„Wypowiedzenie wojny niemieckiemu przemysłowi lotniczemu” - w taki sposób niemiecki „Die Welt”, piórem swojego warszawskiego korespondenta Philippa Fritza, określa budowę CPK. „Do konkurencji musi przygotować się zwłaszcza berliński port lotniczy” - czytamy.
Autor zwraca uwagę, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego nie tylko dzieli Polskę – kojarzony jest bowiem z Prawem i Sprawiedliwością, natomiast partia Donalda Tuska nie należała do entuzjastów budowy portu, ale nawet w samej koalicji rządzącej są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy CPK.
Jak pisze Philipp Fritz, choć projekt nie jest zbyt dobrze znany niemieckiej opinii publicznej, jego wpływ na lotniska w kraju naszego zachodniego sąsiada będzie „ogromny”.
CPK zagrozi Berlin-Brandenburg?
Do tej pory Europa Środkowo-Wschodnia nie miała dużego portu lotniczego, takiego jak Frankfurt czy Paryż. Zgodnie z polskimi planami, luka ta ma zostać wypełniona przez CPK. Podróżujący ze wschodu UE nie będą już przesiadać się na zachodnioeuropejskich lotniskach, ale właśnie w CPK. Osoby podróżujące z zachodnich regionów Polski lub Czech nie latałyby już bezpośrednio z Berlin Brandeburg, ale wybierałyby CPK, zwłaszcza jeśli istniałoby połączenie z pociągami ekspresowymi
– czytamy.
„Die Welt” zwraca uwagę, że w początkowej fazie CPK ma obsługiwać prawie dwukrotnie więcej pasażerów niż 23 mln latające obecnie z Berlina. Mowa o 45 mln, a docelowo nawet 60 mln lub więcej!
Problemy niemieckiego lotnictwa
Jedną z bolączek niemieckiego przemysłu lotniczego są też najwyższe w Europie opłaty ekologiczne. Z tego powodu ma problem ze zwiększaniem siatki połączeń, podczas gdy inne kraje na kontynencie zdołały wrócić już do poziomu sprzed pandemii koronawirusa.
Warto zaznaczyć, że premier Donald Tusk nie powiedział otwarcie, czy i kiedy powstanie CPK i czy w takiej formie, jakiej chciało PiS. „Die Welt” próbowało skontaktować się z KPRM w Warszawie oraz pełnomocnikiem rządu ds. CPK Maciejem Laskiem, jednak odpowiedzi brak.
Grubo. 🇩🇪 „Welt” pisze wprost, że budowa CPK to „wypowiedzenie wojny niemieckiemu przemysłowi lotniczemu”, który już cierpi z powodu wysokich podatków ekologicznych. CPK będzie zagrożeniem dla 🇩🇪 branży lotniczej, która już zmaga się z problemami.
aja/X, Dw.com
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/687449-niemiecka-prasa-o-cpk-wypowiedzenie-wojny-naszemu-lotnictwu