Trwa 776. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 9 kwietnia 2024 r.
19:56. Ukraiński wywiad: Kolejny atak dronów na Zaporoską Elektrownię Atomową to prowokacja Rosji
We wtorek rosyjskie wojska po raz kolejny w ostatnich dniach zaatakowały przy pomocy dronów okupowaną Zaporoską Elektrownię Atomową; ta prowokacja miała na celu stworzyć wrażenie, że ostrzał przeprowadzili Ukraińcy - zaznaczył przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.
Nasze stanowisko jest oczywiste, jasne i jednoznaczne - nie dopuszczamy się prowokacji w obiektach nuklearnych w strefie działań zbrojnych. Postępowanie wroga w tej elektrowni to kolejna zbrodnia wojenna Rosjan - podkreślił Jusow, cytowany przez agencję UNIAN.
Moskwa i Kijów oskarżają się wzajemnie o ostrzeliwanie terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ukraińskie i rosyjskie władze zwróciły się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów tej instytucji, poświęconego ostatnim incydentom na terenie obiektu. Takie spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek - przekazała agencja Reutera.
19:40. Austin zabrał głos ws. ataków na rafinerie
Ukraińskie ataki na rafinerie mogą mieć konsekwencje dla sytuacji na globalnym rynku energii - powiedział we wtorek w Kongresie szef Pentagonu Lloyd Austin. Ocenił też, że Ukraina powinna skupić się na celach, które mają bezpośredni wpływ na obecną walkę.
Austin odniósł się do ukraińskich uderzeń na rosyjskie rafinerie podczas wysłuchania budżetowego w komisji ds. sił zbrojnych w Senacie.
Z pewnością te ataki mogą wywołać efekt domina, jeśli chodzi o globalną sytuację energetyczną
— powiedział szef resortu obrony.
Szczerze mówiąc, myślę, że Ukrainie lepiej posłuży atakowanie taktycznych i operacyjnych celów, które bezpośrednio wpływają na obecną walkę
— dodał.
18:58. Łotwa - pomoc wojskowa dla Ukrainy przez kolejne trzy lata będzie wynosić 0,25 proc. PKB
Łotwa przeznaczy w ciągu trzech kolejnych lat 0,25 proc. PKB kraju na pomoc wojskową dla Ukrainy - zdecydował we wtorek rząd w Rydze. W 2024 roku suma wsparcia wyniesie ok. 112 mln euro.
18:11. ONZ: liczba ofiar cywilnych inwazji na Ukrainę w marcu br. większa o 20 proc. niż w lutym
W marcu br. co najmniej 604 cywilów zginęło lub zostało rannych na Ukrainie w wyniku rosyjskich ataków; oznacza to wzrost liczby ofiar cywilnych o 20 proc. w porównaniu z lutym br. - powiadomiło we wtorek w raporcie Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).
Przyczyną tej sytuacji było zintensyfikowanie ostrzałów z użyciem pocisków rakietowych i amunicji krążącej, czyli dronów, dokonywanych niemal na całej Ukrainie, a także większa częstotliwość bombardowań z powietrza w pobliżu linii frontu. Ponadto w marcu zmasowane rosyjskie ataki skutkowały zniszczeniem lub uszkodzeniem co najmniej 20 obiektów energetycznych. Doprowadziło to do tymczasowego zakłócenia dostaw energii elektrycznej dla milionów mieszkańców kraju. Na niektórych obszarach przerwane zostały również dostawy wody - wyjaśniło OHCHR.
W raporcie podkreślono, że w ubiegłym miesiącu zginęło lub zostało rannych co najmniej 57 ukraińskich dzieci, czyli dwukrotnie więcej niż w lutym. Ofiarami eksplozji min i niewybuchów padło co najmniej 28 osób (zabici i ranni), w tym siedmiu pracowników rolnych.
W ubiegłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski informował, że tylko w marcu rosyjskie wojska zaatakowały ten kraj przy pomocy ponad 3 tys. kierowanych bomb lotniczych, 600 dronów i 400 pocisków rakietowych - przypomniała agencja Reutera.
17:15. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy chwali się „pracowitym” tygodniem
SBU zniszczyła 6 systemów obrony powietrznej. Nagranie z tych dokonań pokazał także ukraiński resort obrony.
