkuje więcej broni, niż potrzebuje podczas wojny i już zapełnia magazyny - stwierdził w telewizyjnym wywiadzie minister obrony Niemiec. Boris Pistorius podkreślił, że wraz z usprawnieniem gospodarki wojskowej rzeczywiście duża część wyprodukowanej broni trafia od razu na front, jednak część trafia także już do magazynów.
13:30. Śmierć 2 żołnierzy w Mikołajowie
Wczoraj w Mikołajowie doszło do dwóch eksplozji - zginęło 2 żołnierzy, 2 zostało rannych, rannych zostało także pięciu ratowników Według wstępnych informacji, na parkingu samochodowym podczas nieostrożnego przeładunku amunicji przez żołnierzy z jednego samochodu do drugiego doszło do detonacji.
12:40. Pieskow szczuje na USA
Stany Zjednoczone są bezpośrednio zaangażowane w ten konflikt. Idą drogą zwiększania zasięgu działania dostarczanych przez siebie systemów uzbrojenia. Nie będzie to w stanie zasadniczo zmienić wyniku specjalnej operacji wojskowej (inwazji na Ukrainę - red.), osiągniemy to, co chcemy, ale spowoduje to więcej problemów dla samej Ukrainy - powiedział rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, komentując dostawę pocisków ATACMS do dla Ukrainy.
12:00 Kułeba: „Era pokoju w Europie dobiegła końca”
Zachodni sojusznicy muszą zrozumieć, że „era pokoju w Europie dobiegła końca” i nieuchronnie będziemy potrzebowali większej pomocy w walce z Rosją - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanej dziś rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian”.
Odnosząc się do zatwierdzonego w USA, po miesiącach politycznych sporów, pakietu pomocy dla Ukrainy, Kułeba powiedział, że „wierzył, że będziemy mieli pozytywny wynik”, ale podkreślił konieczność dalszego rozbudowywania przez Zachód swojego przemysłu obronnego. Zaznaczył, że sojusznicy Ukrainy powinni przestawić się z „wyrażania kondolencji i współczucia Ukraińcom oraz obiecywania pomocy w odbudowie na zapobieganie utracie życia i niszczeniu kraju”.
11:40.
Szef ukraińskiej administracji obwodu ługańskiego, Artem Łysohor, poinformował, że Rosjanie ostrzelali kilka miejscowości z artylerii, a w rejonie miejscowości Newśke zaobserwowano ponad 20 rosyjskich dronów. W rejonie walk odnotowano także obecność rosyjskiego lotnictwa.
11:15. Kolejne groźby Rosji
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, Siergiej Riabkow, ostrzegł, że jeżeli NATO zdecyduje się na rozmieszczenie broni nuklearnej na terytorium Polski, to staną się one jednym z priorytetowych celów Moskwy, podała agencja Reutera.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kreml grozi Polsce! „Jeżeli zostanie rozmieszczona broń nuklearna NATO, to broń ta stanie się dla Rosji jednym z priorytetowych celów”
10:30. Ostrzały i eksplozje
14 ostrzałów i 71 eksplozji odnotowano w ciągu ostatniej doby w przygranicznych rejonach obwodów czernihowskiego, sumskiego i charkowskiego - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Północ”.
10:15. USA potwierdzają dostawy
Stany Zjednoczone potwierdziły, że jeszcze w marcu dostarczono Ukrainie nieokreśloną ilość rakiet ATACMS w wersji o zasięgu do 300 km. Od tego czasu Kijów użył ich już dwa razy. - Wyślemy ich jeszcze więcej - przekazał doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego.
10:00. Alarm powietrzny w całym kraju
Władze Ukrainy ogłosiły alarm powietrzny w całym kraju w związku ze startem rosyjskich MiG-31K.
09:40. Atak w rejonie kupiańskim
Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w nocy Rosjanie za pomocą kierowanych bomb lotniczych przeprowadzili atak w rejonie kupiańskim. Według niego nie było ofiar w ludziach.
09:20. Sikorski w expose o Rosji i Ukrainie
Rosja dąży do obalenia ładu międzynarodowego powstałego po 1989 roku. Logikę prawa i dobrowolnych sojuszy ma zastąpić logika siły, stref wpływów i dyktatu mocarstw nad sąsiadami. Władimir Putin mówi o tym otwarcie - powiedział w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA. Sikorski deklaruje współpracę i… atakuje PiS w exposé. „Seria chybionych założeń ideowych, złych pomysłów, błędnych decyzji”
09:00. Szereg ataków
Wojska rosyjskie przeprowadziły serię ataków artyleryjskich na gminę Kutsurub w obwodzie mikołajowskim. Uszkodzone zostały domy prywatne i podpora linii energetycznej. Nie ma ofiar.
08:00. Ukraina podaje straty Rosjan
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 462 980 żołnierzy, 7 255 czołgów, 13 942 pojazdów opancerzonych, 11 836 zestawów artyleryjskich, 1 049 wyrzutni rakiet, 772 zestawy przeciwlotnicze, 348 samoloty, 325 śmigłowców, 9 449 bezzałogowych statków powietrznych, 2 118 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 949 pojazdów (w tym cystern), 1 946 jednostek sprzętu specjalnego.
07:08. Brytyjski ekspert: Pomoc USA znacząco poprawi sytuację Ukrainy
Przyjęcie przez Kongres USA ustawy o pomocy dla Ukrainy znacząco poprawi sytuację militarną tego kraju, ale nie zakończy wojny ani nie odwróci strat spowodowanych wielomiesięczną zwłoką - mówi PAP Keir Giles, ekspert Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie.
