Trwa 771. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 4 kwietnia 2024 r.
21:32. Sześciu ukraińskich cywilów zginęło w wyniku ataku na tereny okupowane przez Rosjan
Sześciu ukraińskich cywilów poniosło śmierć w wyniku czwartkowych ataków sił ukraińskich na kontrolowanych przez Rosję wschodnich i południowych częściach terytorium Ukrainy - informuje agencja Reutera, powołując się na rosyjskie władze okupacyjne.
Dwie osoby zginęły w wyniku trafienia w samochód w rejonie miasta Chersoń. Pierwszy pocisk trafił w pojazd, zabijając jedną osobę, po czym kolejny trafił w osobę próbującą wydostać się ze zniszczonego pojazdu - poinformował rosyjski urzędnik okupacyjny Andriej Aleksiejenko, cytowany przez agencję Reutera.
To samo źródło przekazało, że w innym ataku armii ukraińskiej zginęły dwie osoby, a jedna jest w szpitalu w stanie krytycznym. Ofiary w momencie ataku naprawiały słup telefoniczny.
18:45. NATO rozpoczyna prace nad długoterminowym wsparciem Ukrainy
Jak poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, ministrowie spraw zagranicznych w trakcie dwudniowego posiedzenia zgodzili się na rozpoczęcie prac nad „zwiększeniem roli NATO w koordynowaniu niezbędnej pomocy w zakresie bezpieczeństwa i szkoleń dla Ukrainy”. „Prace te będą kontynuowane w nadchodzących tygodniach” - poinformował.
Według doniesień medialnych Stoltenberg zaproponował utworzenie funduszu NATO, z którego ma być finansowana długoterminowo pomoc dla Ukrainy. Sojusz miałby też przejąć koordynowanie pomocy wojskowej i szkoleniowej dla Ukrainy.
18:30. Sikorski: Putin musi zrozumieć, że Sojusz stać na długi konflikt
Władimir Putin musi zrozumieć, że jeśli będzie taka potrzeba, to Sojusz Północnoatlantycki stać na długotrwały konflikt - oznajmił szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, komentując pomysł utworzenia przez NATO specjalnego pięcioletniego funduszu pomocowego na rzecz Ukrainy w wysokości 100 mld dolarów.
„Ważne by było, aby Putin zrozumiał, że planujemy - jak trzeba - to na parę lat. Nie jest on w stanie tego wygrać w ciągu paru miesięcy czy w ciągu nawet roku czy dwóch. Jako Sojusz Północnoatlantycki jesteśmy 20 razy bogatsi od niego i jak trzeba będzie, to stać na długotrwały konflikt” - podkreślił Sikorski po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.
!@@ 17:40. Rosjanie ostrzelali Nju-Jork
Rosjanie ostrzelali miejscowość Nju-Jork w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. - Wiemy o dwóch osobach zabitych, jednej rannej. Uszkodzono wiele domów - napisał w serwisie Telegram, szef regionalnej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.
17:20. Litewski minister: Ładne historie nie wygrywają wojen
Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy, stwierdził, że bez znaczących dostaw broni i gwarancji prawdziwego bezpieczeństwa chwalebna narracja o jedności i solidarności z Ukrainą wydaje się cynizmem.
„Kuszące jest powstrzymywanie się, pozostawienie tego losowi i udawanie, że nie mamy wpływu na wynik, ale nie jest to sposób na wywiązanie się z naszych historycznych obowiązków. Jedyny sposób jest taki: decydujemy się zmienić kurs, podchodzimy do sprawy poważnie i pomagamy Ukrainie osiągnąć pełne zwycięstwo” - pisze litewski polityk.
„Nie ma zbyt wiele tajemnic w tym, co może się wydarzyć, jeśli będziemy czekać na cud. Terytoria mogą zostać utracone, kraje mogą zostać okupowane. Ta historia nie ma pozytywnego obrotu ani szczęśliwego zakończenia, chyba że zdecydujemy się napisać scenariusz od nowa” - napisał Lansbergis.
15:50. Dwie osoby zginęły w ataku drona na okupowaną Nową Kachowkę
Przedstawiciele władz okupacyjnych podali, że ofiary to technicy, którzy przywracali komunikację mobilną w obwodzie. Obaj zginęli w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego zrzuconego przez ukraiński dron.
