Peter Magyar, który w ostatnich tygodniach wyrósł na głównego przeciwnika premiera Węgier Viktora Orbana, wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE) pod szyldem małej Partii Szacunek i Wolność (TISZA). W czwartek została ona dopuszczona do wyborów przez Krajową Komisję Wyborczą (NVI).
Magyar poinformował o dopuszczeniu przez NVI partii do czerwcowych wyborów w swoich mediach społecznościowych, które są jednym z głównych narzędzi do kontaktu z jego zwolennikami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Demonstracja przeciwników Orbana w centrum Budapesztu. Akcja polityczna - organizator wkrótce ogłosi współpracę z wybraną partią
Partia Szacunek i Wolność (TISZA) to pozaparlamentarne, dotychczas mało znane ugrupowanie, które ma umożliwić Magyarowi start w wyborach do PE. W środę został on wybrany na jej wiceprzewodniczącego, a ludzie z jego ruchu Talpra Magyarok (Powstańcie Węgrzy) mają większość w organach wykonawczych.
Magyar szukał właśnie takiej partii
— komentuje węgierski tygodnik, HVG przypominając, że z przyczyn formalnych nie mógł on wystartować pod szyldem własnego ugrupowania; do wyborów dopuszczono ugrupowania zarejestrowane w dniu ogłoszenia ich daty.
Kim jest Peter Magyar?
Peter Magyar stał się w ostatnich tygodniach zagorzałym krytykiem systemu stworzonego przez Orbana. W połowie marca poinformował o utworzeniu nowej siły politycznej i przedstawił 12-punktowy program swojego ugrupowania. Znalazły się w nim m.in. wolność mediów publicznych, niezależność prokuratury, walka z korupcją czy „konstruktywny dialog z Unią Europejską i NATO, uwzględniający interesy narodowe i chroniący suwerenność Węgier”.
Magyar, sam wcześniej związany z władzą, zaczął krytykować rząd i stosunki panujące na Węgrzech, gdy jego była żona Judit Varga musiała odejść z polityki. Przyczyną był skandal związany z ułaskawieniem osoby skazanej za tuszowanie pedofilii: jako minister sprawiedliwości w rządzie Orbana kontrasygnowała decyzję prezydent Katalin Novak w tej sprawie. Sprawa skutkowała również rezygnacją ze stanowiska samej Novak.
Sondaże pokazują, że Magyar może liczyć nawet na kilkanaście procent poparcia, co pozwala mu konkurować z główną partią opozycyjną – Koalicją Demokratyczną (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsanya. W sobotę krytyk Orbana wyprowadził na ulice Budapesztu co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób w największym od 2014 roku antyrządowym proteście.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się na Węgrzech 9 czerwca. Równolegle przeprowadzone zostaną wybory samorządowe, które pierwotnie miały odbyć się jesienią, ale rząd zdecydował o ich przyspieszeniu. Partia TISZA również wystawi w nich swoich kandydatów.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/688280-sztuczki-przeciwnikow-orbana-rywal-przejmuje-mala-partie