Trwa 790. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
22:55. AP: Pentagon gotowy do wysłania Ukrainie pakietu broni o wartości miliarda dolarów
Pentagon jest gotowy do wysłania Ukrainie nowej transzy uzbrojenia o wartości 1 miliarda dolarów tuż po podpisaniu przez prezydenta ustawy o wsparciu Ukrainy i innych sojuszników Ameryki - podała we wtorek agencja AP. W skład pakietu mają wejść m.in. rakiety obrony powietrznej i amunicja artyleryjska.
Jak podaje AP, powołując się na przedstawicieli administracji USA, pakiet może zostać ogłoszony tuż po tym, jak Senat przyjmie ustawę zawierającą ponad 60 mld dol. środków na pomoc Ukrainie, a prezydent ją podpisze - co spodziewane jest jeszcze we wtorek lub w środę.
Według źródeł agencji w skład transzy wejdzie wachlarz amunicji różnego typu, w tym rakiety przechwytujące do systemów obrony powietrznej i „duża liczba pocisków artyleryjskich”, a także wozy opancerzone.
Pytany o to podczas briefingu na pokładzie samolotu Air Force One rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zapowiedział, że prezydent Biden podpisze ustawę tak szybko, jak tylko będzie mógł, i wymienił te same kategorie uzbrojenia, dodając do tego „zdolności dalekiego zasięgu, takie jak HIMARS”.
Procedowany przez Senat we wtorek projekt ustawy zawiera zapisy wzywające prezydenta do dostarczenia Ukrainie pocisków balistycznych ATACMS o zasięgu 300 km, o co od dawna zabiegał Kijów. Przewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu Mark Warner pytany o to potwierdził w niedzielę, że ATACMS znajdą się w pakiecie.
Pomoc wojskowa Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy została niemal całkowicie wstrzymana od końca grudnia, kiedy administracji skończyły się środki na uzupełnianie luk w amerykańskim arsenale spowodowanych darowaniem sprzętu. Mimo to na początku marca Pentagon był w stanie wysłać jeden, wart 300 mln dol. pakiet dzięki oszczędnościom w procesie kontraktowania zakupów broni.
Według wyliczeń Pentagonu całkowita wartość wysłanego dotąd przez USA sprzętu wojskowego to 44,2 mld dolarów, zaś wartość sprzętu przekazanego przez USA i 50 innych państw koalicji wspierających Ukrainę to ponad 87 mld.
18:30. USA przygotowują dla Ukrainy pakiet zbrojeniowy o wartości miliarda dolarów
Stany Zjednoczone przygotowują pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów. Jest to pierwszy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który ma zostać otrzymany w ramach nie podpisanego jeszcze projektu ustawy o pomocy dla Ukrainy i Izraela – informuje Reuters. Pakiet pomocowy obejmuje pojazdy, amunicję przeciwlotniczą Stinger, dodatkową amunicję do wysoce mobilnych artyleryjskich systemów rakietowych, amunicję artyleryjską 155 mm, amunicję przeciwpancerną TOW i Javelin oraz inną broń, która może być od razu użyta na polu walki.
18:20. SKW koordynuje zabezpieczenie pomocy sojuszniczej dla Ukrainy
Służba Kontrwywiadu Wojskowego koordynuje zabezpieczenie pomocy sojuszniczej dla Ukrainy, zajmuje się ochroną i osłoną sił sojuszniczych przebywających w Polsce oraz naszych sił zbrojnych - podała służba w komunikacie na swojej stronie internetowej.
SKW zapewniła, że od 2022 r. - po agresji Rosji na Ukrainę - intensywnie współpracuje ze służbami specjalnymi państw NATO w tym celu. Oprócz ochrony i osłony wojsk państw NATO pracuje też nad zabezpieczeniem interesów ekonomicznych naszych sił zbrojnych - zaznaczyła.
