Trwa 782. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.
18:40. Rozmowy premierów Polski i Danii o pomocy Ukrainie
Premier Donald Tusk spotkał się z premier Królestwa Danii Mette Frederiksen. Przyznali, że należy dalej wspierać Ukrainę przy jednoczesnym rozwoju potencjału obronnego Europy.
W sprawach bezpieczeństwa Europy mówimy z Panią Premier Mette Frederiksen jednym głosem. Musimy wspierać walczącą Ukrainę przy jednoczesnym rozwoju potencjału obronnego Europy. Dzięki naszej współpracy ten głos będzie silniejszy.
18:30. Zniszczenia po ostrzałach
Zniszczenia w obwodzie charkowskim powstałe w wyniku rosyjskiego ataku.
18:20. Rosyjska propagandystka nawołuje do wieszania przeciwników
Margarita Simonian, szefowa kontrolowanej przez Kreml telewizji RT i jedna z czołowych rosyjskich propagandystek wzywa do wieszania na okupowanych terytoriach tych, którzy nie zgadzają się z polityką Rosji.
18:00. Holandia zwiększy pomoc
Holenderski rząd planuje w ciągu najbliższych dwóch lat przeznaczyć dla Ukrainy prawie 4,4 mld euro dodatkowej pomocy. Holandia ma zamiar także przekazać 500 mln euro ukraińskiemu ministerstwu obrony na wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i zakup amunicji - informuje The Kyiv Independent.
17:30. Ponad 350 ratowników rannych od początku wojny
Od początku inwazji Rosji na pełną skalę rannych zostało 351 ratowników pracowników Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy - informuje agencja Ukrinform.
16:40. Kanada wyśle drony
Kanada rozpocznie latem wysyłkę 450 wielozadaniowych dronów SkyRanger na Ukrainę - poinformował ukraiński resort obrony.
16:00. Morskie przejścia graniczne Finlandia-Rosja zamknięte
Morskie przejścia graniczne między Finlandią a Rosją na Zatoce Fińskiej zostały dziś zamknięte do odwołania. Wraz z roztopami operacja hybrydowa polegająca na sterowanym napływie nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu przez Rosję może przenieść się na szlaki wodne - przestrzegają fińskie władze.
15:55. Wybuchu w miejscowości Kropywnycki
15:50. Kułeba apeluje o pomoc
Tylko porażka Rosji i całkowite przywrócenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy zapewni stabilność, bezpieczeństwo i perspektywę silnego rozwoju gospodarczego w regionie Morza Czarnego - oświadczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
15:35. Nalot w obwodzie charkowskim
Rosyjskie wojsko przeprowadziło nalot na wieś w obwodzie charkowskim, w wyniku czego dwie osoby zginęły - podaje agencja Ukrinform. Do ataku doszło we wsi Łukjanci.
15:20. Szokujące doniesienia BBC
Firmy z Chorwacji i Włoch, ale także m.in. z Łotwy współpracują z rosyjskimi stoczniami, które budują okręty wojenne i trafiły na listę podmiotów objętych zachodnimi sankcjami jeszcze przed inwazją Kremla na Ukrainę - ujawniła rosyjska redakcja BBC.
Dwaj najważniejsi dostawcy, wysyłający przez pośredników swoje towary do stoczni w Petersburgu i Zielonodolsku w Tatarstanie, to chorwacka spółka Adria Winch i włoska Melcal. Pierwsza z tych firm eksportuje do Rosji elementy wyposażenia pokładowego, wyprodukowane m.in. przez francuski koncern Schneider Electric, natomiast Melcal sprzedawał dotychczas rosyjskim stoczniom m.in. dźwigi i części zamienne do okrętów.
Oba przedsiębiorstwa współpracują z Rosjanami od dawna. Były szef Adria Winch Milivoj Peruzović przyznał w rozmowie z BBC, że ta spółka jest obecna na rosyjskim rynku od ponad 20 lat.
15:10. Robotyne po ataku
Tak wygląda wieś Robotyne w obwodzie zaporoskim. Nie ma tu ani jednego niezniszczonego domu. Rosyjscy terroryści niszczą wszystko na swojej drodze - pisze resort obrony Ukrainy.