16:04. Zełenski: trwa budowa fortyfikacji w obwodzie charkowskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował we wtorek nagranie ze swojej wizyty w obwodzie charkowskim, ukazujące budowę fortyfikacji w tym regionie na północnym wschodzie kraju. Powstają tam m.in. okopy i betonowe zapory przeciwczołgowe, zwane „zębami smoka”.
Charkowszczyzna. Budowa fortyfikacji. Dziękuję wszystkim, którzy pracują na rzecz tego, żeby Ukraina była silniejsza
— napisał Zełenski w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.
Wysocy rangą przedstawiciele rosyjskich struktur siłowych uważają, że zajęcie Charkowa byłoby realistycznym celem wojskowym, w przeciwieństwie do dalszej ofensywy w głąb tego kraju - donosił 26 marca niezależny rosyjski portal Meduza.
W ocenie serwisu władze na Kremlu mogą planować natarcie na Charków, poprzedzone kolejną falą mobilizacji. Według tych informacji gdyby Rosjanie zdobyli miasto, prawdopodobnie ogłosiliby sukces inwazji na Ukrainę i być może przystąpiliby do stopniowego zakończenia wojny.
15:22. Media: rosyjskie wojska wkroczyły do Krasnohoriwki w obwodzie donieckim
Rosyjskie wojska wkroczyły do południowo-wschodnich dzielnic miasteczka Krasnohoriwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała we wtorek agencja UNIAN, powołując się na analizę Juliana Roepckego, korespondenta niemieckiego dziennika „Bild”.
Jak wyjaśniono, aktualne zdjęcia satelitarne z Krasnohoriwki dowodzą, że Rosjanie wjechali do miejscowości pojazdami opancerzonymi po natarciu przeprowadzonym spod Marjinki, z kierunku południowo-wschodniego. UNIAN podał, że najeźdźcy prawdopodobnie zajęli kilka dzielnic miasta położonych na południe i północ od linii kolejowej, co oznacza, że musieli ją przekroczyć i zdobyć dzięki temu przyczółki położone nieco bliżej centrum.
Podobne doniesienia przekazał też sam Roepcke w komunikacie opublikowanym na platformie X.
Krasnohoriwka leży nieopodal Doniecka, okupowanego przez Rosję od 10 lat, a także Marjinki, całkowicie zniszczonej podczas walk z agresorem w ostatnich miesiącach. Do lutego 2022 roku, czyli przed rosyjską pełnowymiarową inwazją na Ukrainę, miejscowość liczyła około 15 tys. mieszkańców.
Roepcke zajmuje się oceną sytuacji na froncie na podstawie materiałów foto i wideo z pola walki oraz analizy zdjęć satelitarnych.
13:26. W Wiaźmie zawalił się wiadukt nad trasą, którą mogą jeździć transporty wojskowe
W Wiaźmie w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji zawalił się wiadukt nad torami kolejowymi będącymi częścią trasy Moskwa-Mińsk - podało Radio Swoboda. Zginęła jedna osoba. Trasą kolejową Moskwa-Mińsk mogą być dostarczane m.in. ładunki wojskowe.
Do wypadku doszło w poniedziałek. Z wiaduktu, który od wielu lat potrzebował remontu, spadły jadące nim auto osobowe i ciężarowe. Zginęła kobieta, która jechała w samochodzie osobowym. Ogółem poszkodowanych zostało pięć osób.
Wstrzymano ruch pociągów na trasie między Wiaźmą i miejscowością Siemlowo. Odcinek ten należy do trasy kolejowej Moskwa-Mińsk. Wśród transportów, które przechodzą tą trasą pomiędzy Rosją i Białorusią, mogą również być ładunki wojskowe - ocenia Radio Swoboda.
13:07. w rosyjskim ataku na obwód połtawski zginęła jedna osoba, 16 rannych
Jedna osoba zginęła, a 16 odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na obwód połtawski w środkowej Ukrainie w nocy z poniedziałku na wtorek – poinformował szef władz obwodowych Filip Pronin na Telegramie.
Pocisk rakietowy trafił w dwupiętrowy budynek, w którym mieszkało około 30 osób; wybuchł pożar. Wśród rannych jest czworo dzieci w wieku 5-11 lat. Jedna osoba jest w stanie ciężkim.