„W związku z tymi zadaniami prowadzony jest dialog bilateralny ze służbami specjalnymi państw NATO, w tym w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi” - podkreśliła SKW.
17:30. Rada Najwyższa zmieni procedurę prowadzenia dokumentacji wojskowej
Rada Najwyższa zamierza usprawnić tryb prowadzenia akt wojskowych w czasie stanu wojennego. Projekt ustawy przewiduje cyfryzację procesu nadawania statusu uczestnika działań wojennych oraz poszerzenie wykazu informacji przetwarzanych w Jednolitym Państwowym Rejestrze poborowych, poborowych i rezerwistów.
17:00. 8 miliardów hrywien na budowę fortyfikacji
Rząd przeznacza na budowę fortyfikacji ponad 8 miliardów hrywien – oświadczył premier Denys Szmyhal podczas posiedzenia gabinetu. „Dzięki redystrybucji wydatków budżetu państwa przeznaczamy dziś na budowę fortyfikacji ponad 8 miliardów hrywien. Tym samym od samego początku 2024 roku na wzmocnienie linii obronnych przeznaczyliśmy prawie 38 miliardów hrywien. I na tym nie poprzestaniemy” – zapowiedział premier.
16:30. Ostrzał w obwodzie sumskim
Rosyjskie wojsko ostrzeliło artylerię cywilną infrastrukturę Szałygina w obwodzie sumskim, raniąc dwie starsze kobiety – poinformowała sumska prokuratura regionalna. „23 kwietnia 2024 r. około godziny 13:00 okupanci, stosując metody walki zabronione przez prawo międzynarodowe, ostrzelali artylerią z terytorium Federacji Rosyjskiej w kierunku infrastruktury cywilnej gminy Szałygin obwodu sumskiego. W rezultacie w wyniku ataku wroga dwie kobiety w wieku 72 i 45 lat zostały ranne i są hospitalizowane” – czytamy w komunikacie.
16:00. Łotwa gotowa przekazać Ukrainie systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu
Minister obrony Łotwy Andris Spruds zapowiedział gotowość do przekazania Ukrainie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Podkreślił, że są są kraje, które mają systemy Patriot i są kraje, które ich nie posiadają, ale mogą dostarczyć Ukrainie inne systemy obrony.
15:30. Premier Wielkiej Brytanii i sekretarz generalny NATO w Warszawie
CZYTAJ WIĘCEJ: Sunak i Stoltenberg w Warszawie. „Wielka Brytania zwiększy wydatki na zbrojenia do 2,5 proc. PKB”
15:00. PE zatwierdził przedłużenie zniesienie cła
Parlament Europejski zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą. Europosłowie poparli przedłużenie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r. Ma to weprzeć Ukrainę w obliczu trwającej agresji rosyjskiej.
Eurodeputowani zatwierdzili to rozwiązanie 428 głosami za, przy 131 przeciw i 44 wstrzymujących się.
CZYTAJ WIĘCEJ: PE zatwierdził liberalizację handlu z Ukrainą! „Regulacja bez żadnego embarga i zakazu”. Jak głosowali polscy europosłowie? Sprawdź!
14:40. Amerykańska broń i już w drodze na front
CNN, powołując się na swoje źródła informuje, że większość broni przeznaczonej dla Ukrainy z pakietu pomocowego USA znajduje się już w magazynach w Niemczech i Polsce. Ma to skrócić czas potrzebny na jej dostawę na linię frontu.
Źródło CNN podało również, że wśród pierwszych materiałów dostarczonych na Ukrainę będą pociski artyleryjskie. Ich dostawa ruszy natychmiast po tym, jak prezydent Joe Biden podpisze ustawę dotyczącą udzielenia pomocy Ukrainie przez USA.
14:00. Pierwszy dron zauważony w rosyjskim obwodzie uljanowskim?
Mieszkańcy wsi Wołczanka mieli znaleźć szczątki bezzałogowca podczas pracy. Władze regionu oraz lokalne służby na razie nie skomentowały upadku maszyny.