14:35. Rosja nadal próbuje rekrutować do wojska cudzoziemców
Rosja nadal publikuje ogłoszenia zachęcające cudzoziemców, aby dołączyli do jej sił zbrojnych i walczyli na Ukrainie; jest to jeden ze sposobów na zapewnianie dopływu rekrutów bez konieczności mobilizacji - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, najnowsza ulotka, napisana po angielsku, zachęca cudzoziemców, by dołączyli do „specjalnej” jednostki rosyjskiej armii, oferując im 2200 dolarów wynagrodzenia miesięcznie, 2000 dolarów za zaciągnięcie się, rosyjski paszport, darmową opiekę medyczną i szkolenie.
Przypomniano, że internetowe ogłoszenia rekrutacyjne, które były publikowane w połowie 2023 roku, kierowano konkretnie do obywateli sąsiednich krajów, jak Armenia czy Kazachstan, a oferowano w nich 1973 dolary wynagrodzenia miesięcznie i 5140 dolarów za zaciągnięcie się. Dodano, że w ciągu 2023 roku Rosja zachęcała także przebywających na jej terytorium imigrantów z Azji Centralnej, a ostatnio pojawiły się doniesienia o imigrantach z Indii i Nepalu rekrutowanych i wysyłanych na Ukrainę.
„Jest prawdopodobne, że wielu z tych, którzy zostali zrekrutowani, nie są zawodowymi żołnierzami, lecz migrantami zarobkowymi i zostali przymuszeni do walki pod fałszywymi pretekstami lub skłonieni zachętami finansowymi. Liczba cudzoziemców w rosyjskich siłach zbrojnych jest prawdopodobnie niewielka i są oni włączani do istniejących oddziałów, a nie do +specjalnych+. Rosja prawdopodobnie woli unikać niepopularnych wewnętrznych mobilizacji i wobec znaczących ofiar - obecnie szacowanych na 913 dziennie - musi nadal badać wszystkie drogi rekrutacji, aby utrzymać wysokie tempo dopływu personelu” - ocenił brytyjski resort obrony.
13:00. Siły ukraińskie trafiły rosyjski magazyn amunicji
12:30. Ciekawe nagranie
Kolejna rosyjska szarża przy użyciu chińskiego wózka golfowego. Trwała 40 sekund.
12:15. Prezydent Francji proponuje zawieszenie broni w Gazie i na Ukrainie
Prezydent Francji Macron zaproponował zawieszenie broni w głównych konfliktach trwających na świecie na czas letnich igrzysk olimpijskich. Ma nadzieję na pomoc innych przywódców, zwłaszcza Xi Jinpinga, w realizacji tego planu.
10:50. Cztery osoby zginęły w rosyjskim ostrzale Siewierska
Czterech mężczyzn w wieku od 36 do 86 zginęło wczoraj wieczorem w wyniku rosyjskiego ostrzału miasteczka Siewiersk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował dziś szef władz tego regionu Wadym Fiłaszkin.
Najeźdźcy zaatakowali miejscowość z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Wróg chce zamordować jak najwięcej naszych obywateli, dlatego jedynym sposobem na to, by zapewnić sobie schronienie jest ewakuacja do bardziej bezpiecznych części Ukrainy - przekazał przewodniczący administracji obwodowej
11:55. Eksplozje w okupowanym przez Rosję Berdiańsku
Rosyjskie media propagandowe, powołując się na „władze” okupacyjne miasta, twierdzą, że „Ukraińskie Siły Zbrojne zaatakowały Berdiańsk, a wstępne doniesienia wskazują, że system obrony powietrznej zestrzelił dwa pociski Storm Shadow”.
11:30. Liczba ofiar ukraińskiego ataku na Tokmak wzrosła do 16
Liczba ofiar śmiertelnych piątkowego ostrzału miasta Tokmak w kontrolowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego na Ukrainie wzrosła do 16, twierdzi mianowany przez Rosję szef regionu Jewgienij Balicki.
Wcześniej informowano o 11 ofiarach śmiertelnych. Wśród zabitych jest troje dzieci.