Uszkodzone zostały również dwa budynki trzypiętrowe, jeden czteropiętrowy i około 10 samochodów.
12:51. Ok. 170 generatorów prądu w drodze do Ukrainy po rosyjskich atakach na infrastrukturę
157 agregatów prądotwórczych wysłały do Ukrainy Austria, Niemcy, Holandia i Szwecja; Unia Europejska dodatkowo przekazała 10 generatorów z własnych zapasów strategicznych - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. To odpowiedź UE na ostatnie ataki Rosji na infrastrukturę krytyczną w Ukrainie.
12:35. Rosyjski pocisk rozbił się wskutek usterki technicznej
Czołowy rosyjski pocisk kierowany AS-23A najprawdopodobniej rozbił się na terytorium Rosji wskutek usterki technicznej, co dowodzi problemów produkcyjnych będących efektem sankcji i pośpiechu, w jakim są one budowane - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że pochodzące z 31 marca zdjęcia z otwartych źródeł pokazują szczątki pocisku, który uderzył w ziemię w obwodzie saratowskim na południu Rosji. Początkowo sądzono, że są to części ukraińskiego drona, ale bliższa analiza wykazała, iż najprawdopodobniej są to szczątki rosyjskiego wystrzeliwanego z powietrza pocisku manewrującego AS-23A (w kodzie NATO: Kodiak).
Jak dodano, jest wysoce prawdopodobne, że był to efekt usterki technicznej pocisku AS-23A, który został wystrzelony w kierunku Ukrainy tamtego dnia rano, gdyż wiadomo, że z obwodu saratowskiego startują rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu i mieści się tam baza lotnicza Engels, gdzie część tych bombowców stacjonuje.
AS-23A (Kodiak) jest czołowym rosyjskim pociskiem kierowanym, z zasięgiem wynoszącym ok. 4000 km. Jest intensywnie wykorzystywany przeciwko Ukrainie, ostatnio do uderzania w infrastrukturę energetyczną na terytorium tego kraju. Wysoce prawdopodobna awaria tak prestiżowego pocisku wskazuje na problemy produkcyjne, prawdopodobnie będące efektem sankcji oraz pośpiechu, aby sprostać zapotrzebowaniu w związku konfliktem
— napisano.
11:42. Na Ukrainie i w Polsce przeszukania w sprawie zakupu broni po zawyżonych cenach
Na terytorium Ukrainy i Polski przeprowadzono we wtorek przeszukania w ramach śledztwa dotyczącego zakupu broni po zawyżonych cenach w okresie od kwietnia 2022 roku do lutego 2023 roku - poinformowało Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) na Telegramie.
W dniu 9 kwietnia 2024 r. przeprowadzono przeszukania na Ukrainie i w Polsce w ramach sprawy możliwego zakupu broni po zawyżonych cenach w okresie od kwietnia 2022 r. do lutego 2023 r.
— czytamy w komunikacie.
Zaznaczono, że było to możliwe dzięki współpracy NABU i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej z Ministerstwem Obrony Ukrainy oraz Wydziałem do walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji RP w ramach mechanizmu międzynarodowej pomocy prawnej.
Dochodzenie ma na celu zbadanie łańcucha dostaw zagranicznej broni i weryfikację informacji o możliwym sztucznym zawyżaniu jej wartości poprzez udział firm pośredniczących zarejestrowanych poza Ukrainą. Zebrane dowody zostaną wykorzystane przez detektywów NABU do oceny prawnej działań urzędników. Postępowanie jest w toku
— napisano.
11:13. HUR: zakłady lotnicze w obwodzie woroneskim w Rosji celem ataku naszych dronów
Ukraińskie drony zaatakowały ostatniej nocy zakłady lotnicze w Borisoglebsku w obwodzie woroneskim na południowym zachodzie Rosji - powiedział we wtorek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Według rosyjskich mediów internetowych celem ataku było centrum szkolenia lotniczego.
Tak, zakłady lotnicze. To co właśnie możemy potwierdzić z różnych źródeł. Możemy również potwierdzić, że doszło do wybuchu. Nie ujawnimy żadnych szczegółów, ale według wstępnych informacji ucierpiały główne wydziały produkcyjne przedsiębiorstwa
— oznajmił Jusow w Radiu Swoboda
Wcześniej gubernator obwodu woroneskiego Aleksandr Gusiew poinformował na Telegramie, że siły obrony powietrznej i walki radioelektronicznej w regionie wykryły i zniszczyły bezzałogowy statek powietrzny.