15:40. Niemieckie firmy są zaangażowane w rosyjską odbudowę Mariupola
Położony na południu Ukrainy Mariupol został całkowicie zniszczony przez Rosję. Dziesiątki tysięcy cywilów zostało zabitych i wysiedlonych. Odbudowa miasta odgrywa kluczową rolę w rosyjskiej wojnie propagandowej. Według telewizji ARD, zaangażowane w odbudowę są również niemieckie firmy.
Oblężenie Mariupola było jedną z najstraszniejszych bitew rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie tygodniami oblegały miasto, które zostało całkowicie zniszczone w walkach - przypomina portal tagesschau.
Kiedy w maju 2022 r. Rosjanie ostatecznie podbili miasto, rozpoczęły się prace budowlane nad „nowym” Mariupolem. „Rosyjskim miastem, z rosyjskimi mieszkańcami, budowanym na zlecenie Kremla” - podkreśla portal. Projekt jest tak ważny dla rosyjskiej propagandy, że w 2023 r. do miasta przyjechał Putin, by osobiście obejrzeć postęp prac.
14:45. Rosja korzysta na polsko-ukraińskich sporach granicznych
Niezależnie od tego, w jakim stopniu spór na polsko-ukraińskiej granicy jest podsycany przez Rosję, pewne jest, że skłócenie pomiędzy Polakami a Ukraińcami jest dobrą wiadomością dla Władimira Putina - pisze na swoim portalu brytyjski tygodnik „The Economist”.
Jak wyjaśnia „The Economist”, trwające od pięciu miesięcy protesty mają podłoże ekonomiczne. Na początku wojny, gdy Ukraina straciła dostęp do głębokowodnych portów na Morzu Czarnym, UE tymczasowo zwolniła ukraińskich kierowców ciężarówek z systemu zezwoleń, który ogranicza ruch do i z bloku. Stanowiło to wyzwanie dla polskich kierowców, którzy zdominowali lokalny biznes przewozowy. W międzyczasie zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie towary rolne, produkowane przez większe, bardziej wydajne przedsiębiorstwa, stało się nieoczekiwaną konkurencją dla małych polskich gospodarstw rolnych, już i tak ograniczonych przez unijne przepisy dotyczące ochrony środowiska. Napięcia te zostały spotęgowane gwałtownym spadkiem światowych cen zbóż, a także polityką wewnętrzną przed polskimi wyborami samorządowymi w kwietniu.
„The Economist” pisze, że protesty rolników są podatnym gruntem dla rosyjskich operacji wpływu skierowanych do tych, którzy mają obawy co do potencjalnego przystąpienia Ukrainy do UE, gdy ukraińscy kierowcy i eksporterzy nie będą objęci ograniczeniami. Kreml zwykł nazywać taktykę dziel i rządź, za pomocą której podważa jedność swoich wrogów, „aktywnymi środkami”, a najskuteczniejsze opierają się na realnych obawach.
14:45. Łotwa przekaże Ukrainie drony o wartości 10 mln euro
Premier Łotwy Evika Silina zapowiedziała, że jej kraj w tym roku przekaże Ukrainie drony o wartości 10 mln euro. Łączna pomoc militarna dla Kijowa w tym roku wyniesie 0,25 proc. PKB Łotwy. Władze deklarują utrzymanie tego poziomu w następnych latach.
Premier po czwartkowym spotkaniu w Rydze ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Denysem Szmyhalem poinformowała, że pierwsze bezzałogowce o wartości ok. 1 mln euro wkrótce trafią na Ukrainę - pisze agencja LETA.
Silina podkreśliła, że rząd współpracuje przy produkcji dronów na Łotwie z Ukrainą i łotewskimi firmami. Bezzałogowce zostały już przetestowane i uznano, że nadają się do użycia w walce oraz odpowiadają ukraińskim wymogom.
14:05. Już ponad 1970 obiektów kultury zostało uszkodzonych
W wyniku zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę zostały uszkodzone 1974 obiekty kultury, a około jedna trzecia z nich została zniszczona - przekazała służba prasowa Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.
„Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej nadal odnotowuje szkody w infrastrukturze kulturalnej na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji (…) 1974 instytucje kultury, z wyłączeniem obiektów dziedzictwa kulturowego, doznały szkód, z których 321 zostało zniszczonych (16,3 proc.)” - czytamy w oświadczeniu.
Infrastruktura kulturalna poniosła największe straty i szkody w obwodach donieckim, chersońskim, charkowskim, kijowskim, mikołajowskim, ługańskim i zaporoskim oraz w Kijowie.
