Dziś (7 kwietnia) mija 30. rocznica rozpoczęcia ludobójstwa będącego jedną z największych zbrodni przeciw ludzkości w XX wieku, a największą w Afryce. Chodzi o eksterminację członków plemienia Tutsi, której dokonali członkowie plemienia Hutu. O skali rzezi świadczy fakt, że w 1993 roku w Rwandzie (która była miejscem tych krwawych wydarzeń) mieszkało 7,9 miliona mieszkańców, zaś w 1995 roku już tylko 5,6 miliona. Oblicza się, że wśród ofiar było aż 300 tysięcy dzieci.
94 proc. zamordowanych stanowili Tutsi, a 6 proc. Hutu. Ci ostatni nie chcieli przyłączyć się do masakry, a nawet próbowali bronić ofiar, dlatego sami zostali zabici przez swych współplemieńców jako zdrajcy. Postawa owych sprawiedliwych to dowód na to, że możliwe jest oparcie się terrorowi i propagandzie, a także ocalenie własnego człowieczeństwa nawet kosztem utraty życia. Można powiedzieć, że 6 proc. to niewiele, ale tak naprawdę to dziesiątki tysięcy ludzi. …
Artykuł dostępny wyłącznie dla cyfrowych prenumeratorów
Teraz za 5,90 zł za pierwszy miesiąc uzyskasz dostęp do tego i pozostałych zamkniętych artykułów.
Kliknij i wybierz e-prenumeratę.
Wchodzę i wybieramJeżeli masz e-prenumeratę, Zaloguj się
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/687767-rocznica-ludobojstwa-ktore-pochlonelo-ponad-milion-ofiar