Według wstępnych informacji nikt nie został ranny. Trwa ocena skutków na ziemi
— czytamy w komunikacie.
09:29. Dwa drony zaatakowały centrum szkolenia lotniczego pod Woroneżem
Rosyjskie kanały na Telegramie opublikowały wideo i poinformowały, że dwa drony zaatakowały Centrum Szkolenia Lotniczego im. Czkałowa w obwodzie woroneskim w Rosji.
Dwa drony zaatakowały Centrum Szkolenia Lotniczego im. Czkałowa w Borisoglebsku. Według Bazy pierwszy dron uderzył w budynek na wysokości trzeciego piętra około trzeciej nad ranem. Godzinę później drugi dron uderzył w to samo miejsce
— poinformowano.
08:54. Odłamki rosyjskich dronów uszkodziły obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim
Odłamki zestrzelonych rosyjskich dronów uszkodziły obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy; doszło do pożaru, który został szybko ugaszony - poinformował we wtorek rano szef władz regionu Maksym Kozycki.
Nasze siły obrony powietrznej i mobilne grupy bojowe zestrzeliły wszystkie drony, które wtargnęły w przestrzeń powietrzną obwodu lwowskiego. Niestety, ich szczątki uszkodziły obiekt infrastruktury krytycznej. Wybuchł pożar, który został szybko ugaszony. Nie ma ofiar śmiertelnych ani rannych
— napisał Kozycki na Telegramie.
Nie podano jakiego rodzaju obiekt został uszkodzony.
We wtorek rano dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk poinformował, że ostatniej nocy strącono wszystkie drony, którymi Rosja zaatakowała Ukrainę; oprócz dronów agresor użył czterech pocisków kierowanych S-300.
07:59. Siły ukraińskie strąciły wszystkie drony, którymi w nocy atakowała Rosja
Ostatniej nocy strącono wszystkie drony, którymi Rosja zaatakowała Ukrainę; oprócz dronów agresor użył czterech pocisków kierowanych S-300 - poinformował we wtorek rano dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk. W ciągu ostatniej doby doszło na froncie do 56 starć bojowych.
Rosyjscy okupanci zaatakowali za pomocą 20 bojowych dronów Shahed-131/136 z przylądka Czauda na Krymie, Primorsko-Achtarska w Rosji, a także czterema przeciwlotniczymi pociskami kierowanymi S-300 z okupowanej części obwodu donieckiego
Generał zaznaczył, że do odparcia rosyjskiego ataku zaangażowano rakietowe jednostki obrony powietrznej, mobilne grupy strzeleckie i sprzęt do walki radioelektronicznej.
00:01. Pięć osób zginęło w wyniku rosyjskich ataków
Pięć osób poniosło śmierć w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie zaporoskim na południu, donieckim na wschodzie i sumskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowały władze obwodowe.
Trzy osoby cywilne poniosły śmierć, a 8 odniosło obrażenia w wyniku ataku na obiekt przemysłowy w obwodzie zaporoskim. Według wstępnych danych uszkodzono 14 budynków, w tym 7 domów wielopiętrowych, zakład opieki zdrowotnej i instytucję kultury – podał szef władz obwodowych Iwan Fedorow.
Siły rosyjskie zaatakowały też w poniedziałek ogniem artyleryjskim miasto Czasiw Jar w obwodzie donieckim. Co najmniej jedna osoba - 77-letnia kobieta - zginęła, a trzy odniosły obrażenia.
Oprócz tego ostrzelano miasto Sełydowe w tym samym obwodzie. Pocisk trafił w 9-kondygnacyjny budynek; wiadomo o trojgu rannych – powiadomił szef władz obwodowych Wadym Fiłaszkin.
Jedna osoba poniosła śmierć, a pięć zostało rannych w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie miasta Sumy i Białopola w obwodzie sumskim. Uszkodzone zostały obiekty cywilnej infrastruktury i środki transportu - poinformowała prokuratura obwodowa.
Red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/687930-relacja-776-dzien-wojny-atak-na-zaklady-lotnicze-w-rosji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.