Łącznie dotkniętych zostało 951 instytucji: 705 bibliotek, 151 placówek edukacji artystycznej, 114 muzeów i galerii, 36 teatrów, kin i filharmonii, 14 parków, ogrodów zoologicznych i rezerwatów przyrody oraz 3 cyrki.
13:50. Dożywocie za naprowadzenie rosyjskiego ataku, w którym zginęło 13 osób
Na karę dożywocia został skazany przez ukraiński sąd mieszkaniec Kramatorska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy za naprowadzenie rosyjskiego ataku na pizzerię, w którym zginęło 13 osób – poinformowała Prokuratura Generalna na Telegramie.
Do ataku na pizzerię doszło w czerwcu 2023 r. Wśród zabitych było czworo dzieci, a 64 osoby odniosły obrażenia.
Sąd uznał, że mieszkaniec Kramatorska na prośbę przedstawiciela rosyjskiego wywiadu potwierdził informację, że w pizzerii RIA PIZZA znajdują się ukraińscy żołnierze
13:45. Ok. 3 tys. polskich firm zainteresowanych odbudową Ukrainy
Prawie 3 tys. polskich przedsiębiorców zainteresowanych jest odbudową Ukrainy; w maju pierwsza misja gospodarcza w Ukrainie - podał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman w Lublinie na otwarciu pierwszego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Polsce Wschodniej.
„Jest prawie 3 tys. zainteresowanych przedsiębiorców z terenu Polski w projekcie odbudowy Ukrainy. Już w maju będziemy realizować pierwszą misję gospodarczą w Ukrainie. Mamy także 18-20 czerwca w Kijowie zaplanowane forum gospodarcze polsko-ukraińskie” - powiedział Hetman podczas konferencji prasowej.
13:15. Instytut Pamięci Narodowej uznał Bułhakowa za rosyjskiego imperialistę i ukrainofoba
Eksperci Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN) uznali rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa za ukrainofoba i imperialistę. W związku z tym nazwy miejsc i pomniki jemu poświęcone można uznać za symbole rosyjskiej polityki imperialnej, a ich obecność za propagandę kraju agresora - stwierdzono.
„Pisarz, pomimo lat spędzonych w Kijowie, gardził Ukraińcami i ich kulturą, nienawidził ukraińskiego dążenia do niepodległości i negatywnie wypowiadał się na temat kształtowania się państwa ukraińskiego i jego przywódców”
— twierdzą eksperci UIPN.
„Ze wszystkich rosyjskich pisarzy tamtych czasów jest on najbliższy obecnym ideologom putinizmu i usprawiedliwianiu przez Kreml etnobójstwa na Ukrainie”
— napisano we wniosku skierowanym do władz Ukrainy.
12:45. Spadła liczba rosyjskich ataków przez linię frontu na Ukrainie
Liczba rosyjskich ataków przez linię frontu na Ukrainie w marcu tego roku wyniosła ok. 2120, co oznacza spadek o 9 proc. w porównaniu z 2340 w lutym, choć zwiększyła się ich liczba na południowy wschód od Doniecka - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że o ile w lutym na osi Awdijiwki miała miejsce jedna trzecia wszystkich rosyjskich ataków, to w marcu odsetek ten spadł do jednej czwartej. Zwiększyła się natomiast liczba ataków na południowy wschód od Doniecka - z 721 w lutym do 806 w marcu, co oznacza, że stanowiły one 38 proc. wszystkich rosyjskich ataków przez linię frontu.
„Pomimo tych wysiłków, Rosja nie osiągnęła żadnych znaczących zysków na tym obszarze i nadal walczy o małe osady m.in. Nowomychajliwkę, Heorhijiwkę i Urożajne” - napisano.
12:15. Francja zaprzecza, by okazała gotowość do rozmów z Rosją o Ukrainie
Władze Francji zaprzeczyły rosyjskim twierdzeniom, by wyraziły gotowość do rozmów na temat Ukrainy podczas środowej rozmowy ministrów obrony Francji i Rosji - poinformowała agencja Reutera.
Według rosyjskiego ministerstwa obrony, podczas rozmowy Sebastiena Lecornu i Siergieja Szojgu zauważono „gotowość do dialogu na temat Ukrainy”.
„To nieprawda – zapewniło agencję Reutera źródło we francuskim rządzie. - W żadnym momencie nie okazaliśmy gotowości do dialogu czy negocjacji na temat Ukrainy”.