Jak twierdzi portal RusNews, może to być pierwszy raz od początku agresji na Ukrainę, gdy w obwodzie zauważono drona.
13:20. Mer Charkowa: Atak na wieżę telewizyjną nie wpłynie na dostęp do mediów w mieście
Mer Charkowa Ihor Terehow powiedział, że zniszczenie wieży telewizyjnej przez Rosjan nie wpłynie na mieszkańców miasta, ponieważ niemal wszyscy mają telewizję kablową lub dostęp do internetu.
13:00. Rozmowa Sunaka z Zełenskim
Brytyjski premier Rishi Sunak we wtorek rano, przed wylotem do Polski, rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby zapewnić go o niezłomnym wsparciu w odpieraniu rosyjskiej agresji i poinformować o nowym pakiecie pomocy wojskowej - przekazało jego biuro.
Jak napisano w komunikacie Downing Street, Sunak potwierdził, że Wielka Brytania zapewni dodatkowe 500 milionów funtów natychmiastowego finansowania w celu wsparcia najpilniejszych potrzeb wojskowych Ukrainy, w tym zakupu amunicji, obrony powietrznej i dronów, co zwiększy wartość brytyjskiej pomocy w tym roku do 3 miliardów funtów. Dodatkowo ministerstwo obrony przekaże ukraińskim siłom zbrojnym pakiet sprzętu wojskowego, obejmujący 60 łodzi bojowych, ponad 400 pojazdów, ponad 1600 pocisków rakietowych i 4 mln sztuk amunicji do broni strzeleckiej.
„Przed wizytą w Polsce i Niemczech premier powtórzył, że bezpieczeństwo Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy. Powiedział, że Wielka Brytania będzie nadal pracować nad pobudzeniem społeczności międzynarodowej do wspierania obrony Ukrainy” - głosi komunikat.
12:40. Litwa ułatwi działalność zachodnim firmom zbrojeniowym
Litewski Sejm znowelizował prawo, stwarzając dogodne warunki dla dużych lokalnych i zachodnich firm zbrojeniowych. Chodzi głównie o przyspieszenie i ułatwienie budowy na Litwie fabryki amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm przez niemiecki koncern Rheinmetall.
Dla szybkiego rozpoczęcia działalności firmy zbrojeniowe będą korzystać ze specjalnych warunków dotyczących m.in. przyspieszenia procedury uzyskania oceny oddziaływania projektu na środowisko naturalne oraz uzyskania pozwolenia na budowę.
Nowelizację ustaw o inwestycjach, o gruntach oraz planowaniu przestrzennym i budownictwie poparło 118 posłów w 141-osobowym litewskim parlamencie.
„Czasami szybko działający aparat państwowy, zminimalizowana biurokracja, rozwiązania cyfrowe są ważniejsze dla inwestorów niż jakiekolwiek dotacje, pożyczki lub gwarancje państwowe czy inne instrumenty finansowe” – podkreśliła minister gospodarki i innowacji Litwy Auszrine Armonaite.
Według minister dzięki zmienionemu prawu procedury biurokratyczne na Litwie stają się „krótsze i bardziej przyjazne dla użytkownika”. Armonaite oceniła też, że obecnie „Litwa jest prawdopodobnie najbardziej przyjaznym krajem w Europie dla dużych inwestycji w obronność i bezpieczeństwo”.
12:10. Ostrzeżenie dla wielu regionów Ukrainy
Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy wydały ostrzeżenie dla mieszkańców wschodniej i środkowej części kraju.
12:00. Konsulaty przestały obsługiwać mężczyzn w wieku mobilizacyjnym
Konsulaty Ukrainy przestały świadczyć usługi mężczyznom w wieku mobilizacyjnym – podał portal Suspilne. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział, że wkrótce resort poinformuje o nowych regulacjach wobec mężczyzn podlegających służbie wojskowej, przebywających za granicą.