10:20. Szef MSZ: systemy Patriot rozmieszczone w Polsce mogłyby ochraniać zachodnią Ukrainę
Wyrzutnie rakietowe Patriot, rozmieszczone w Polsce, mogłyby ochraniać niebo nad zachodnią Ukrainą; taki scenariusz jest realny, ale pod uwagę brane są bardzo różne rozwiązania - oznajmił wczoraj wieczorem minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. „W rzeczywistości (pozwoliłoby to) chronić kraje NATO przed rosyjskimi rakietami i dronami, (które mogą) przylecieć również na ich terytoria” - dodał szef MSZ na antenie ukraińskiej telewizji.
Kułeba podkreślił, że rozmieszczenie wszystkich wyrzutni Patriot zależy od decyzji Stanów Zjednoczonych, lecz władze w Kijowie „dokładnie wiedzą, gdzie (te systemy rakietowe) się znajdują”.
„Kiedy siedzimy za zamkniętymi drzwiami, mówię wprost wszystkim naszym (zachodnim) partnerom: moi drodzy, zróbcie jak uważacie - jeśli chcecie przekazać (Patrioty) w dzierżawę, wydzierżawcie je, a jeśli chcecie, żeby chroniły waszą granicę, niech (tak się stanie). Ale dajcie (te wyrzutnie)” - przyznał minister.
08:17. Cztery ofiary rosyjskich ostrzałów w czterech regionach
Cztery osoby zginęły w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodach sumskim, charkowskim, donieckim i zaporoskim, na północy, wschodzie i południu kraju - powiadomiły władze tych regionów w niedzielę wieczorem i w poniedziałek rano.
Rosyjskie wojska ostrzelały siedem przygranicznych gmin w obwodzie sumskim, wykorzystując w tym celu wyrzutnie artyleryjskie, moździerze oraz drony. Zginęła jedna osoba z gminy Krasnopilla - oznajmiły regionalne władze w Sumach.
Ofiara śmiertelna w obwodzie charkowskim to 57-letnia mieszkanka wsi Mała Wowcza w rejonie (powiecie) czuhujewskim. Kobieta zginęła w wyniku zrzucenia ładunku wybuchowego z rosyjskiego drona. Łącznie najeźdźcy zaatakowali kilkanaście miejscowości na Charkowszczyźnie - przekazał szef regionalnej administracji Ołeh Syniehubow.
Gubernator sąsiedniego obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin poinformował o śmierci jednej osoby cywilnej w osiedlu typu miejskiego Oczeretyne, położonym nieopodal linii frontu.
00:01. Prezydent Zełenski: potrzebujemy pomocy od sojuszników
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że jego kraj potrzebuje pomocy od sojuszników, aby odpierać rosyjskie ataki powietrzne, tak jak Izrael może polegać na swoich sojusznikach dla niszczenia wrogich zagrożeń. Ukraiński przywódca nawiązał do odparcia przez Izrael z pomocą Zachodu irańskiego ataku.
Cały świat widzi, czym jest realna obrona, widzi, czym może ona być. I cały świat zobaczył, że w tej obronie Izrael nie był sam. Zagrożenie ze strony nieba likwidowali też jego sojusznicy
— powiedział Zełenski w wieczornym nagraniu wideo.
Przypomniał, że Ukraina od miesięcy czeka na pakiet pomocy, a brak dostaw uzbrojenia prowadzi tylko do większej pewności siebie u wroga.
Nie retoryką broni się nieba. Nie myślami ogranicza się produkcję rakiet i dronów dla agresora. I jeszcze to, że sankcje wobec Rosji wciąż są omijane. A my od miesięcy czekamy na życiowo ważny pakiet wsparcia i świadczy to o tym, że przez te miesiące wzrasta u terrorystów pewność siebie
— powiedział Zełenski.
Kongres USA wciąż nie jest w stanie uchwalić pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 60 mld dolarów. Z tego powodu Siły Zbrojne Ukrainy cierpią na niedobór uzbrojenia, a zwłaszcza pocisków artyleryjskich i środków obrony powietrznej. Wykorzystując sytuację Rosja przeprowadza ataki rakietowe niszcząc infrastrukturę krytyczną Ukrainy, szczególnie obiekty energetyczne.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/688597-relacja-782-dzien-wojny-ostrzaly-w-czterech-obwodach