Biuro Lecornu podało w oświadczeniu, że podczas rozmowy ponownie potępił on inwazję Rosji na Ukrainę i przekazał w imieniu Francji wyrazy solidarności z ofiarami marcowego zamachu terrorystycznego pod Moskwą, w którym zginęły 144 osoby.
11:30. W Charkowie i okolicach 350 tys. odbiorców bez prądu po rosyjskim ataku
Około 350 tysięcy mieszkańców Charkowa i jego okolic jest pozbawionych dostaw prądu po nocnym ataku rosyjskich dronów - poinformowało ministerstwo energetyki Ukrainy.
„W Charkowie wczoraj obowiązywały godzinowe harmonogramy przerw w dostawie prądu, a około 100 tysięcy odbiorców było pozbawionych zasilania. Ograniczenia zastosowano również dziś rano: około 350 tysięcy odbiorców w Charkowie i rejonach (powiatach-PAP) obwodu jest odłączonych” - czytamy w komunikacie.
11:10. Kułeba: będę prosił sojuszników o dostarczenie systemów Patriot
Będę prosił członków NATO o dostarczenie Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot - zapowiedział w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
„Ratowanie życia Ukraińców, ukraińskiej gospodarki i miast zależy od obecności (systemów) Patriot i innych systemów obrony powietrznej na Ukrainie. Mówię o Patriotach, bo to jedyny system zdolny do przechwytywania pocisków balistycznych. Tylko w marcu w Ukrainę uderzyły 94 pociski balistyczne”
— podkreślił Kułeba w krótkim oświadczeniu wygłoszonym dla mediów przed spotkaniem Rady NATO-Ukraina.
„Dostarczenie Patriotów zależy od sojuszników. Mają ich bardzo dużo. Na tym będę się skupiał” - zapowiedział ukraiński minister.
10:45. WHO: Personel karetek ginie 3 razy częściej niż inni pracownicy służby zdrowia
Personel karetek pogotowia i innych pojazdów zapewniających chorym transport ginie na Ukrainie trzy razy częściej niż pozostali pracownicy służby zdrowia – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
WHO przeanalizowała 68 ataków przeprowadzonych w pierwszym kwartale bieżącego roku. Aż w 12 przypadkach – czyli prawie 20 proc. – celem było pogotowie ratunkowe.
W trzech z tych ataków obrażenia odniosło czworo pracowników służby zdrowia, a dwoje zginęło, co oznacza śmiertelność prawie trzykrotnie wyższą niż wśród pracowników zapewniających inne usługi zdrowotne.
10:30. SBU zidentyfikowała rosyjskich hakerów, którzy zaatakowali Kyivstar
Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa i śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zidentyfikowali rosyjskich hakerów z wywiadu wojskowego GRU, którzy w połowie grudnia 2023 r. zaatakowali jeden z krajowych operatorów komórkowych Kyivstar - poinformowała SBU. Był to jeden z największych rosyjskich cyberataków od lutego 2022 r.
Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa i śledczy SBU zbierają dowody przeciwko rosyjskim hakerom. Po przeprowadzeniu wszystkich badań i postawieniu zarzutów, materiały tego śledztwa zostaną przekazane Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze.
„Zbrodniarze wojenni muszą być sądzeni na szczeblu międzynarodowym” - podkreślił kierownik działu cyberbezpieczeństwa SBU Illa Witiuk, zaznaczając, że cyberataki na infrastrukturę cywilną powinny być uznawane za zbrodnie wojenne.
08:37. Rosjanie zaatakowali 20 Shahedami, zestrzelono 11
Ostatniej nocy siły rosyjskie użyły przeciwko Ukrainie 20 dronów uderzeniowych Shahed, z których 11 zostało strąconych - poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. W ciągu ostatniej doby doszło na froncie do 65 starć bojowych - dodano.
W nocy rosyjscy okupanci ponownie zaatakowali Ukrainę przy użyciu 20 dronów typu Shahed-136/131. Ukraińskie siły obrony powietrznej zniszczyły 11 z nich
— czytamy w komunikacie
Według Sztabu Generalnego wojska rosyjskie przeprowadziły sześć ataków rakietowych i 85 ataków lotniczych. Ponadto 88 razy ostrzelano pozycje ukraińskich wojsk i tereny zamieszkane przez ludność cywilną.