11:20. Mocne stanowisko Kułeby: Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec wojny
Ochrona praw i interesów obywateli Ukrainy za granicą zawsze była i pozostaje priorytetem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jednocześnie w warunkach pełnej skali agresji rosyjskiej głównym priorytetem jest ochrona Ojczyzny przed zagładą
— napisał Kułeba na Twitterze.
Jak to wygląda teraz: człowiek w wieku poborowym wyjechał za granicę, pokazał swojemu krajowi, że kwestia jego przetrwania go nie omija, a potem przyjeżdża i chce korzystać z usług tego kraju. To nie tak to działa. W naszym kraju trwa wojna.
Ponadto obowiązek aktualizacji dokumentów w WTC istniał jeszcze przed przyjęciem nowej ustawy o mobilizacji. Jeśli ci ludzie wierzą, że ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje życie za ten kraj, a ktoś będzie siedział za granicą, ale jednocześnie będzie korzystał z usług tego kraju, to tak nie działa.
Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec Ojczyzny. Dlatego wczoraj poleciłem podjąć działania w celu przywrócenia sprawiedliwego traktowania mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i za granicą. To będzie sprawiedliwe.
Wkrótce Ministerstwo Spraw Zagranicznych szczegółowo wyjaśni procedurę uzyskiwania usług konsularnych w ramach ustawodawstwa dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym w zagranicznych placówkach dyplomatycznych, jak ustawa „O zmianie niektórych aktów prawnych Ukrainy dotyczących niektórych zagadnień służby wojskowej” , Mobilizacji i Rachunków Wojskowych” wchodzi w życie po jej wejściu w życie.
11:15. Wieża telewizyjna w Charkowie zostanie naprawiona dopiero po zakończeniu działań wojennych
W wyniku ataku na wieżę telewizyjną w Charkowie, miasto i najbliższe miejscowości nie mają cyfrowego sygnału naziemnego. Wieża telewizyjna zostanie odbudowana dopiero po zakończeniu działań wojennych.
11:00. Niemcy wzywają USA do dostarczenia Ukrainie kolejnego systemu Patriot
Rząd kanclerza Niemiec Olafa Scholza nalega, aby Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie co najmniej jeden dodatkowy system rakietowy Patriot, który pomógłby wypełnić lukę w obronie powietrznej — informuje Bloomberg.
W tym tygodniu Niemcy będą również nadal naciskać na europejskich sojuszników, w tym Francję i Włochy, aby ocenili, co mogą zapewnić Ukrainie.
10:25. Zatrzymanie w Charkowie
W Charkowie zatrzymano mężczyznę, który pomagał w nakierowaniu rakiet na bazę ukraińskich sił specjalnych. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała informatora, który próbował ustalić lokalizację sił specjalnych Kraken wywiadu obronnego Ukrainy.
Informacje te miały trafić do Rosjan, by ułatwić im przeprowadzenie ataku rakietowego.
10:20. Rosjanie pokazali „zdobycznego” Leoparda
„Rosjanie pokazali „zdobycznego” Leoparda. Miał zostać poderwany na minie. Nie ma potwierdzenia autentyczności, ale to właśnie pokazuje też ryzyko przechwycenia zachodnich technologii przez Moskwę. Dzieje się to w obie strony oczywiście, niedawno np. Ukrainie udało się zdobyć w podobny sposób kremlowskie systemy zagłuszania” - pisze Piotr Kaszuwara, korespondent wojenny z Ukrainy.
09:40. Afera z ministrem rolnictwa
Minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski jest podejrzany w sprawie korupcyjnej – pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na urzędy odpowiedzialne za zwalczanie korupcji.