W środę prezydent USA Joe Biden podpisał zatwierdzoną dzień wcześniej przez Kongres ustawę o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, na mocy której na wsparcie wojskowe i gospodarcze dla Ukrainy przeznaczone zostanie 60,8 mld dolarów. Przez ostatnie kilka miesięcy przyjęcie ustawy było blokowane przez kongresmanów z Partii Republikańskiej, którzy podobnie jak były prezydent Donald Trump, obecnie ubiegający się o powrót do Białego Domu, mieli obiekcje co do sensu wspierania Ukrainy.
Nie ma wątpliwości, że pomoc Stanów Zjednoczonych jest niezbędna Ukrainie, aby ustabilizować przebieg wojny. Jednak fakt, że Partia Republikańska po siedmiu miesiącach w końcu przestała ją blokować, nie cofnie szkód, jakie zostały wyrządzone w tym okresie. Pogorszenia się sytuacji Ukrainy – np. zniszczenia jej infrastruktury krytycznej, ofiar śmiertelnych i oddawania pozycji na linii frontu – można było uniknąć, ale nastąpiło ono wskutek krajowej polityki w Stanach Zjednoczonych
— podkreśla Giles.
Dodaje, że głównym pytaniem jest teraz to, jak szybko uwolnienie pomocy przez Kongres może zostać przełożone na bezpośrednie wsparcie dla Ukrainy na polu bitwy. Zwraca uwagę, że nie cała pomoc przewidziana w ustawie trafi do Ukrainy od razu, bo część przewidziano jako długoterminowe programy zbrojeniowe. Z drugiej strony część broni może być gotowa do dostarczenia w ciągu kilku dni.
04:48. Ukraińscy piloci szkolą się we Francji
Dziesięciu ukraińskich pilotów szkoli się we Francji w pilotowaniu wielozadaniowych samolotów myśliwskich F-16 – poinformowała „Ukraińska Prawda”, powołując się na francuski kanał TV BMF.
Francja na razie nie przekaże Ukrainie samolotów myśliwskich F-16, ale prowadzi obecnie szkolenie 10 ukraińskich pilotów, którzy zasiądą za sterami tych maszyn. Jak pisze w czwartek „Ukraińska Prawda”, kandydaci na pilotów F-16, którzy mają już doświadczenie w pilotowaniu samolotów cywilnych i wojskowych, zostali wybrani przez Sztab Generalny ukraińskiej armii. Obecnie 6 z nich doskonali znajomość języka angielskiego w ośrodku szkoleniowym w Wielkiej Brytanii. Pozostali szkolą się w bazie wojskowej położonej na południowym-zachodzie Francji w zakresie wykonywania zadań bojowych.
BMF TV podkreśla, że ukraińscy piloci realizują program szkoleniowy przygotowany dla francuskich pilotów, ale w dwukrotnie krótszym czasie. Ten cykl szkoleniowy, obejmujący zajęcia na stacjonarnych trenażerach oraz samolotach Alfa Jet, potrwa 6 miesięcy. Po jego zakończeniu i 80 godzinach spędzonych w powietrzu ukraińscy piloci zasiądą za sterami F-16 w ośrodkach szkoleniowych w USA lub innych krajach, które dysponują amerykańskimi maszynami.
00:05. Sullivan: Potrzeba będzie czasu, by nadrobić straty spowodowane przez zwłokę Kongresu w pomocy dla Ukrainy
Potrzeba będzie trochę czasu, by nadrobić sześciomiesięczne zaległości w przekazywaniu Ukrainie pomocy finansowej. Z pewnością Rosja może dokonać taktycznych postępów na froncie, ale w perspektywie Ukraina jest w stanie wygrać - ocenił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.
Sullivan podkreślił, że USA dostarczać będą broń, ale w gestii Ukrainy jest wysyłanie kolejnych żołnierzy na front. Ujawnił też, że prezydenci Biden i Zełenski omawiali temat nowej mobilizacji na Ukrainie przed podpisaniem ustawy mobilizacyjnej przez ukraińskiego lidera. Według Białego Domu „Ukraina zachowuje kluczowe przewagi w konflikcie” i może tę wojnę wygrać.
00:01. Departament Stanu potwierdza, że dostarczono już Ukrainie rakiety ATACMS o zasięgu 300 km!
Departament Stanu USA potwierdził, że USA jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 km. Jak powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, Ukraina otrzyma „znaczącą” liczbę tych pocisków.
Rakiety ATACMS zostały wysłane 12 marca i dotarły do Ukrainy w tym samym miesiącu. Jak potwierdził rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Vedant Patel, ta wysyłka „była bezpośrednio zlecona przez prezydenta” USA Joe Bidena.
Jak powiedział z kolei podczas środowego briefingu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, Biden podjął decyzję jeszcze w lutym, tuż po tym, jak rakiety balistyczne wysłała Rosji Korea Północna. Jak zaznaczył, rakiety mają być stosowane wyłącznie na terytorium Ukrainy, do której zalicza się również Krym. Sullivan wyjaśnił, że USA nie podjęły tego kroku wcześniej z uwagi na ograniczoną liczbę pocisków w arsenale USA.
red/wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/689710-relacja-792-dzien-wojny-ukraina-juz-ma-rakiety-atacms