07:52. Nowy bilans ofiar
Szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow powiadomił w czwartek rano, że ostatniej nocy siły rosyjskie wystrzeliły kilka fal dronów Shahed na Charków, zabijając cztery osoby i raniąc 12. Wcześniejsze doniesienia informowały nawet o siedmiu ofiarach śmiertelnych.
Rosjanie uderzyli co najmniej czterokrotnie, trafili w budynki cywilne. W wyniku powtórnego ataku dronów wroga na Charków zginęło trzech ratowników. Na miejscu ataków są wyspecjalizowane służby - napisał na Telegramie Syniehubow.
Okupanci kilkakrotnie przeprowadzili ataki Shahedami na terytorium regionu. Wystrzelili co najmniej 15 wrogich dronów, z których część została strącona przez siły obrony powietrznej. (…) Cztery osoby poniosły śmierć. Pomoc medyczną otrzymało łącznie 12 osób
— poinformował szef [władz obwodowych[(https://t.me/synegubov/8902).
02:47. Atak na Charków
W czwartek rosyjscy najeźdźcy zaatakowali dzielnice mieszkalne i infrastrukturę energetyczną Charkowa dronami szturmowymi, zginęło co najmniej 7 osób, pięć jest rannych, trwa ustalanie strat, poinformowały władze.
Rosjanie uderzyli w Charków co najmniej 4 razy, trafili w budynki cywilne. W wyniku powtórnego ataku dronów wroga na Charków zginęło trzech ratowników. Na miejscu ataków są wyspecjalizowane służby, napisał w Telegramie Ołeh Synehubow, szef administracji obwodowej.
W Charkowie doszło do przynajmniej trzech eksplozji w związku z atakiem wroga, w gęsto zaludnionej dzielnicy Charkowa mamy czterech zabitych. Jest też pięciu rannych. W innej dzielnicy miasta zamordowano jedną osobę – przekazał mer Charkowa Ihor Terechow.
Wrogie drony przyleciały w rejon Charkowa z obwodu Biełgorod w Federacji Rosyjskiej – ogłosiły Siły Powietrzne Ukrainy.
Terechow poinformował o możliwych przerwach w dostawie prądu w niektórych dzielnicach Charkowa.
00:01. Stoltenberg: NATO przyjmie bardziej aktywną rolę w koordynowaniu wsparcia dla Ukrainy
NATO będzie odgrywać większą rolę w koordynowaniu wsparcia i szkoleń dla Ukrainy - zapowiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg w środę w Brukseli po zakończeniu pierwszego dnia spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.
Dziś sojusznicy zgodzili się pójść dalej w planowaniu większej roli NATO w koordynacji wsparcia i szkoleń. Plany te przybiorą konkretne kształty w nadchodzących tygodniach
— przekazał Stoltenberg.
Podkreślił, że Ukraińcy nadal wykazują ogromną determinację w obronie swojego kraju, ale zaczyna im brakować amunicji.
Ukraińcom zaczyna brakować nie odwagi, lecz amunicji. Musimy teraz przyspieszyć nasze działania mające na celu zapewnienie (temu krajowi - PAP) trwałego wsparcia. Dyskutowaliśmy o tym, jak umieścić nasze wsparcie na mocniejszej i trwalszej podstawie na przyszłość. Wszyscy sojusznicy zgodzili się, że Ukrainę należy wspierać w tym krytycznym momencie. Mamy wspólny cel
— zapewnił szef NATO.
Zaalarmował, że „każdy dzień zwłoki USA co do wsparcia Ukrainy ma swoje konsekwencje na polu walki”.
Stoltenberg dodał, że Rosja posiada obecnie więcej broni i amunicji niż Ukraina. Podkreślił, że państwa NATO jako sojusznicy Ukrainy są odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i zagwarantowanie, by Ukraina otrzymała potrzebne wyposażenie i amunicję, aby móc nadal odpierać rosyjskiego najeźdźcę.
To pilne, aby amerykański Kongres podjął konkretne decyzje w sprawie wsparcia Ukrainy i uzyskał dla nich większość
— podsumował.
Chodzi o nierozwiązaną kwestię pakietu pomocowego, zawierającego 95 mld USD na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu. W lutym amerykański Senat przyjął pakiet, lecz spiker Izby Reprezentantów, Republikanin Mike Johnson dotąd nie poddał go pod głosowanie.
Red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/687375-relacja-771-dzien-wojny-rosyjski-atak-na-charkow