09:20. Eksplozje w Chersoniu
08:48. Rosja chce zmusić mieszkańców do opuszczenia Charkowa
Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, jest celem skoordynowanych rosyjskich ataków z powietrza oraz operacji informacyjnych, mających na celu zmuszenie mieszkańców do ucieczki i przesiedlenia – pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Kreml prowadzi skoordynowane ataki z powietrza oraz operacje informacyjne, by zniszczyć miasto, nakłonić mieszkańców do ucieczki i wymusić masowe przesiedlenie milionów Ukraińców przed możliwym przyszłym atakiem na Charków lub inny region Ukrainy
— ocenia waszyngtoński think tank w najnowszym raporcie.
07:31. Dowódca Sił Powietrznych: Ostatniej nocy zniszczyliśmy 15 z 16 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 15 z 16 dronów Shahed-131/136, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę ostatniej nocy - poinformował we wtorek rano dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk. Rosjanie wystrzelili też rakiety balistyczne.
Rosyjscy okupanci zaatakowali Ukrainę dwiema rakietami balistycznymi Iskander-M z obwodu biełgorodzkiego w Federacji Rosyjskiej oraz 16 bojowymi dronami typu Shahed-131/136 z Przylądka Czauda (okupowany Krym) i obwodu kurskiego w Federacji Rosyjskiej
— czytamy w komunikacie
Ołeszczuk zaznaczył, że atak został odparty przez przeciwlotnicze jednostki rakietowe Sił Powietrznych i mobilne grupy strzeleckie Sił Obrony Ukrainy, a także wykorzystano sprzęt do walki radioelektronicznej.
04:12. Rosyjskie drony zaatakowały Odessę
We wtorek wieczorem w Odessie w wyniku ataku rosyjskich dronów rannych zostało siedem osób, w tym dwójka dzieci, a co najmniej 14 mieszkań zostało zniszczonych, poinformowały władze miasta.
W wyniku ataku wroga w dzielnicy mieszkalnej Odessy zostały zniszczone domy, doszło do pożaru. Służby ratunkowe pracują nad usunięciem skutków. Ze strefy zagrożenia wyprowadzono 34 osoby, w tym troje dzieci. Siedem osób jest rannych. Co najmniej 14 mieszkań zostało uszkodzonych, poinformowała Ukraińska Prawda na podstawie informacji władz miasta i obrony przeciwlotniczej.
00:01. Zełenski przyjął dwupartyjną delegację Kongresu USA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął dwupartyjną delegację Kongresu USA. W serwisie X podziękował w poniedziałek wieczorem za wizytę i amerykańską decyzję o pakiecie pomocowym dla Kijowa.
Zełenski zaznaczył, że decyzja o przyznaniu Ukrainie pakietu pomocy jest dla Kijowa „krytycznie ważna”.
Naród Ukrainy liczył na tę decyzję. Cieszymy się, że USA pozostają przy Ukrainie, że pozostają naszym głównym silnym sojusznikiem
— dodał.
Prezydent poinformował, że podczas wizyty amerykańskiej delegacji rozmawiano o wojskowym makrofinansowym wsparciu i pomocy wojskowej, w tym o zapotrzebowaniu na pociski artyleryjskie, pociski dalekiego zasięgu, sprzętu do walki elektronicznej, drony, lotnictwo bojowe oraz o wsparciu rozwoju ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego.
Poruszono też temat konfiskaty zamrożonych aktywów rosyjskich, wsparcia Ukrainy na jej drodze do NATO, zobowiązań dotyczących bezpieczeństwa. Omówiono też ukraińską formułę pokojową oraz udział USA w inauguracyjnym szczycie pokojowym - przekazał Zełenski.
Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów.
Pakiet pomocy dla Ukrainy, odpierającej od dwóch lat inwazję Rosji, został zablokowany przez spór Republikanów z Demokratami w Kongresie USA. W wyniku sporu przyjęcie pakietu zostało opóźnione o sześć miesięcy.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/689439-relacja-790-dzien-wojny-atak-rosyjskich-dronow-na-odesse